Po 3 letech od výroční 10. generace přichází jedenáctá generace nejpopulárnější silové rakety na trhu. Řada raket Babolat Pure Drive si během 30letého působení na trhu vybudovala silnou pozici, kterou ale postupně začala díky přílivu různorodých konkurenčních modelů ztrácet.
Jak se nová řada Babolat Pure Drive GEN11 popere s hustou konkurencí? V této dvojrecenzi se podíváme na dva špičkové modely. Nejpopulárnější 300g verzi Pure Drive a 305g model Pure Drive 98 s menší hlavou.
Řada raket Babolat Pure Drive se objevila vždy v nějakém z mnoha odstínů modré. Po většinu času byla raketa tmavě modrá s bílými pruhy Babolat na hlavě. Během let se však design proměňoval a na rámu i několikrát zazářila světle modrá. Speciální výroční edice Babolat Pure Drive 30th Anniversary vydaná letos budiž toho důkazem.
Novinka pro rok 2025 září perleťovou modrou ve stylu metalízy v kombinaci s tmavou námořnickou modří. Vypadá to pěkně, ale ruku na srdce. Trochu více odvahy by to sneslo. Konkurenční rakety jsou v tomto ohledu často mnohem odvážnější a nekladou takový důraz na kontinuitu designů. Stačí zmínit model Blade od Wilsonu, který je pro každou generaci designově vskutku unikátní.
Alespoň drobný svěží detail spatříš na krčku rámu. Nápis Drive má kolem sebe tenkou červenou linku, která raketě dodává trochu šmrnc, nicméně ji spatříš až nablízko. Verze Babolat Pure Drive 98 GEN11 jde v tomto ohledu o trochu dále. Aby se od ostatních modelů odlišila, opatřili ji inženýři z Francie červenými průchodkami v horní části hlavy.
Takže až budeš s raketou švihat, vyprovokuješ svého soupeře k nepříčetnosti. Jako toreador býka červenou hedvábnou muletou. Jen je škoda, že 300g model nemá tuto část průchodek také v jiné barvě (světle modré), jako tomu bylo u předchozího modelu.
Tzv. bumper guard, neboli ochrana hlavy rakety, je opět protažena až na 3. a 9. hodinu rámu. U modelu Pure Drive 98 GEN11 je tato část ochrany o něco kratší, aby lépe navazovala na menší rozměry rámu.
Co mě tedy trochu rozčertilo, je nulová snaha o inovace, alespoň co se průchodek a ochrany hlavy týče. Už výše zmíněný bumper guard má úplně totožný design s předchozí generací raket z roku 2021. Z toho mi nutně musí vyplynout jediné. Babolat se snaží minimalizovat náklady na výrobu raket tím, že používá staré komponenty.
Když si vzpomenu na novou verzi raket Head Extreme 2024, tak se mi hned rozsvítí oči. Extremky přišly např. s transparentními průchodkami. Což je sice možná na první dobrou jen malá prkotina, ale ve výsledku to raketu i ze vzdáleného pohledu dělá unikátní a svěží. Mé oblíbené motto zní: „Ďábel tkví v detailu.“
Tady se však pomyslného ďábla nedočkáš, ani kdyby ses rozkrájel na kousíčky. A tak jediným ďáblem jsem tady já, abych neexistující nové detaily a minimální snahu o vzhledové inovace kritizoval. Jako kdyby sis kupoval nový model auta s tím, že vlastně vypadá naprosto stejně jako ten několik let starý, jen má jinou barvu. A možná jiný motor.
Nové Babolat Pure Drive GEN11 jsou opatřeny některými staršími technologiemi, které znáš z předchozích verzí či modelů raket Babolat Pure Aero 2023. FSI Power optimalizuje sílu úderu a celkovou razanci i při zásahu mimo sweetspot. HTR System specifickým rozvržením kompozice zvyšuje explozivní sílu rámu.
Elliptical Frame, jak už název napovídá, odkazuje na eliptickou konstrukci rámu. Ta zvyšuje tuhost rakety až o 20 % oproti běžnému tvaru rámu. Starší technologie SWX Pure Feel pro čistý pocit ze zásahu míčku už v nových raketách není.
Poslední inovovanou technologií je NF2 Tech 2.0. Tato technologie přichází z raket Babolat Pure Aero 2023, nicméně se jedná o novou, druhou generaci. V čem spočívá její kouzlo? Na specifických místech kolem krčku jsou umístěny lněné pásky Flax Tape 2.0, které tlumí nežádoucí vibrace, vylepšují celkový zvuk rakety a cit pro míč.
