Tenisové výplety – 6. část: Přírodní struny


18 minut čtení

Poznejte zblízka přírodní výplety z hovězích střívek.
V minulém díle seriálu o výpletech jsme si detailně rozebrali hybridní výplety, které v sobě kombinují to nejlepší ze světa výdrže, spinu, komfortu a citu. V tomto předposledním díle nakoukneme pod pokličku přírodních výpletů, které jsou s námi v raketách již 145 let a jejichž místo na výslunní se dosud nepodařilo nahradit žádným z umělých výpletů. Jejich vlastnosti jsou zkrátka nenahraditelné a v blízké budoucnosti se pravděpodobně nedočkáme adekvátní syntetické náhrady. Možná se jí nedočkáme nikdy. Přírodní struny jsou mezi výplety pomyslnou třešničkou na dortu. Poslechněte si také povídání Zdeňka Hrabálka ve čtvrtém díle videoseriálu o tenisových výpletech.

Přírodní střívko čili Natural Gut

Přírodní výplet z hovězích střívek je s námi od počátku tenisu. Jeho historii začala psát firma Babolat v roce 1875, kdy přišla s vůbec prvním tenisovým výpletem Babolat VS. Ten si svoji popularitu mezi hráčskou elitou udržel až dodnes, třebaže od 50. let 20. století byl postupně nahrazován syntetickými materiály. Konkrétně tato prémiová a světovými hráči používaná značka se vyrábí ve Francii ručním způsobem. Výroba jednoho 12m výpletu trvá zhruba 4 týdny a jsou na ni potřeba dva kusy dobytka. Dlouhý proces náročné výroby však přináší ovoce v podobě bezprecedentních herních vlastností, které žádná jiná struna nemůže nabídnout. Kromě vynikajícího poměru mezi citem, výbušností a komfortem, vyniká výplet především ve schopnosti udržet napětí. V porovnání s těmi nejlepšími umělými vlákny vydrží přírodní střívka držet napětí zhruba 2× déle. Pro běžného smrtelníka to možná není kdovíjak úžasný údaj, ale pro profíka zcela zásadní vlastnost. Závodní hráč se tak může spolehnout na to, že výplet po napletení během prvních několika málo desítek minut prakticky neztratí napětí. Roger Federer či Rafael Nadal tak mohou podat konstantní výkon po celou dobu hry, než raketu opět vymění. To trvá z pravidla pár gamů a děje se tak při výměně starých míčků za nové. Přírodní střívko má však také svá negativa. Kromě až astronomické pořizovací ceny je to především horší odolnost vůči tření, špatně snáší výkyvy počasí a teploty (především vlhko) a v neposlední řadě mají střívka menší spinový potenciál. Z toho důvodu si profíci nechávají tento výplet naplést do hybridu s odolnou polyesterovou strunou, která výpletu dodá větší spin a výdrž. Babolat tak např. prodává své přírodní struny VS přímo v setu s populárním výpletem Babolat RPM Blast.

