Barefoot obuv ctí přirozený tvar chodidla a proto je ve špičce nohy širší. Typická je pro ni tenká podrážka, nízký drop (rozdíl výšky podrážky mezi patou a špičkou) a hmotnost. Dokonale padnoucí barefoot a minimalistická obuv nesmí chodilo nijak omezovat, proto je důležité si nohu správně změřit, než si bosoboty koupíte.
Základem je samozřejmě změřit délku a šířku chodidla. Je to jednoduché, nachystejte si prázdný papír, tužku, pravítko a lepicí pásku.
Při výběru barefoot bot je důležité volit větší velikost. Chodilo při chůzi v bosobotách mnohem více pracuje, roztahuje se a přizpůsobuje se povrchu, na kterém se právě nachází. Proto je důležité k výsledku měření délky přičíst přibližně 1 cm (+/-3 mm) a k šířce až 0,5 mm. Teď už si stačí jen vybrat ty pravé barefoot boty.
Sami v barefootech běháme a chodíme a dál je doporučujeme. Pokud si je ale kupujete poprvé, máme pro vás dvě osvědčené rady.
Platí to pro chůzi i běh. Bosý pohyb více namáhá chodidlo, včetně kotníku a všech dalších součástek pohybového aparátu. Musíte si dopřát čas, abyste si na sebe s barefootem zvykli. Poranění achilovky nebo zánět plantární fascie rozhodně není něco, co byste si chtěli novým kouskem v botníku přivodit. Zlaté pravidlo zní 10 % objemu chůze/běhu, na který jste zvyklí u vaší obuvi. Vydržte to aspoň týden a pak pozvolna navyšujte.
Bosoboty se bohužel nehodí pro každého, mezi hlavní mýty o barefoot patří, že vám dokážou napravit jakýkoliv problém s pohybovým aparátem. Takový zázrak to bohužel není. Specifické deformace chodidla mohou vaše potíže naopak zhoršit. Pokud máte pochybnosti, obraťte se na svého lékaře, nebo si nechte poradit od fyzioterapeuta.
Při výběru barefoot obuvi by měli být obezřetní diabetici. Existuje zde totiž zvýšené riziko poranění nohy při neopatrném pohybu, i když zrovna značka Merrell poskytuje vysokou úroveň ochrany chodidla.
Všechna práva vyhrazena, © 2002–2024 Sportega s.r.o.