Jak vybrat tenisovou omotávku


8 minut čtení

Kvalitní úchop rakety je základním předpokladem pro komfortní a přesnou práci s tenisovou raketou. Během hry pracuješ s raketou jako s hudebním nástrojem. Natáčíš ji do různých pozic tak, aby byl úhel kontaktu s míčkem co nejefektivnější a pro danou situaci nejvhodnější. Někdy chceš hrát topspin s maximální horní rotací, jindy si ulevíš čopovaným úderem plachtícím dlouho až k základní čáře. Úchop má zkrátka přímý vliv na typ úderu, který používáš a není radno jej podceňovat.

Spousta tenistů si zadělává na problémy tím, že kvalitní úchop nemohou mít, protože jejich omotávka se rozpadá v ruce. Ignorují totiž fakt, že kvalita úchopu není o síle, ale o citu. Aby úchop dobře fungoval, musí omotávka příjemně lepit a zajišťovat ti jistotu úchopu.

Jestliže (ne)kvalitu tenisové omotávky nahrazuješ silou, pak se můžeš v horším případě setkat s bolestí paže či zápěstí. Věčnou otázkou spousty hráčů na amatérské či klubové úrovni je, kdy mají použít základní grip a kdy overgrip.

Náhled videa

Co je to základní omotávka na tenisové rakety?

Základní grip, nebo chceš-li lidově „kůže“, je silná omotávka tenisové rakety, která se aplikuje přímo na držadlo rakety po výrobě. Je to výchozí omotávka, kterou najdeš na každé nové tenisové raketě.

Kůže se jí říká z toho důvodu, že v dobách minulých se k výrobě této základní tenisové omotávky používala výhradně pravá kůže. V posledních několika dekádách byl ale tento přírodní materiál nahrazený polyuretanovou syntetikou. Ta má své nesporné výhody v nižší pořizovací ceně a ve větším komfortu.

Základní omotávka na tenisovou raketu je silnější a její šířka se běžně pohybuje v rozmezí 1,5 mm až 2,1 mm. Hmotnost syntetického základního gripu o tloušťce 1,8–1,9 mm je cca 12–16 g, zatímco pravý kožený grip o stejné tloušťce váží kolem 20–22 g. Po aplikaci je hmotnost o něco nižší, protože většinou nevyužijeme všechen materiál a kus se odstřihne.

Na kožený základní grip si musíš dávat pozor, neboť kvůli jeho vyšší váze dochází ke změně vyvážení rakety a švihové hmotnosti. Navíc kožená omotávka je výrazně méně komfortní a bez namotání vrchní omotávky (overgripu) s ním nejde dlouhodobě hrát.

Kdy použít základní tenisovou omotávku?

Tím, že je základní omotávka výrazně silnější než overgrip, tak vydrží cca 4× déle oproti vrchní omotávce. Její cena je však 4×–6× vyšší oproti běžné vrchní omotávce. Cena základního gripu se pohybuje kolem 160 Kč a výše. V případě pravé kůže se dostaneš až na 10násobek ceny overgripu, kdy kůže stojí cca 400 Kč.

Použití výhradně základní omotávky na raketu má tak smysl ve dvou případech. Buď máš dostatek financí na její pravidelnou výměnu, nebo ti na kvalitě úchopu až tolik nezáleží. Jde totiž o to, že základní omotávka, a především její lepivost, degraduje obdobně jako u výrazně levnější vrchní omotávky. Jakmile tedy přestane vrchní tenká vrstvička fungovat, zůstává jen silná část základního gripu, kterou sice prošoupeš až po výrazně delší době, ale mezitím už dávno ztratíš přilnavost.

Výhody použití výhradně základní omotávky jsou v jejím relativně bezstarostném použití po delší dobu své životnosti bez nutnosti pravidelného omotávání. Základní omotávka se vyplatí méně náročným hráčům, dětem a seniorům. Pokud však toužíš po stále kvalitním úchopu, pak se vyplatí používat vrchní omotávku (overgrip).

Co je to vrchní omotávka (overgrip)?

Vrchní omotávka nebo chceš-li overgrip je tenká omotávka, která se aplikuje na základní omotávku. Její tloušťka bývá běžně v rozpětí 0,4–0,7 mm a hmotnost se pohybuje mezi 5–12 g. Opět platí, že kus většinou odstřiháváme, takže v reálu je omotávka o nějaký ten gram lehčí. Výhodou vrchní omotávky je nízká cena, a tím pádem možnost častější aplikace.

