Zima, déšť a plískanice. Dá se hrát padel, i když je chladno nebo zima?
Ukážeme ti výhody hry v chladných a mokrých podmínkách. A prozradíme několik tipů, které využiješ při tréninku, abys zlepšil svůj padel.
Inline hokej se v poslední době těší stále větší oblibě a to nejen u hokejistů samotných, kde se stal jejich doplňkem v rámci letní přípravy. Jelikož je méně kontaktní než lední hokej, našla v tomto sportu své zalíbení také řada neprofesionálních hokejových nadšenců.
Přibližme si tedy základní vybavení každého inlinisty. Největší rozdíl proti lednímu hokeji najdeme hned, když se podíváme na brusle, které jsou kolečkové a povrch, na kterém se inline hokej hraje.
Na kolečkových bruslích a inlinovém povrchu se nedá dost rychle brzdit, takže hra je trošku pomalejší. Kdo má klasickou výstroj na hokej, může s ní v podstatě vyrazit hrát i inline hokej. To znamená, že můžete značnou část výstroje používat souběžně.
Základním prvkem pro inline hokej jsou brusle. Vypadají téměř stejně, ale mají samozřejmě kolečka. Při výběru bruslí nejvíce záleží jak na věku a zkušenosti bruslaře, tak také na povrchu, na kterém budete inline hokej hrát. Zajímat by vás měla také kvalita ložisek, velikost a tvrdost koleček. Pokud pořizujete inline brusle pro děti potřebujete menší průměr koleček a zároveň by měly být měkčí, opatřeny základní ložiskem. Obecně pak platí, že tvrdá kolečka jsou méně komfortní, jsou ale naopak rychlejší a pomaleji se opotřebovávají. Měkká kolečka se bruslaři více přizpůsobí, jejich nevýhodou však je, že se rychleji opotřebují. Co se týče boty, ta je téměř totožná s tou na lední hokej. Občas se setkáme s tím, že se holder (část, která drží nůž na ledních bruslích) zkrátka vymění za podvozek a kolečka na inline hokej. Nerozumíte si s hokejkou? Bruslit můžete i bez ní.
Hokejová helma patří k základní a zároveň nejdůležitější části výstroje na inline. Na této ochraně hlavy rozhodně nešetřete a raději si připlaťte. Vybírejte takovou, která bude dobře pasovat a nebude nikde tlačit. Zároveň nesmí být volná nebo padat z hlavy. U dětí je povinnost celoobličejového krytu. Jelikož se inline hraje v letních měsících, je lepší zvolit kvůli cirkulaci vzduchu mřížku, namísto plexiskla.
V inline hokeji není povolená hra tělem. Také puk je lehčí, tudíž jeho letící rychlost je menší a klesá tak riziko zranění. Chrániče ramen jsou navíc objemné, a proto řada dospělých hráčů místo nich používá takzvané inline triko. Toto triko disponuje měkkým polstrováním v oblasti ramen, hrudníku a zad. Hlavně v místech, kde hokejisté potřebují cítit jistotu. Navíc je triko komfortní a prodyšné. Díky jeho přiléhavému střihu skvěle padne. Je vyrobené z lehkého strečového materiálu se zónami pro efektivní odvod vlhkosti na zádech a hrudi. Pokud však začínají s inlinem děti, je vhodné jim ponechat chránič ramen neboli vestu používanou na ledním hokeji, která trup chrání o něco více než inline triko. Přečtěte si také, proč je hokej správný sport pro vaše dítě.
Úplně bez problémů můžete použít klasické hokejové kalhoty, na které navléknete inlinové kalhoty, které jsou lehké a prodyšné. Také lze uvnitř použít speciální „Girdle“ kalhoty, které jsou vyrobené z pružného polyesteru a také jsou pěnově vyztužené. Chrání jak kostrč, tak také stehna. Uvnitř má zabudovaný suspenzor na ochranu intimních partií.
Tak jako při hokeji ledním, tak i při inline hokeji snižují chrániče loktů a chrániče holení pravděpodobnost zranění v případě nastřelení pukem nebo pádu nebo po střetu s hráčem. Pro inline hokej se používají stejné chrániče holení i lokty jako pro lední hokej.
Mezi další důležitou součást výbavy inline hokejsty řadíme hokejové rukavice. Plně dostačující jsou klasické, určené pro hokej na ledové ploše. Základem je, že poskytují dostatečnou ochranu proti nárazům a zároveň umožňují plynulý pohyb a citlivost prstů, která je důležitá především při střelbě. V současné době se vyrábí rukavice určené speciálně pro inline nebo hokejbal. Tyto rukavice jsou vyrobené z prodyšnějšího a zároveň rychleschnoucího materiálu.
Jako poslední věc, na kterou nesmíte zapomenout, je hokejka. Pokud nevíte jakou zvolit, použijte tu, kterou běžně používáte na hokej lední. Největší rozdíl v tomto případě dělá styl hry, který není tak kontaktní jako u ledního hokeje. Při změně stylu vám možná bude vyhovovat jiný model hokejky. Tato potřeba pravděpodobně vyplyne ze zkušenosti.
Pokud máte kam si jít zahrát, pak určitě neváhejte a vyzkoušejte tento sport. Zužitkujete své hokejové dovednosti a rozhodně se také pobavíte.