Možná si také myslíš, že raketa dělá hráče. Jenže tak jednoduché to není. Raketa sama o sobě totiž nemusí nic znamenat, důležité je také srdce rakety. Přesně tak bývá označován tenisový výplet.
Tenisový výplet může udělat až 40 % herního výkonu. Pokud tedy trávíš dlouhé minuty, ba dokonce hodiny nad výběrem správné tenisové rakety, určitě se zamysli také nad výpletem. Pokud si nejsi jistý správnou volbou, pomohou ti následující řádky. Pokud si ani poté nebudeš jistý, vyber si zkrátka jeden z doporučených výpletů u nevypletené rakety a ten ti vypleteme.
Chceš do výběru tenisového výpletu proniknout opravdu hluboko? Přečti si 7dílný seriál, ve kterém ti tenisový trenér Michal Bayerl prozradí vše o jednotlivých typech strun, o jejich výhodách a dá ti doporučení, který výplet se pro koho hodí.
Ještě než se pustíš do výběru samotného výpletu, musíš si uvědomit, že výplet je spotřební věc, a tudíž jej dříve nebo později budeš muset vyměnit. Tedy pokud chceš udržet svoji hru na špičkové úrovni nebo si nenadělat dokonce zdravotní potíže. A to se týká i rekreačních hráčů.
Jestliže se řadíš mezi nadšené hobíky, měl bys tenisový výplet vyměnit tolikrát za rok, kolik odehraješ v průměru hodin týdně. Takže pokud na kurtu strávíš 5 hodin týdně, výplet bys měl vyměnit alespoň 5krát za rok.
Pokud ti výplet praskne nebo jen povolí, tak se není o čem bavit a vyměň ho okamžitě.
Tenisový výplet totiž neztrácí své vlastnosti pouze hraním, ale i vlivem počasí. Dokonce okamžitě po vypletení výplet ztrácí na svém napnutí, a proto si profíci nechávají vyplést raketu těsně před hrou.
Chceš si pravidelně měnit tenisový výplet, ale nevíš kde? Nabízíme ti vyplétání tenisových raket v Brně na prodejně Sportega. Pro víc informací koukni na náš vyplétací servis.
Doba jde vpřed a vybrat si můžeš z mnoha materiálů tenisových výpletů. Vždy záleží na tom, co od výpletu, potažmo tenisové rakety, očekáváš. Pokud chceš, aby výplet dlouho vydržel, budeš si muset vybrat jiný materiál než hráč, který chce perfektní kontrolu nad úderem, ale nedělá mu problém měnit výplet častěji.
Podrobnější rozdíly mezi jednotlivými druhy tenisových výpletů v jednom článku sepsal Michal Bayerl.
Multivlákenné výplety napovídají už podle názvu, že se skládají z několika set tenkých vláken. Vlákna mají navíc speciální opláštění. Výsledkem je absolutní herní komfort, který z ostatních materiálů poráží jen přírodní struny. Vlákna lépe udrží napětí strun a zlepšují sílu úderu.
Pokud máš problémy s tenisovým loktem, i tomuto problému můžeš částečně ulevit správnou volbou tenisového výpletu. Právě multivlákno totiž lépe pohlcuje vibrace.
Po multivláknu tedy sáhni, pokud hraješ často a chceš od výpletu jak kvalitu, tak přívětivost ke svému zdraví.
Zajímá tě o multivláknu víc informací? Přečti si článek o multivláknových výpletech od Michala Bayerla nebo se podívej na video se Zdeňkem Hrabálkem.
Do tenisového míče na kurtu bušíš hlava nehlava a zdravotní potíže nijak neřešíš? Pak je pro tebe variantou i monovlákno neboli polyesterová struna. Jedině vlákno z polyesteru ti dopřeje maximální životnost výpletu. Zároveň si budeš pochvalovat kontrolu nad úderem i slušnou dávku spinu.
Problémem monovlákna je jeho mizerné tlumení vibrací kvůli tvrdosti materiálu. To se negativně odráží v pažích, ramenech a zápěstí. Monovlákno je tedy vhodnou volbou pro bombarďáky nižšího věku, kterým se zatím typické tenisové bolístky vyhýbají.
Z těchto důvodů po monovláknech nejčastěji hází očkem tenisté od 18 do 35 let.
Zajímá tě o monovláknu víc informací? Přečti si článek o monovláknových výpletech od Michala Bayerla nebo se podívej na video se Zdeňkem Hrabálkem.
Co je přírodní, to je nejlepší. Ne vždy to tak platí, ale o lidském těle a materiálu tenisových výpletů to říct můžeme s jistotou. Přírodní struny se vyrábí z kravských střev a najdeš je u většiny profesionálů. Mnohdy se přírodní střeva kombinují ještě s dalším materiálem do hybridního výpletu.
Přírodní struna je ze všech výpletů nejkomfortnější, nejlépe udrží napětí strun a kontroluje údery. Tím pádem je také nejlepší pro hráče s chronickým tenisovým loktem.