Overgripem zvětšíš průměr základního gripu a můžeš tak snáze modifikovat tloušťku úchopu. Pokud plánuješ používat vrchní omotávku, pak je potřeba už při nákupu nové tenisové rakety s tímto počítat a jít s jednou velikostí gripu rakety dolů. Pokud ti vyhovuje grip č. 4, pak bude vhodné koupit raketu s gripem č. 3 a přidáním jedné vrchní tenisové omotávky se dostaneš na podobnou velikost. Nejsou ale ani výjimky v profesionálním tenise, kdy hráči používají dva na sobě namotané overgripy namísto základního gripu.

Cena vrchní omotávky na tenisovou raketu je výrazně nižší než u základní omotávky. Balíček 3 overgripů tě běžně vyjde na zhruba 170 Kč, přičemž je možné sehnat větší balení např. po 12 či 30 kusech, kdy se cena ještě výrazně sníží klidně i ke 30 Kč za kus. Pak už jen musíš dbát na připravenost a mít v tenisovém bagu pro strýčka příhodu pár kousků. Naštěstí jsou velmi skladné a moc místa ti nezaberou ani ve větším počtu.

Osobně v bagu nosím praktický uzavíratelný obal s 12 kusy vrchní omotávky a mám jistotu perfektního úchopu rakety v každé situaci. Používám hladké overgripy v případě běžných podmínek a občas perforované overgripy v případě velkého horka a extrémního pocení ruky.

Kdy použít vrchní omotávku (overgrip) na tenisové rakety?

Použití vrchní omotávky je výhodnější u zkušených a výkonnostních hráčů, kteří chtějí mít perfektní úchop v každé situaci bez nutnosti měnit základní omotávku. Vhodné řešení je to také pro ambiciózní klubové hráče, kteří se výměny overgripu nebojí a chtějí před každým zápasem to nejlepší. Pokud ti totiž záleží na výkonu a výsledku, pak je ti jedno, že pro každá dvě tři utkání sáhneš po nové vrchní omotávce. Za cenu pár desetikaček se to vyplatí.

Navíc, proces omotávání rakety je rituál, který ti přidá na sebevědomí a jistotě, že jsi pro úspěch v zápase udělal vše. Naopak, středně ošuntělý základní grip budeš před zápasem měnit jen velmi nerad, protože tě vyjde na mnohem více. A nakonec tě to může stát nervy a vítězství.

Co je tedy lepší - overgrip, nebo základní grip?

Diskuze na toto téma se často mylně točí kolem výdrže jedné či druhé varianty, ale o to zase až tolik nejde. Jde o skutečný poměr cena vs. výkon vs. kvalita úchopu. Jde o pravidelnost a stálost kvalitního úchopu.

Hráči a hráčky, kteří chtějí mít vše pod svojí kontrolou a nemají rádi kompromisy v podobě upatlaných nelepících úchopů, sáhnou po variantě s vrchními omotávkami. Naopak hráči, kteří toho tolik nenahrají nebo nemají nutkání mít vždy co nejlepší úchop, si vystačí se základní omotávkou od výrobce rakety a to klidně i po dobu několika týdnů či dokonce měsíců.

Někteří hráči navíc ani neumí omotávku vyměnit nebo jsou zkrátka příliš pohodlní na to, aby tak učinili. Pokud se k těmto tenistům či tenistkám řadíš, mrkni na video jak vyměnit tenisovou omotávku.

Náhled videa

Jednoduše řečeno – čím méně tenis hraješ, tím méně pro tebe bude úchop důležitý, a tím spíše si vystačíš se základní omotávkou. Naopak pravidelní nadšenci a závodní hráči sáhnou po vrchní omotávce na tenisovou raketu s častou možností výměny.

Za cenu jednoho základního gripu tak získáš 3 overgripy, což znamená 2 možnosti výměny navíc pro uvedení úchopu do perfektního stavu. Vrchní omotávky jsou navíc v dnešní době v nepřeberných barevných variantách a designech a ty si tak můžeš pro každý den udělat radost z perfektního úchopu za cenu jednoho šálku kávy.

Autor: Michal Bayerl