Nové Federerovky od Wilsonu RF 01 přichází v novém kabátě a mnohém překvapí. Nejsou sice pro každého, ale pokud jim dáš šanci, zamiluješ se
Wilson ve spolupráci s legendárním Rogerem Federerem představil další bombu. Dva roky po konci kariéry švýcarského elegána přichází Wilson s novými raketami Wilson RF 01.
Pro mnohé, včetně mě, bylo jejich odhalení docela překvapení. Všichni si pamatujeme Federererovu „signature“ raketu Wilson Pro Staff RF97 Autograph. Nové modely mají výrazně odlišné parametry od předchozí rakety. Mají za cíl oslovit širší spektrum hráčů a zároveň si chtějí zachovat určitou úroveň potřebných dovedností, které jsou potřeba k jejich dokonalému ovládnutí. Jak se novým „Federerovkám“ daří navázat na předchozí model se dozvíte v této recenzi všech třech představených modelů.
Nebudu chodit kolem horké kaše. Když jsem rakety poprvé uchopil do ruky a prozkoumal jejich design a zpracování, byl jsem zklamán. Na první pohled rakety působí obyčejným a strohým až nudným dojmem. Spolu s tím samotné zpracování rámu nepůsobí prémiově a poctivě jako u starších raket RF97. Ze zpracování rámu je cítit komerčnost a lacinost. To je nepříjemné zjištění hned na začátek, vezmeme-li v potaz, že se jedná o jedny z nejdražších raket na trhu.
Velký nedostatek vidím také ve velmi tenké vrstvě použitého laku. Stačí s raketou škrtnout o zem nebo si oklepat tenisové boty od antuky a hned se na něm začnou objevovat odřeniny až na samotný základový materiál. Matné provedení lakování není špatné a na dotek je příjemné. Rám v ruce takříkajíc nešustí, jako je tomu například u modelů značky Head. Přesto jsem čekal více. Stříbrné písmo mohlo být zlaté a designéři mohli na rám přenést více zajímavých detailů či odkazy z Federerovy bohaté kariéry. Nestalo se tak, což vidím jako promarněnou příležitost.
Wilson a Roger Federer se při vývoji těchto raket nechali „inspirovat“ pokročilejším věkem a současným agresivním pojetím hry. Pokud by ještě hrál na profesionální úrovni, pak by podle svých slov potřeboval raketu, která mu více odpustí a dokáže sama generovat trochu více energie a spinu než jeho stará RF97. Proto všechny tři modely v nabídce mají velikost hlavy 98 čtverečních palců což je 632 centimetrů čtverečních. Zároveň se změnila konstrukce rámu, která má nyní oválnější tvar. Rakety jsou díky tomu aerodynamičtější a mají vylepšenou stabilitu.
Zásadní změnou je snížení váhy závodního modelu Wilson RF 01 Pro, který by Roger nyní používal, kdyby stále hrál na profesionální úrovni. Hmotnost rakety bez výpletu se snížila ze 340 gramů u jeho starší verze RF97 na stále slušných 320 gramů. Středně těžký model Wilson RF 01 pro široké spektrum hráčů váží 300 gramů a nejlehčí model Wilson RF 01 Future pro ambiciózní juniory a náruživé hobíky má jen 280 géček. Tato trojice raket tak dokáže uspokojit co možná nejširší spektrum nadšených tenistů, kteří tenisem doslova žijí.
Každá nová řada raket přichází také s „novými“ technologiemi. Záměrně to dávám do uvozovek, protože často se jedná o technologie staršího data jen v odlišném balení a názvosloví. Rakety RF 01 se pyšní skutečně novým designem rámu SABR, který optimalizuje rychlost míčku, spin a změny směrů ve prospěch nové generace hráčů. Kompozice rámu je z pleteného grafitu Braid 45, který má vlákna propletená v úhlu 45 stupňů pro optimální tuhost. Tento materiál se používá také u některých starších modelů raket Wilson.
V neposlední řadě je vnitřek rámu vyplněný pěnou tak, jak to známe z předchozích raket ze série RF. Nyní se však jedná o oficiálně pojmenovanou technologii Feel Fill. Rakety díky tomu působí poměrně komfortním dojmem při zachování vyšší tuhosti. Ochrana hlavy, tzv. bumper guard, je bez jakéhokoliv designu či výřezů. Díky tomu je tření a odpor vzduchu při švihu naprosto minimální. Další technologie rakety nemají, což je ale jenom dobře. Čím méně fantastických vymožeností usnadňujících hru, tím lépe.
