Kdo a kde bude na koloběžce jezdit? Dvě základní otázky k tomu, jak vybrat koloběžku.
Kdo: Budeme se věnovat koloběžkám pro dospělé a odrostlejší děti.
O jednotlivých parametrech koloběžky rozhodne tvoje postava, na ty se podíváme až rozkryjeme otázku, kde chceš jezdit.
Přibližovadlům pro nejmenší se věnujeme na stránce Jak vybrat dětskou koloběžku.
Kde: Budeš jezdit ve městě, sem tam na kratší výlety, dlouhé trasy nebo chceš skákat obrubníky či ve skateparku?
Nejdůležitější rozhodnutí tě čeká hned na začátku, ale neboj, toto jsou jen doporučení. Jestli jsi se na nějaké koloběžce svezl, zamiloval se do ní i když se nehodí přesně na to, o čem píšeme, klidně si ji kup ;)
Hodí se hlavně do města, jsou malé, někdy se dají složit, brzda je většinou na zadním kole a vypadají nějak takto:
Malé městské koloběžky vybírej podle nosnosti, kvality materiálu a velikosti koleček. Čim větší a kvalitnější kolečka, tím lépe zdolávají kostky, dlažbu a nerovný povrch.
Dost často zde platí, čím dražší, tím kvalitnější, spolehlivější a odolnější koloběžka.
Do města se hodí koloběžky kratší s menšími koly, abyste s nimi byli obratnější, lépe se vyhýbali dírám a snáze zdolávali obrubníky. Oproti malým koloběžkám mají větší rám i kola, brzdy na řídítkách a nemusíš se s nimi bát vyrazit i na kratší výlet.
Ideální městská koloběžka pro dospělé má přední kolo 16” a zadní 12”. Populární jsou i 12”/12” nebo 16”/16”. Díky stejně velkým kolům drží dobře stopu, hlavně v zatáčkách a pro případ defektu stačí vozit jen 1 typ duše ;)
Vybrat koloběžku do města a krátké výlety »
Na delší trasy a výlety už je lepší koloběžka s koly minimálně 20” vpředu a 16” vzadu. Mají delší rám, takže jsou stabilnější, lépe s nimi přejedeš díru a dobře na ně připevníš nosič na tašky, jako na kole.
Výběr koloběžky na výlety je už více individuální. Je dobré, když už máš nějakou koloběžku vyzkoušenou, abys věděl, co ti sedne. Nebo nám dej vědět, co hledáš a my ti tu pravou pomůžeme vybrat.
Vybrat koloběžku na výlety a delší trasy »
Koloběžky na freestyle se hodí na ježdění ve skateparku, na U-rampu a blbnutí. Mají malá kolečka a pevný rám, který vydrží skoky a nárazy.
Vybírej hlavně podle parametrů. Opět platí, vyšší cena = odolnější a lepší koloběžka, zvlášť v této kategorii. Levnější modely nemusí skoky vydržet.
Ztrácíš se v parametrech a nevíš, kterou vybrat? Mrkni na naší srovnávací tabulku freestyle koloběžek.
Už víš, kde budeš na koloběžce jezdit, pojďme se podívat podrobněji na ty nejdůležitější parametry koloběžky.
Většina koloběžek pro dospělé má nosnost 100–150 kg. Jako první si tedy zkontroluj, jestli tě uveze.
Pokud jsi na hraně nosnosti koloběžky, poohlédni se raději po nějaké jiné. Výjimečně, například při skocích, dokážeš koloběžku zatížit větší silou než je tvoje hmotnost.
Koloběh je o neustálém dřepování. Při každém odrazu jdeš do dřepu na jedné noze a čím víc dřepuješ, tím víc tě bolí noha, na které stojíš.
Výška nášlapu či stupátka se měří od země a tady platí: čím výš je nášlap, tím hlubší dřepy budeš dělat.
Pokud se nechystáš v koloběhu závodit, hledej koloběžky s výškou stupátka okolo 5 cm, ty v pohodě zvládnou kočičí hlavy i zpevněné polní a lesní cesty.
Jakými nerovnostmi koloběžka bez škrtání projede, ovlivňuje nejen výška, ale i délka nášlapu.
Běžně ti bude stačit délka okolo 40 cm, stejně na kolobce většinu času stojíš na jedné noze. Čím delší stupátko bude, tím je větší pravděpodobnost drhnutí.
Na delších trasách se ale z mírného kopce budeš chtít svézt a dopřát odpočinek oběma nohám. Zvaž tedy, jestli se ti alespoň našikmo na stupátko obě nohy vejdou.
Šířka nášlapu už není tak důležitá jako výška a délka, přesto se mrkni i na ni. Ideální poloha na stání je uprostřed osy koloběžky a širší nášlap může svádět ke stání mimo střed.
U širokých nášlapů si musíš dávat pozor hlavně na „ukopnutý kotník“, jedno z častých koloběžkářských zranění. Pozornost proto věnuj i zadní nápravě, kolem které bude odrazová noha stále kmitat. Uchycení kola, blatníků a brzd by nemělo nijak vyčnívat.
Na pohodlnou jízdu ti tedy postačí šířka stupátka okolo 10-11 cm.
Horní hranu řídítek bys měl mít zhruba ve výšce kyčelního kloubu, když stojíš na zemi. Začátečníkům může být pohodlnější nastavit si řídítka pár centimetrů výš.
Při tomto nastavení se na koloběžce budeš trochu hrbit, což je správně. Nastavení výšky řídítek je hodně individuální, takže nejlepší je vyzkoušet, jak ti to při jízdě vyhovuje.
Výška řídítek skoro všech koloběžek by měla vyhovovat většině lidí. Máš-li přes 2 metry, je lepší si ji vyzkoušet.
Teď už víš, kam se jaká koloběžka hodí a znáš důležité parametry, na které se dívat. Tak jako jinde, i zde platí výjimky potvrzující pravidlo a každému sedí něco jiného.
Proto, než si pořídíš svou první koloběžku, zkus se nejdřív na nějaké svézt. Ujeď na ní pár kilometrů. Rozdíl mezi svezením se na pár metrech a kilometrech je fakt znát a po 20 minutách dřepování zjistíš, o čem koloběžka je.