Jak vybrat brankářské betony


7 minut čtení

Výběr betonů je z celé brankářské výstroje tím nejdůležitějším. Správně zvolené brankářské betony dokážou gólmanovi zlepšit pohyb, zvýšit pohodlí a celkově zlepšit jeho úroveň chytání. Jestli s výběrem váháš a nejsi si úplně jistý, tento článek je přesně pro tebe.

Před výběrem brankářských betonů si pořádně promysli:

  • Jaký je tvůj styl chytání?
  • Jaké jsou tvé brankářské dovednosti?
  • Jaké máš s chytáním ambice?

Důležité parametry pro výběr hokejových betonů jsou:

Vzhled je záměrně uvedený na posledním místě. Ne, že by nebyl podstatný, ale nesmí být rozhodujícím kritériem. Stejně tak skutečnost, že v určitých betonech chytá tvůj idol v NHL.

Náhled videa

Velikost brankářských betonů

Jak si změřit nohu při výběru brankářských betonů

Nejdůležitějším parametrem při výběru betonů je jejich velikost. Ta se udává v palcích a je výsledkem těchto tří hodnot:

  • A) Délka nártu
  • B) Délka holeně
  • C) Délka od kolene po stehno

Všechny tyto tři naměřené parametry sečti a dostaneš celkovou délku, kterou vyděl číslem 2,54 pro získání hodnoty v palcích.

(A + B + C) / 2,54 = odhadovaná velikost betonů v palcích

Rozměr "A", délku nártu, udává výrobce střihem. Pokud gólmanovi nevyhovuje, musí si vybrat jiný model. Při výběru je třeba mít na paměti, že beton s opotřebením měkne a dosedá na brusli.

Rozměr "B", délka holeně, je při výběru betonu nejdůležitější. Klíčová vzdálenost pro výběr betonu je od kotníku do středu kolene. Tady je důležité, aby koleno přesně dosedalo na určenou plochu. Poznáš to v rozkleku s obutou bruslí. Při koupi nových betonů je lepší, dosedá-li koleno do spodní třetiny chrániče, protože beton postupně sesedá.

Rozměr "C", délka od kolene po stehno, je proměnlivý a odráží osobní preferenci a délku brankářských kalhot. Délka od kolene bývá zpravidla 18–20 cm a někdy se označuje jako +1’ nebo +2’, což znamená, že beton je nad stehnem prodloužený o jeden respektive dva palce oproti standardu.

Prodloužení betonu nad kolenem je dobrý sluha, ale špatný pán. Betony by neměly brankáře omezovat při bruslení. Mírné prodloužení nelimituje brankáře při pohybu a zmenší mezeru mezi betony. Někdy dokonce zavře brankářův rozklek. Kvůli pohyblivosti ale není dobré délkou prodloužení kompenzovat kloubní rozsah brankáře. Dokonalý rozklek (butterfly) zkrátka není vše.

Tvar brankářských betonů

Dělení na "buřtíky" a "desky" doplnil nový typ, a to hybrid. Ten je typově někde mezi dvěma klasikami.

I přesto, že vlastnosti různých tvarů betonů jsou odlišné, není konkrétní typ určujícím faktorem stylu brankáře. Jedná se spíše o preferenci.

Brankářské betony buřtíky

"Buřtíky", tedy měkčí betony, vždy byly doménou bruslivějších brankářů. Betony jsou charakteristické dvěma zlomy. Díky tomu jsou poddajnější a pevně sedí brankáři na noze. Charakteristické jsou "buřtíkovým" předělem na koleni. Měkčí jádro betonu lépe tlumí puk a ten tak zůstává u brankáře - neodráží se tolik do hřiště. Obecně jsou tyto betony pohodlnější a doporučují se spíš začínajícím brankářům.

betony2.webp

Druhým typem jsou "desky", tedy tvrdé betony s jedním předělem nebo úplně bez předělu. Potenciál těchto betonů plně využiješ hlavně při slidovaní, kdy se beton díky své konstrukci staví na hranu bez výrazné námahy. Brankáři tento typ betonu zpravidla příliš nedotahují k noze, aby pracoval za ně. Výsadou tohoto typu je tvrdost jádra betonu, které odráží střely daleko od brankáře. K plnému využití potenciálu tohoto typu betonu je nutná jistá míra dovedností v brankovišti. Doporučují se středně pokročilým a zkušenějším brankářům.

