Tenisová obuv je nedílnou součástí vybavení každého tenisty a její výběr by se určitě neměl podceňovat. Kvalitní boty zajišťují stabilitu a celkovou ochranu chodidla při rychlé hře, perfektně absorbují nárazy a výborně sedí na kurtu.
Špičkové tenisové boty jsou vyrobeny z kvalitních mikrovláken a syntetických materiálů. Díky nejnovějším technologiím je zajištěn mimořádný komfort.
Při výběru správné tenisové boty je důležité si v první řadě rozmyslet, na jakém povrchu se budeš nejčastěji pohybovat.
Tenisové boty se dělí na dva základní typy podle typu podrážky:
Vyznačuje se stromečkovým profilem podrážky pro mimořádnou přilnavost na antukovém povrchu. Některé boty mají i speciální síťku uvnitř boty, která zabraňuje vniknutí antuky dovnitř obuvi.
Nejpoužívanější typ tenisové boty, přizpůsobí se každému povrchu a umožňuje hru jak venku, tak v hale. Každá taková obuv má podrážku složenou jak z antukových prvků, tak z částí, které zabraňují uklouznutí při pohybu na tvrdém povrchu.
Nabídka tenisové obuvi je rok od roku pestřejší. Na trhu se kromě osvědčených značek objevují i ty méně známé, které nabízejí hráčům další pohled na to, jak by měla vypadat ideální tenisová obuv.
Důležitou vlastností tenisových bot je hmotnost. Máme proto jednoduché, a přesto velmi praktické rozdělení výkonnostních tenisek do 3 kategorií podle hmotnosti:
Odolné a stabilní botyToto rozdělení by ti mělo usnadnit orientaci v nepřeberném množství nabízených modelů a mělo by tě navést zase o něco blíže ke správnému výběru tenisové obuvi.
Jedna z věcí, která přímo souvisí s hmotností obuvi, je odolnost. Neplatí to samozřejmě pokaždé, nicméně je zřejmé, že čím těžší tenisky si koupíš, tím odolnější budou.
Bota, která je vyrobena z více materiálu, má tendenci celkově prodlužovat svoji životnost. Tato odolnost se vztahuje jak na svrchní část materiálu, tak na podrážku. Čím bytelnější svršek bota má, tím lépe odolá vysoké zátěži a je celkově stabilnější.
Podobně je to s podrážkou, která je nejtěžší součástí každé boty. Některé boty mají podrážku celistvou s jedním typem vzorku, jiné jsou opatřené různými středovými tunely a výřezy, které botu odlehčují.
Svrchní část boty je v současné době vyrobena z celé řady umělých materiálů, mezi nimiž dominuje síťovina v kombinaci s velmi odolným plastovým (gumovým) brněním. Právě tímto trendem se v posledních 10 letech vydala téměř veškerá sportovní obuv. Velkou kritikou k tomuto řešení budiž velmi omezená možnost recyklace takové obuvi.
Šance na lepší zítřky spočívá v novém typu tkaného materiálu, který je v současné době hojně používaný. Svršek z hustě tkané textilie je navíc odolný, pružný a dobře prodyšný. Zároveň jsou takové boty i velmi příjemné a komfortní hned od prvního nazutí bez nutnosti je vyšlapovat.
Možná tě překvapí, že mezi stále nejodolnější boty patří ty, které jsou vyrobeny z umělé kůže. Záměrně hovořím o umělé kůži, neboť z pravé kůže už se tenisová obuv prakticky nevyrábí.
Umělá kůže je poměrně pružná a má tendenci po celou dobu nošení tzv. pracovat. Bota se tak roztáhne podle toho, jak moc ji zatěžuješ. Nevýhodou je, že taková obuv nemusí být zpočátku příjemná. Může působit tupě a funguje nejlépe až po několika hodinách vyšlapávání.
Zároveň se tento materiál potýká s horší prodyšností a esteticky nevypadá moc atraktivně.
Výhoda v podobě slušné odolnosti jak vůči mechanickému opotřebení, tak např. vodě, záleží výlučně na kvalitě samotného sešití a slepení všech jednotlivých částí. To je často kámen úrazu u levnějších bot, nicméně jsou i takové kousky, které díky kvalitnímu spojení vydrží věčnost.
Do této kategorie tenisek můžeme zařadit všechny pánské boty s hmotností od 320 g do 360 g u velikosti EU 44 (28,5 cm). U žen to budou dámské boty s hmotností od 250 g do 290 g u velikosti EU 38 (25 cm).
Tyto boty se vyznačují většinou dobrým komfortem a vynikajícím citem pro povrch. Někdy však taková obuv může působit i tvrdým dojmem.
Díky tomuto osekanému designu cítíš každé zrníčko antuky pod chodidly a máš v nohou mimořádný cit pro povrch. Horší je to s energetickou návratností. Méně tlumicí a reaktivní pěny znamená, že taková bota je poháněna pouze tvým bezprostředním úsilím.
Tuto kategorii osobně označuji za zlatou střední cestu. Spadají sem pánské boty o hmotnosti 360 g až 400 g u velikosti EU 44 (28,5 cm). U žen to jsou dámské boty o váze v rozmezí 290 g až 330 g pro velikost EU 38 (25 cm).
Tato obuv má od všeho něco. Jsou to většinou slušně odolné boty s dobrou stabilitou a velmi dobrým komfortem, který je patrný hned od prvního nazutí.
V univerzálních botách si zahraje s radostí každý hráč od úplných začátečníků až po náročné závoďáky. Mohlo by se zdát, že tyto boty jsou svým výkonem průměrné, ale není tomu tak.
Pro většinu hráčů a hráček to bude nejlepší volba na trhu.
Tyto boty osobně přirovnávám k tankům, které vydrží obrovskou zátěž a nabízí nejlepší ochranu kotníku a celkový komfort. U závodních hráčů, a tzv. drtičů tenisek, patří tato obuv mezi velmi oblíbenou.
Řadí se sem pánská obuv s hmotností nad 400 g ve velikosti EU 44 (28,5 cm). U dámské verze obuvi jsou to dámské boty s hmotností od 330 g výše u velikosti EU 38 (25 cm).
Těžké boty používá např. Novak Djokovic, který využívá jejich mimořádnou odolnost a pevnost ve prospěch svých atletických dovedností. Tyto boty mu dovolují na tvrdém či antukovém povrchu klouzat tak, jak to nikdo jiný nedokáže.
Pojďme si to shrnout. Ultralehké a lehké boty nabízí nejrychlejší odezvu na pohyb většinou s dobrou úrovní komfortu. Protože málo váží, tak ti nikde nepřekáží a na nohou je téměř nevnímáš.
Univerzální boty nabízí velmi dobrý komfort a odolnost a celkově vyváženou výkonnost. Co se zpracování týče, mají vše, co si od tenisek přát.
Odolné a stabilní boty jsou, jak už název kategorie napovídá, vhodné pro závodní hráče na té nejvyšší úrovni tenisu. Jsou zaměřené na odolnost, stabilitu a ochranu kotníku. Nabízí skvělý komfort, který však díky velkému množství použitého materiálu může být doprovázen nutností si botu nejdříve pořádně vyšlápnout.
Autor: Michal Bayerl