RECENZE: Srovnání badmintonových raket Yonex Astrox 77 a 99


9 minut čtení

Jak dopadlo srovnání badmintonových raket Yonex Astrox 77 a 99?
Dnešní povídání začneme zeširoka a chmurně. V polovině listopadu pokojně zemřel ve věku 95 let pan Minoru Yoneyama. Pokud vám toto jméno nic neříká, párkrát si jeho příjmení zopakujte. Jestli vám při tom bleskne hlavou, že by mohl mít něco společného s Yonexem, máte pravdu. Tento japonský podnikatel v roce 1946 založil továrničku na plováky k rybářským sítím, vyráběné poctivě ze dřeva. Firma ovšem záhy zkrachovala, neboť nedokázala konkurovat levnějším produktům z plastu. Yoneyama se poté rozhodl prorazit ve sportovním náčiní a zařekl se, že už nikdy nebude bránit tomu, aby do jeho snažení promluvily moderní postupy. Díky tomu v roce 1961 spatřila světlo světa první badmintonová raketa značky Yonex. A díky tomu jsou dnes Yoneyamovy výrobky doslova napěchované nejmodernějšími technologiemi a vychytávkami, které z těchto raket dělají nejpopulárnější zbraně na badmintonovém okruhu.

Řada badmintonových raket Yonex Astrox

Po exkurzu do historie se podíváme na dvě krásky z řady Astrox, s níž Yonex přišel před dvěma lety, a která se primárně zaměřuje na útočné rakety, pyšnící se drtivou smečí a rychlými údery. Yonex se u svých raketových sad zpravidla snaží držet i rámcově jednotný design. Aniž byste si četli nápis na krčku, rodinu Astrox poznáte už podle toho, že hlava rakety je víceméně svisle rozdělena na dva barevné odstíny. Yonex Astrox 77 se vyrábí hned ve dvou kombinacích, kdy jedna hemisféra je téměř černá a druhá buď žlutá nebo tyrkysově modrá. U Yonex Astrox 99 se kombinuje černá s oranžovou. Všechny vypadají efektně. Kdybych si měl zvolit jen podle barvy, sáhl bych po oranžové 99, kterou jeden z mých soupeřů poeticky překřtil na “Mars v polostínu”.

Rozdíly v hlavách badmintonových raket

Obě badmintonové rakety Yonex Astrox patří k lehčím modelům s hmotností kolem 85 gramů. Přestože se odnož Astrox profiluje jako ofenzivní, typ 77 z ní lehce vybočuje – jde o zbraň se středně tuhým rámem, vyváženou na střed, která by tedy parametry měla spíše sedět univerzálním hráčům než ortodoxním útočníkům. Raketu jsem testoval s výpletem Yonex Micron BG80 a během testu jsem ho praskl. Na vině ovšem nebyla ani raketa, ani výplet, ale pouze nešikovná ruka, která trefila balónek příliš blízko rámu. 99 je naproti tomu typická zabijácká raketa s tuhým rámem a vyvážením do hlavy. Vyplétač do ní natáhl strunu doporučenou pro tento model, hybridní výplet Yonex Aerobite s dvojí tloušťkou vlákna.

Badmintonová raketa Yonex Astrox 99

Vzhledem k odlišnému vyvážení a pružnosti je poměrně obtížné porovnat rakety Astrox 99 a 77 mezi sebou navzájem. Pokud jde o pocit ze hry, Yonex Astrox 99 bych asi nejblíže připodobnil k nedávno recenzované Victor Light Fighter 7500. Yonexka uštědřuje podobně tvrdé smeče, ale při tom s ní lze rychle přejít do obrany a pohotově odvrátit soupeřův nátlak. Rám rakety je mimo jiné vybaven technologií proti bočnímu kroucení v průběhu úderu. Zdá se, že tento patent skutečně funguje, jelikož raketa v ruce i při rychlém švihu dobře drží směr, nevibruje, ani se neprohýbá. Projektily z ní při dobrém zásahu létají jistě a přímo. Troufám si říci, že oproti Light Fighteru jsou rány Astrox 99 ještě o něco štiplavější, nicméně je rovněž ještě více nezbytné být u míčku včas a pink provést správně technicky, protože při jakémkoli impaktu mimo sweet spot letí míček chabě a nepřesně. To se značně projevuje v technických pasážích hry, zejména ve čtyřhře, kde je opravdu těžké se s raketou sžít natolik, abych z ní dostal maximum. Částečně mi to potvrdila i rychlá anketa, kdy jsem raketu půjčil dorostencům z našeho badmintonového kroužku. Příliš jim neseděla, zato se velice zamlouvala oběma trenérům, bývalým profi hráčům. Jako pozitivum oproti Light Fighteru vidím, že se po delším hraní s Yonexkou nedostavila bolest spodního pažního svalu. Cenou diskutovaného artiklu se ve svých recenzích obvykle nezabývám. Badminton obecně považuji za poměrně laciný sport (přinejmenším do té doby, než přejdete z plastových míčků na peří), a raketu si běžný hráč zpravidla kupuje nejvýše jednou za sezónu. Z osobních statistik odhaduji, že mi jedna plácačka vydrží kolem 400 herních hodin a nejčastěji ji zahubí nějaký nesoulad v deblovém týmu. A je-li to jednou za rok, zdá se mi celkem lhostejné, jak velké prasátko budu muset rozbít – hlavně, když mi její hra vyhovuje. Přesto bych chtěl v tomto případě upozornit, že Astrox 99 je špičkový produkt yonexového průmyslu, který se proto i cenou blíží horní hranici toho, kolik rakety stojí, a je tedy třeba sáhnout hlouběji do kapsy.

