Jaké doplňky stravy pro hokejisty zařadit do jídelníčku - 1. část
Hokej klade extrémní nároky na tělo i mysl. Správná výživa a doplňky jako protein, kreatin či omega-3 ti pomohou podat nejlepší výkon.
Připrav se na údery plné přesnosti, rychlosti a nekompromisní stability. Pure Strike nejsou pro každého, ale pokud ti sednou, čekají tě nezapomenutelné tenisové zážitky.
Po téměř 4,5 letech čekání jsme se konečně dočkali 4. generace špičkových raket od Babolatu zaměřených na kontrolu a razanci ze série Pure Strike. Mimořádná přesnost se opět potkává s perfektní ovladatelností a obrovským zrychlením hlavy rakety. V této dvojrecenzi se podíváme na populární modely pro pokročilé a turnajové hráče. Konkrétně verzi Babolat Pure Strike 100 2024 a turnajový model Babolat Pure Strike 98 16×19 2024. Stálo vůbec to dlouhé čekání za to?
Po uchopení raket do ruky se mi okamžitě vlila vlna vzrušení do celého těla podobně jako tomu bylo v září 2019, kdy jsem testoval třetí generaci těchto raket. Krásné perleťově bílé rámy s oranžovými pruhy a „Šifrou mistra Leonarda“ na krčku rakety v podobě mnoha nápisů Strike. Jsou designově podobné předchozí generaci, přesto rakety působí čistějším a modernějším dojmem.
Rámy jsou to krásné. Každý detail na raketě je precizně provedený. Nové heslo raket zní – „Create & Control“, čili „Tvoř a ovládej“. V tomto sebevědomém duchu se vydávám na kurt pln očekávání z prvních zásahů míčku. Jelikož jsem rakety dostal v menším gripu č. 2, přidávám jednu vrchní omotávku a jdu na věc. Bum, prásk, ratata… Heuréka, zvolám! Staré dobré Pure Strike.
V oblasti použitých technologií se nové rakety Babolat Pure Strike 2024 zaměřují na lepší cit, přirozenější propojení paže s rámem a vylepšenou preciznost. Rakety jsou vyrobené technologií Control Frame Technology, která v sobě kombinuje dynamický eliptický tvar s hranatým tvarem. Osvědčený koncept z let předchozích, který raketě přidává na stabilitě a razanci. Technologie NF2-Tech známá také z raket Pure Aero vylepšuje komfort a zvuk raket.
Tlumicí technologii SWX Pure Feel najdeš jen v lehčích modelech raket od 300g verze Babolat Pure Strike 100 níže. Je to logické. Výkonnostní a turnajové rámy mají syrovější zpětnou vazbu a další vrstva tlumícího materiálu by narušila krystalicky čistou zpětnou vazbu.
Hráči na turnajové úrovni potřebují vnímat míček celým spektrem vibrací. Pro všechny modely je společné užší rozvržení strun FSI Control, které nahrazuje předchozí širší rozvržení FSI Power. A tato změna je podle mého názoru zcela zásadní a velmi vítaná.
Tento oblíbený 300g model s hlavou o velikosti 645 cm2 jsem si nechal naplést zbrusu novým multivláknovým výpletem Babolat XAlt 1.30 mm na 25/24 kg. Tato prémiová struna si dobře rozumí s tvrdšími rámy a je vhodná pro juniory, seniory a hráče, kteří trpí na tenisový loket.
Zároveň má zvýšenou odolnost přidáním skelných vláken a silikonový obal pro lepší klouzavost strun a jejich návrat do původní pozice. S raketou tento výplet funguje velmi dobře a vyšší tvrdost rámu 68 RA o něco zmírňuje.
Raketa Babolat Pure Strike 100 2024 má spinový vzor pletení 16×19, ale díky většímu odskoku krajních dlouhých strun od rámu je výplet výrazněji nahuštěný do středu hlavy. Tento malý trik přispívá k působivé přesnosti rakety, která je v segmentu 300g rámů s hlavou 645 cm2 skutečně nevídaná.
Švihovou hmotnost rámu jsem naměřil na překvapivě nízké hodnotě 312 kg.cm2. To v kombinaci s úzkým profilem rámu 21-23-21 mm (oba modely) dělá z této rakety mimořádně ovladatelný chirurgický nástroj. Raketa krásně sviští vzduchem díky povedené aerodynamice a má dobrou setrvačnost, průbojnost i stabilitu.
Tento turnajový rám je jak přechod do nové dimenze a musím říct, že jsem si hru s ním užíval na 100 %. Záměrně jsem k této raketě vybral zcela odlišný výplet – můj aktuálně používaný Dunlop Explosive Spin 1.25 mm, přičemž jsem jej nechal naplést o 1 kg měkčeji na 24/23 kg. Tento výplet je vůbec jedním z nejtvrdších polyesterových výpletů na trhu.