Trojice modelů série Wilson RF 01 zahrnuje 280g lehkou verzi s názvem Future pro mladé juniory, dívky a slabší ženy. Raketa je vyvážená na 320 mm, tvrdost rámu je příjemných 64 RA a švihová hmotnost s výpletem má pouhých 301 kg.cm2. Rám všech tří raket má šířku 23.2 mm na vršku hlavy, 23 mm na bocích hlavy a 22 mm v krčku. Všechny tři modely mají hlavu o velikosti 632 centimetrů čtverečních a vzor výpletu 16x19. Nicméně struny jsou uspořádány ve velmi těsném vzoru blíže ke středu, takže pocitově rakety působí jako kdyby měly vzor pletení 18x20.
Středně těžký model RF 01 váží 300 gramů a je vyvážený více do ruky na 315 mm, což mu dodává mimořádně snadnou ovladatelnost. Jen připomínám, že běžně tenisové rakety v této váhové kategorii mají vyvážení na 320 nebo na 325 mm, čili více do hlavy. Tvrdost rámu je také 64 RA. Švihová hmotnost je však na solidní hodnotě 319 kg.cm2. Tato hodnota mně osobně sedí jako ulitá.
Nejtěžší model RF 01 Pro váží 320 gramů a má vyvážení také na 315 mm. Švihová hmotnost je působivých 331 kg.cm2, což raketu předurčuje pro velmi pokročilé a zkušené hráče až na turnajové úrovni. Tvrdost rámu se u tohoto modelu zvýšila na 67 RA, což mu zajišťuje výrazně lepší stabilitu a působivější přenos energie oproti lehčím modelům. Navíc jako jediná raketa v sérii je opatřena koženým základním gripem. Dva lehčí modely mají pouze klasický syntetický grip imitující kůži.
Všechny tři rakety k recenzi jsem dostal vypletené špičkovými polyesterovými strunami Luxilon ALU Power 1.25 mm. Tyto struny patří mezi nejoblíbenější tenisové výplety na světovém okruhu. Mají však jeden nedostatek – při vyšším napětí strun působí výplet poměrně tupě a bez energie. V kombinaci s hustým vzorem výpletu blíže středu hlavy rakety jsem měl na začátku testování pocit, že hraji s prkénkem na maso. Tupá, nepoddajná odezva, málo energie a malý spinový potenciál. Postupně, jak výplet během testování měknul, se hra zlepšovala.
Z výše popsaného důvodu doporučuji tyto rakety naplést od samého začátku na nižší napětí strun. Co jsem si výplet naměřil, pohyboval se na hodnotě zhruba 25/24 kilogramů. A to je pro tento typ raket příliš. Jakmile však napětí kleslo pod 24 kg, rázem jsem získal výrazně více snadné síly a také citu pro míček. Zlepšil se i spinový potenciál, který ovšem u těchto raket není tím hlavním tahákem. Rakety sice mají na rámu doporučené napětí strun v rozsahu 23-27 kg, ale osobně bych hranici 25 kg s těmito raketami nepřekračoval. Pokud ano, tak s měkčím a elastičtějším typem polyesterového výpletu, hybridem, s multivláknem nebo přírodními střívkami.
Toto je bez debat. Nové rakety Wilson RF 01 nejsou pro všechny. Na první pohled se sice tváří miloučky a přívětivě, nicméně hned první údery ukazují, že to s nimi nebude jednoduché seznámení. Moderní rakety se v posledních letech proměnily na přehlídku „samohrajících“ rámů pro širokou veřejnost. Výrobci se snaží za každou cenu zaujmout potenciální zákazníky velmi snadnou hratelností od prvních zásahů. To však neplatí pro tyto „Federerovky“. Zapomeňte na všem dobře známý efekt „líbánek“. Rakety mají poměrně tupou zpětnou vazbu ve srovnání s podobnými modely.
Je to především dáno hustým pletením blíže středu rakety. Pověstný sweetspot je u těchto rámů velmi malý a každý zásah míčku mimo něj „bolí“. Pokud nejsi při trefování míčku precizní, budeš mít neustále pocit malé energie a tuposti. Nicméně se tím nenech odradit. Rakety tohoto typu mají jednu kouzelnou vlastnost – dokáží tě odměnit peRFektním pocitem z dokonale zvládnutého úderu. Jakmile si na tento pocit zvykneš, je to návykové. Neustále se snažíš o dokonalost, která tam někde je a čeká jen na to, až ji v sobě objevíš.
