Tenisové rakety Wilson Clash V3 zachraňují jméno řady, která v první generaci přinesla revoluci do tenisových raket. S obrovskou energií se vrací na trůn pohodlných raket.
Populární téměř samohrající rakety Wilson Clash vstupují do třetí fáze svého života. Nejnovější generace přichází s updatovanými technologiemi pro ještě více snadné síly, komfort a celkově co možná nejpříjemnější pocit ze hry.
V této recenzi se podívám na nejpopulárnější modely – 295 g lehkou verzi Wilson Clash 100 V3 a nejtěžší model Wilson Clash 100 PRO V3 o váze 305 g bez výpletu.
Předchozí druhá generace raket Wilson Clash se nesetkala s příliš pozitivní odezvou na vzhled raket. Nebylo se čemu divit. Vínově červená perleť evokovala vzpomínky na vykřičené domy z 90. let.
Aktuální třetí generace jde cestou kompromisu. Nabízí černý, lehce perleťový základ s červeno-oranžovými prvky. Je to tedy kombinace barev, které uspokojí každé z obou pohlaví. Osobně se mi na nich líbí zvýrazněné průchodky v horní a spodní části hlavy rakety.
Dále na krčku opět najdeš embosovaný nápis Clash, který je tentokrát o něco menší. Vypadá elegantněji oproti předchozí generaci, která měla tento nápis výrazně větší. Za mě je tedy tento design naprosto v pořádku, třebaže nedosahuje kvalit a detailů, jako mají některé jiné rakety.
Pro rok 2025 Wilson zdokonaluje patentovanou technologii vrstvení grafitu, díky níž je model Clash tak jedinečně pohodlný a citlivý. Nazývá se SI3D a zvyšuje horizontální prohnutí pro delší dobu setrvání míčku na strunách a kontrolu a zároveň maximalizuje vertikální prohnutí pro snadnější přístup ke spinu.
Navíc Wilson přidává technologii Hit Stabilizer pro větší torzní stabilitu, což má za následek snadnější přístup k síle a menší kmitání rakety při úderech mimo střed. Mezi další aktualizace patří drobné úpravy geometrie krčku pro usnadnění ohybu rámu ve více směrech.
Třetí generace rakety Clash znovu zachycuje kouzelný pocit původní verze z roku 2019 a splňuje všechny požadavky na snadno hrající raketu pro široké spektrum hráček a hráčů. Verze Wilson Clash V3 jde však ještě o kus dále a kromě komfortu vylepšuje také přesnost, spinový potenciál a celkovou kontrolu nad míčkem.
S parametry tohoto modelu Wilson cílí na nejširší spektrum amatérských hráčů až na klubové úrovni. Hlava má standardní velikost 645 cm2, rám váží 295 g bez výpletu, vyvážení je do ruky na 310 mm a rozvržení strun je spinových 16x19.
Hodnota 54 RA (tvrdost rámu) je podle očekávání na velmi nízké úrovni a neznám v současné době na trhu pružnější rám. Raketa je dokonce tak pružná, že když si ji položím přes koleno a pořádně zaberu, tak ji viditelně ohnu. To se s běžnými raketami s vyšší tuhostí rámu neděje.
Švihová hmotnost tohoto rámu je pouhých 309 kg.cm2, což je jedna z nejnižších hodnot, kterou jsem kdy u podobně těžkých raket naměřil. To je dobrá zpráva pro všechny mírně až středně pokročilé tenisty a tenistky. Obzvláště dívky a ženy si s ní budou velmi rozumět.
Nejtěžší model v nabídce je po všech stránkách důraznější, a přesto si zachovává velmi podobné vlastnosti jako její lehčí sestřička. Je to právě tento těžší model, který bych si osobně vybral do bagu pro každou příležitost. Hlava rakety má také 645 cm2, čistá váha bez výpletu je 305 g a díky totožnému vyvážení 310 mm je raketa i přes svoji vyšší hmotnost stále velmi dobře ovladatelná.
Nicméně nárůst švihové hmotnosti už je tady znatelný – 324 kg.cm2 není zanedbatelný údaj. Raketa je tak vhodná i pro pokročilé hráče, kteří to s tenisem myslí vážně. Tvrdost rakety je o něco vyšší na hodnotě 57 RA, což osobně kvituji.
