RECENZE: Tenisové rakety Head Gravity 2025 – stanou se bestsellerem roku?


17 minut čtení

Tenisové rakety Head Gravity 2025 tě oslní na první dojem precizním zpracováním. A jejich univerzálnost navíc zaujme široké spektrum tenistů a tenistek.

Od recenze úplně prvního modelu Head Gravity uběhlo už 5 let. Tehdy tento rám způsobil malou revoluci. Rakety v sobě kombinovaly „nezkombinovatelné“ – sílu, spin, preciznost, cit a ovladatelnost. Jsou to všestranné a pocitově velmi výkonné rakety se specifickou hratelností.

Head Gravity 2025 a Michal Bayerl

Třetí generace raket Head Gravity, teď s technologií Auxetic 2.0, je podle mého názoru vizuálně nejhezčím rámem za posledních několik let. Head opět dokazuje, proč je celosvětově tak úspěšný a populární. V této dvojrecenzi se podíváme na dva špičkové modely – 295 g vážící verzi MP a těžší sestřičku o hmotnosti 305 g s menší velikostí hlavy, model Tour.

Pastva pro oči

Když jsem nové Head Gravity 2025 vybalil z krabice, málem jsem spadl z „jahody na znak“. Head své nejnovější rámy totiž opatřil lesklým finišem. Celý rám je vyhotovený přesně tak, jako to mají profesionální hráči na světovém okruhu.

Pryč je šustící matný povrch známý z drtivé většiny předchozích modelů. To, co jako běžní smrtelníci dostáváme, je špičkový, hladký, v ruce krásně klouzající a na pohled úchvatně vypadající rám. Barevné provedení je jak z kosmu a k raketám se mimořádně hodí.

Náhled videa

V tomto ohledu si dovolím tvrdit, že už jen díky maximálně kvalitnímu zpracování rámu se tyto rakety stanou bestsellerem. Je to právě vizuální krása a mistrovství, které mohou ve světě tenisových raket hrát tu rozhodující roli.

Proč držet v ruce raketu, se kterou se ti sice dobře hraje, ale nelíbí se ti? Je přece mnohem lepší vyrobit raketu, která nejenom dobře hraje, ale také krásně vypadá. Bohužel to některé konkurenční značky ve jménu úspor nedokáží pochopit.

Technologie Auxetic 2.0

Řada raket Gravity 2025 navazuje na zhruba už rok trvající sérii updatů všech modelů raket Head přecházejících z technologie Auxetic 1.0 na novou verzi Auxetic 2.0. Pojďme si tak zopakovat, v čem vlastně tato vychytávka spočívá.

Tato technologie se nově kromě spodní části hlavy rakety (spojnice krčku) nachází také na samém konci držadla rakety. Pro tuto část rámu Head vyvinul speciální auxetickou karbonovou klec, do které konec držadla umístil.

Head Gravity 2025 a technologie Auxetic 2.0

Samotná technologie Auxetic je tvořena drobnými stavebními prvky ve tvaru písmene A, přičemž z každého konce nohy vychází přepážka napojující se šikmo do středu protější spojnice. Díky tomu tato konstrukce funguje jako trampolína.

Při tlaku se tento prvek zmáčkne a následně uvolní energii. Tahem se tento prvek napne a opět se vrátí zpět do své původní polohy, jako když natáhneš prak. V momentě, kdy míček narazí do strun, se spodní část hlavy rakety nepatrně prohne do jejího středu. Energie míčku je tak na chvíli pohlcena, aby následně míček vystřelila zpět. Je to taková rekuperace energie v podání tenisové rakety.

Vylepšený cit a vnímání zásahu

Auxetická technologie má nejenom výhody ve prospěch větší výbušnosti rakety, ale zároveň výrazně vylepšuje cit a propojení paže s raketou. Tento systém tvojí paži poměrně přesně oznamuje, v jaké části hlavy rakety jsi míček trefil.

Následně tak můžeš díky této zpětné vazbě okamžitě vyhodnotit, jestli je potřeba zapracovat na lepším postavení u míčku, rychlejším švihu či celkové přesnosti zásahu. Nehledě na to, že hned po zásahu míčku poznáš, jak kvalitní úder jsi zahrál, jak bude dlouhý, s jakou rotací a přesností potrápí tvého soupeře či soupeřku.

