Proč pít ionťák


4 minut čtení

Proč pít při sportu iontový nápoj místo vody? Máme 3 odpovědi.

Určitě víte, že pitný režim je při sportu velmi důležitý. Souvisí samozřejmě s výkonem – už při mírné dehydrataci dochází ke snížení výkonnosti. A se ztrátou tekutin dochází i k úbytku minerálních látek. Nejen proto je dobré mít při běhu po ruce iontový nápoj místo obyčejné vody.

 

Slíbili jsme 3 odpovědi a nabídneme je hned v úvodu. Proč tedy během tréninku upřednostnit iontový nápoj před čistou vodou, vodou se šťávou nebo na koleně zhotovovaným nápojem? Je to proto, že iontový nápoj věrohodně odráží potřeby organismu během sportovního výkonu, a to z pohledu:

  • potřeby energie (dodávané formou sacharidů)
  • doplňování minerálních látek (ztrácených potem, čímž udrží v optimálním chodu nervové přenosy ve svalech)
  • optimální vstřebatelnosti (dle studií se nejlépe vstřebávají nápoje s určitou dávkou sacharidů, ale ta nesmí být vyšší než 5 %, více níže)

Teď se stačí zamyslet nad tím, co tělu (ne)přináší obyčejná voda nebo voda se šťávou:

  • čistá voda bez sacharidů je hůře vstřebatelná než iontový nápoj
  • voda se šťávou bývá často příliš koncentrovaná
  • voda i voda se šťávou je bez obsahu minerálních látek

Když si k tomu přidáte, že v iontovém nápoji jsou kromě optimálního obsahu energie ze sacharidů a minerálních látek dle jejich zastoupení v potu navíc i vitamíny pro lepší využitelnost energetického metabolismu, je jasné, že přednost při sportu dostane právě ionťák. I proto najdete Enervit Isotonic Drink na občerstvovacích stanicích každého závodu Běhej lesy.

Jak ionťák ředit?

Když už víte, že iontový nápoj je pro váš sportovní výkon lepší než voda nebo voda se šťávou, měli byste vědět i to, jak ionťák správně ředit. Specialisté na výživu pro vytrvalce z Enervitu doporučují hypotonické ředění, které je řidší než krevní plazma a nezahušťuje tak vnitřní prostředí organismu.

 

Právě tady se někteří sportovci dopouštějí časté chyby – na trénink hypotonické ředění dodržují, možná dokonce volí ještě řidší nápoje, aby jim ionťák dlouho vydržel, ale před závodem mají pocit, že větší dávka ionťáku bude znamenat i více energie a tudíž lepší výsledek. Jenže opak je bohužel pravdou. Taková koncentrace nejen že stěží uhasí pocity žízně, ale současně vyvolá i poplach uvnitř organismu s cílem stáhnout vodu z končetin, aby se přijatá „tekutina“ naředila a umožnilo se tak její vstřebání.

Co si o iontovém nápoji zapamatovat?

Iontový nápoj je pro sportovce dobrá volba. Na rozdíl od sirupu iontový nápoj obsahuje:

  • pro výkon potřebné množství energie v podobě sacharidů
  • různé formy sacharidů (dextróza, fruktóza, maltodextrin), které zajišťují okamžité i postupné uvolňování energie
  • potřebné množství minerálních látek (sodík, chlor, hořčík, draslík), které vylučujeme potem a jsou pro výkon a svalovou činnost nezbytné
  • rovněž vitamin C a vitaminy skupiny B, které podporují energetickou výtěžnost.

Doběhněte dál se správnou sportovní výživou

Nakoukněte do Šatny