Tichá revoluce. Široká kluziště na hokejové mapě vymírají


7 minut čtení

Jaké české týmy už na NHL hřišti hrají? A jsou Evropané, zvyklí na široké kluziště, větší panenky než Američané? Pokračuj ve čtení.

Hokejová kluziště mají dva rozměry: severoamerický a mezinárodní. Zatímco v NHL se hraje na hřištích se severoamerickými rozměry, v Evropě se hokejisté prohání převážně po ledě mezinárodních rozměrů. Právě evropské kluziště je standardem při mistrovství světa nebo olympijských hrách.

Zajímavostí je, že zimní olympijské hry se v Severní Americe konaly šestkrát (Vancouver 2010, Salt Lake City 2002, Calgary 1988, Lake Placid 1980 a 1932, Squaw Valley 1960). Jen na olympiádě ve Vancouveru se ale Mezinárodní hokejová federace (IIHF) dohodla na změně tradice a turnaj se odehrál na užším, zámořském hřišti.

Hokejové kluziště

Zámořské kluziště NHL

V Severní Americe měří standardní kluziště NHL 200 stop na délku a 85 stop na šířku, což je v metrické soustavě 61 × 26 metrů. Tento rozměr vychází z rozměrů ledové plochy kluziště Victoria Skating Rink v Montrealu, kde se v roce 1875 odehrál první zápas pod střechou.

Evropská neboli mezinárodní velikost hřiště

Naopak evropská kluziště, která odpovídají specifikacím IIHF, jsou o něco méně než 200 stop dlouhá a přibližně 97–100 stop široká (60 × 30 metrů). Rozměry se ale na jednotlivých stadionech mohou lišit, protože se jedná pouze o doporučení, nikoli povinnost. Platí tady proto víc než v NHL, že hráči mohou využít znalosti domácího kluziště a soupeře, který není na danou velikost hřiště zvyklý, nachytat na švestkách.

Některé evropské kluby se snaží rozměrům z NHL přiblížit a upravují velikost hrací plochy na vlastním stadionu. Na příkladu české hokejové extraligy je vidět, že klasické letiště zůstává na 3 stadionech ze 14. Naopak NHL rozměry splňují 4 hřiště. Zbytek kluzišť se pak pohybuje v rámci hybridního modelu.

Rozměry hřišť českých extraligových celků

KlubStadionRozměry
Mountfield Hradec KrálovéČPP aréna60 × 30 m
BK Mladá BoleslavZimní stadion Mladá Boleslav60 × 30 m
HC OlomoucZimní stadion Olomouc59,5 × 29,5 m
HC Dynamo PardubiceEnteria Arena Pardubice59 × 28,75 m
HC Škoda PlzeňHome Monitoring Aréna60 × 28 m
HC Kometa BrnoWinning Group Arena60 × 28 m
HC Energie Karlovy VaryKV Arena60 × 28 m
ČEZ Motor České BudějoviceBudvar aréna58 × 28 m
HC Oceláři TřinecWerk Arena58 × 28 m
HC Vítkovice RideraOstravar Aréna58 × 28 m
Bílí Tygři LiberecHome Credit Arena60 × 26 m
HC Verva LitvínovZimní stadion Ivana Hlinky60 × 26 m
HC Sparta PrahaO2 Arena60 × 26 m
Rytíři KladnoČEZ stadion59,5 × 26 m


Jak velikost hrací plochy ovlivňuje způsob hry

Rozdíl ve velikosti kluzišť výrazně ovlivňuje styl hry na jednotlivých hřištích. Každé hřiště je rozděleno přesně na třetiny, proto vzniká velký rozdíl v tom, jak velká, nebo správněji řečeno široká, jednotlivá pásma jsou. Díky tomu je rozdíl nejen v intenzitě hry, ale také v prostoru pro taktické manévry koučů.

Bum, prásk, rána, gól v NHL

Zámořské kluziště je zhruba stejně dlouhé jako evropské, ale užší a v některých případech kluzišť o rozměrech letiště výrazně užší. Není proto překvapením že stejný počet hráčů na menším prostoru vede ke konfrontačnějšímu a akčnějšímu stylu hry. Hráči se dostávají mnohem více do kontaktu a hra je rychlejší, proto klade důraz na rychlostní a silovou vybavenost hráčů.

Hračičky a profesoři z Evropy

Naopak větší evropská kluziště nabízejí hráčům více prostoru. Hra proto nemá tak vysoké tempo a fyzické požadavky na hráče nejsou tak vysoké. Otevírá se ale brána k rozvoji technické a taktické stránky hry. Hráči nejsou pod takovým tlakem a mají proto více času na práci s pukem. Trenéři zase mají více prostoru na promýšlení taktických formací, díky kterým má hra řád a snižuje se prvek náhody.