Šířka rámu obou modelů je totožná – 24,5 cm konstantně. Výhodou tohoto řešení je snadný přechod z lehčí verze na těžší. Některé lehčí respektive těžší modely v téže řadě raket se liší šířkou rámů, což ve výsledku nadělá více škody než užitku. Rakety se v takovém případě od sebe výrazně liší a znesnadňují hráčům přechod z lehčí gramáže na těžší. V tomto případě to nehrozí a přechod je zcela bezproblémový.
Obě rakety jsem dostal napletené strunami Luxilon Element 1.25 mm a musím říct, že to pro mě byla naprostá lahoda. Tato struna je mimořádně komfortní díky technologii multi-mono a zároveň je velmi výkonná. Je to vlastně multivlákno s monovláknem v jednom balení.
Tato struna je vhodná pro hráče s plným švihem od středně pokročilých až po pokročilé či turnajové hráče. K raketám tento výplet sedne fantasticky! Nikdy bych nečekal, že se takto měkké rámy budou skvěle kombinovat s měkkým výpletem.
Do raket se tak budou hodit všechny měkčí verze známých polyesterových strun, hybridní výplety a multivlákna.
Inovativní technologie raket Clash se projevuje v jednom nečekaném aspektu. Zatímco ostatní měkčí rámy jsou zaměřené téměř výhradně na sílu a cit, tak u raket Clash to neplatí. Chytře navržený krček funguje jako prak.
Rakety si pocitově drží míček déle na strunách, ale zároveň se rám během zásahu míčku dokáže zázračně zpevnit. Respektive to, jak se ohnutý rám vrací zpět do své původní pozice, dodává míčku obrovskou sílu. Funguje to až nečekaně dobře.
Podobně jsem se rozplýval u první generace raket Clash, která ale při delším hraní ukázala svoji stinnou stránku. Míčky létaly všude možně, nekonzistentně a nepředvídatelně. U třetí generace se toto podařilo výrazně vylepšit.
V tuto chvíli si nedokáži představit, kam až Wilson s touto technologií může zajít. Od obou raket to letí jako blázen, a přesto mám nad míčkem skálopevnou kontrolu. Délka i rychlost míčků je vysoce nadprůměrná a pocit ze zásahu je velmi příjemný.
Nové Wilson Clash jsou pro mě aktuálně nejsnadněji, nejpříjemněji a nejagresivněji hrající rakety v nabídce značky Wilson. Tyto rakety jsou po technologické stránce podobné modelu Shift. Nicméně ten nenabízí tak ohromující sílu jako model Clash.
Wilson Shift je spíše zaměřený o trochu více na kontrolu a přesnost. Síla raket Clash tkví ve schopnosti zvýrazňovat energii, kterou do úderu vložíš. Je to jako kdyby v sobě měly skrytý pohon.
Perfektním příkladem budiž returny. Na ty se s novými Clashkami doslova těším. A to můžu mít proti sobě klidně servírovacího boha. V tu chvíli je pro mě nejdůležitější být u míčku včas a zahrát jej, pokud možno, čistě. A o zbytek se postará rám.
Celkové pohodě a jistotě na returnu pomáhá velmi štědrý sweetspot obou modelů. Tvar hlavy rakety je u raket Clash trochu podobný raketám Yonex nebo modelu Head Boom. V tomto případě je ale hlava nejširší téměř uprostřed. Čili blíže k tělu, což mi dodávalo velkou jistotu zásahu při vybírání těžkých podání.
Tohle je jedna z věcí, kterou mi rozum nebere. Tyto rakety jsou i přes všechnu svoji flexibilitu mimořádně stabilní. Poznáš to jak na čopovaných úderech, tak na volejích. Je radost s nimi hrát údery se spodní rotací. Čopy mají délku, říz i variabilitu.
Velmi snadno s raketami mohu měnit sílu rotace, ať už se jedná o boční či spodní. Na volejích jsou rakety razantní, mají rychlou odezvu a ovladatelnost je i přes šíři obou rámů velmi dobrá.
Pro mě osobně jedním z nejdůležitějších parametrů tenisové rakety je fungování na bekhendu. Většina z nás má horší bekhend. U mě to dříve neplatilo, a naopak můj obouruč byl vyhlášený. V posledních letech se sice mince otočila, ale pořád považuji svůj obouruč za solidní zbraň.
Wilson Clash V3 mají poměrně dlouhé držadlo, takže se mi tam snadno vejdou obě ruce. A mají skvělý tah na branku čili velmi dobře vedou hlavu po zásahu míčku kupředu. S obouručným bekhendem jsem tedy velmi spokojený a v tomto ohledu jim nemám co vytknout.