Podobně funguje např. pěnová výplň některých rámů raket Wilson nebo Tecnifibre. Tady se však nejedná o výplň, ale o dodatečné obalení nebo vyztužení rámu tímto materiálem. Tento obal má logicky za následek pocitově tlumenější projev rámu ve prospěch lepšího komfortu.
S raketami Babolat Pure Drive jsem se něco nahrál. Starší modely jsem používal po dobu několika generací od svých přibližně 16 let až do mých zhruba 35 let. Hrával jsem s prodlouženou verzí rakety, která dávala míčkům ještě větší sílu.
Tato standardní verze Babolat Pure Drive GEN11 o délce 685 mm má hlavu o rozměru 645 cm2 s rozvržením strun 16x19, vyvážena je na 320 mm, tvrdost rámu se snížila na 66 RA a švihová hmotnost by se měla pohybovat kolem hodnoty 320 kg.cm2 s výpletem.
Solidní švihová hmotnost v kombinaci se širším rámem o rozměrech 23-26-23 mm dodává raketě na vynikající stabilitě a celkové tuhosti. A čím stabilnější a tužší rám, tím více snadné energie raketa generuje.
Jak se to projevuje ve hře? Od rakety to opět letí jako z praku, tak jak jsme u Pure Drive zvyklí. V kombinaci s léty osvědčeným výpletem Babolat RPM Blast 1.25 mm podává raketa stabilní výkon napříč celou plejádou úderů od základní čáry.
Z nějakého důvodu jsem si Pure Drive historicky užíval o něco více na bekhend, ale postupně jsem si s nimi vybudoval i solidní forhendový základ a situace se otočila. Cítil jsem, že s těmito rámy je můj forhend silnější, stabilnější a jistější. U bekhendu jsem trochu postrádal lepší přístup ke spinu.
Dost dobře možná mi právě prodloužená verze rakety dříve pomáhala se silovějším obouručným bekhendem. Ostatně prodlouženou verzi najdeš v nabídce i tentokrát.
Jeden z aspektů série Pure Drive je jejich zvláštní těžkopádnost. Nevím, jestli je to tvarem rámu, jeho šířkou nebo vyvážením, ale pocitově mají tyto rakety pomalejší ovladatelnost. Mnou naměřená švihová hmotnost pouhých 309 kg.cm2 u 300g modelu to sice nenaznačuje, ale jsou tady podobně těžké a vyvážené konkurenční rámy, které jsou přece jen švihově rychlejší.
Zřejmě to bude širším profilem rámu. Zdá se mi, že kulatější tvar hlavy a menší výřez srdíčka rakety vytváří o něco vyšší odpor vzduchu. Zajímavé je, že se to projevuje hlavně na podání, kdy pocitově cítím, že mě tam něco brzdí.
Už v roce 2021 jsem upozorňoval na to, že rakety Babolat Pure Drive nejsou primárně určené pro hráče, kteří si přímo lebedí ve spinu. Pro ně je tady řada raket Pure Aero. Tmavomodré frajerky mají rády přímější styl hry bez nějakých vývrtek. Není divu, že Karolína Plíšková je jednou z hlavních ambasadorek těchto rámů.
Tvrdé údery od boku, minimální snaha o zpomalení míčku a nekompromisní útočný tenis. Tím jsou tyhle rakety pověstné. Bum, prásk, ratata, ustřelím ti var… no nic. Jen je trochu škoda, že se přece jen rámy nedočkaly větší inovace směrem, který by reflektoval pestrost současného tenisu.
Forhend má jako obvykle větší páku, protože se hraje dále od těla a ukočírovat takto tvrdý a výkonný rám je někdy oříšek. Síla těchto raket je zkrátka enormní. Nejvíc si je užívám v tvrdých přestřelkách anebo v situacích, kdy dostanu takříkajíc nabito. Zkrátka soupeř ti hodí hopíka na střed kurtu a s Pure Drive je radost takovou nahrávku uklidit.
Bude to znít jako letité klišé, ale Babolat Pure Drive GEN11 jsou stejně jako její starší generace snad nejsnadněji hrající rakety pro tzv. střelbu od boku. Míčky se od těchto raket odráží s mimořádnou lehkostí. Navíc dokáží ještě zrychlit při vynaložení poměrně malého úsilí. I z toho důvodu jsem je dříve tolik miloval.
