Tragédie na ledě. Jak ovlivní povinnost nosit chrániče krku?


6 minut čtení

Smrt Adama Johnsona přímo na ledě po zásahu bruslí do krku spustila lavinu otázek na povinné nošení nákrčníků.

Tragické úmrtí bývalého hráče NHL Adama Johnsona po zásahu krku bruslí během zápasu vyvolalo bouřlivou diskusi o bezpečnosti hokejistů. Hokejové soutěže včetně NHL, kluby i hráči řeší otázku, jestli zavést chrániče krku jako povinnou součást výstroje. Některé nižší soutěže nebo nejvyšší britská soutěž Elite Ice Hockey League (EIHL) už k tomuto kroku přistoupily.

Adam JohnsonAdam Johnson (zdroj: Nottingham Panthers)

Co se stalo

Nešťastný incident se odehrál v 35. minutě utkání EIHL mezi dvěma nejlepšími celky soutěže Nottinghamem Panthers a Sheffieldem Steelers. Devětadvacetiletý útočník Johnson v dresu Panthers právě přecházel s pukem na hokejce do útočného pásma, když protihráč Matt Pelgrave ztratil stabilitu při kontaktu s jiným soupeřem a jeho brusle vystřelila do vzduchu. Johnson byl ve vážném stavu převezen do sheffieldské nemocnice, ale doktorům se jej nepodařilo zachránit.

Není to poprvé, co došlo k podobné tragédii. Prvním profesionálním hokejistou, který zemřel po úrazu hlavy zaviněným při hře byl Bill Masterton, ke kterému se ještě dostaneme. V roce 1995 umřel rovněž po proříznutí krční tepny bruslí Bengt Åkerblom, načež švédská hokejová asociace reagovala povinným nošením nákrčníku od 1. června 1996.

Šťastný konec měl jiný hororový okamžik, který prožil Slovák Richard Zedník. Toho v roce 2008 zasáhl podobně nešťastně do krku spoluhráč Olli Jokinen. Lékařům se naštěstí povedlo Zedníkovi zachránit život. Poranění bruslí na krku si odnesli také Češi Jiří Hudler nebo Libor Procházka. V obou případech nedošlo k poranění tepny a vše spravilo jen pár stehů.

Náhled videa


Reakce na tragédii

V návaznosti na nedávnou tragédii se organizace Pittsburgh Penguins, kde Johnson v NHL působil, rozhodla nařídit hráčům v nižších hokejových soutěžích, jako je AHL a ECHL, používání ochranných pomůcek na krk. Na úrovni NHL klub nemůže toto pravidlo vynucovat, ale důrazně své hráče k používání chráničů krku vybízí. A během jednoho z tréninků si nákrčníky hvězdy jako Erik Karlsson vyzkoušeli.

NHL a Hráčská asociace NHL (NHLPA) zahájily jednání o dalších bezpečnostních opatřeních. Komisař NHL Gary Bettman zdůraznil, že NHL nemůže zavést změny ve výstroji bez souhlasu NHLPA. Liga upřednostňuje ochranu, ale zároveň respektuje právo hráčů na některá rozhodnutí.

Bez otálení na tragédii zareagovala Anglická hokejová asociace. V reakci na Johnsonovo úmrtí oznámila, že chrániče krku budou od 1. ledna 2024 povinné pro všechny hráče. Podobně třeba i kanadská Western Hockey League (WHL) zavedla od 3. listopadu 2023 povinné nošení nákrčníků.




Jak se stalo povinným nošení hokejové helmy

Pro lidi mimo hokej se může zdát nelogické, že tak zranitelné místo, jako je lidský krk, je při přítomnosti nabroušených nožů bruslí ve hře nechráněno a nákrčníky nejsou povinnou součástí hokejové výstroje. Jenže změna pravidel v NHL se neděje ze dne na den. Příkladem budiž postupné přijímání změny pravidel při povinném nošení hokejové helmy.

V lednu 1968 došlo v zápase mezi Minnesotou North Stars a Oaklandem Seals k nešťastné kolizi. Už zmiňovaný Bill Masterton po střetu se dvěma protihráči dopadl hlavou na led a utrpěl zranění, kterým po dvou dnech podlehl. V té době nebyly hokejové helmy povinné a Mastertonovo úmrtí bylo spouštěčem, aby se toto pravidlo změnilo.

Že se debata spustí ještě neznamená, že se něco začne okamžitě dít. Pravidlo o povinném nošení helmy bylo přijato až v roce 1979, tedy 11 let po smrti Billa Mastertona. Pravidlo se ale vztahovalo jen na hráče, kteří v roce 1979 vstoupili do soutěže. Na stávající hráče pravidlo nemělo vliv a záleželo jen na nich, jestli helmu nosit budou, nebo ne. Posledním hráčem, který nastoupil bez helmy, tak byl Craig MacTavish ještě v sezóně 1996/97 v dresu St. Louis Blues.

Na Mastertonovou počest se uděluje Bill Masterton Memorial Trophy za příkladnou oddanost a věrnost hokeji.

Craig MacTavish nastupoval ještě v roce 1997 bez helmyCraig MacTavish nastupoval ještě v roce 1997 bez helmy (zdroj: thehockeynews.com)

Jak to dopadne s nákrčníky

Nedá se tedy očekávat, že by v nejlepší lize světa došlo k rychlému přijetí pravidla o povinných nákrčnících. Jedním z důvodů je například to, že od hráčů se vyžaduje stoprocentní výkon a sami se obávají toho, že používání ochrany krku by snížilo jejich pohyblivost a komfort. Na příkladu MacTavishe je pak zřetelné, že někteří hokejisté mají rádi své rituály a zvyky a ke změnám nejsou otevřeni.

Nižší a evropské soutěže ale ukazují, že se nebojí direktivního nařízení, které je jediným způsobem, jak hráče donutit nákrčníky nosit a maximálně tak předejít další možné tragédii.

Fabien Lysell v zápase AHL s nákrčníkemFabien Lysell v zápase AHL s nákrčníkem (zdroj: AHL)

Nošení chráničů krku tak pravděpodobně stále zůstane z velké míry dobrovolné i po smrti Adama Johnsona. Ochrana života by ale měla být prvořadým cílem.

Proto pokud nastupuješ v amatérských soutěžích, nebo si jdeš zahrát jen tak s kamarády na rybník, zvaž všechna pro a proti a rozhodni se správně. Už jen proto, že na stadionu pravděpodobně nebude zajištěná zdravotní péče jako při profesionálním zápase, která by ti pomohla třeba jako Richardu Zedníkovi.




Starší články