Důležitým faktorem při výběru vhodného typu je uvědomit si fakt, že sportovní ortézy primárně nezaručí vyléčení daného zranění, ale představují možnost prevence či podpory po zranění. Nejčastějšími uživateli těchto pomůcek jsou sportovci všech výkonnostních kategorií, kteří mají dlouhodobé problémy s pohybovým ústrojím anebo jsou po operačním zákroku.
Náš jednoduchý průvodce pomůže vybrat ten správný typ, který vám zajistí lepší pocit při sportovní aktivitě.
První a zároveň nejdůležitější věc, kterou při výběru musíte zohlednit, je úroveň fixace. Naprostá většina značek má sjednocený systém značení, dle kterého lze vybrat konkrétní ortézu. Toto značení představuje určitý stupeň fixace či ochrany, které se udává ve 3 stupních.
Ortézy se základní podporou na koleno, na zápěstí, na loket.
Ortézy se střední (vyšší) podporou na koleno, na zápěstí, na loket.
Ortézy s maximální (nejvyšší) podporou na koleno, na zápěstí, na rameno.
Ortézu lze také vybrat přímo podle typu zranění. Nelze říci, že pouze jeden typ je určen na konkrétní poranění, ale vždy lze vyfiltrovat nejvíce se hodící typy a následně opět podle úrovně fixace vybrat nejvhodnější model.
Mezi nejčastější poranění patří:
Podrobnější popis každého poranění najdete v našem slovníčku zranění.
Většina ortéz se stále vyrábí z neoprenu, který je velmi pohodlný, dokáže maximálně stlačit a zafixovat postižené místo a zároveň jej dostatečně zahřát. Kvalitní ortézy obsahují antibakteriální provedení, což zabraňuje případnému zápachu, který vzniká množícími se bakteriemi při pocení.
Dalším použitým materiálem je nylonová tkanina, jejíž výhodou je prodyšnost a lehkost a také velmi elastické vlákno Lycra.
Ortézy fixační úrovně 3 ve většině případů obsahují výztuže, které se vyrábí z ocelových materiálů, kompozitu či dražšího kevlaru.
Všechna práva vyhrazena, © 2002–2024 Sportega s.r.o.