RECENZE: Saucony Endorphin Speed 4 – běžecký confidence booster za dobrý peníz
Chceš závodní rychlost za dostupnou cenu? Saucony Endorphin Speed 4 zvládnou i intenzivní tréninky – přečti si, jak obstály v testu.
Jak vypadá zbrusu nová modelová řada tenisových raket Yonex Percept? Zamiluješ si ji, pokud hledáš komfort, přesnost a jistotu na úderu.
Japonský samurajský meč od Yonexu v podobě nové řady raket Percept odkazuje na sérii raket Vcore Pro, ale do hry přináší nové prvky v podobě snadné hratelnosti, vysokého komfortu, citlivosti a celkové přívětivosti. Není to jen staronový rám nastříkaný do nového kabátku. Je to zcela nový začátek, který má za cíl jediné – přilákat nové publikum, které si do této doby nechávalo zážitek z raket Yonex Vcore Pro ujít. V této dvojrecenzi se podíváme na dva nejpopulárnější modely – Percept 100 a Percept 97. Yokoso!
Vždy, když některý z výrobců upraví název zaběhnuté řady raket, vznikne z toho pozdvižení. Tady tomu tak ale není. Série raket Vcore Pro totiž neměla dlouhého trvání. Vznikla v roce 2018 a během pouhých 4 let se na trhu objevila hned ve 3 generacích, což je poměrně unikátní věc.
Série Vcore Pro se zaměřovala na kontrolu, přesnost a citlivost. Záměrně o ní mluvím v minulém čase, protože Yonex tento název ze svých stránek už odstranil. Japonská akurátnost se projevuje i v aktuálnosti webových stránek. Namísto toho tam najdete kolonku Percept, která z anglického překladu znamená „vnímat“. Je tedy na první pohled zřejmé, jakým směrem se nové rámy ubírají.
Kladou důraz na citlivost, propojení paže hráče s raketou a vnímání veškerých detailů při zásahu míčku. Větší citlivost rámu znamená zároveň větší důraz na komfort a čistou zpětnou vazbu.
Zároveň nový název Percept lépe zapadá do konceptu firmy Yonex – máme tady řadu raket Yonex Ezone pro snadnou sílu, razanci a stabilitu, dále řadu Yonex Vcore pro ultimátní spin a nyní Yonex Percept pro cit, kontrolu a přesnost. Jednoslovný název se také lépe prodává a prezentuje v marketingových materiálech. Zároveň nový název působí moderně, efektně a na první pohled se odlišuje od řady Vcore, což se v případě názvu Vcore Pro rozhodně nedalo říct.
Každá nová generace raket přichází také s technologickou novinkou. V případě modelů Percept se Yonex pustil do vylepšování flexibility a citlivosti rámu za pomocí technologie Servo Filter. Jedná se o průhlednou a pružnou fólii, která je umístěná mezi vrstvami grafitu. Tato fólie pomáhá spojovat jednotlivé vrstvy a zároveň si zachovává své pružné vlastnosti i po procesu lisování. To poskytuje raketě řadu výhod. Nová technologie redukuje nežádoucí vibrace až o 14 % a raketě dodává perfektně vytuněnou flexibilitu a tzv. snapback, což je schopnost rakety vracet se do původní pozice (roviny), čímž míčku uděluje extra rychlost, rotaci a lépe stabilizuje raketu.
Je ale otázkou, jestli tyto marketingové řeči v praxi fungují. Odpověď přichází hned od prvních úderů - ano, raketa je mimořádně komfortní a citlivá. Dokonce tak komfortní, že jsem první 2,5 hodiny s těmito raketami odehrál bez mého oblíbeného vibrastopu. A to je co říct!
Pro lepší pochopení důkladnosti této recenze upřesním, že jsem s raketami strávil 3 týdny, přičemž na kurtu to bylo 12 hodin ostrého trénování na plné koule. A po takto důkladném čase mohu sebevědomě říct, že rakety jsou to báječné. Nejsou dokonalé, ale k dokonalosti jim chybí opravdu málo.
Obě rakety jsem dostal vypletené strunou Yonex PolyTour Rev 1.20 mm na 25/24 kg. Jedná se o příjemný osmihranný ko-polyester měkčího typu, který není agresivní a s raketami si dobře sedne. Je zaměřený na spin a kontrolu, což je přesně to, co se k raketám hodí.
Verze Yonex Percept 100 je tradičně 300g rám vyvážený na 320 mm o velikosti hlavy 645 cm2. Rozvržení strun je 16x19, čili dnes už tradiční spinovější pojetí nabízející snadnou sílu a moderní spinový potenciál. Yonex však s řadou Percept představuje také přesnější verzi tohoto rámu s označením Yonex Percept 100D, která má hustší pletení 18x19, což bude vyhovovat náročnějším hráčům až na turnajové úrovni.
Flexe rámu je na střední hodnotě 66 RA, což má za cíl jediné – stabilizovat raketu při pozdních zásazích míčku a zároveň přidávat do úderu více snadné energie.
Obě Perceptky jsou oproti předchozí generaci Vcore Pro z roku 2021 výrazně přívětivější. Obzvláště tuto stovkovou verzi mohu doporučit skutečně každému vášnivému hráči od mírně pokročilých až po pokročilé či turnajově laděné juniory.
Švihovou hmotnost rakety jsem naměřil pouhých 312 kg/cm2, což je pro tento typ rakety spíše podprůměrná hodnota. Díky tomu je tady prostor pro dodatečně dovážení závažíčky a upravení švihové hmotnosti dle tvého gusta. 23 mm široký hranatý rám je překvapivě rychlý, vzduchem se prokousává velmi dobře a raketu v ruce téměř nevnímáš. Oproti předchozí generaci se výrazně vylepšil spinový potenciál rámu, který místy působí až hrubým dojmem.
