Jaké doplňky stravy pro hokejisty zařadit do jídelníčku - 1. část
Hokej klade extrémní nároky na tělo i mysl. Správná výživa a doplňky jako protein, kreatin či omega-3 ti pomohou podat nejlepší výkon.
Nová řada Head Speed je tady. Mrkni na generaci pro rok 2024 a nech se pohltit atmosférou na kurtu.
Nejpopulárnější řada tenisových raket HEAD Speed se opět po dvou letech dočkala svého nástupce. Tentokrát kromě inovované technologie Auxetic druhé generace přichází s novou povrchovou úpravou rámu. Ta sice není podle mého názoru zrovna trefou do černého, ale určitě se najdou hráčky a hráči, kterým se bude líbit. V této dvojrecenzi se podíváme na zoubek dvojici nejvýkonnějších modelů MP a PRO.
První, co tě při uchopení nových HEAD Speed 2024 do ruky okamžitě zaujme, je nová povrchová úprava rámu. Pryč je kombinace matného a lesklého nástřiku. Rám je teď potažený tenkou vrstvou měkkého materiálu, který připomíná gumu. Na první ohmatání to možná vypadá zajímavě, ale v praxi je tato novinka velmi nepraktická.
Raketa lehce drhne, což může vadit především jednoručákům, kteří si raketu na bekhendu přidržují druhou rukou v oblasti krčku. Druhou a možná ještě horší vlastností tohoto materiálu je špinivost. Klasická lesklá úprava rámu, jakou používají profesionálové, by byla nejlepším možným řešením tohoto problému. Nejspíš se ale jedná o nákladný proces, za který bychom si museli připlatit něco extra a to by při současné ceně raket mohlo být už za hranou.
V našich evropských končinách se hraje převážně na antuce. Každý antukový hráč si během tréninku nebo zápasu oklepává boty. Antuka se na tento nový, lehce texturovaný rám velmi snadno nalepí a jen tak ji dolu nedostaneš. Osobně si vždy po oklepání bot raketu otírám o stehno, abych se antuky na rámu zbavil. V tomto případě se antuka spíše na rámu rozmázne a zůstává tam. Po hře je tak nutné vzít navlhčený ručník nebo hadřík a antuku z rámu setřít.
Stejně jako antuka se bude do rámu „zažírat“ i pot z rukou. A jak známe z jiných podobně pogumovaných rámů, tento materiál se po čase rozdrolí a na raketě zůstanou nepěkné fleky. HEAD si tohle alespoň u mě za rámeček nedá a je to podle mého názoru velmi nepovedená designová chyba. Pozitivem budiž skutečnost, že tato povrchová úprava alespoň eliminuje vystouplé hranky v přechodech mezi černou a bílou barvou nového designu.
Model Head Speed MP 2024 je opět svými parametry na pomezí rakety pro pokročilé a zkušenější až závodní hráče. Jedná se pravděpodobně o vůbec nejpopulárnější 300g raketu s hlavou o velikosti 645 cm2 na trhu. Novinka má o něco měkčí rám na hodnotě 60 RA (předtím 62 RA).
Co ale naopak narostlo, je švihová hmotnost. Před dvěma lety jsem MPčku s výpletem naměřil švihovku 317 kg.cm2. Čerstvý model pro rok 2024 v tomto důležitém parametru nabobtnal na úctyhodných 326 kg.cm2. A to už je hodnota, která se blíží raketám pro turnajové hráče. Vyšší švihová hmotnost je znát už jen tím, že dostat raketu do rychlého švihu je o něco náročnější oproti staršímu modelu.
Jakmile však rám rozhýbeš, budeš oceněn dobrou stabilitou a vedením míčku. Speedky vždy měly punc univerzálnosti a to se nezměnilo ani teď. S MPčkem je radost hrát jak od základní čáry, tak na síti. Otevřenější vzor výpletu 16×19 dobře spinuje, ale přesto si raketa zachovává nadstandardní kontrolu i přesnost. Rám má teď díky technologii Auxetic 2.0 ještě tlumenější projev. Auxetická složka se teď nachází také v koncovce držadla. Výsledkem je solidní komfort, který je tolik vyhledávaným parametrem současných raket.
