U běžeckých bot je nejdůležitější, aby vám perfektně seděly a vlastnostmi odpovídaly tomu, kde a jak chcete běhat.
Nestyďme se přiznat si, že často vybíráme boty podle barvy a vzhledu. Říká se, že není důležité, jak běháte, ale jak u toho vypadáte :) To je v pohodě, ale zaměřte se na to až ve druhé fázi výběru.
Jak správně vybrat běžecké boty pomůžou pro začátek 3 základní otázky:
Na závěr se podíváme na to, jak správně vybrat velikost bot na běhání.
Chcete běhat po asfaltu a tvrdých podkladech (tartan, běžecký pás), vydáte se častěji do terénu nebo budete všechny povrchy kombinovat?
Silniční boty mívají hladkou podrážku, díky tlumení jsou pohodlnější a svršek bývá z příjemnějšího materiálu. V terénu vám ale nedají dostatečný záběr, stabilitu a odolnost.
Se silničkami si v pohodě vystačíte při běhání na všech druzích zpevněných povrchů (chodníky, silnice, beton, parkové cesty, polňačky, udusané a štěrkové cesty). Nemusíte se s nimi bát výjimečně vydat do terénu, když není bahno.
Trailové boty (někdy se jim říká krosovky nebo trailovky) mají agresivnější podrážku pro dobrý záběr v terénu, svršek je z pevnějších a odolnějších materiálů, tlumení je tvrdší a bota stabilnější. Takové boty se skvěle chovají v terénu mimo silnici, ale na asfaltu vám přijdou příliš tvrdé a gumové špunty na podrážce se můžou dřív ošoupat.
Oblíbenou kategorií jsou univerzální boty na silnici i do terénu. Ty se snaží kombinovat vlastnosti silničních a krosových bot, a dnes už se jim to daří velmi dobře.
Počítejte s tím, že na asfaltu nikdy nebudou tak pohodlné a lehké jako ryze silniční modely. V terénu mají o něco horší přilnavost a stabilitu než čistokrevné trailovky. Většinou je poznáte tak, že mají na podrážce špunty, ale ne moc vysoké.
Univerzálky jsou rozumným kompromisem, když běháte 50 % ve městě a 50 % po lese nebo polních cestách.
A co když nechcete dělat kompromisy? Počítejte s tím, že si v botníku musíte udělat místo na více bot. I u rekreačních a kondičních běžců najdete doma 5-10 párů bot.
S běžeckou obuví to není jako u jiných sportů a vybavení. Až na pár výjimek běhají hobíci i profesionální běžci ve stejných botách.
Rozhodněte se, jestli od bot čekáte mechově měkkou a pohodlnou tlumící vrstvu nebo vsadíte na skvělý cit pro terén, dynamiku a rychlost.
Jestli chcete běhat víc pro radost a kondici, dívejte se po pohodlných a tlumenějších modelech. Větší tlumení se hodí na delší běhy, při kterých nabíháte velké objemy kilometrů. Ulevit vám můžou i při problémech s koleny, kotníky, holeněmi a kyčlemi.
Buší-li vaše srdce v rytmu závodníka, sáhněte raději po lehčích, dynamičtějších a tvrdších botách. Dají vám rychlost a nakopnou do každého dalšího kroku, většinou ale zaplatíte komfortem.
Chcete od bot ještě něco navíc? Jestli třeba hledáte nepromokavé boty s membránou, pak se dívejte po modelech s označením GTX v názvu (Gore-Tex). Nezapomeňte, že voděodolné boty nejsou tak prodyšné a nehodí se do letních horkých měsíců.
Běháte-li často potmě, budete rádi za boty s vysoce reflexními prvky.
Pokud chcete běhat ve sněhu a po ledu, hodí se například boty s vysokými špunty nebo hroty.
A jestli jste propadli překážkovým ocr závodům nebo orientačnímu běhu, mrkněte po modelech určených přímo pro tyto kategorie běhu.
Velkým tématem jsou boty s podporou stability nebo nulovým dropem. Už víte, jak vybrat běžecké boty podle dropu a typu došlapu?
Když už víte, jaký typ běžecké boty hledáte, pojďme vybrat správnou velikost boty, aby vám perfektně sedla.
Dost pravděpodobně budete mít jinou velikost bot běžecký a těch na běžné nošení. Číslování u sportovní obuvi bývá mírně odlišné, ale to hlavní pravidlo je, že boty na běhání potřebujete o půl až celé číslo větší.
Při zkoušení to poznáte tak, že před palcem (nebo vaším nejdelším prstem) máte minimálně půl centimetru volného místa. Měřte, když v botě stojíte, ne v sedě.
Mezera před palcem je důležitá, aby vám v botě při delších bězích neslézaly nehty, netvořily se puchýře, a aby měla chodidla dostatek prostoru k přirozenému fungování.
Kromě správné délky se ujistěte, že se vám boty nezouvají z paty, a v přední části boty nemáte místa až zbytečně moc.
Chodidlo by se vám při chůzi nebo běhu nemělo v botě moc hýbat, jinak riskujete puchýře.
Dejte si ale pozor, abyste boty neměli moc těsné, hlavně ve špičce a oblasti nártu. Myslete i na malíček, ten by taky neměl nikde tlačit.
Vždy je lepší mít boty o kousek volnější. Chodidla při běhu potřebují hodně místa, a hlavně s narůstajícími kilometry natékají.