Kterým výpletům se říká hybridní a jaké mají výhody?
Ve 4. díle povídání o tenisových výpletech jsme si do detailu rozebrali výhody a nevýhody multivláknových výpletů. V aktuálním díle s nimi budeme pracovat také, avšak ve spojení s dalším typem výpletu, typicky polyesterovým monovláknem. Tomuto spojení se říká hybridní výplet. Jak už název napovídá, jedná se o kombinaci dvou druhů výpletů v jednom nápletu. Populární jsou zejména u profesionálních hráčů, kteří ale kombinují komfortní a citlivé vlastnosti přírodních střívek s odolností a spinovým potenciálem polyesterových strun. Jedná se tedy o spojení toho nejlepšího z obou světů. [caption id='attachment_18449' align='aligncenter' width='633'] Hybridní výplety si složíte sami třeba z monovlákna a multivlákna.[/caption]
Jak se plete hybrid?
To je šalamounská otázka za milion. V momentě, kdy kombinujeme dva typy strun do jednoho nápletu, se výrazně komplikuje odhad funkčnosti takového výpletu. Výrobci sice přichází s vlastními sety již předpřipravených hybridních výpletů, ale výběr není veliký. V balení najdete např. 6 m přírodního střívka a 6 m odolné polyesterové struny. Často se jedná o osvědčené a mezi profesionálními hráči používané sady. Jako příklad bych vybral set Babolat RPM Blast + VS Touch či Wilson Champions Choice Duo. Konkrétně tyto dva výplety používají profíci jako Rafael Nadal či Roger Federer. Poslechněte si také povídání Zdeňka Hrabálka v pátém díle videoseriálu o tenisových výpletech. Nutno podotknout, že se jedná o velmi drahý špás, který ocení především fajnšmekři a profíci. Obě výše zmíněné značky v sobě kombinují špičkové polyesterové struny a přírodní střívka. Průměr těchto strun je odlišný – v praxi se většinou polyesterová struna volí v průměru 1,25 mm a přírodní střívko v průměru 1,30 mm pro delší výdrž. Díky tomuto rozdílu v průměrech je možné, a dokonce vhodné, plést hybrid s obrácenými hodnotami síly napětí v rozdílu 5–10 %. Je to z toho důvodu, že polyesterová struna se slabším průměrem se většinou pro delší výdrž výpletu plete jako dlouhá a pokud bychom jí nandali standardně o 1 kg více než přírodním střívkům na krátkých strunách, tak se vytáhne ještě víc a její průměr se ještě více zmenší. [caption id='attachment_18455' align='aligncenter' width='633'] S tenisovým výpletem Champions Choice Duo hraje Roger Federer.[/caption] Pokud však dlouhou strunu z polyesteru napleteme o 1–2 kg méně oproti přírodní krátké struně, tak tím vyrovnáme rozdíl v průměrech a vlastnostech. Nicméně tato varianta není jediná. Pokud chcete zajistit výpletu ještě větší elasticitu a citlivost, tak struny napletete obráceně – čili přírodní střívka jako dlouhé struny a polyester jako struny krátké. Avšak pozor! Zde platí tradiční síla napětí čili dlouhé struny na více kg a krátké na méně kg. Takto většinou pletou profesionální hráči na té nejvyšší úrovni, kteří neřeší následnou nižší životnost. Sice se tím o něco sníží spinový potenciál strun, ale zlepší se komfort, a především cit pro míč. Cit je pro profíky alfou a omegou. Pro běžné použití je však vhodné plést na dlouhé struny odolné polyesterové monovlákno a jako krátké použít přírodní struny. S kilogramy si to pak chce pohrát v obráceném gardu a vyzkoušet co nejvíce variant, např. 24 kg pro dlouhé monovlákno a 25–26 kg pro krátké přírodní struny. Nezapomeňte, že dominantní strunou v raketě je vždy dlouhá struna a ta bude určovat to, jak se celkově bude výplet chovat. [caption id='attachment_18453' align='aligncenter' width='633'] Takhle vypadá detailní pohled na hraný hybridní výplet.[/caption]
Jde to i levněji
Výše zmíněné hybridní výplety s přírodními střívky jsou velmi drahé. Pokud chcete ušetřit, tak si kupte zvlášť libovolný multivláknový výplet a nakombinujte ho do hybridu buď se synthetic gut výpletem či polyesterovým monovláknem. Takto se dá ušetřit i několik stokorun na jednom výpletu a výsledek bude pro běžné smrtelníky podobný. Poslední variantou je tzv. falešný hybrid. Tím se myslí kombinace dvou monovláken. V tomto případě volte stejný průměr pro obě struny. Fantazii se meze nekladou. Zkrátka nakombinujete odolnější monovlákno s jeho pružnější variantou. Nebo můžete vyzkoušet texturovaný či hranatý polyester na dlouhé struny a tradiční variantu na struny krátké. Např. Babolat RPM Rough v kombinaci s Babolat RPM Power. Výsledek sice nebude zdaleka tak komfortní jako při použití multivlákna, ale přeci jen kombinací různých materiálů a textur můžete dosáhnout měkčí, dynamičtější a spinovější odezvy. Stačí si o jednotlivých výpletech něco přečíst a pak hurá do experimentování. [caption id='attachment_18451' align='aligncenter' width='600'] Hybridní tenisový výplet Tecnifibre HDMX je zajímavou alternativou pro hráče, kteří se výběrem strun do hybridu nechtějí příliš dlouho zabývat.[/caption] Pokud se nechcete s hybridními výplety zaobírat, pak existuje ještě jedna možnost, jak si „hybridní“ náplet užít. Firma Tecnifibre přišla na trh se strunami HDMX, které sama označuje za Hybrid 3D. Tyto struny jsou vyrobené ze tří druhů materiálů a kombinují v sobě vlastnosti multivlákna a tradičního polyesterového monovlákna. Měl jsem možnost je otestovat v raketě Babolat Pure Strike 18x20 2020 a byl jsem příjemně překvapený, jak dobře fungují. Výplet se choval podobně jako výkonnostní polyesterové monovlákno, ale byl výrazně komfortnější. Míček zůstával déle v kontaktu se strunami, a tím se zvýšila také jistota úderů. Nevýhodou je kratší životnost a o něco horší výbušnost. Pokud ale na kurtu neřešíte milimetry a nehrajete údery rychlostí 160 km/h, tak si hru s tímto výpletem užijete.