Postupně jsem si zamiloval obě lehčí verze. 280g model jsem si bral na trénování se svými slabšími svěřenci a juniory. Raketa je pocitově lehká jako pírko, krásně se ovládá, má vynikající stabilitu při čopovaných úderech a je velmi přesná. Můžu s ní jen tak nahazovat tenisové míče z koše, a přitom se kdykoliv skálopevně zapojit do náročnější hry. Raketa zároveň téměř neunavuje paži, takže s ní vydržím hrát dlouhé hodiny.
Středně těžký 300g model jsem si oblíbil do zápasů a vlastních tréninků. Dokonce jsem jej využil při závěrečném miniturnaji v malém Tenis Talent Clubu v Českých Budějovicích. S raketou jsem odehrál celkem 6 setů proti šesti odlišným soupeřům. Závěrečný finálový set jsem otáčel ze stavu 2:4 na 6:4. Raketa mě podržela naprosto fantasticky a nikdy jsem neměl pocit, že mi u rakety něco chybí, nebo naopak přebývá. Výkonnost všech tří raket stoupá s vynaloženým úsilím, což oceníš v kritických situacích zápasu.
Je to vlastně jenom o zvyku. Když si zvykneš na fakt, že v těchto raketách chyba není, tak zkrátka víš, že máš vše ve svých rukou jen Ty. Tento pocit jistoty a zároveň velké zodpovědnosti napomáhá udržení koncentrace a vysokého nasazení v každém úderu. S raketami se nevyplácí cokoliv uspěchat nebo ošulit. Jakmile začneš hrát míčky pozdě a přestaneš švihat, tak raketa nebude fungovat tak, jak má. Tato spolupráce hráče a materiálu vždy platila u předchozích raket Rogera Federera a k mému překvapení platí také u těchto nových modelů.
Pro nejtěžší model v sérii jsem si vyčlenil celou kapitolu. Je to totiž verze, kterou by Roger Federer používal, kdyby ještě stále aktivně hrál. Pro mé osobní potřeby, ať už tréninkové či zápasové, je tento model příliš náročný. Každá raketa se švihovou hmotností kolem 330 kg.cm2 již zkrátka vyžaduje peRFektní technickou a fyzickou připravenost. Pokud patříš mezi hráče, kteří si jdou zahrát 2x v týdnu čtyřhru, pak u této rakety oceníš skvělou stabilitu na volejích, returnech a čopovaných úderech. Nicméně s velkou pravděpodobností potenciál této rakety plně nevyužiješ. Čtyřhra je většinou o pár rychlých úderech a výměny nejsou příliš dlouhé.
Pokud si však singlový specialista, který si přímo lebedí v dlouhých propracovaných výměnách ve stylu hraní si kočky s myší, tak je právě tento model tím pravým ořechovým. Nicméně si musíš dát pozor na vysokou náročnost a včasný nápřah, velkou rychlost švihu, správnou techniku úderů a přesnost zásahu. Raketa neodpouští nečisté zásahy a promlouvá ti do duše pokaždé, když trochu polevíš z nasazení. Ostatně to platí u všech raket z této série, nicméně u modelu Pro je promlouvání do duše o něco tvrdší a bez servítek. Jakmile si však na tohle peskování zvykneš, začneš se zlepšovat po všech stránkách. A tato dokonalá spolupráce materiálu a člověka je přesně tím pocitem, který Roger Federer během své působivé kariéry tolik vyhledával.
Od samého začátku testování jsem věděl, že tyhle rakety mají něco, co ostatní ne. Trvá zkrátka déle, než si zvykneš na nekompromisní zpětnou vazbu. Rakety neomlouvají, nekonejší a nehýčkají svého pána. Jsou vždy připravené říct přesně to, co si myslí. Hraješ špatně? Tak hraješ špatně a nemá cenu chodit kolem horké kaše a vymlouvat se na míčky nebo počasí. Odměna za vynaložené úsilí je přesně taková, jakou si člověk v danou chvíli zaslouží. Tento způsob maximálně upřímné spolupráce rakety a hráče zdá se mi poněkud návykovým.
