Vystřelte starou, rozbitou florbalku na Mars a pořiďte si novou. Pokud si kladete otázku, jak vybrat florbalovou hůl, jsme připravení skočit na hrací plochu a přihrát vám užitečné rady.
Než se pustíte do kličkování v složitých parametrech, ujasněte si, na kterou stranu florbalku držíte. Není totiž pravidlem, že pravák má pravé zahnutí a opačně. Klíčem ke správnému výběru zahnutí hokejky je spodní ruka při držení hole. Pokud máte vespod levou ruku, zvolte zahnutí levá ruka dole. Jestliže dáte níž pravou ruku, pak je pro vás vhodná varianta pravá ruka dole.
Florbalku nemusíte pořizovat jen pro sebe, ale je to vděčný dárek pro děti. Jestli chcete malého florbalistu dárkem překvapit a nejste si jistí, jaké zahnutí je pro něj správné, připravili jsme pro vás malou výpomoc. Pošlete dítě zametat, sledujte, jak drží smeták a máte jasno. Pokud má spodní levou ruku, vyberte pro něj zahnutí levá ruka dole. Pokud je spodní ruka pravačka, zvolte zahnutí pravá ruka dole.
Základní modely florbalek mají rovnou čepel a jsou univerzální. Zahraje si s nimi jak levák, tak pravák. Nejčastěji se s rovnou čepelí střetnete právě u dětských florbalek, kde rodiče snadněji udělají chybu při výběru.
Jestliže potřebujete pouze dokoupit náhradní čepel namísto zlomené čepele, poraďte se s námi, která čepel je pro vás ta pravá.
Pro porozumění výběru délky florbalové hole je nutné seznámit se se stavbou florbalky. Florbalová hokejka se o mnoho neliší od té na hokej. Také u ní najdete rozdělení na shaft a čepel. Shaftem se rozumí tyč, na kterou namotáte omotávku pro lepší úchop a ve spodní části přechází až v čepel.
Délka florbalky je nejdůležitějším parametrem pro přesnou a účelnou hru. Abyste vychytali délku, která vám přinese nejkomfortnější hru, musíte znát výšku hráče. Shaft a čepel musí svírat ideálně 60° úhel, což ve zkratce znamená, že by vám florbalka měla být po pupík.
U délky florbalek uvádíme pouze délku shaftu. Pokud chcete zjistit, jak dlouhá je celá florbalová hůl i s čepelí, přičtěte si k shaftu dalších 10–11 cm.
Pokud si pořídíte krátkou hůl, budete příliš shrbení a dostaví se bolest zad. Jako dobrý nápad se může jevit výběr delší hokejky, ale ani tuto variantu nedoporučujeme. Sice dosáhnete dál, ale nebudete se moci ideálně opřít do střely a problémy budete mít také s pouhým vedením míčku.
Dalším z kritérií, které musíte při výběru florbalky zohlednit, je tvrdost hole (shaftu). Tvrdost neboli flex se udává v milimetrech a určuje, o kolik mm se shaft prohne při zatížení váhou 30 kg. Platí tedy, že čím je číslo tvrdosti větší, tím je hůl měkčí a pružnější.
Začátečníkům a dětem doporučujeme spíše pružnější hole, které nabízí dobrou kontrolu nad míčkem. Pro zkušené a silovější florbalisty se naopak hodí tvrdší hůl. Nejoblíbenější jsou však středně tvrdé shafty, které jsou vhodné pro naprostou většinu hráčů.
K výběru tvrdosti můžete orientačně použít i váhu hráče, avšak nezapomeňte zohlednit své silové a technické dispozice.
Nejtypičtější držení florbalky je klasicky kulaté. V nabídce najdete také oválný a hranatější úchop, který ocení hokejisti zvyklí na držení hokejky. Pokud máte florbalovou hůl s klasickým kulatým úchopem a chcete si vyzkoušet oválné držení, stačí si pořídit sadu pro úpravu držení na oválný úchop.
Pokud nevíte, jak si na držení namotat omotávku, rádi vám poradíme.
Rozdíl mezi florbalovými hokejkami dělá materiál. Stále častěji se objevují karbonové hole, které vyčnívají nad dalšími materiály nízkou hmotností. Pro rekreační hru vám však stále vystačí kompozit nebo plast.
Florbal je stále populárnější a není kluka, ani holky, kteří by si nevyzkoušeli florbal ve škole během tělocviku. Pro rekreační hru si vyberte florbalku dle své libosti. Kombinujte různé hole s čepelemi od jiných výrobců a vytvořte si unikátní kousek. Pokud se však chystáte vtrhnout jako uragán do soutěžních utkání, měli byste pamatovat na některá pravidla, která se vážou k florbalové holi.