Celkově vzato se MPčko podobá předchozí generaci a osobně jsem na něm neshledal nic převratného. Kromě už výše zmíněné vyšší švihové hmotnosti se raketa chová předvídatelně, což je dobře. Pocitově se mi zdálo, že vzduchem rám letí o něco pomaleji, než bych si přál. HEADu bych tak doporučil do příště trochu zapracovat na aerodynamice.
Co se týče úderové kvality a jistoty, tak tam není téměř co vytknout. Nejvíce mi raketa chutnala na forhendu a na podání. U čopovaného bekhendu mi trochu chyběl větší tah na branku, kdy v defenzivnější situaci měla raketa mírně nestabilní projev. U nízkých míčů, kdy je potřeba balonek vyspinovat, mi MPčko nepřišlo dost obratné. Tomuto modelu svědčí spíše přímější údery. Ale to není nic nového a u řady Speed to platilo vždy.
Model MP je standardně dobrou raketou pro celodvorcový styl tenisu. Rám tě do ničeho nenutí, energii generuje podle tvého snažení a spinovat s ním budeš tak, jak to sám vlastní technikou dokážeš. Na Nadalovy „banánové forhendy“ si nechej zajít chuť.
Je to neutrální raketa, která nechává pootevřená dvířka tvojí kreativitě a kvalitě. Proto je model Speed MP populární jak mezi pokročilými hobíky a amatéry, tak zkušenými hráči až na turnajové úrovni. Raketa sice odpouští, ale neopravuje tě. Dokonce jsem měl u tohoto nového modelu pocit, že naopak při nečistém zásahu se rám ozve o něco více, aby tě upozornil na nutnost zlepšení přesnosti zásahu.
Je to až k nevíře, ale poprvé v historii mého testování raket HEAD Speed, jsem si více oblíbil 310g model PRO oproti MPčku. Došlo totiž u něj k jedné zásadní změně oproti předchozím generacím. HEAD posunul balanc rámu o 5 mm více do ruky. Teď má raketa vyvážení na 310 mm. A to jí sedí náramně!
Hlava je stejně velká jako u modelu MP, ale má tradičně hustější pletení 18×20 pro lepší přesnost a kontrolu. Záhadou pro mě je, jak je možné, že rám vyvážený více do ruky zvýšil svoji švihovou hmotnost až na masivních 333 kg.cm2. To je nárůst o celých 12 bodů oproti předchozí generaci. Přitom díky vyvážení do ruky je raketa pocitově lépe ovladatelná než model MP.
Rám je také rychlejší, lépe se s ním švihá a má výrazně lepší stabilitu. Přitom obě rakety mají stejnou tloušťku rámu 23 mm konstantně. Lepší stabilitu jsem pocítil hlavně při čopovaném bekhendu, který je s PRO verzí přímo excelentní.
Vyšší švihová hmotnost u obou modelů může být výsledkem mnou kritizované povrchové úpravy rámu. Gumová textura bude jistě o něco těžší než lesklý lak a díky rovnoměrnému rozprostření tohoto materiálu po celém rámu tak raketa působí bytelnějším dojmem. Raketa lépe reaguje jak na pomalé, tak rychlé míče. Můžeš s ní hrát slušný defenzivní tenis, přičemž rychlý přechod z obrany do útoku jí svědčí nejvíce.
Vždy jsem se s PRO verzí při delším hraní trápil. Novinka však méně unavuje paži také díky vylepšené auxetické technologii. I při tříhodinovém náročném tréninku, a následně zápase, jsem se s raketou na kurtu cítil komfortně. Stále jsem měl energii pro plný švih a že s PROčkem můžeš švihat „head nehead“, je zřejmé.
Pletení 18×20 přímo vybízí k výbušné a rychlé hře. Musíš si však dávat pozor na to, abys šel dostatečně do kolen a švih prováděl vždy s maximálním úsilím a zároveň lehkostí. Ledabylé silové hraní s tvrdou rukou PRO verzi nesvědčí, tak jako tomu ostatně bylo vždy. Je příjemné vědět, že na returnu se můžeš do slabšího servisu pěkně položit. Přímky, koule">koule a trubky, jak se rychlým rovným úderům říká, jsou s touto raketou radost hrát. Nad míčkem máš vynikající kontrolu z každé pozice. Raketa je také citlivá, dobře se s ní hrají voleje a halfvoleje.
Tvrdost nebo chceš-li spíše měkkost rámu je také 60 RA jako u modelu MP. Míček tak zůstává o něco déle na strunách než u tvrdších raket, což vylepšuje už tak velmi dobrou přesnost. Ta je skutečně pozoruhodná. Je až s podivem, že v podstatě HEAD Speed PRO 2024 v tomto ohledu nemá konkurenci.