Výhody a nevýhody přírodních strun

Začnu nevýhodami, kterých je podstatně méně, ale na druhou stranu jsou dost zásadní. Cena. Ta je astronomická a pohybuje se v rozmezí 800–1 600 Kč za jeden výplet. Za tuto cenu můžete mít několik kvalitních monovláknových výpletů, které vám vydrží několikanásobně déle. Výdrž výpletu je druhým zásadním problémem. U běžného hráče na amatérské úrovni to může být pár hodin, ale např. zkušený ranař s agresivní hrou tento výplet odrovná během jednoho tréninku. V neposlední řadě je potřeba zmínit háklivost výpletu na počasí, změnu teplot a vlhkost. Pokud nemáte kvalitní termobag a v létě vozíte raketu jen tak ledabyle hozenou v kufru auta, pak se z výpletu velmi brzy stane nepředvídatelně se chovající kanape. Naopak v zimě vám může při zapomenutí rakety v autě přes noc následující den rupnout při prvním úderu. O střívka je potřeba se starat a raketu okamžitě po hře dávat do ochranného obalu či bagu se stálou teplotou. V žádném případě nesmí přírodní výplet přijít do kontaktu s vodou. Jakmile se nad kurtem začnou honit mraky a objeví se první kapky, schovejte raketu pod triko a následně do bagu. Vlhký přírodní výplet praskne do několika minut. [caption id='attachment_18496' align='aligncenter' width='633']Nejstarší a stále oblíbené tenisové výplety Babolat VS. Nejstarší a stále oblíbené tenisové výplety Babolat VS.[/caption] Pokud vás výše zmíněná negativa neodradila od vyzkoušení výpletu, pak se můžete těšit na opravdu unikátní vlastnosti a herní pocit, který dokáží napodobit jen ty nejkvalitnější multivlákna. Ale jen napodobit. Jen přírodní struny vás s míčkem dokonale propojí. Pokud pomineme vynikající komfort, kontrolu a nepřekonatelnou výbušnost výpletu, pak musíme smeknout před pocitem ze hry a citem. Cit je něco, co obecně monovláknům chybí. Zde ho však máte v míře vrchovaté. Výpletu stačí strašně málo a okamžitě reaguje. Na zkrácení hry vám postačí míček pohladit a budete přesně vědět, kam dopadne. Není to ale samospásné. Cit musíte mít v ruce, a proto tyto vlastnosti ocení hlavně zkušení hráči s tisícovkami hodin tréninků na svém kontě. Domnívat se, že nákupem přírodního střívka automaticky vyhrajete Wimbledon, nebo že se vaše hra zlepší o 100 %, je naivní a bláhové. Přírodní střívka pouze umocní a zvýrazní to, co už umíte.

Napětí pod kontrolou

Vyhlášenou vlastností přírodních strun je držení napětí. Oproti polyesterovým monovláknům je rozdíl propastný. Monovlákna ztrácí napětí skokově a výrazně. Týden drží a pak najednou šup a máte v raketě o 2–3 kg méně. A takto to skáče týden, co týden, až se s výpletem nedá vůbec hrát. Z původního napletení na 25 kg jste rázem během 3 týdnů na 17 kg a můžete výplet nechat vystříhat. Přírodní struna oproti tomu díky své struktuře a přírodním materiálům ztrácí napětí postupně a velmi pozvolna. Dalo by se říct, že přírodní výplet v raketě nejdříve zraje, a poté stárne. Je to zkrátka přirozený proces jako u živého organismu. Díky tomuto postupnému procesu je hraní s přírodní strunou naprosto předvídatelné a prakticky nikdy se nedočkáte stavu, kdy vám během zápasu zničehonic začnou míčky létat 2 metry do autu. [caption id='attachment_18503' align='aligncenter' width='633']Jedním z doporučených přírodních výpletů je Wilson Natural Gut. Jedním z doporučených přírodních výpletů je Wilson Natural Gut.[/caption] S životností souvisí ještě jedna zcela zásadní věc. Kvalita hry. Ta je v případě přírodních strun prakticky neovlivněna až do samého konce životnosti. Pojďme si to přirovnat ke dvěma profesionálním hráčům v pokročilém věku, kteří zvažují konec kariéry. Polyesterové monovlákno se chová jako hráč, který se blíží svému vrcholu sil, ale nehodlá končit a protáhne si kariéru do stavu, kdy začne prohrávat s horšími hráči a propadat se žebříčkem. V této agónii pokračuje, dokud neskončí ve třetí stovce žebříčku a odchází do tenisového důchodu zcela zlomený. Oproti tomu přírodní struna se chová jako hráč, který vyhraje svůj poslední grandslam a ukončí kariéru. Tento hráč nikdy nedojde do stavu trápení se na kurtu a rezignace. Přírodní struny zkrátka prasknou v momentě, kdy nadešel jejich čas. Prasknou dřív, než začnou mít negativní dopad na hru. Do samého konce budou mít údery z těchto strun vynikající parametry. To je vlastnost hodná obdivu a svým způsobem je k nezaplacení.