Head Gravity 2025 a technologie Graphene Inside

Tato komunikace rámu s paží hráče je nesmírně důležitá. Tenista musí cítit, že je s raketou v přátelském propojení a jeho spolupráce s materiálem funguje na 100 %.

Celkovému kvalitnímu pocitu ze zásahu míčku přispívá také technologie Graphene Inside. V zásadě se jedná o špičkový grafitový materiál, který celkově přidává na tuhosti rakety, stabilitě a efektivním přenosu energie.

Známé technologie s jednou novinkou

Hlubší drážka v rámu Flex Groove změkčuje jeho geometrii v průřezu ramen pro lepší pocit a komfort při zásahu míčku. Speciální Sweet Zone (čili sweetspot = optimální místo zásahu) je vytvořena díky zaoblenému tvaru hlavy. Nejširší část strunové plochy se nachází u špičky hlavy, což reflektuje současné pojetí moderního tenisu. Výsledkem jsou nejenom větší prostor pro zásah míčku, ale také více síly a razance.

Eliptický tvar rámu rakety Elliptical Beam způsobuje jeho větší flexibilitu. Zároveň zlepšuje citlivost rakety při kontaktu s míčkem.

Úplnou novinkou pro 3. generaci tenisových raket Head Gravity je technologie Half Cap. Ta spočívá v novém typu průchodek a ochrany hlavy rakety. Vychází ze stejného řešení jako je Full Cap u raket Head Prestige. Akorát tady je tato ochrana protažena jen asi do půlky hlavy respektive její horní třetiny, zatímco u raket Prestige chrání celou hlavu až ke krčku.

Pískající rakety

Kontroverzně na mě působí fakt, že rakety při švihu pískají. Je to způsobeno novým typem průchodek a ochrany hlavy. Bumper guard, jak se ochraně hlavy říká, má v sobě integrovaný tunel. V něm jsou struny chráněny před vnějšími vlivy.

Znamená to, že můžeš horní částí hlavy rakety drhnout o povrch, jak chceš, ale struny zůstanou vždy v bezpečí. A právě díky tomuto tunelovitému zářezu dochází ke specifickému proudění vzduchu a následnému hvízdajícímu efektu. Pro mě osobně je to něco, co u rakety mít nemusím, ale svým způsobem je to sexy.

Head Gravity 2025

Tímto efektem trpí také rakety Head Prestige. Avšak já jsem se s tím setkal poprvé. Trochu mi to připomíná zvuk pískajících vibrastopů od značky Babolat.

Samotný Head toto označuje za „nezaměnitelný zvuk“ těchto raket. Když jsem s raketami hrál já, tak mě to až tak nerušilo. Jakmile jsem raketu zapůjčil parťákovi při čtyřhře, tak jsem si toho začal mnohem více všímat.

Rakety tak na sebe upozorňují nejenom bombastickým vzhledem, ale taky akustický tónem. To je vskutku unikátní, leč někoho to může rušit. Nutno podotknout, že se tak neděje při každém švihnutí. Musí jít o velmi rychlý švih pod určitým úhlem. Takže přímo za hudební nástroj bych zatím nové Head Gravity 2025 neoznačil. Jsem zvědav, s čím Head v tomto směru přijde za další 2 roky.

Head Gravity MP (295 g)

Jako první jsem si tradičně na rozehřátí osahal model Head Gravity MP 2025. Raketa váží 295 g bez výpletu, hlava má velikost 645 cm2, vyvážení rámu je na 325 mm a rozvržení strun je 16x20. Parametry jsou stejné jako v předchozí generaci raket.

Švihovou hmotnost s výpletem jsem naměřil na hodnotě 315 kg.cm2, což je pro tento model ideální. Rám patří do kategorie kompaktnějších a utaženějších, jak s oblibou říkám. Jeho rozměry jsou 22 mm konstantně a díky tomu působí velmi stabilním a uceleným dojmem.

Head Gravity MP 2025

Obě rakety byly vypletené kvalitními turnajovými strunami Head Hawk Touch 1.25 mm přibližně na 24 kg.

Řada raket Head Gravity od samého počátku vzniku překvapila vysokou flexibilitou. Hodnota RA je pro tento model kolem 57, což je ve světě současných tenisových raket jedna z nejnižších hodnot. Příznivci měkkých, komfortnějších rámů tak budou nadšeni.

Kontakt s míčkem je pocitově velmi příjemný a zpětná vazba rámu má typickou heaďáckou DNA. Raketa působí pevným, spolehlivým a uceleným dojmem. Jako z jednoho kusu pěkně vysoustruženého materiálu.