Podobných raket s těmito parametry na trhu příliš není. Vlastně si teď ani nedokážu vybavit, zdali nějaká podobná raketa tady je. PRO verze je v podstatě ve všech ohledech lepší než model MP. Kromě slabšího přístupu ke spinu těžko hledat slabiny. Ale kdo si pořizuje raketu s pletením 18×20 s tímto počítá a spin si vygeneruje sám šikovným zápěstím a rychlým švihem.
Samostatnou kapitolu musím věnovat tomuto stále se opakujícímu nešvaru. Doufám, že to konečně někdo z vedení HEAD v České republice předá dále do Rakouska. Použitý základní grip HEAD Hydrosorb Pro patří mezi mé oblíbené. Je krásně lepivý, má dobrou výšku tlumení a přitom si zachovává skvělý cit pro hrany držadla. Čím je ale tento základní grip na držadlu přichycen je mi záhadou.
Zhruba po třech hodinách hraní s modelem MP mi koncovka omotávky z držadla sklouzla. Po odkrytí „lepivé“ části na mě opět vykouklo něco chlupatého. Žádné lepidlo, žádná lepivá páska nebo něco, co by koncovku gripu na raketě pevně udrželo. A co ten chlupatý podklad? Ten tam podle mého názoru nemá vůbec co dělat.
Opakuje se to stále dokola zhruba poslední dva roky prakticky u všech raket HEAD od modelů Gravity, Prestige až po nové Radical. U ostatních výrobců jsem to zažil jen jednou u rakety Wilson Pro Staff RF97 v13. Přitom když si stejný grip koupíš a sám namotáš, tak žádný problém nenastane. Je to tedy chyba při omotávání držadla ve fabrice. Maličkost, ale hrozně to štve. Řešením je namotání vrchního gripu (overgripu) či přemotání originálního základního gripu s novým podlepením. U prémiových raket za několik tisíc by se však tohle stávat nemělo.
Nové HEAD Speed 2024 jsou opět dobré tak, jak jsi dobrý ty sám. Na nic extra si nehrají, nabízí od každé vlastnosti něco a pořád to jsou solidní a hlavně nejuniverzálnější rámy, které rakouský HEAD nabízí. Pro zkušenější a turnajové hráče je jasnou volbou model PRO. Ten je tentokrát téměř dokonalý. Raketa je stejně jako předchozí generace vhodná pro útočnější a přímější styl hry. Teď je však velmi dobře ovladatelná, rychlá a zdaleka tolik neunavuje paži.
Pro mě osobně je o třídu lepší než model MP, a to jsem si nemyslel, že o raketě s hustým pletením 18×20 někdy řeknu. Model MP je standardně dobrý. Potěší talentované juniory, zkušené ženy a pokročilé muže. Nevidím v něm však výraznější změny, které by majitele předchozího modelu měly nutně zlákat ke koupi. Dokonce si spíš myslím, že když už by si chtěl majitel MP z roku 2022 koupit nový model, tak by měl přesedlat spíše na verzi PRO, aby poznal něco nového.
Musím se přiznat, že takto rozdílné pocity při testování raket jsem dlouho neměl. Na jedné straně jsem nadšený z verze PRO, na straně druhé mám chladnější pocit z modelu MP. K tomu si připočti rozporuplné zpracování rámu s „gumovou“ texturou, nedržící koncovku gripu a výsledkem jsou nové rakety, které na mě celkově působí lehce nahořklým dojmem.
Ale možná je to dobře. Možná je právě tento dojem ukázkou stabilní výkonnosti a čitelnosti těchto raket. Nekupuješ si zcela nový zážitek. Nekupuješ si zajíce v pytli. Kupuješ si standardní osvědčenou kvalitu, která je možná ve výsledku mnohem důležitější než krátkodobý wow efekt. Pro konzervativní hráče je to vlastně dobře. Teď je pouze otázkou, jestli standardně dobré rakety v současné pestré konkurenci mají co nabídnout. Pro úplnost dodám, že jsem rakety testoval s výpletem Head Hawk Touch 1.25 mm po dobu asi 12 hodin. A teď mě už omluv. Musím rakety před jejich vrácením vykoupat.
Autor: Michal Bayerl