Jak přírodní struny naplést?

Možností, jak nejlepší struny na světě naplést, je několik. Pro absolutní komfort, cit a explozivní rychlost, použijte přírodní struny samostatně. Jsou ideální volbou pro těžké rámy raket jako Wilson Pro Staff 97 či Head Graphene 360+ Prestige MID. Tyto rakety sami o sobě energii negenerují a fungují až s patřičným švihem a vynikající technikou hry. S raketami se nadřete a přírodní střívka jsou tady od toho, aby to tolik nebolelo a nestálo tolik energie. Tento kouzelný výplet pomůže těžkým raketám přidat ještě více rychlosti a výbušnosti. Proto si přírodní výplet oblíbila také legenda tenisu „Pistol“ Pete Sampras. Ten dominoval stylem hry servis–volej. Na podání mu přírodní struna vygenerovala obrovské množství energie a na síti jej podpořila přesností a mimořádným citem. S žádným jiným výpletem by Sampras svých úspěchů nedosáhl. A zdaleka není sám. [caption id='attachment_18499' align='aligncenter' width='633']Pete Sampras utahoval přírodní střívka až na 32 kg. Pete Sampras utahoval přírodní střívka až na 32 kg.[/caption] Druhou a v současné době nejpoužívanější variantou nápletu je hybrid. O nich jsme si detailně povídali minule. Tento způsob napletení volí největší hvězdy současného tenisu jako Roger Federer či Rafael Nadal. Přírodní strunu volí jako dlouhou a odolnější monovlákno z polyesteru jako krátkou strunu. Nepodařilo se mi dohledat, zdali v současné době některý z profíků používá čistě přírodní strunu, ale zdá se mi to jako velmi nepravděpodobné. Současný tenis už není jen o přesnosti a chytrosti, ale také o kontrolované razanci, celkové agresivitě a spinu. Přírodní struna v těchto posledních třech parametrech oproti moderním monovláknům zaostává.

Do hybridu s nimi

Hybridní náplet jakožto kombinaci dvou zcela odlišných strun je nutné korigovat rozdílností napětí. Pokud zvolíte přírodní strunu jako dlouhou, pak jí naložte o 5–10 % více oproti krátké polyesterové struně. Doporučuji začít na hodnotě 26 kg pro přírodní strunu a 25 kg pro umělé monovlákno. Monovlákno na krátkých příčných strunách volte kulaté a co nejhladší, protože dlouhá přírodní struna po něm bude klouzat a dopomůže míčkům dodat rotaci. Pokud byste zvolili hranaté monovlákno, mohlo by velice rychle dojít k prošoupání přírodního střívka, a to by byla velká škoda. U spinu se ještě zastavím. Přírodní struny mají pověst málo spinových strun. Úplně tomu tak ale není. Nespinují sice tak brutálně jako speciální texturované či hranaté polyesterové výplety, ale dokáží se jim přiblížit, a to při menší fyzické zátěži. Zatímco polyester funguje až při velmi rychlém švihu, tak přírodní struny sami generují energii a dávají míčku větší rychlost. Spinový míček z přírodních strun nevyskakuje tak vysoko jako ten roztočený výpletem Babolat RPM Blast, ale má vyšší dopřednou rychlost a letí rychleji. [caption id='attachment_18495' align='aligncenter' width='567']Přírodní struny Babolat VS Touch jsou ve světě tenisu už od roku 1875. Přírodní struny Babolat VS Touch jsou ve světě tenisu už od roku 1875.[/caption] Poměrně výrazně to poznáte na servisu. Přírodní struny výborně kontrolují trajektorii míčku a tam, kde se zdá, že letí do autu, tak zázračně padnou do kurtu. Údery se s nimi protahují i bez větší námahy a hraní s nimi šetří jak ruku, tak vynaloženou energii. Tu pak můžete věnovat jinému důležitému prvku hry, a tím je cit. Cit je alfou a omegou při řešení delikátních situací jako jsou kraťasy, loby či prohozy. Přírodní struna jako by vám napovídala: „Nehraj to silou, ale hlavou.“ A skutečně. Cit získaný přírodní strunou je třeba využít pro pestrou celodvorcovou hru. Pokud jste ranař s agresivním stylem tenisu, pak si zřejmě přírodní strunu moc nevychutnáte a bude vám naopak ku škodě. V takovém případě hybridní výplet otočte a jako hlavní strunu dejte odolnější monovlákno. To bude dirigovat tvrdší styl hry a krátká přírodní struna přidá více komfortu.

