RECENZE: Tenisové boty Lacoste AG-LT23 Ultra Clay – pohodlné designovky s výdrží na štíru


11 minut čtení

Lacoste AG-LT23 Ultra Clay tě ohromí designem a komfortem. Připrav se ale na vysokou hmotnost a slabší odolnost svršku. Více zjistíš v recenzi.

Nový model špičkových antukových tenisek Lacoste AG-LT23 Ultra Clay je vizuálně jednou z nejpůsobivějších obuví, se kterou jsem se kdy setkal. Vše je zpracováno do nejmenšího detailu. Boty navíc nejenom skvěle vypadají, ale také skvěle fungují.

Téměř dokonalý dojem z „krokodýlích“ bot však kazí pár nedostatků, z nichž jeden může být pro boty doslova „fatální“. V čem boty selhávají a v čem tě naopak nadchnou, se dozvíš v této recenzi.

Tenisové boty Lacoste AG-LT23 Ultra Clay

Trocha historie

První generace špičkových turnajových tenisek Lacoste vyrazila dech snad každému, kdo trochu tenisovou módu sleduje. Tři roky starý model Lacoste AG-LT21 Ultra Clay v sobě kombinoval moderní design s trochou retro stylu.

Boty byly macaté, těžké, robustní, bytelné a odolné. Zároveň zaujaly širokou veřejnost také tím, že si je na své dlouhé nohy obul Daniil Medvedev, který v té době vyhrál svůj první a doposud jediný grand slam – US Open 2021.

Tenisové boty Lacoste AG-LT23 Ultra Clay

Pozor na velikost

O tři roky později tady máme nástupce v podobě modelu Lacoste AG-LT23 Ultra Clay, který už vypadá ultra-moderně. Design boty se více zakulatil a dostal aerodynamičtější nádech. Bota působí modernějším a rychlejším dojmem.

Jenže i když se bota vizuálně může zdát jako lehká obuv, ve skutečnosti je tomu naopak. Opět se jedná o těžkou, robustní a notně oplácanou botu. Ve velikosti EU 46 (UK 11, US 12) jedna bota váží neuvěřitelných 460 g.

Pozoruhodná je přesnost zpracování – levá bota vážila 460 g a pravá 461 g. Pouhý gram rozdílu v hmotnosti tohoto páru je v podstatě malý zázrak a rarita. Takto přesně zpracované boty jsem zažil pouze u tenisek Wilson Rush Pro 4.0.

Tenisové boty Lacoste AG-LT23 Ultra Clay

S velikostí obuvi si však dej pozor. Lacoste zřejmě nepočítal s tím, že když boty vyplní velkým množstvím tlumící pěny a měkkého polstrování, zmenší tím zároveň vnitřní prostor boty.

Boty jsou sice uvnitř neuvěřitelně měkoučké a pohodlné, avšak díky tomu je v nich méně místa. Při nákupu si vybírej botu o číslo větší, tak jak jsem to udělal já. Sice ti bude bota zvenku připadat jako ploutev, ale uvnitř se budeš cítit jako v bavlnce a nic tě nebude tlačit.

Špičkové materiály a technologie

Francouzský Lacoste patří mezi nejuznávanější a nejprestižnější značky v módním průmyslu. Jejich oblečení a obuv je vždy mistrovsky zpracována a navíc skvěle vypadá. Francouzský smysl pro detail a eleganci je zkrátka cítit na každém centimetru jejich produktů. Nový model Lacoste AG-LT23 Ultra Clay není výjimkou.

Svršek je vyrobený z pletené síťoviny Piqué Weave (zřejmě z nylonu), která je prodyšná a elastická. Boty tím pádem nevyžadují vyšlápnutí a můžeš s nimi vlítnout do zápasu okamžitě při prvním nazutí.

Tenisové boty Lacoste AG-LT23 Ultra Clay

Jazyk je ergonomicky a asymetricky tvarovaný tak, aby se přirozeně přizpůsobil nártu. Zároveň má v sobě na jedné straně otvory pro lepší ventilaci. Šněrování nabízí šest otvorů s tím, že tři otvory jsou tvořeny poutky, které procházejí skrze boční část boty. Díky tomu při utažení dojde zároveň ke stažení vnitřní klece a chodidlo máš opravdu pevně zafixované.

Po odhalení jazyka jsem zjistil, že jazyk je propojený s podrážkou a tvoří botičkovou konstrukci. Vnitřek boty tvoří dvě vrstvy materiálu, které se navzájem přirozeně překrývají.