Pojďme se chvíli zastavit u topspinu. Pro obě rakety je typický velký úhel vzletu míčku v případě, že si přehmátneš pro výrazně spinový efekt. V některých situacích jsem díky tomu přestřelil kurt o několik metrů. Nepamatuji, že bych někdy zažil podobné cuknutí, kdy jsem přímo vnímal jak struny míček podebraly, podržely a vystřelily do nečekané výšky. Částečně za to může tenčí průměr strun, na který nejsem zvyklý a částečně zřejmě samotné flexibilnější a citlivější fungování rámu, který nepotřebuje tolik přiživovat brutální silou. Mnohem důležitější než síla je pro tyto rakety švih a co nejplynulejší provedení techniky. Čím více uvolněně s raketami hraješ, tím více z nich získáš. Chce se to s nimi neprat, ale spolupracovat.
Model Yonex Percept 97 s výrazně menší hlavou už aspiruje na raketu pro pokročilé a závodní hráče. 310g rám vyvážený na 310 mm ti ale ukáže maximálně vlídnou tvář. S raketou se hraje velmi podobně jako se stovkovou verzí, akorát s tím rozdílem, že ti rám umožní přesnější hru s razantnějšími koncovými údery.
Od rakety to pocitově méně letí při obyčejném pinkání ze středu kurtu na půl plynu, ale jakmile se do rámu opřeš, získáš velice působivé množství energie. Je to až překvapující s ohledem na nižší švihovou hmotnost, která v případě tohoto konkrétního rámu činila pouhých 311 kg/cm2.
Kontrola a cit jsou ovšem na poměrně vyšší úrovni díky velmi měkkému rámu o tvrdosti pouhých 60 RA. Ten má pouhých 21 mm na šířku, takže působí kompaktně a vzduchem sviští jako Formule 1. Nemusíš se tak bát problémů s paží, pokud máš techniku úderů v pořádku.
Při testování raket si vždy všímám něčeho, co by mi vysloveně vadilo a rušilo mě. U raket Yonex to může být např. větší a kulatější grip. Ten má tendenci v ruce o něco více klouzat a hráč trochu bojuje s nalezením toho správného úchopu. Je to ale o zvyku a o případné modifikaci, kdy základní syntetický grip vždycky můžeš nahradit např. koženou omotávkou, která úchopu přidá takříkajíc větší říz.
O agresivním spinovém potenciálu jsem už hovořil a další menší nedostatky mě nenapadají. Údery od základní čáry mají velkou jistotu a zároveň hravost. Když jsem se zaměřil na dlouhé míče, měl jsem pocit, že rakety snad mají nějaký naváděcí systém.
Množství úderů k lajnám nebo přímo na čáry bylo s oběma raketami rozhodně vyšší, než jsem zvyklý. Může za to celková důvěra k raketám a propojení paže s rámem, které je zde výjimečné. Spolehlivost a bezstarostnost, s jakou můžeš švihat, dodá tvojí hře sebevědomí, pocit jistoty a úderového komfortu. Nemá cenu tady rozebírat to, jak jsem s raketami vymetal malé rohy, trefoval čáry, bezchybně loboval nebo trápil soupeře krátkými míčky. To ostatně dokáži prakticky s jakoukoliv raketou. Jde o to, co mě to stálo za úsilí a jaký jsem z toho měl pocit. A ten byl povznášející, lehký, hravý, nenucený, souznící a upřímný.
Pokud tedy čekáš od raket Percept čistokrevného nástupce modelů Vcore Pro, tak tady ti pšenka tak úplně nepokvete. Perceptky cílí spíše na nové, Yonexem dosud nepolíbené publikum. Zatímco Head má rakety Boom, Wilson zase Clash a Shift, tak Yonex nyní nastavil laťku technické, technologické a pocitové dokonalosti na novou úroveň sérií Percept. Svým soupeřům zase odskočil. Můžeme hovořit o výkonnostních raketách, které se maximálně přiblížily běžnému konzumentovi.
Ať jsi na začátku své tenisové cesty, uprostřed nebo snad na konci, tyhle rakety tě nezklamou. Jsou tak příjemné, jak jen rakety zaměřené na kontrolu, přesnost a citlivost mohou být. Komfort je neuvěřitelný. Trochu se z nich možná vytrácí brutální výkon, syrová zpětná vazba, ale není třeba se toho bát. Ba naopak. Tenis se zrychluje, je čím dál více spinovější, agresivnější a nové tenisové rakety jsou tady od toho, aby ti trochu ulevily od všech těch vibrací a nárazů. Dlouhé výměny vyžadují od rakety dlouhodobou hratelnost a pocitovou stabilitu. Čert vem čistý výkon. Zdraví a pocit ze hry je přednější.
Nechci tvrdit, že jsou Perceptky přímo zdravotními raketami, ale nemají do nich daleko. A to je obrovský posun dopředu. Tyto rámy si tak užiješ v každé situaci a prakticky na jakékoliv úrovni. Spokojení majitelé modelů Vcore Pro z nich asi dva metry vysoko radostí skákat nebudou, ale kdo ví, třeba budou. Vím ale zcela jistě, že pro úplné nováčky značky Yonex je tato nově pojmenovaná řada Percept tím nejlepším, čím mohou svoji tenisovou cestu obohatit. A to jsem si myslel, že už jsem zažil vše.
Autor: Michal Bayerl