Padelové kurty: Kde si můžeš zahrát a čím se povrchy liší


4 minut čtení

Všechny padelové kurty nejsou stejné. Objev rozdíl mezi povrchy, ale i konstrukcemi kurtů a pronikni zase o něco hlouběji do světa padelu.

V padelu si můžeš zahrát na různých kurtech, které se liší především povrchem. Narazit můžeš ale také na různorodé typy odrazových ploch či velikostí hřiště. Pojď si s námi proběhnout, kde všude si můžeš dnes stále oblíbenější hru vyzkoušet.

Povrch padelového kurtu

Rozdělení padelových kurtů:

Podle velikosti hřiště a počtu hráčů

Když zazní padel, většina ze znalých si představí hřiště pro čtyři hráče. Je to oficiální velikost padelového kurtu a rozprostírá se na 20 metrech do délky a 10 metrech do šířky. V některých zemích už můžeš narazit na hřiště pro dvouhru, které je o 4 metry užší.

1. Klasický kurt pro čtyřhru

Klasický padelový kurt o rozměrech 20 × 10 metrů. Je to oficiální kurt určený pro čtyřhru.

2. Kurt pro dvouhru

V některých zemích existují také kurty na dvouhru. Jediný rozdíl oproti klasickému kurtu je v šířce, hřiště pro dvouhru je o 4 metry užší.

Na povrchu beton nebo koberec

Máš raději koberec, nebo beton? Beton je původní a zároveň jedním z nejlevnějších povrchů. Je tvrdý, odolný, ale také poměrně nebezpečný. I z toho důvodu jej v posledních letech nahrazuje umělá tráva neboli koberec. Hrát na koberci je o poznání příjemnější zážitek.

1. Betonový povrch

Betonový povrch je jedním z prvních používaných na padelových kurtech, dnes už se moc nepoužívá. Je charakteristický tvrdostí, odolností, ale také vyšším rizikem zranění.

2. Umělá tráva

Umělá tráva, neboli koberec, je v padelu nejrozšířenější povrch. Nahradil beton pro své lepší herní vlastnosti, předvídatelnost odskoku, komfort a také bezpečnost. Dělí se na další typy, které ovlivňují dynamiku hry.

Rozlišujeme:

  • Monofilament: Na povrchu koberce je nanesena vysoká vrstva křemičitého písku, je možnost se po něm doklouznout.
  • Texturovaný povrch: Oficiální druh koberce pro World Padel Tour. Písek je schovaný na dně koberce. Povrch neklouže a umožňuje tak rychlejší start na míč.

Padelový zápas

Konstrukce odrazových ploch

Zatímco v minulosti bylo běžné posílat míček do betonových či cihlových zdí, dnes už tuhle variantu téměř nepotkáš. Nastoupilo sklo a vše změnilo. Nejen, že na takovém hřišti je příjemnější hrát a nejsi mezi čtyřmi betonovými zdmi, ale skleněné odrážecí plochy nabízí také příjemnější a předvídatelnější odraz.

1. Cihla/beton

Betonový kurt na padel lemován cihlovými či betonovými zdmi. V minulosti se na takových kurtech často proháněli hráči s padelovými raketami, v posledních letech je populárnější sklo.

2. Sklo

Momentálně nejpopulárnější kurt. Skleněné stěny dobře vypadají a zároveň dopřávají hráči pohodlný odraz míčku. 

Skleněné kurty dále dělíme do 3 kategorií:

  • Sklo s pilíři: Tento kurt má skleněné stěny, které jsou odděleny a lemovány ocelovými pilíři. Tloušťka skla je většinou 10 mm
  • Polo panoramatický kurt: Tento typ kurtu má skleněný zadek kurtu bez pilířů, zatímco roh kurtu je stále pilířem vyztužený. Většinou je tloušťka skla 12 mm.
  • Plně panoramatický kurt: Tento kurt nemá na své skleněné konstrukci jediný pilíř a je tak plně panoramatický. Můžeš je vidět jak na World Padel Tour, tak v klubech. Tloušťka skla je 12 mm.

Starší články