Výkonnostní komfort

Boty tohoto typu jsou většinou stavěné na maximální pohodlí a ochranu kotníku. Vnitřní část boty na patě je vybavena opravdu macatým polstrováním, které konstrukčně a kvalitou připomíná konkurenční model adidas Barricade.

Ostatně boty působí velmi podobným dojmem jako právě tyto oblíbené adidasky. Jakmile do boty zapluješ, dostaneš se do nevídaného prostoru nekonečného komfortu a hýčkání. Ten pocit je přesně takový, jaký by měl být. Nikde nic netlačí, nedře, chodidlo drží na místě a máš pocit perfektního obejmutí. Jo, tak se mi to líbí.

Tenisové boty Lacoste AG-LT23 Ultra Clay

Skvělá stabilita a trakce

Co by to bylo za turnajové boty, kdyby nebyly stabilní? Lacoste si i v tomto případě pohrál s nejnovějšími poznatky a technologiemi. Na patě z vnější strany se nachází asymetricky stavěný stabilizátor. Ten pomáhá udržet pevnost boty a udržuje kotník ve stabilní poloze.

Celou spodní částí prochází TPU vrstva z Pebaxu. To je speciální materiál, který často používají např. tenisky značky Nike. Tento tuhý materiál kočíruje kroutící síly, které na botu působí při náhlé změně pohybů. Udržuje botu ve zpevněné poloze a pomáhá navracet energii zpět do pohybu.

Tenisové boty Lacoste AG-LT23 Ultra Clay

Učarovala mi podrážka. Nový model nahrazuje původní materiál od výrobce pneumatik Goodyear vlastní gumovou směsí LineGrip v unikátním vlnkovitém vzoru s drobnou texturou. Vlnky jsou navíc v nezvykle velkém rozestupu od sebe. Trakce na antuce je díky tomuto řešení perfektní.

Podrážka mi připomíná podrážku francouzských tenisek Le Coq Sportif Futur LCS-T01, které jsem si v loňském roce zakoupil jen tak na vyzkoušení. Zvláštností je její vůně nebo zápach. Guma je totiž zřejmě vyrobená z rostlinných materiálů, které jsou ekologické, ale mají zvláštní odér. Je to jen můj odhad založený právě na typické vůni tohoto materiálu, tak mě neber za slovo. V promo materiálech se o tom nepíše.

Citlivé a výkonné tlumení

Zajímavě na mě zapůsobila kombinace dvou typů tlumící pěny. Na patě se nachází vyšší vrstva výkonné EVA pěny, která má za úkol tlumit ty nejtvrdší dopady na patu. Vpředu pod špičkou je ale výrazně měkčí a citlivější materiál nazvaný LSR Foam (Lacoste Super Responsive Foam).

Zajímavostí je, že tato pěna není vlastně moc vidět, tak jak je to u bot běžné. Je schovaná přímo pod gumovou podrážkou a z vnější části je zalitá v Pebaxu, který botu torzně a laterálně zpevňuje. Toto řešení je nejenom vizuálně zajímavé, ale také praktické.

Tenisové boty Lacoste AG-LT23 Ultra Clay

Pěna pod špičkou je mimořádně citlivá, ale zároveň nenarušuje boční stabilitu boty. Když zespodu v přední části boty máčknete do podrážky, tak se výrazně prohne dovnitř. To není běžné a dost mě to překvapilo.

Podrážka má tendenci se přizpůsobovat kurtu jako přísavka. Výsledkem je úžasná citlivost pro povrch kurtu, kterou známe např. z ultralehkých tenisek. U takto těžké a stabilní boty je to nevídaná kombinace výkonnosti, komfortu a citu. Přitom je bota perfektně stabilní a má skvělou trakci.

Bota tak i přes svoji vysokou hmotnost působí agilním a vzdušným dojmem. K celkovému komfortu nošení také přispívá kvalitní vnitřní vložka.

Drobné nedostatky

Na první dobrou by se mohlo zdát, že Lacoste přišel s dokonalou výkonnostní botou pro nejnáročnější hráče. Krokodýl se však nevyhnul některým poměrně nečekaným nedostatkům.

Poutko na zadní straně boty má sloužit k jejímu přidržení při nazouvání. Jak mám ale do tak malého poutka prostrčit svůj ukazováček, to opravdu netuším. Kousíček se mi tam vleze, ale to na pořádně přidržení boty nestačí. A to mám hubené prsty.

Tenisové boty Lacoste AG-LT23 Ultra Clay

Dalším nedostatkem pro někoho může být výše zmíněné tlumení v přední části boty. Ano, je velmi citlivé. Ano, bota je díky němu velmi stabilní. Nicméně při dlouhodobém nošení není pohodlné ve srovnání s konkurenčními teniskami, např. Wilson Rush Pro 4.0, adidas Barricade či Head Revolt Pro 4.5.