Kolik kg jim naložit?

Toto je zajímavá otázka a možná leckoho odpověď překvapí. O přírodních strunách koluje mýtus, že jsou velmi křehké a špatně se s nimi plete. Je pravdou, že mají svá specifika a vyplétači jim musí věnovat patřičnou pozornost a péči, avšak síla napětí, kterou jsou schopny udržet, je enormní. Není problém přírodní struny našponovat na neuvěřitelných 38 kg. Běžně se však doporučuje jim naložit o 1–2 kg více, než na co jste běžně zvyklí u polyesterového monovlákna. To se bavíme o čistém přírodním nápletu, nikoliv hybridu. V tomto případě není třeba řešit rozdílnost v kilogramech a nechte si je naplést jednotně např. na 27 kg v okamžiku, kdy monovláknový drát pletete běžně na 25 kg. Díky svým komfortním a elastickým vlastnostem budou střívka i při takto vysokém napětí fungovat velmi explozivně a měkce. Pokud z nich uděláte hybrid v kombinaci s monovláknem, pak vždy dávejte přírodní struně o 1–2 kg více bez ohledu na to, jestli máte přírodní strunu na dlouhých či krátkých strunách. Bývalý světový rekordman v rychlosti servisu Greg Rusedski měl přírodní struny napletené na pouhých 22 kg. Takto nízké napětí však není vhodné pro hráče, kteří mají tenis založený na delších výměnách a hraní od základní čáry. Je to spíš vhodné pro ranaře se stylem hry do 3 úderů, co hrají tak trochu vabank. [caption id='attachment_18497' align='aligncenter' width='633']Greg Rusedski se svým dělovým servisem sázel na nižší napětí přírodních strun. Greg Rusedski se svým dělovým servisem sázel na nižší napětí přírodních strun.[/caption] Je však pozoruhodné, že již výše zmíněný Pete Sampras s podobným stylem hry oproti tomu utahoval přírodní střívka na úctyhodných 32 kg! Zkrátka proti gustu žádný dišputát. Zde musím zvednout varovný prstíček a upozornit na to, že při takto vysokých hodnotách napětí už by mohlo dojít k prasknutí rámu rakety. Z toho důvodu taková kila nedoporučuji zkoušet ani jako experiment. Mohlo by se vám to pěkně prodražit.