Rozměry hokejového hřištěVeškeré rozměry a odlišnosti evropského a zámořského hřiště. (Zdroj: wikipedia.com)

Evropani, třeste se. Tady se hraje od podlahy! Dojmologie, nebo čísly podložený fakt?

Scott Grossman a Terence Hines publikovali statistiku ze sezóny 1995/96, ve které zjistili, že severoameričtí hráči nastřádali dohromady 38 622 trestných minut, zatímco evropští hráči v NHL pouze 6 037 trestných minut. Vyvodili z toho závěr, že evropský hokej je méně agresivní. Je ale potřeba vzít v potaz, že jejich statistika hovoří jen o souhrnných číslech. Směrodatnější by byla průměrná hodnota, protože Evropanů v NHL hraje méně než severoamerických hráčů. Jak to tedy doopravdy je?

Podle průzkumu Sportega z dat NHL pro sezónu 2022/23 ale nevyplývá, že by byl rozdíl mezi hráči z Evropy a Severní Ameriky nějak markantní. Evropané posbírali 5 265 trestných minut, zatímco Američané a Kanaďani 18 151. V průměru je to pak ale necelých 20 trestných minut na hráče vs. 26,5 minuty. Pokud bychom šli ještě dál a podívali se na průměrný čas strávený na ledě na jednu trestnou minutu, pak Evropan stráví na ledě 15:14, Severoameričan 15:01.

Není proto správné vyvozovat závěry ve fyzičnosti a agresivitě hry podle národnosti. Vždy závisí na konkrétním typu hráče a na tom, jakým herním stylem se prezentuje.

Nejtrestanější hráči základní části NHL v období 1992/93–2022/23

Nejtrestanější hráči NHLNejtrestanější EvropaniNejtrestanější Češi
3 402 TM – Tie Domi (CAN)2 085 TM – Zdeno Chára (SVK)1 408 TM – Roman Hamrlík
2 634 TM – Donald Brashear (USA)1 447 TM – Krzysztof Oliwa (POL)1 266 TM – Bobby Holík
2 562 TM – Matthew Barnaby (CAN)1 409 TM – Andrei Nazarov (RUS)1 123 TM – Pavel Kubina
2 522 TM – Chris Neil (CAN)1 408 TM – Roman Hamrlík (CZE)1 091 TM – Jaromír Jágr
2 404 TM – Rob Ray (CAN)1 379 TM – Darius Kasparaitis (RUS)843 TM – Radko Gudas
2 191 TM – Keith Tkachuk (USA)1 304 TM – Alex Kovalev (RUS)838 TM – Jiří Šlégr
2 147 TM – Jeff Odgers (CAN)1 268 TM – Alexei Zhitnik (RUS)819 TM – Martin Ručinský
2 085 TM – Zdeno Chára (SVK)1 266 TM – Bobby Holík (CZE)792 TM – Petr Svoboda
2 018 TM – Bryan Marchment (CAN)1 123 TM – Pavel Kubina (CZE)704 TM – Michal Rozsíval
1 956 TM – Ian Laperriere (CAN)1 100 TM – Ulf Samuelsson (SWE)680 TM – Marek Židlický


Udělejte revoluci za nás!

Samotná kvalita hráčů, posuzování rozhodčích a další aspekty hry přispívají k tomu, že zápasy NHL mohou působit mnohem zábavněji a atraktivněji pro oko fanouška. Nezanedbatelnou roli v tomto náhledu na hru ale také hrají odlišnosti v rozměrech hřiště.

Pokud se vede debata o standardizaci velikosti hokejového hřiště v jeden celosvětově používaný rozměr, pak má právě užší hřiště NHL náskok před evropským. Rychlost a neustálá akce dělají ze zámořské soutěže atraktivní podívanou, která mnohdy mezistátním zápasům chybí.

Už v roce 2019 se začalo mluvit o tom, že se také evropská hřiště přizpůsobí rozměrům ledové plochy za velkou louží a bude se hrát na ledě širokém 26 metrů. O dva roky později tato debata opět ožila a mělo dojít ke konsensu, že olympijské hry a mistrovství světa se budou hrát pouze na ledových plochách s touto upravenou šířkou. Pokud se ale podíváš dnes do pravidel IIHF, požadavky na šířku hrací plochy oscilují mezi minimální šířkou 26 metrů a maximem o 30 metrech.

Dá se tedy předpokládat, že v dohledné době nás budou čekat další fantastické titulky o revoluci v mezinárodním hokeji, kdy dojde k zúžení kluzišť. Aby ale nedošlo k odlivu fanoušků a evropský hokej zůstal atraktivní a konkurenceschopný, jednotlivé kluby k těmto změnám dost možná přistoupí dřív, než se pravidlo povede IIHF prosadit.

Starší články