RECENZE: Saucony Endorphin Speed 4 – bežecký confidence booster za dobrý peníz
Chceš závodní rychlost za dostupnou cenu? Saucony Endorphin Speed 4 zvládnou i intenzivní tréninky – přečti si, jak obstály v testu.
Tentokrát se podíváme na zoubek modelu Saucony Endorphin Speed 4. Jde o svižné závodní silničky (chceš-li „tempovky“) s nylonovým plátem a PeBax pěnou v mezipodešvi. Nic nového, jasně… Tyhle boty ale mají navíc výrazně delší životnost než karbonové speciálky a cenově tě vyloženě nezruinují. Což se o karbonkách říct nedá.
Saucony Endorphin Speed se konstrukčně téměř neliší od karbonových TOP modelů. Fit, neustálá „podpora do rychlosti“ i pocitová hmotnost na chodidle jsou z mého pohledu nerozeznatelné. Ale oproti klasickým tréninkovkám ti „Endorfíny“ pěkně nakopnou sebevědomí. V čem je teda rozdíl oproti karbonkám?
Co se týče pozitivních rozdílů, je to cena a životnost. Podle mě jsou tyto dva aspekty navíc úzce propojené, když si přepočteš cenu na 1 km. Co se týče negativních rozdílů, Endorphin Speed 4 je o něco těžší (cca 20 g na botu) a karbonky jsou přece jenom o něco svižnější.
Podle mě je rozdíl cítit až v tempech okolo 3:30 min/km. Pokud tedy běháš 3:30 a pomaleji, je pravděpodobné, že rozdíl moc neucítíš. Za mě je to tedy ideální varianta pro většinu „výkonnostních“ hobíků, která ti pokryje závody i rychlostní tréninky.
Svršek je vyroben z extra prodyšného materiálu, který ti perfektně obepne nohu, aniž by tlačil nebo škrtil. Síťovina se přizpůsobí tvaru nohy a jak je u závodek běžné, není extra pružná. Takže se nemusíš bát, že ti při rychlejším tempu bude klouzat noha v botě. Navíc skvěle odvádí vlhkost i při intenzitách, kdy ti kotelna jede na 110 %.
Tkaničky jsou poměrně pružné. Pokud ti nevyhovují flexibilní, pořiď si raději pevné. Já preferuju pružnou varianu, aby trochu kompenzoval natékající chodidlo.
Kolem kotníku a na jazyku dokonce najdeme lehké polstrování, což oproti karbonkám výrazně přidává na pohodlí. Pata je poměrně pevná a stabilní. Toto je určitě potřeba ve vztahu k vysoké a měkké pěně v mezipodešvi.
Mezipodešev je srdcem Saucony Endorphin Speed 4 a místo obyčejné EVA pěny tady najdeš PWRRUN PB, lehký materiál na PeBax základu, který tě do každého dalšího kroku nakopne.
Nylonová deska v mezipodešvi funguje podobně jako karbonová, ale díky její pružnosti nemáš pocit, že by tě bota nějak omezovala nebo nutila do konkrétního typu kroku. Speedroll technologie pak přidává pocit plynulého pohybu – od došlapu až po odraz cítíš, že tě bota posouvá vpřed.
Mezipodešev je měkčí pod patou, kde má pohlcovat nárazy, a tvrdší pod špičkou, což ti dodá stabilní odraz. I ve fázích závodu, kdy jsou nohy rozsekané a unavené.
Podešev u Endorphin Speed je navržená pro tvrdé povrchy jako je asfalt, beton, tartan a podobně. Ale zvládne i šotolinové cesty nebo městské stezky. Směs gumy v podrážce je poměrně vyvážená - dostatečně přilnavá a měkká, aby držela i na mokrém asfaltu. Není to ale úplná lepicí podrážka, která se ošoupe během pár desítek km. Za mě zlatý střed, který bych u této boty očekával.
Mírné drážky na podrážce dodávají trakci. Je pravda, že tohle není bota do terénu, a to ani na lesní cesty nebo polňačky. Na nerovném povrchu je nestabilní a pěna v mezipodešvi je náchylná k mechanickému poškození. Podrážka je navíc relativně zredukovaná, aby se podpořila nízká hmotnost. A nechrání tak pěnu na celé ploše kontaktu.
Saucony Endorphin Speed 4 jsou běžecké boty, co se prostě povedly. Dodají ti rychlost závodních bot, ale zároveň dostatek podpory a odolnosti na to, abys je použil i na svižné tréninky. Pro mě perfektní univerzálky, které nejsou o moc pomalejší než karbonové speciálky, navíc jsou výrazně levnější a mají mnohem delší životnost. Pokud tedy běháš desítku mezi 35 a 45 minutami nebo třeba půlku mezi 1:20 a 1:40 h, tyhle boty ti budou perfektním parťákem.
Autor: Tadeáš Vyvijal
Chceš závodní rychlost za dostupnou cenu? Saucony Endorphin Speed 4 zvládnou i intenzivní tréninky – přečti si, jak obstály v testu.
Objev revoluční brusku Prosharp Advantedge. Už žádné čekání na prodejně. Teď si hokejové nože nabrousíš pohodlně doma nebo kdekoliv na cestách.
Sháníš informace o tenisových areálech? Sepsali jsme pro tebe přehledný seznam se základními informacemi, včetně kontaktů a cen.
Objev význam pojmů, které nikde jinde než na padelovém kurtu neuslyšíš. Seznam se s termíny jako bandeja, vibora nebo bajada.
Nové Federerovky od Wilsonu RF 01 přichází v novém kabátě a mnohém překvapí. Nejsou sice pro každého, ale pokud jim dáš šanci, zamiluješ se
Podrobná recenze modelu X Ultra 360 GTX: Boty, které zvládnou vše od kamenitých stezek po bláto. Odolné, lehké a spolehlivé v každém kroku.
Cesta do NHL není jen o tom být draftovaný, je to mnohem náročnější. Co vše musí hráči absolvovat, aby si splnili sen, se dočteš v článku.
Padel je jedním z nejrychleji rostoucích sportů na světě. Sportovci, kteří s ním začínají, dělají často spoustu zbytečných chyb. O jaké se jedná a jak se jim vyvarovat?
Salomon Genesis jsou trailové boty pro technický terén, nabízející stabilitu, pohodlí a přilnavost pro dlouhé běhy v náročných podmínkách.
Nová extraligová sezóna slibuje velké návraty talentovaných hráčů. V článku se dozvíš nejen o jejich dovednostech, ale i o tom, jakou výstroj tito mladíci používají na ledě.
Tenisové rakety Head Extreme 2024 tě utvrdí v tom, že hrát míčky s rotací je jednoduché. A s jistotou, že úder nejde zkazit.
Wilson Pro Rush 4.5 Clay. Skvělá stabilita a obratnost v kvalitním zpracování. Wilsonky jsou pohodlná obuv, která je téměř bez chyb.
Trailový běh nabízí únik do přírody a zlepšení kondice mimo asfaltové cesty. Tento článek ti ukáže, jak začít s trailovým během, jaké vybavení potřebuješ, jak se přizpůsobit různým typům terénu a jak postupně zvyšovat náročnost tras, aniž bys riskoval…
Všechny padelové kurty nejsou stejné. Objev rozdíl mezi povrchy, ale i konstrukcemi kurtů a pronikni zase o něco hlouběji do světa padelu.
Jak se připravit na první běžecký závod? Máme pro tebe průvodce, který ti pomůže absolvovat tvůj první běh se startovním číslem.
Všechna práva vyhrazena, © 2002–2024 Sportega s.r.o.