Není kulatý, ale má šestihranný tvar. Výborně spinuje, má skvělou výdrž a dlouhodobě si udržuje stálost napětí. Trochu jsem se obával, že v kombinaci s vyšší tvrdostí rámu 68 RA bude tento výplet provokovat můj loket, ale vůbec tomu tak nebylo, což je velké plus.
Zkušené a turnajové hráče bude jistě zajímat, jakou švihovou hmotnost jsem u této verze naměřil. A opět se jedná o mimořádnou hodnotu, která uspokojí i ty nejnáročnější tenisty. S hodnotou 335 kg.cm2 si není radno zahrávat. Je to dost dobře možná nejvyšší švihová hmotnost, na kterou u 305g rakety narazíš.
Úžasná stabilita rámu tě díky tomu podrží i v té nejvypjatější situaci. A další benefity takto náročné rakety se přímo nabízejí. Pojďme se nyní podívat, jak nové modely Babolat Pure Strike 100 2024 a Babolat Pure Strike 98 16×19 2024 fungují v praxi.
Společnou vlastností obou modelů, potažmo všech raket ze série Pure Strike, je jejich rychlost hlavy rakety. Aerodynamika těchto rámů je úžasná. Zrychlení, jakého můžeš s těmito raketami dosáhnout, nemá příliš konkurenci. Hlava rakety je totiž posazená díky dlouhému krčku dále od držadla.
A čím je hlava dále od paže, tím má větší setrvačnost a průbojnost. Jakmile raketu uvedeš do pohybu, tak letí jako splašená. Občas jsem si připadal, jak kdyby raketa měla nějaký skrytý pohon.
Tvářemi řady Babolat Pure Strike jsou stále Dominic Thiem a Cameron Norrie. Thiem je jednoručák jako poleno. Norrie sice hraje obouruč, ale jeho technika provedení je přímá a míček spíše naráží, než liftuje. Oba hrají agresivní styl tenisu a příliš se s tím nemažou.
Přímější a agresivní styl tenisu raketám chutná nejvíce. To znamená, že raketa skvěle vede úder v horizontálním směru, kde má také největší sweetspot. To sice trochu popírá moderní vertikální přístup ke švihu, ale od toho je tady spinová řada raket Babolat Pure Aero 2023.
Jedním z úderů, u kterého si vždy perfektně ověřím stabilitu raket, jsou čopované údery. Ty není radno podceňovat, obzvláště pokud mají pořádný říz a délku. Model Babolat Pure Strike 100 2024 je sice trochu vachrlatější oproti těžšímu bráchovi, ale pořád funguje nadstandardně. A to platí jak o klasických bekhendových čopech, tak o řízném forhendu, který osobně používám např. při returnech velmi často a velmi rád.
Čop je většinou brán jako zpomalovací úder, záchranná brzda při obraně nebo měnič rytmu hry. S novými Pure Strike můžeš čop používat jako zbraň. Chtěl jsem napsat přímo jako zbraň hromadného ničení, ale tak daleko to inženýři z Babolatu ve vývoji ještě nedotáhli.
Když je čop s těmito raketami přímo excelentní, musí to platit i pro další údery hrané se spodní či boční rotací. Není tak divu, že modely Pure Strike jsou tak populární mezi deblovými specialisty. Styl servis-volej funguje na jedničku. Stabilita a zpětná odezva je čistá, rychlá, nekompromisní.
S raketami se rychle manévruje, výborně reagují na prudké míčky a necítíš v nich slabost. Zároveň je ale nutné zdůraznit, že musíš být pevný v kramflecích. Nejsou to samohrající rámy. Ba naopak. Svojí náročností opět převyšují konkurenční rakety. Potřebují oporu v paži, oporu ve výborném švihu a velmi dobře zvládnuté načasování.
Těsnější vzor výpletu u všech verzí díky technologii FSI Control má jednu malou nevýhodu. Slabší spinový potenciál. Roztočit míček si tak budeš muset sám šikovným zápěstím. Osobně to jako nedostatek necítím, ale pro méně zkušené hráče by to mohlo znamenat poměrně velkou překážku.
Výhodou je zvýšená kontrola a přesnost, což je jejich hlavní zaměření. S raketami se velmi dobře hrají dlouhé přímější míče a zrychlené údery po čáře. Kvůli horšímu spinu se však najde oblast, kde se rakety chovají tak trochu zvláštně.
Zatímco zrychlený forhend, čopy, voleje a podání fungují s raketami velmi přesvědčivě, tak při obouručném bekhendu jsem občas netušil, co se děje. Byl jsem natolik překvapen délkou úderů, že jsem se opakovaně díval na rám jako nevěřící Tomáš. Míče mi ulétávaly poměrně výrazně do outu a to opakovaně. Zároveň jsem z rakety cítil, že míček na strunách zůstává velmi krátce a rychle mizí v dáli.