Graviťácká hratelnost

Pokud jsi četl/a mé starší recenze raket Gravity, tak budeš s novými modely přesně vědět, do čeho jdeš. Mají svůj typický herní profil. Krček rakety s jeho srdíčkem je velmi výrazný a protažený. Samotná hlava má odspodu užší záběr a postupně se rozšiřuje až do takové bambule. Rakety na mě působí jako nafouklý středověký palcát. Dobře se v ruce drží a při švihnutí má člověk pocit koncentrované síly na konci paže.

Od MPčka to parádně letí, a přesto má člověk míčky nadstandardně pod kontrolou. Právě hustější pletení 16x20 je tím, co z této rakety dělá univerzální nářadí, které nepostrádá tolika potřebnou přesnost a kontrolu.

Nižší hmotnost rámu ocení jak zkušenější ženy, tak slabší muži klidně na úrovni úplných začátečníků. Výhodou tohoto rámu je jeho univerzální použití. Spadá spíše do kategorie pocitově lehčích raket. Nicméně co se samotného výkonu týče, tak je na vyšší úrovni blíže modelům vážícím 300–310 g.

Opravdu štědrý sweetspot

Optimální místo zásahu neboli sweetspot je u raket Head Gravity jeden z největších mezi všemi raketami, co jsou na trhu. Může se směle porovnávat s raketami Yonex s izometrickým tvarem hlavy. Také tady platí, že optimální místo zásahu je zhruba mezi 10. a 16. křížovou strunou čili o něco výše, než je čistý střed hlavy rakety.

Díky této vlastnosti mohu v klidu rakety označit za méně náročné a uživatelsky velmi přívětivé. Údery od základní čáry mají velmi dobrou délku a rychlost, přičemž spinový potenciál raket je nadprůměrný. Osobně mě sice sedí přímější styl hry, nicméně s těmito rámy je radost hrát vysoce rotované a zároveň rychlé míčky. Jde to tak nějak samo, a přesto je potřeba vynaložit určité úsilí, aby to fungovalo.

Head Gravity 2025

Na volejích rakety fungují velmi spolehlivě. Obzvláště mě s nimi baví hrát nižší voleje pod sítí. Rakety mají zvláštní kouzlo v tom, že dokáží takto hluboké míčky krásně přizvednout. Stačí je pod správným úhlem nastavit a o zbytek se postará úžasně fungující rám.

Zpětná vazba je důrazná, opět s typickým dřevnatým duněním. To mě na raketách Head v posledních letech baví nejvíce. Ten jejich výrazný, pronikavý, dřevěný zvuk. Je to takový příjemný bonus za čistě odehraný úder. Kolikrát se až toho zvuku leknu. A co pak asi soupeř? Tomu musí naskočit rovnou husí kůže.

Na servisu mají šmrnc

Gravitaci popírající rakety jsou jedny z nejhravějších raket, které si můžeš na podání vzít. Fungují s nimi dělovky, ale také neskutečná podání s kickem (kombinovanou rotací). Ta hravost a otevřenost je moc příjemná a povzbuzuje mě k větší kreativitě. Zároveň mají silný tah na branku díky výraznému zrychlení hlavy rakety po zásahu míčku. Toto zrychlení umožňuje vytvářet rotace a úhly, které s jinými raketami tak snadno nejdou.

Head Gravity Tour (305 g)

Turnajový model Head Gravity Tour 2025 je svými parametry odlišný od předchozí generace z roku 2023. Má menší hlavu o rozměru 630 cm2, totožnou hmotnost 305 g bez výpletu, vyvážení na 320 mm a vzor strun 16x19.

Švihová hmotnost je u tohoto modelu na krásných 320 kg.cm2. To je o pouhých 5 bodů vyšší hodnota oproti modelu MP. I z toho důvodu pro mě byl přechod na tuto verzi úplně bezproblémový. U prvního modelu Gravity Tour z roku 2021 byla švihovka na hodnotě 325 kg.cm2 a už to bylo při hraní přeci jen znát.

Head Gravity TOUR 2025

Rám má, stejně jako model MP, konstantní šířku 22 mm. Tvrdost rámu je kolem 59 RA čili, stejně jako v případě modelu MP, se jedná o velmi pružnou raketu.

Menší hlava tohoto modelu je oproti MPčku pocitově rychlejší. S raketou se krásně švihá, přičemž nabízí minimálně stejný spinový i silový potenciál jako její lehčí sestřička.