Pozor na dvojí kvalitu

Pokud se rozhodnete přírodní struny vyzkoušet, tak dejte na osvědčené značky a modely. Na trhu existuje vícero výrobců přírodních strun. Ty nejlepší a nejuznávanější jsou však dva typy, které také najdete také v nabídce SportObchod.cz. Je jím legendární výplet Babolat VS Touch a špičková střívka Wilson Natural Gut. Obě tyto značky jsou zárukou nejvyšší kvality. Pak jsou zde značky či typy, které nabízí přírodní výplet za poměrně výrazně nižší cenu, ale jejich kvalita je na nižší úrovni. Mezi ně patří i samotný Babolat, který nabízí přírodní výplet s názvem Babolat Touch Tonic. Ten však přímo Babolat otevřeně označuje za druhou kvalitu. Tento výplet trpí např. kosmetickými vadami či nestálým průměrem napříč celou strunou a tomu odpovídá také výrazně nižší cena. [caption id='attachment_18500' align='aligncenter' width='633']Při výběru přírodních strun sázejte na osvědčené značky a typy výpletů. Při výběru přírodních strun sázejte na osvědčené značky a typy výpletů.[/caption] Jedná se v podstatě o vyřazené kousky výpletu Touch VS, které neprošly náročnou vizuální a fyzickou kontrolou. Jsou tedy o něco horší kvality, která plně neodpovídá specifikacím pro špičkový přírodní výplet. Mohou však být variantou pro hobby hráče a amatéry obecně. Jiné značky však své výplety prodávají jako ty na špičkové úrovni, avšak mají výrazně horší vlastnosti, nejsou tak dynamické, postrádají komfort a z nějakého důvodu se blíží spíše tvrdším polyesterovým strunám. Takovým výpletům se vyhněte, protože jsou zbytečně drahé a nenabízí očekávaný zážitek ze hry. Pokud si nebudete při volbě přírodního výpletu vědět rady, tak se zeptejte svého oblíbeného vyplétače nebo si zkuste nastudovat zahraniční recenze.

Pro koho přírodní struny jsou?

Na první pohled by se mohlo zdát, že když se jedná o nejlepší strunu, tak by měla být určena pro každého. Zde je však potřeba důkladně číst mezi řádky a zaměřit se na vlastnosti a specifika tohoto výpletu. Pro začátečníky, amatéry a děti to není vhodná struna z toho důvodu, že je příliš drahá a její vlastnosti začátečník zdaleka nevyužije. Zde bych se ani nebál výdrže, neboť začátečník nemá takovou techniku, švih a styl hry, který by struně výrazněji ublížil. Její kvality však zbytečně převyšují požadavky hráče. Náhradou budiž s podobnými vlastnostmi levnější varianta v podobě multivlákna. Napadá mě snad jediný příklad, kdy by měl amatér sáhnout po přírodní struně – pokud nic jiného nefunguje v souboji s bolestí paže, pak je přírodní struna poslední záchranou. Stejně tak pomůže svojí dynamikou v případě, kdy jste fyzicky slabí a hraní rychlejších míčků vám působí enormní problémy. [caption id='attachment_18501' align='aligncenter' width='633']Nebojte se hybridu, hraje s ním i Roger Federer. Nebojte se hybridu, hraje s ním i Roger Federer.[/caption] Pro klubové hráče s turnajovými ambicemi již struna dává o něco větší smysl, avšak za předpokladu, že si ji naplete do hybridu. Výplet tak vydrží o něco déle a bude mít optimální vlastnosti. V neposlední řadě by mohla čistá přírodní struna v jednom nápletu posloužit tzv. měsíčním hráčům, kteří chodí na tenis velmi sporadicky a pouze v rámci např. různých firemních akcí či výjimečných společenských turnajů. Protože si tento výplet dlouhodobě udrží napětí, tak nehrozí, že byste jej po měsíci v pouzdře měli jak kanape. Je ale potřeba raketu uskladnit v termoobalu a na místě se stálou teplotou a nižší vlhkostí. Rozhodně raketu nedávejte do sklepa. Ať už se rozhodnete pro přírodní výplet z jakéhokoliv důvodu, pak si vyberte větší průměr alespoň 1,30 mm, ať vám vydrží co nejdéle.

Výhody přírodních výpletů:

  • Excelentní držení napětí
  • Dynamika a rychlost
  • Komfort
  • Cit

Nevýhody přírodních výpletů:

  • Astronomická cena
  • Horší spin
  • Trvanlivost
  • Špatně snáší výkyvy teplot a vlhko
Chci si vybrat tenisový výplet »

Další servis tenisového čtení...

Starší články