Postupně jsem přišel na to, že díky slabšímu spinovému potenciálu mají struny tendenci se míčku rychle zbavit bez jeho důkladného ošetření topspinem. Na situaci jsem tak musel zareagovat mírnou korekcí své techniky. Zapojil jsem více do hry druhou ruku, která drží raketu u krčku a rychlým pohybem po zásahu míčku hlavu rakety bleskově zavřel. Jako když obracíš vidlemi hnůj.
Tím se dostávám k podstatě raket ze série Babolat Pure Strike. Neodpustí ani ťuk. Rakety jsem půjčil ještě dvěma dalším hráčům. Oba mi řekli to samé: „Je to nádhera, když to trefíš, ale jinak ty rakety moc neodpustí.“ Ostatně to samé jsem říkal už před 4 lety o třetí generaci raket a nic se na tom nezměnilo ani s novými verzemi. Není to výtka, ba naopak pochvala! Babolat si udržuje nastavenou laťku obtížnosti a výkonnosti těchto rámů hodně vysoko.
Sice tím může ohrozit prodeje ve větším měřítku pro masové publikum na středně pokročilé úrovni, ale pro masy má stejně spíše modely Babolat Pure Aero a Babolat Pure Drive. Je také potřeba brát v potaz, že nabídka modelů Babolat Pure Strike 2024 zahrnuje i lehčí verze Babolat Pure Strike Team 2024 a Babolat Pure Strike Lite 2024, které uspokojí i technicky slabší hráče, dívky a juniory.
Nevím, jestli je to jen placebo nebo opravdový stav věci opřený o realitu, ale rakety mi přeci jen přišly o něco málo komfortnější než předchozí 3. generace. To je jistě dobrá zpráva jak pro mladší hráče, tak pro starší bojovníky, kteří už mají nějaký ten šrám na paži. Každopádně za zcela komfortní tyto rámy považovat nejde. A opět za sebe říkám, že je to jenom dobře.
Obzvláště náročnější výkonnostní modely Babolat Pure Strike 98 16×19, Babolat Pure Strike 98 18×20, nová verze Babolat Pure Strike 97 (dříve Pure Strike VS) či zbrusu nový model Babolat Pure Strike 100 16×20 mají krásnou čistou zpětnou vazbu, která podporuje cit a propojení paže s raketou. Nejsou totiž vybavené technologií SWX Pure Feel, která přeci jen „maže“ některé vibracemi šířící se informace v rámu ve jménu většího pohodlí. Méně je někdy více.
Čtvrtá generace chirurgicky přesných raket Babolatu Pure Strike 2024 se povedla. Kdo by čekal po dlouhých 4,5 letech kompletní překopání původního konceptu, tak bude nejspíš zklamán. Babolat si spíše pohrál s drobnými detaily a jinak zůstal věrný původní koncepci.
Vizuálně jsou rakety krásné a vypadají ještě lépe v reálu než na fotkách. Opět nabízí špičkový herní zážitek, který klade důraz na výkonnost bez větších kompromisů. Jsou to rakety, které Ti zkrátka buď sednou od prvních úderů, nebo ti naplácají pěkně na zadek.
Verze Babolat Pure Strike 100 2024 potěší pokročilé a zkušené ženy, ambiciózní juniory, či středně pokročilé muže a klubové hráče svojí solidní razancí, velmi dobrou přesností, nadstandardní stabilitou, působivou rychlostí a mírně lepším komfortem. Je to útočně laděná raketa a na defenzivní hru se příliš nehodí. Musíš ji soustředěně živit svojí energií, samo to od ní rozhodně nepoletí.
Turnajová verze Babolat Pure Strike 98 16×19 je ve všem ještě dominantnější. To znamená, že je asi tak dvakrát náročnější než stovková verze, ale zároveň se ti odmění čistou zpětnou vazbou, nekompromisní přesností, razancí, úžasnou stabilitou a vynikající obratností. Na to, jak vysokou švihovou hmotnost tato raketa má, se chová neskutečně živě.
Pro náročné klubové hráče a turnajové matadory je to raketa, která splňuje i ty nejnáročnější parametry. Komfort budiž stále na té horší straně barikády, nicméně to k těmto raketám patří. Pokud máš zdravou techniku a zdravou paži, tak tě s těmito raketami čekají skutečně útočné hody.
Babolat se svým konzervativnějším přístupem k inovacím dokazuje, že není potřeba měnit to, co funguje. Mírně zapracoval na citu a hladší zpětné vazbě. Majitelé předchozí generace mohou v klidu přejít na novou verzi, protože to dobré (výkonnost) se nezměnilo k horšímu, a to špatné (komfort) se mírně vylepšilo. A víc snad ani ke štěstí nepotřebujeme.
Autor: Michal Bayerl