Hybridy jsou betony, které jsou typově mezi "buřtíky" a "deskami". Kombinují vyšší tvrdost s jedním až dvěma předěly a poskytují výhody obojího. Jedná se o variantu vhodnou pro brankáře s nevyhraněným stylem chytání.

Tvar betonů se také liší úhlem a tuhostí zlomu v kotníku

Tupější úhel a tvrdší zlom posadí beton více ke špičce brankářské brusle. Takový tvar zlomu v oblasti kotníku obvykle najdeš u tvrdých betonů. Tuto vlastnost je potřeba brát v potaz, protože může ovlivnit brankářovo bruslení.

Pravý úhel ve zlomu a jeho měkčí zhotovení, jsou výsadou měkkých betonů. Beton dosedá v oblasti nártu a do jisté míry se pohybuje společně s bruslí.

Cena a třída brankářských betonů

Výrobci mívají zpravidla tři řady betonů. Při rozhodování, kterou z kvalitativních a cenových úrovní vybrat, je potřeba zvážit vlastní brankářskou úroveň a svoje ambice. Všechny typy i tvary betonů najdeš ve všech cenových úrovních.

Nižší třída brankářských betonů

Pro začátečníky a děti existuje nejnižší řada. Výhodou je nízká pořizovací cena a pohodlnější zhotovení. Oproti vyšším řadám jsou použity méně ušlechtilé materiály. Betony této cenové úrovně u nás najdeš v kategoriích Intermediate, Junior a Žák.

Střední třída brankářských betonů

Střední cenová úroveň je nejmasovější a pokryje potřeby hobíků, dorostenců i poloprofesionálů. Nabízí vlastnosti a vymoženosti nejvyšší třídy, při výrobě jsou ale použity těžší materiály. Ty jsou zpravidla dokonce odolnější a trvanlivější než materiály použité v profesionální řadě. Betony střední řady dobře poslouží i při vyšší zátěži (3 a více ledů za týden) a svou životností často překonávají nejvyšší řadu.

Střední cenová úroveň je v nabídce zastoupena opravdu široce. Vybírat můžeš ze všech hlavních značek vyrábějících betony, konkrétně Bauer, CCM, Warrior nebo Brian’s.

Vyšší třída brankářských betonů

Nejvyšší řada, určená pro profesionály, je vyrobena z těch nejušlechtilejších materiálů. Kombinuje nízkou hmotnost a velmi dobrou funkčnost, například nízké tření kluzných ploch. Betony této úrovně jsou většinou ručně vyráběny přímo v Kanadě a často se přizpůsobují individuálním požadavkům hráče. Nevýhodou je nižší životnost a násobně vyšší cena než u střední řady. Kvůli svému určení prakticky výhradně pro profesionály hrající v nejvyšších soutěžích je v naší nabídce nenajdeš.

Vzhled brankářských betonů

Vzhled betonů je sice důležitý, ale na funkci nemá naprosto žádný vliv. Rozhodně si nevybírej betony podle svého oblíbeného gólmana z NHL. Nemusí ti vyhovovat, což se podepíše jak na tvém výkonu, tak na tvé radosti ze hry.

Hokejové betony z druhé ruky?

Řada hobby brankářů kupuje použité betony z druhé ruky. Proč ne, jejich nespornou výhodou je samozřejmě nižší cena. Betony však podléhají opotřebení a užité materiály postupně degenerují. Postupně ztrácí své tlumicí a ochranné vlastnosti.