Konečně je tato Tour verze ovladatelná tak, jak jsem si představoval. Většinou se u těchto těžších raket poměrně výrazněji nadřu, ale s touto verzí jsem po stránce ovladatelnosti maximálně spokojený. Přesnost díky menší hlavě také není vůbec špatná a otevřenější vzor výpletu 16x19 pomáhá vyžehlit nečistě zahrané údery.

Důraznější a stabilnější

Verze Head Gravity Tour na mě v co nejjednodušším popisu působí jako více utažený, stlačený, uhutněný a zkomprimovaný rám. Jako když vezmeš model MP a slisuješ jej do menší formy. Získáš v podstatě velmi podobný rám, který ale dokáže míčky umisťovat s pocitově koncentrovanější energií.

Opět neplatí, že to od rakety automaticky více letí. Nicméně průbojnost a síla letícího míčku má větší setrvačnost. Míček si tak uchovává po delší dobu letu svoji energii, kterou tak snadno neztrácí ani po dopadu.

Tím, že má raketa o něco vyšší švihovou hmotnost, tak vyžaduje také o něco větší zrychlení paže. Jde to krásně ruku v ruce s tím, jak se rám po zásahu chová. Verze Tour je stabilnější a celkově dokáže lépe vstřebat do úderu vloženou energii. Od MPčka někdy míček odlétne až příliš divoce. Model Tour jej však dokáže lépe zkrotit.

Někdy jsou míčky z modelu Tour zase až příliš krátké. To je jasný signál, že pomalu švihám a šidím to. S touto raketou je dobré se nešetřit a chodit do každého úderu naplno. Kouzlo těchto těžších raket je obecně v tom, že ti dovolí švihat rychleji bez ztráty kontroly. De facto je to nezbytné pro využití jejich potenciálu.

Je to radost

Musím říct, že kdykoli jsem si obě rakety bral s sebou na kurt a střídal je, tak to byla radost. Byla radost na ně pohledět a užíval jsem si s nimi každý úder.

Čopované údery mají říz, výbornou kontrolu a lehkost. Tvrdé forhendy se krásně zrychlují a stejně tak samozřejmě na mě působily rakety v oblasti obrany. Řada raket Gravity je v tomto směru skutečně unikátní.

Head Gravity 2025

Rakety jsou hravé, ale ne tolik, aby se z nich staly vyloženě hračky. Od raket to letí jako blázen, ale zároveň s nimi mám pocit, že dávkování síly je vždy pevně v mé moci. Spinují nadprůměrně, ale nikdy ne tak, že by mě to tahalo za ruku.

Jsou přesné, ale nikoliv přísné. Mají určitou toleranci k nečistě zahraným úderům, ale flákat se s nimi úplně nejde. Jsou velmi komfortní, ale nepůsobí zvadlým dojmem.

Naopak mám pocit, že tvrdost rámu je subjektivně mnohem vyšší, než udávají měření. Solidnost těchto rámů silně připomíná sérii raket Head Prestige. S tím rozdílem, že Gravity jsou celkově výrazně snazší na hru. Konstrukčně jsou si rámy jinak velmi podobné až na tvar hlavy.

Kterou vybrat?

Obě rakety jsou jedním slovem skvělé. Skutečně jim nemám co vytknout, a tak mé závěrečné hodnocení je na samotném vrcholu. Zpracování rámů je na té nejvyšší možné úrovni, což jim zajistilo triumfální 10. bod v celkovém hodnocení.

Neznamená to, že to jsou nejlepší rakety na trhu. Nicméně v rámci své kategorie a zařazení patří k tomu nejlepšímu. Konkurenci, a dokonce i tu z vlastních řad, poráží Head už jen samotným lesklým provedením rámu.

Po herní stránce je model Head Gravity MP 2025 vhodný pro opravdu širokou paletu hráčů a hráček. Mohu ji doporučit od mírně pokročilých dospělých až po pokročilé juniory.

Těžší verzi Head Gravity Tour 2025 ocení už spíše pokročilí a turnajoví hráči s tím, že spadá do kategorie těch jednodušších na hraní. I přes menší hlavu má verze Tour velmi štědrý sweetspot a s ovladatelností nebude mít zkušenější tenista či tenistka problém.