Ta lehkost, bezstarostnost, a přitom obrovská síla raket Pure Drive vždy dokázala napáchat na soupeřově hře obrovské škody. Mohl proti mně stát obr se silou Goliáše, a přesto jsem byl schopný jej svými tvrdými údery doslova umlátit.
U základních úderů, kdy rychlost míčku je načerpána z tempa soupeřova úderu, je velmi snadné vygenerovat sílu. U statického servisu trochu více bojuji s gravitací. Může to být i technikou mého podání, takže není důvod k panice.
Letošní objev na ATP Tour Giovanni Mpetshi Perricard z Francie však dokazuje, že rakety Pure Drive se opět řadí mezi nejvýkonnější rámy na trhu. Jeho servis v pouhých 19 letech běžně dosahuje monstrózních 230 km/h i více.
Už podle názvu modelu se jedná o raketu s menším rozměrem hlavy 630 cm2 pro lepší celkovou přesnost. Tím ale odlišnosti oproti výše zmíněné 300g verzi zdaleka nekončí. Rám váží 305 g bez výpletu. Je vyvážený o něco více do hlavy na 325 mm a vzor strun je nově oproti staršímu modelu z roku 2021 hustějších 16x20 pro lepší přesnost a kontrolu míčku.
Poměrně výrazné rozdíly jsou v šířce a tvaru rámu. Rám má proměnlivou šířku 21-23-21 mm. Měřeno od špičky hlavy, přes boční část hlavy na 3. a 9. hodině. Poslední údaj odkazuje na šířku rámu v krčku. Jeho tvrdost se pohybuje kolem 67 RA.
Nejzásadnější rozdílem oproti ostatním verzím Pure Drive GEN11 je však samotný tvar rámu v horní části hlavy rakety. Zhruba od 3. respektive 9. hodiny směrem nahoru, je rám z čelního pohledu hranatý/placatý. Tento ostřejší tvar přechází postupně do zaobleného tvaru blíže středu hlavy rakety na špičce. Toto řešení má za úkol jediné – stabilizovat hlavu rakety při optimálním zásahu míčku v bodě sweetspotu. Tento bod se v moderním tenise nachází v horní části hlavy rakety, nikoli v jejím samotném středu, jak se často mylně udává.
Jak už se podle parametrů dalo očekávat, Babolat Pure Drive 98 GEN11 nabízí solidnější herní zážitek za cenu poměrně vnímatelné náročnosti. Pozor! Neznamená to automaticky, že to od této těžší rakety více letí. Ba naopak. Razance je stejná nebo nižší ve srovnání s 300g verzí s větší hlavou, ale pocitově má raketa hlubší a celkově výraznější zpětnou vazbu.
Projev jako takový je tlumenější, přičemž na ruce pocítíš více koncentrované energie, kterou můžeš přesněji přenést do míčku. Výsledkem je lepší kontrola míčku při rychlém švihu a také jeho preciznější umístění.
Tento pocitově solidnější projev má za následek o něco menší toleranci k nepřesným zásahům. Pokud míček netrefíš, jak máš, od rakety to zase tolik nepoletí. Spinový potenciál je také díky menší hlavě a jedné krátké struně navíc o něco slabší. Pro překonání sítě však budeš muset vyvinout rychlejší a uvolněnější švih.
Z mého pohledu je model Babolat Pure Drive 98 GEN11 určený spíše pro užší skupinu zkušených a turnajových hráčů a hráček, pro které je zkrátka 300g model s větší hlavou až příliš samo hrající.
Obě rakety se na síti chovají velmi podobně s tím, že snáze se mi hrálo s lehčím 300g modelem s větší hlavou. Snazší ovladatelnost tohoto rámu s rychlejším přenosem energie do míčku je znát především u rychlých reakčních volejů. A kdo hraje čtyřhru na slušné úrovni, tak ví, že tam příliš času na nějaké pohodlné máchání s raketou není. Rychlý, krátký nápřah a ťuk. Hotovo. Soupeř jde sbírat.
V tomto ohledu je pro mě model Babolat Pure Drive 98 GEN11 trochu těžkopádný a náročný na čistotu zásahu. Jiná situace nastává u smečí, kde přece jen oceníš větší celkovou hmotnost a preciznost rakety.