Jenže jak to tak bývá, za kvalitu si připlatíš, a tím pádem nejdražší výplety na trhu nejsou pro každého. Přírodní struna pak nedisponuje takovou životností a je náchylná na změny teplot i na déšť. Jestliže si Bentley mezi tenisovými výplety chceš vyzkoušet, mysli tedy i na to, že bys měl raketu nosit v bagu s termoochranou.
Zajímá vás o přírodních výpletech víc informací? Přečtěte si článek o přírodních strunách od Michala Bayerla nebo se podívejte na video se Zdeňkem Hrabálkem.
Hybridní výplety vznikají nejčastěji spojením přírodní struny a polyesteru. Kombinují tak pohodlí při hraní dodané přírodní strunou a větší výdrž polyesterovým opláštěním. Pokud tedy chceš mít rozdílný výplet na dlouhých a krátkých strunách, jdi do hybridu.
Nicméně jak bylo řečeno, používají je zejména profesionálové na okruzích ATP a WTA.
Pokud tě zajímá, který tenista používá jaký výplet, mrkni se na stránku tenisových hvězd. Najdeš tady kompletní vybavení nejlepších tenistů světa včetně tenisových výpletů.
Zajímá tě o hybridech víc informací? Přečti si článek o hybridních výpletech od Michala Bayerla nebo se podívej na video se Zdeňkem Hrabálkem.
Pokud si jdeš pinknout jednou za rok, asi si vystačíš s nylonovým výpletem. Obvykle je na nově zakoupené raketě, protože je nejlevnější. Nylonový výplet sice hodně vydrží, ale jinak ti z něj žádné herní výhody nepoplynou.
Když už si kupuješ novou tenisovou raketu, byla by škoda nechat její potenciál umřít na nylonovém materiálu. Proto ti nylonový materiál nedoporučujeme.
Na kurtech jsi už pár brejkbolů odvrátil a strhané výplety nepočítáš. Pak pro tebe rozdělení podle materiálu výpletu nejspíš nebylo žádnou novinkou a máš svůj oblíbený typ. Místo toho se poohlížíš po výpletech, které budou vyhovovat tvému hernímu stylu.
Multivlákno | Monovlákno | Přírodní struna | Hybridní | |
---|---|---|---|---|
Pro sílu a razanci | ||||
Pro kontrolu a cit | ||||
Pro herní komfort | ||||
Pro spinové údery | ||||
Trvanlivé výplety |
Raketu máš, výplet taky, ale na obzoru se rýsuje další problém. Na jakou hmotnost si nechat raketu vyplést? Pro začátek je dobré držet se rozmezí daného výrobcem (např. 24–28 kg).
U rakety s vypletením na méně kg mluvíme o měkčím výpletu. Měkčí výplet v praxi nabídne více zesílení.
Naopak pokud si necháš výplet vyplést na více kg, dostaneš tvrdší výplet. A právě tvrdší výplet dodá tvojí hře více kontroly.
Výsledné doporučení je tedy takové, že jako začátečník, sáhni spíše po měkčím výpletu – tedy vypletení na méně kg. Tvrdé výplety – vypletení na více kg – si nech pro chvíli, kdy se budeš řadit mezi pokročilé hráče.
Řešit navíc můžeš i to, jak budou vypletené krátké struny a jak dlouhé. Opět se můžeš nechat vést doporučením výrobce. Jistotou by pak také mělo být udržení se ve středu doporučených hodnot. Tedy typicky si nechat vyplést dlouhé struny na 25 kg a krátké struny na 24 kg.
Zdá se to být logické. Výplety se silnějším průměrem struny déle vydrží. Slabší průměr struny vydrží naopak méně, ale zase dodá tvojí hře více citu.
Možná jsi průměr struny nikdy neřešil. Abys poznal, co je pro tebe to pravé, vyber si výplet a otestuj jeho střední variantu průměru. Pak už poznáš, jestli chceš do hry vnést více techniky nebo surové síly.
Měj také na paměti, že průměr struny se po vypletení vytrácí. Multivlákno ztratí po vypletení až 8 % svého průměru. Typicky to znamená, že zatímco si vybereš průměr 1,30 mm, v raketě dostaneš výplet s průměrem struny 1,20 mm. U monovlákna je to pak ztráta asi 5 % průměru struny. Pokud si tedy nejsi jistý, neboj se pro začátek sáhnout po silnějším výpletu.
Nad výběrem správného tenisového výpletu by se měli zamyslet i junioři, kteří mají chuť se zlepšovat a něčeho dosáhnout. Prvním krokem je přestup z rekreační rakety na celografitku.
K celografitové odlehčené raketě se pro začátek dokonale hodí multivlákenné výplety. Hráči dostanou komfort a jejich ruka ani raketa nebude tak zatížená.
Postupně se junior zlepšuje, roste a s tím se mění i volba výpletů. Po multivláknu přejde na hybridní výplet, kde se mísí multivlákno s monovláknem. A nakonec skončí na monovláknu, které je pro mladé nevybouřené tenisty oblíbenou volbou.