Badmintonová raketa Yonex Astrox 77

Nižší pořadové číslo v řadě Astrox neznamená, že by raketa byla automaticky horší (nebo snad lehčí či levnější), ale pouze to, že jde o dřívější model. Díky měkčímu rámu není tak obtížně technicky uchopitelná pro správné provedení rychlých výměn. Smeče z ní létají s poněkud nižší razancí, ale stále velice svižně, a je snazší je umísťovat. Herní pocit jsem z ní měl podobný jako z Yonex Voltric 80 E-tune, s níž jsem se ovšem přeci jen cítil jistější na úderu. Pružnější krček pomáhá dobře měnit rytmus hry a dařilo se mi překvapit soupeře variabilní rychlostí odehraných míčků. Raketa je velice obratná a dobře poslouží i v obraně, kde díky ní stihnete dosáhnout spoustu míčků, ale je poměrně těžké udělit obranným zákrokům vyšší průraznost. Výborně se mi osvědčila při hře na síti, kde sklepnuté balóny padají svižně k zemi a přitom mám po ruce i dostatečný cit pro zkrácení a podseknuté míče.

Komu jsou badmintonové rakety Yonex Astrox určeny?

Nejlepší představu o tom, pro koho je určena raketa Yonex Astrox 99, si uděláte, pokud vám prozradím, že s ní dohrávala svou kariéru malajsijská badmintonová hvězda Lee Chong Wei a nyní s ní drtí své protivníky světová jednička, Japonec Kento Momota. Astrox 99 je náročná raketa, určená pro útočné badmintonisty z řad profesionálů a velmi pokročilých nesoutěžních hráčů. Abyste dokázali plně využít její potenciál, je třeba mít kvalitně zvládnutou techniku úderu, trefovat míčky čistě a přesně. Pakliže se do této skupiny řadíte, nebo se do ní chcete pokusit zařadit a vyzkoušet si nástroj vpravdě světové úrovně, jděte do toho. Raketa rozhodně není vhodná pro začátečníky, ale zdráhal bych se ji doporučit i středně pokročilým hráčům, případně by si měli tento honosný nástroj před koupí rozhodně nejprve vyzkoušet. Raketa je ideální pro dvouhru, plnou rychlých smečí a pohotových returnů. Není příliš vhodná na čtyřhru, kde se s ní hůře provádějí rychlé technické zásahy a změny herního tempa. Uplatnění v deblu najde v případě, že ve hře sázíte spíše na zdrcující útok. Raketa Yonex Astrox 77 je přeci jen nástroj pro širší spektrum hráčů. Věřím, že si ji oblíbí pokročilí a závodní hráči, a to nejen s útočným herním stylem, ale i ti, kteří spoléhají na celodvorcovou hru a pestrou paletu badmintonových fines. Ani v tomto případě nejde o raketu příliš vhodnou pro úplné začátečníky, ale díky měkčímu rámu se jí nemusí bát ani zkušenější ženy či junioři. Jelikož je raketa poměrně silná na síti, jde o zajímavou zbraň pro čtyřhru, kde lze její možnosti zužitkovat jak v ofenzivě, tak při obraně. Na raketu se snáz zvyká a po pár cvičeních vám umožní užívat si hru naplno.

Závěrečné shrnutí

Plusy badmintonové rakety Yonex Astrox 99

  • Vynikající raketa pro útočnou hru
  • Nízká hmotnost rakety méně namáhá loket a celé tělo
  • Pevně sedí v ruce při úderech bez vibrací a kroucení
  • Pohotová zbraň pro odvracení zkrácených úderů a blokování
  • Zdařilý design, působivý vzhled

Minusy badmintonové rakety Yonex Astrox 99

  • Náročná raketa, která neodpouští nepřesně zahrané údery
  • Menší obratnost v technických, zejména deblových výměnách
Chci Yonex Astrox 99 »

Plusy badmintonové rakety Yonex Astrox 77

  • Raketa s vyváženými vlastnostmi pro univerzální herní pojetí
  • Snadná hratelnost, s raketou se lehce sžijete
  • Stabilní v ruce při úderech

Minusy badmintonové rakety Yonex Astrox 77

  • Nižší razance při smečích a jiných prudkých úderech
Chci žlutou Yonex Astrox 77 » Chci modrou Yonex Astrox 77 »

Servírujte si další badmintonové čtivo...

Nejlepší badmintonové rakety z velké testovačky pro rok 2019 VIDEO: Těžte z lehkosti badmintonových raket Victor Light Fighter Naučte se poznat rozdíl více než 100 badmintonových raket Yonex

Starší články