Spinový potenciál je u obou raket fenomenální. Je opravdu výrazný a překvapivě skvěle se spinuje také s těžší verzí PRO s rozvržením strun 16x20. Je to dáno také díky velmi širokým průchodkám, které umožňují strunám velký rozsah pohybu.
Byl jsem překvapen, jak nové Wilson Clash dokáží snadno tahat velmi nízké míčky u země pěkně nahoru s jistotou a lehkostí. Z posledních raket, které jsem testoval (Head Gravity 2025, Babolat Pure Drive 2025, Tecnifibre T-Fight 2025), patří tyto mezi nejspinovější.
Opět za to může specifický tvar hlavy rakety a otevřenější vzor výpletu patrný u obou modelů. Rakety budou vyhovovat také hráčům s defenzivnějším stylem hry. Nechci přímo říkat, že to jsou rakety pro pinkaly, ale udržet s nimi míček vysoko nad sítí po dobu dlouhé výměny je velmi snadné.
Stejně skvěle se mi dařilo roztočit míček na servisu. Podání s boční rotací (kick) je hračka až mě to samotného překvapilo. Opět v tomto směru nemám raketám co vytknout, a tak se pojďme přesunout na komfort.
Osobně nemám rád příliš měkké rámy, které se chovají jako žvýkačka. V tomto případě ale Wilson díky své patentované technologii vertikálního a horizontálního ohýbání rámu získává nad konkurencí výhodu. Rámy jsou sice na papíře měkké a pružné, nicméně během hry působí mnohem tužším, pevnějším a energičtějším dojmem.
Mám z nich pocit obrovské síly a zároveň pohodlí. Obrazně řečeno nevím, jestli se někdy nějakému výrobci nábytku podařilo vyrobit měkký a zároveň tvrdý gauč. V tomto případě Wilson předvádí skutečná kouzla a není se čemu divit, že je ve světě tenisových raket jedničkou.Úžasně syrový je také zvukový doprovod při perfektním zásahu, který mě nadchl také u první generace. Je to jako když vezmeš prkýnko na maso a bouchneš do něj kladívkem. Ten zvuk je pronikavý, dunivý a krásně čistý.
Není to jen pastva pro ucho, ale funguje to jako boost pro celkový výkon a sebevědomí hráče. Nejvíce jsem si toho všiml na volejích, kde se údery hrají co nejvíce napřímo nebo se spodní rotací. Rychlé ťuknutí do míčku a voilá, máš naklepané řízky. Teď už jen připravit bramborový salát…
V tomto případě je pro mě celkové hodnocení velmi jednoduché. Kéž by to tak bylo pokaždé, když recenzuji dvě a více raket najednou. Lehčí model Wilson Clash 100 V3 je vhodný pro slabší muže, ženy a juniory na mírně až středně pokročilé úrovni.
Těžší model Wilson Clash 100 PRO V3 je jasnou volbou pro muže a ženy na středně pokročilé až pokročilé úrovni. Dokonce bych ji doporučil i soutěžně zaměřeným juniorům, kteří rádi hrají s raketou, co jim odpustí nečisté zásahy a pomůže generovat snadnou sílu.
Z nových Wilson Clash V3 jsem nadšený. Podobně jako u modelu Head Gravity 2025, tak ani v tomto případě jim nemám téměř co vytknout. Mají v sobě obrovskou energii, solidní kontrolu díky masivnímu spinu, velmi štědrý sweetspot a vynikající ovladatelnost.
V žádné z kategorií výrazně nezaostávají. S o něco horší přesností a nevýrazným citem je potřeba počítat. Fungují skvěle jak od základní čáry, tak na síti. Servis je s nimi hravý, a přitom kdykoliv můžeš napálit dělovku, co soupeře odfoukne.
Wilson se tak opět překonal. Po estetickém propadáku v podobě druhé generace přichází třetí update s výrazně lepším designem a také vylepšenou hratelností. Pro mě jsou nové Wilson Clash V3 pohodové a zároveň výkonné rakety.
Konkurenci vidím snad jen u modelů Head Boom, které jsou podobně zaměřené. Wilson Clash jsou však živější a mají v sobě více nespoutané energie. Teď už je jen na tobě, jestli si tyhle energické bestie dokážeš ochočit.
Legenda k hodnocení:
Autor: Michal Bayerl