Zima, déšť a plískanice. Dá se hrát padel, i když je chladno nebo zima?


4 minut čtení

Ukážeme ti výhody hry v chladných a mokrých podmínkách. A prozradíme několik tipů, které využiješ při tréninku, abys zlepšil svůj padel.

Dobrá zpráva – padel se dá hrát i v zimě. Chladnější počasí může představovat určitou výzvu, ale nemusí znamenat konec padelové sezóny. Se správnou přípravou a vybavením může být i zimní padel stejný zážitek jako v létě.

Vyrazit na padel, když se venku honí čerti, nebo zůstat doma?

Existují i haly s padelovými kurty, a pak otázku toho, jestli na padel vyrazit, řešit nemusíš. Pravděpodobně už máš sbaleno.

Většina kurtů je ale venkovních a hlavně v zimě se zvyšuje riziko nepřízně počasí. V dešti, sněhu nebo zimě se nechce ven každému. Pokud se ti ale padel dostal pod kůži, tak pro tebe máme dobrou zprávu. Na padel můžeš vyrazit prakticky kdykoli. Pokud nebude proti správce kurtů.

Dá se hrát padel ve sněhu?

Hrát padel na sněhu je možné, ale může to být hodně náročné. Záleží na vrstvě sněhové pokrývky. Pokud to jde, pokus se před hrou odklidit sníh z padelového kurtu.

Zasněžený kurt může být kluzký a ovlivňovat odskok míče. Nezapomeň si proto vzít nové padelové míče, aby byly dobře vidět. A buď opatrný při rychlých pohybech.

Můžu hrát padel v dešti?

Hrát padel na venkovním kurtu za deště je obvyklé, ale před začátkem je třeba zvážit, jestli kurt není moc promočený a není to nebezpečné. Většinou ti s rozřešením této otázky pomůže správce kurtů.

Hodně podmáčený kurt může celou hru zkazit, protože míče nebudou odskakovat. Pokud však jen mrholí, pak do toho jdi – jen si dej pozor na uklouznutí a sjíždění míčků ze skla.

Jak hrát padel ve větru?

Ani padel za větrného počasí není nic neobvyklého. Hra ve větru je výzvou, která se ale při správném nastavení a přístupu promění v užitečný trénink konkrétních technik.

Na co se při hře ve větru zaměřit? Hraj míče níž nad sítí, aby ses lépe vypořádal s trajektorií míčku.

Padelové kurty

Tipy na hraní padelu v zimě

Sportování v zimě se od letního nepřekvapivě liší tím, že se budeš muset pravděpodobně více obléct. Není to ale jediný rozdíl. A možná tě překvapí, že hraní padelu v zimě dokonce může mít nějaké výhody, které oceníš během hlavní sezóny.

Pořádně se zahřej

V chladnějším počasí je důležité věnovat více času důkladnému zahřátí. Studené svaly jsou náchylnější ke zraněním, proto se věnuj dynamickým cvikům, které zvýší průtok krve.

Typické zranění v zimě z nedostatečného zahřátí je natažení či natržení stehenního svalu při prvním prudkém startu. Před zahájením hry se snaž alespoň 15 minut protáhnout a rozhýbat.

Správné oblečení

Nos více vrstev oblečení, abys udržel tělesné teplo. Pořiď si spodní vrstvy, které odvádějí pot na povrch, aby se nedostal k pokožce, a nepromokavou vnější vrstvu, která chrání před větrem a srážkami.

Obzvlášť v teplotách okolo nuly si budeš užívat termooblečení. Jakmile se začneš hýbat a zahřeješ se, ani ti nepřijde, že je venku zima.

Vždy je lepší mít více vrstev, protože pokud se příliš oteplí, můžeš vždy pár vrstev sundat. V zimě můžeš nasadit i rukavice, minimálně na nehrající ruku.

Jaká je výhoda hraní padelu v zimě?

Během zimy také ztrácí míček přilnavost k padelové raketě. Je tedy těžší dosáhnout větší rotace míče. Zaměř se proto víc na techniku.

Zima je vhodný čas na trénink voleje, bandeji a vibory. Je lepší zaměřit se na tyto technické údery. Přes zimu tak vylepšíš hru na síti hlavně nad hlavou. Nemá totiž cenu hrát techniku s odrazy od skel, protože míček se neodráží dobře.

Autor: Jaroslav Vondrášek

Starší články