Head Gravity 2025

Nové Head Gravity 2025 budou podle mého názoru patřit k bestsellerům následující 2 roky. Jsou krásné, moderní, hravé, snadno ovladatelné, výkonné a mají velmi solidní herní projev. Head touto verzí nastavil pomyslnou laťku kvality a univerzální hratelnosti na samotný vrchol. Teď jsem zvědav, jestli v tomto trendu bude pokračovat.

Moc bych si přál, aby i následující generace raket byly zpracovány v takto povedeném lesklém provedení. Zkrátka aby zákazníkovi nabídly to nejlepší z nejlepšího. Nové Head Gravity 2025 k tomu nejlepšímu bezesporu patří.

Plusy a mínusy tenisových raket Head Gravity 2025

  • Špičková kvalita zpracování a krásný design
  • Vynikající ovladatelnost obou verzí
  • Masivní sweetspot pro pohodové hraní
  • Snadná síla a zároveň velmi dobrá kontrola
  • Příjemná zpětná vazba a cit pro míč
  • Velmi dobrá stabilita u základních úderů i na síti
  • Nadprůměrný spinový potenciál
  • Vhodné pro široké spektrum hráčů
  • Velmi dobrý komfort
  • Chybí noty pro využití plného potenciálu hvízdajícího rámu

Celkové hodnocení: 10/10

Legenda k hodnocení:

  • 1-3: Ani náhodou
  • 4-6: Stojí za zkoušku
  • 7-9: Doporučujeme
  • 10: Must have

Autor: Michal Bayerl

Starší články

  • RECENZE: Tenisové rakety Babolat Pure Drive GEN11 – konzervativní, ale slušné silové rakety

    RECENZE: Tenisové rakety Babolat Pure Drive GEN11 – konzervativní, ale slušné silové rakety

  • RECENZE: Tenisové rakety Head Gravity 2025 – stanou se bestsellerem roku?

    RECENZE: Tenisové rakety Head Gravity 2025 – stanou se bestsellerem roku?

  • RECENZE: Tenisové rakety Wilson Clash V3 – příval energie a návrat na trůn komfortu

    RECENZE: Tenisové rakety Wilson Clash V3 – příval energie a návrat na trůn komfortu

  • Průvodce pro nováčky: jak si užít první trénink a nebát se fitness centra

    Průvodce pro nováčky: jak si užít první trénink a nebát se fitness centra

  • RECENZE: Hokejka Warrior Covert QR6 PRO – hokejka, co ti zrychlí ruce i hru

    RECENZE: Hokejka Warrior Covert QR6 PRO – hokejka, co ti zrychlí ruce i hru

  • RECENZE: Hokejka SHER-WOOD Rekker Legend Pro – proč s ní hraje i Connor Bedard?

    RECENZE: Hokejka SHER-WOOD Rekker Legend Pro – proč s ní hraje i Connor Bedard?

  • TOP 10 sportů, které jsou nejlepší na hubnutí

    TOP 10 sportů, které jsou nejlepší na hubnutí

  • RECENZE: Hokejka CCM JetSpeed FT7 Pro – rychlé střely, lehkost a neuvěřitelný cit pro puk

    RECENZE: Hokejka CCM JetSpeed FT7 Pro – rychlé střely, lehkost a neuvěřitelný cit pro puk

  • RECENZE: Hokejka Bauer Nexus Tracer Grip – pětihran, který přirozeně padne do ruky

    RECENZE: Hokejka Bauer Nexus Tracer Grip – pětihran, který přirozeně padne do ruky

  • 6 dárků pro tenisty, které nezklamou

    6 dárků pro tenisty, které nezklamou

  • 9+1 tipů na hokejový dárek, který ustřelí Vánoce do vesmíru

    9+1 tipů na hokejový dárek, který ustřelí Vánoce do vesmíru

  • Zima, déšť a plískanice. Dá se hrát padel, i když je chladno nebo zima?

    Zima, déšť a plískanice. Dá se hrát padel, i když je chladno nebo zima?

  • Jaké doplňky stravy pro hokejisty zařadit do jídelníčku - 1. část

    Jaké doplňky stravy pro hokejisty zařadit do jídelníčku - 1. část

  • RECENZE: Saucony Endorphin Speed 4 – běžecký confidence booster za dobrý peníz

    RECENZE: Saucony Endorphin Speed 4 – běžecký confidence booster za dobrý peníz

  • Bauer Prosharp Advantedge – Revoluce v broušení

    Bauer Prosharp Advantedge – Revoluce v broušení