Pokud v botách odehraješ jeden dvouhodinový zápas za den a pak už je nenosíš, tak budiž. Jestliže se ale na kurtu pohybuješ více hodin každý den, tak to pro tvoje klouby nebude zrovna ráj na zemi. Vrstva tlumicího materiálu by mohla být v přední části vyšší.

Rozporuplná odolnost

Odolnost tenisové obuvi se stává pravidelně předmětem žhavých diskuzí. Tenis na antuce je k botám neúprosný. Hodně se klouže a zkušení tenisté se často dostávají do extrémních pozic, kdy se bota doslova položí vnitřní stranou na kurt a drhne se s ní několik cm o povrch. V tu chvíli se z kurtu stává agresivní brusný papír a materiál boty křičí: „Už dost!“. Problém je v tom, že během několikahodinové zátěže v rámci recenze se většinou žádný neduh na botě neobjeví. Jenže tady se objevil.

Tenisové boty Lacoste AG-LT23 Ultra Clay

Už po pouhých cca 4–5 hodinách hry se právě na vnitřní straně kolem palce, kde dochází k ohybu boty, začala objevovat malá trhlinka. Na obou botách. Toto vysoce namáhané místo je opatřeno poměrně vysokou vrstvou gumy, což na první pohled vypadá bytelně.

Nicméně tato ochranná guma je přilepena k síťovanému svršku tenkou vrstvou sváru. Jedná se tedy o bezešvou konstrukci, která závisí jen na kvalitě a síle lepení. A samozřejmě, že lepidlo na síťovaném materiálu moc dobře nedrží. Z malé trhlinky se tak po delší době může stát velká trhlina, která bude propouštět antuku dovnitř boty. A to je vždy noční můra každého hráče.

Doporučení pro výrobce Lacoste

Nepředpokládám, že tuto recenzi budou studovat inženýři z Lacoste, ale třeba se pletu. Osobně jim doporučuji, aby si vzali příklad z tenisek jiných značek. Už dlouhé roky je trendem použití na svršek boty vysoce odolné umělohmotné klece, která v podstatě celou botu chrání před praskáním a prodřením. Nevýhodou je horší poddajnost a prodyšnost.

Dalším vhodným materiálem z posledních let jsou pleteniny s vysokou hustotou. Ty jsou poměrně odolné, velmi flexibilní a prodyšné. Lacoste si tedy musí do budoucna vybrat, jakou cestou půjde. Ne vždy jde zkrátka zkombinovat všechny prvky a materiály dohromady tak, aby vznikl dokonalý produkt splňující všechny požadavky zákazníků.

Tenisové boty Lacoste AG-LT23 Ultra Clay

Vysoká cena za designovou dokonalost

V tomto případě Lacoste vytvořil téměř dokonalou botu, ale ve jménu designu a kvality zpracování pozapomněl na odolnost, která amatérské hráče zajímá nejvíce.

V jednom z rozhovorů s Daniilem Medvedevem tento špičkový tenista zmínil, že jeho spotřeba konkrétně těchto bot je cca 1 pár na každých 14 dnů. To není ve světě světového tenisu rarita, nicméně to poukazuje na jeden fakt. Profesionální tenisová obuv, jako je tato, je vysoce spotřební zboží, které má podat maximální výkon během např. jednoho turnaje. A tím její jepičí život končí.

Jenže běžný smrtelník si chce pořídit boty na celou sezónu. Samozřejmě záleží za celkové zátěži. Nicméně se obávám, že jeden pár těchto přenádherných tenisek Lacoste AG-LT23 Ultra Clay na těch několik měsíců na antuce běžnému smrtelníkovi stačit nebude. A to je vzhledem k jinak velmi povedené výkonnosti, působivému designu a celkové kvalitě zpracování velká škoda.

Tenisové boty Lacoste AG-LT23 Ultra Clay

Plusy a mínusy tenisek Lacoste AG-LT23 Ultra Clay

  • Úžasný design, smysl pro detail a vysoká kvalita použitých materiálů
  • Vynikající stabilita a trakce na antuce
  • Špičkový komfort bez nutnosti botu vyšlapovat
  • Velmi kvalitní zpevnění a ochrana kotníku
  • Výkonnostní tlumení s velkým citem pro povrch
  • Promyšlený systém šněrování s pevným utažením
  • Velmi dobrá prodyšnost svršku
  • Rozporuplná odolnost a nejistá výdrž svršku
  • Nepoužitelné zadní poutko
  • Slabší tlumení vpředu
  • Vysoká hmotnost

Starší články