Konkurenční rakety od jiných značek mají tendenci odpouštět téměř vše. Odpouštějí nečisté zásahy, slabší techniku hry, pozdní nápřahy, pozdní zásahy, pomalé nohy a bůh víc, co ještě. Wilson RF 01 naopak nic takového nedělají. Proto má spousta lidí s těmito raketami problém a na internetu se přímo rozjel obchod s těmito rámy z druhé ruky. Lidé u nich nevydrží, protože jsou odrazeni jejich náročností hned od začátku. Dej jim a sobě čas. Čas na pochopení principu jejich fungování. Pomůžou Ti se zlepšovat a pracovat na sobě. A pokud budeš důsledný a trpělivý, postupně se do nich zamiluješ.
Kdybych měl vybrat nejlepší údery s novými raketami Wilson RF 01, tak to budou bezesporu voleje, smeče, podání a všechny čopované údery. Tyto údery mají společné jedno – musí se hrát včas před tělem stůj co stůj. Představte si maestra Rogera Federera, jak trefuje míčky včas před tělem s nataženou rukou, až to vypadá, že na ně sotva dosáhne. Pokud se Ti podaří alespoň přibližně napodobit jeho včasné zásahy, odmění se Ti rakety působivě čistou a ničím nerušenou zpětnou vazbou. Navíc v tu chvíli kromě slušné porce energie získáš také skálopevnou kontrolu nad délkou a umístěním míčku.
Tyhle rakety na rozdíl od většiny současných rámů netrpí trampolínovým efektem, kdy občas míček odlétne neznámo kam bez udání důvodu. Však to znáš, takové ty dvoumetrové ploťáky a rány pánu Bohu do oken. Tak bláznivě to od těchto raket zkrátka nikdy neletí. Rakety také budou vyhovovat o něco více jednoručákům. Mají rády přímější styl hry bez většího spinu. Zkrátka jim sedí narážené, řekněme až tlučené údery. Z toho důvodu důrazně doporučuji jejich budoucímu majiteli, aby používal téměř výhradně starší východní či polozápadní držení. Západní držení těmto raketám nesedí. Opět si představ držení rakety á la Roger Federer a budeš v tom mít jasno.
Jednoznačně to jsou pozdní zásahy. Tyhle rakety nejsou určené pro hráče, kteří svoji hru staví na pouhém vracení míčku hluboko za základní čárou. Pokud jsi vraceč s pomalým švihem, tak s nimi spláčeš nad výdělkem. Samo to od nich neletí. Malý sweetspot je tupý, tvrdý a málo elastický. Z toho důvodu je potřeba míčky trefovat včas při jejich stoupání nahoru či na jejich vrcholu. Jakmile míček začne výrazně klesat dolů, klesá také účinnost těchto raket. Je to také dáno malým spinovým potenciálem, který opět souvisí s hustým vzorem strun ve středu hlavy rakety.
Recenze nových raket Wilson RF 01 mi opět ukázala, že není dobré hodnotit rakety (stejně jako lidi) podle prvních dojmů nebo podle obalu. Všechno má svůj čas. A pokud novým RFkám věnuješ dostatek svého času a úsilí, tak Ti darují své srdce. Je to jako ve vztahu. Musíš jej budovat, neustále zvelebovat a nebrat jej za samozřejmost. Někdy jsou horší dny, někdy lepší. Musíš se ale pořád snažit přijít věcem na kloub a pracovat na sobě. Jedině pak oceníš vlastnosti těchto unikátních rámů.
V současné nepřeberné nabídce raket jsou nové Federerovky tak trochu zjevením. Lákají na jednodušší a pohodovější zážitek oproti starším modelům RF97. Částečně se jim to daří, ale zároveň si zachovávají velkou míru nekompromisního důrazu na kvalitu hráče. Je zcela zřejmé, že nejsou pro všechny. Jsou jen pro toho, kdo si je zaslouží. Svojí pílí, úsilím, trpělivostí a odhodláním nevzdat se. Bojovat až do samého konce. Do konce, který ale vlastně nikdy nekončí. Ať žije dlouho Roger Federer a jeho odkaz dokonalosti. Wilson opět dokázal, že umí vyrobit unikátní rakety, které jdou ruku v ruce s nejnovějšími trendy v tenise. Každý sice švýcarským maestrem být nemůžeme. Nyní ale máme jedinečnou šanci se mu alespoň trochu přiblížit.
Recenzi připravil Michal Bayerl.