Nevydrží tolik, ale udrží napětí
Pojďme se ještě trochu blíže podívat na největší výhodu hybridu. Možná si říkáte, že kombinací odolného polyesterového monovlákna s multivláknem vznikne i dlouhotrvající výplet. Vždyť napletené monovlákno někomu vydrží i desítky hodin, že? Jenže u hybridů to funguje jinak. Zatímco u monovláken praskají dlouhé struny, tak v případě hybridu praskne jako první krátké multivlákno či přírodní struna. Jako hlavní výhoda se v tomto případě ukazuje schopnost udržet si napětí. Multivlákna a přírodní struny mají zcela odlišnou křivku vadnutí. Ta je postupná a předvídatelná. Oproti tomu monovláknový polyester vám může zvadnout během 2 hodin, ani nevíte jak. Namísto toho multivlákno či přírodní struna vydrží v perfektní kondici 20 hodin i více. [caption id='attachment_18452' align='aligncenter' width='633'] Při bližším prozkoumání je dobře patrný rozdíl mezi krátkými a dlouhými strunami.[/caption] Z profesionálního hlediska je udržení si napětí ten nejdůležitější parametr. Profík neřeší, jestli vymění 7 raket za zápas. Potřebuje, aby měl každou raketu ve vynikajícím stavu i pár hodin po napletení. To mu právě zajistí přírodní struna, která rychle vadnoucí monovlákno podrží. V některých případech lze životnost hybridu prodloužit napletením multivlákna na dlouhé struny a monovlákna na krátké. Přijdete sice o část komfortu, elasticity a spinu, ale získáte větší cit a výplet by mohl o něco déle odolat prasknutí. Záleží však na tom, jak moc spinujete. Pokud je spin vaší dominantní parketou, pak zase hrozí, že dlouhá multivláknová struna onu rotaci nebude příliš zvládat a praskne velmi rychle. Toto nastavení je potřeba vyzkoušet, protože u každého hráče bude fungovat trochu jinak.
Závěrečné doporučení k hybridním výpletům
Hybridní výplety ocení prakticky každý tenista, který chce zažít to nejlepší z obou světů, a to v ideálním poměru: výdrž + komfort, spin + rychlost, síla + pružnost a cit + kontrola. Takové kombinace dosáhnete pouze při použití hybridního nápletu. Hybridní struny jsou vynikající volbou jak pro profesionály, tak náročné hobíky či hráče, kteří trpí na bolest paže a hraní s tupým monovláknem jim dělá problémy. Dobrou volbou jsou i pro zkušenější děti a juniory s turnajovými ambicemi. Je ale třeba počítat s tím, že jejich výdrž není zdaleka taková, jako u polyesterového monovlákna. Pokud s touto variantou výpletu hodláte objíždět turnaje, pak si do bagu připravte minimálně tři rakety na víkend a náhradní sady tenisových výpletů. [caption id='attachment_18454' align='aligncenter' width='633'] Tip na jeden příklad, jak si složit hybridní tenisový výplet vlastním výběrem strun.[/caption] Pro snazší orientaci při výběru hybridu přichází výrobci s hotovými sety, kde naleznete 6 m monovlákna a 6 m multivlákna či přírodního výpletu. Nevýhodami hybridu jsou bezesporu vyšší pořizovací cena a kratší trvanlivost výpletu oproti čistým polyesterům. Jsou to však jen malé daně za naprosto brilantní vlastnosti tohoto mixu. Pokud tedy máte dostatečný finanční polštář a dobrého vyplétače, tak si hybridy určitě vyzkoušejte. Je totiž dobré dodat, že vypletení rakety kvalitním hybridem není samozřejmostí a vyžaduje šikovné prsty a zvládnuté postupy. Hybridní výplet v hodnotě několika set korun tak dávejte pouze zkušeným a profesionálním vyplétačům, kteří s nimi umí pracovat s náležitou péčí.
Výhody hybridních výpletů:
Nejlepší kombinace všech parametrů
Komfort + výdrž
Síla + pružnost
Rychlost + spin
Přesnost + cit
Dobře drží napětí
Nevýhody hybridních výpletů:
Cena
Horší trvanlivost oproti monovláknovým polyesterům
Padel je jedním z nejrychleji rostoucích sportů na světě. Sportovci, kteří s ním začínají, dělají často spoustu zbytečných chyb. O jaké se jedná a jak se jim vyvarovat?
Nová extraligová sezóna slibuje velké návraty talentovaných hráčů. V článku se dozvíš nejen o jejich dovednostech, ale i o tom, jakou výstroj tito mladíci používají na ledě.
Trailový běh nabízí únik do přírody a zlepšení kondice mimo asfaltové cesty. Tento článek ti ukáže, jak začít s trailovým během, jaké vybavení potřebuješ, jak se přizpůsobit různým typům terénu a jak postupně zvyšovat náročnost tras, aniž bys riskoval…