U smečí obecně platí, že tu hlavní práci odvádí nohy ve spolupráci se zrakem. Pokud tohle všechno zvládneš, pak tě Babolat Pure Drive 98 GEN11 odmění velmi kvalitní a přesnou smečí. Nicméně v nejvypjatějších deblových zápasech právě často rozhodují jedna-dvě dobře zahrané, nebo naopak pokažené smeče.
Kamenem úrazu jsou u raket Pure Drive tak trochu pocitové vlastnosti. Respektive historicky vždy tomu tak bylo. Poslední generace však nabízí vnímavějšímu hráči či hráčce o něco lepší propojení paže s raketou. Samotná tvrdost rámu je předurčuje spíše k silovému pojetí tenisu.
Tím, že je zpětná odezva velmi rychlá, tak se do ruky dostává úplně odlišný frekvenční rozsah vibrací oproti rámům s nižší tuhostí. Čím tvrdší rám, tím kratší trvání kontaktu míčku se strunami. Rám tak na dotek s míčkem reaguje okamžitě a tvoje dlaň, prsty, ruka a celá paže obdrží z úderu silnější impuls v kratším trvání.
Pocitově máš tedy míček méně pod kontrolou. Nicméně na to, jak je rám tvrdý,to není tak strašné. Flexibilnější rámy mají výhodu v tom, že si s míčkem déle hrají. Nové Pure Drive GEN11 si díky technologii lněných pásek v krčku rámu vylepšují v kategorii citu reputaci. Poznáš to hlavně při úderech v defenzivě, kraťasech nebo na síti.
Trochu si nyní do Francouzů šťournu. Babolat podle mého názoru patří v současném tenisovém světe mezi nejkonzervativnější výrobce tenisového vybavení. Těží ze slávy let minulých a tím si hraje s ohněm. Nebýt Carlose Alcaraze a Holgera Runeho, tak o jejich rámech člověk příliš neví.
Ve světovém tenise rakety Babolat začínají hrát až čtvrté housle. Je to tím, že mají jen 3 řady raket, které se při každém updatu jen minimálně posouvají dopředu. Babolat se tak až křečovitě řídí heslem „Proč měnit to, co funguje?“ Jenže konkurence nespí. Konkurence neustále inovuje a posouvá tenisové vybavení na samou hranici technologických možností.
Pro mě osobně je přece jen snesitelnější a příjemnější standardní verze Babolat Pure Drive GEN11 s hlavou 645 cm2 a hmotností 300 g. Je to ten typ tenisové rakety, kterou si vezmeš do ruky a hraješ na pohodu. Nemusíš příliš přemýšlet nad precizností zásahu, abys dosáhl požadovaného výsledku. Hlavním tahákem je stále velmi snadná síla s vynikající stabilitou.
Obě rakety dobře fungují jak při útočné, tak i obranné hře. Přičemž razantní údery od základní čáry jim sedí nejvíce. Vyložené slabiny u nich nenacházím. Verze 98 je preciznější, solidnější, nicméně vyžaduje poměrně více snahy od hráče při každém úderu.
Možná snad jen ten spin se mi zdá takový nevýrazný, což ale mně osobně tolik nevadí. S tím je potřeba počítat a opět platí, že spin u těchto raket není to nejdůležitější. Babolat by se měl do budoucna podle mého názoru vydat trochu jinou cestou. Trnitější, řekněme.
Bylo by dobré, kdyby Babolat vytvořil modernější rám, který by v dnešním složitém světě tenisových raket nabídl pestřejší možnosti hry než jen rány od boku. Ostatní značky se o to pokoušejí a daří se jim to poměrně dobře. Vznikají nové řady raket, nové tvary rámů, nové druhy tlumení atd. Výrobci si také často více hrají s vyvážením raket více do ruky pro snadnější ovladatelnost. To mi tady trošku chybí.
Pokud jsi dlouholetý fanda řady raket Babolat Pure Drive, tak revoluci nečekej. Dostaneš přesně to, po čem toužíš. Pro letité majitele těchto rámu je to jenom dobře. Avšak pro potenciální nové zákazníky to bude spíše jen další slušná silová raketa. Trochu tak zamrzí, že je to velmi podobné tomu, co už tady v minulosti několikrát bylo. Jen v jiném barevném kabátku.
Legenda k hodnocení:
Autor: Michal Bayerl