Jak vybrat běžeckou bundu


7 minut čtení

Pokud to myslíš s během vážně, kvalitní běžecká bunda je jedním ze základních pilířů běžeckého šatníku. Mrkni na průvodce, který ti usnadní výběr správného kousku.

Pokud nechceš běhat jenom v létě a navíc pěkném počasí, dřív nebo později budeš muset rozšířit svůj běžecký šatník. Jedním z kousků oblečení, který může hrát zásadní roli, je běžecká bunda.

Na první pohled se může zdát, že je běžecká bunda podobná jakékoliv outdoorové nebo turistické bundě, ale nenech se zmást. Běžecké bundy jsou navrženy s ohledem na specifika tohoto sportulehkost, prodyšnost a odolnost proti nepříznivému počasí. Zatímco turistická bunda klade důraz spíše na odolnost a teplotní komfort i při delší době, kdy nejsi v pohybu, běžecká bunda musí zajistit pohodlí a funkčnost i při vysoké intenzitě.

Běžecká bunda

Pokud jsi začátečník, ale běháš pravidelně, je na čase o kvalitní bundě začít přemýšlet. Pokud už jsi běžeckým matadorem, běžecká bunda by ve tvém šatníku neměla chybět. Existuje několik typů běžeckých bund, mezi které patří minimalistické větrovky, bez kapuce, s kapucí, nepromokavé bundy, běžecké vesty. Je toho zkrátka spousta. Ale neboj se, připravili jsme pro tebe průvodce, který ti pomůže ve velkém množství produktů zorientovat

Větrovka

Větrovky představují základní stupeň ochrany před nepřízní počasí. Jak už název napovídá, ochrání tě proti větru a mírnému dešti. Můžeme se setkat s minimalistickými modely bez kapuce, které nabízejí extrémní sbalitelnost a nízkou hmotnost, stejně jako s modely s kapucí, které poskytují lepší ochranu v nepříznivém počasí. Výše zmíněná sbalitelnost je u větrovek klíčový prvek, neboť umožňuje bundu snadno zabalit a vzít s sebou kamkoliv bez významného zvýšení hmotnosti nebo zabírání prostoru.


Dámská větrovka

Pánská bunda s kapucí


Větrovky jsou ideální pro běžce, kteří se nepohybují ve vysokých horách a je pro ně důležité se pohybovat “fast and light”. Díky své vysoké prodyšnosti (oproti nepromokavým bundám) jsou vhodné pro intenzivnější běžecké výkony, kde je potřeba rychle odvádět tělesnou vlhkost. Zároveň jsou větrovky vybaveny technologiemi, které zajišťují odolnost proti větru a pomůžou ti zachovat si tělesnou teplotu. 

Obecně jsou důvody proč si vzít větrovku místo nepromokavé bundy hlavně nižší hmotnost a vyšší sbalitelnost v kombinaci s nižší cenou. Ano najdeme i nepromokavé bundy, které jsou velmi dobře prodyšné a snadno sbalitelné, ale jejich cena je několikanásobkem ceny klasické větrovky. Na druhou stranu vás větrovka neochrání před silným deštěm.

Nepromokavá bunda

Samostatnou kapitolou jsou pak nepromokavé běžecké bundy, které jsou nejčastěji vyrobeny z materiálů jako Pertex Shield, Pertex Shield Air, GORE-TEX Active a GORE-TEX SHAKEDRY. Tyto materiály nabízejí vynikající ochranu proti dešti a jsou zároveň navrženy tak, aby udržely určitou míru prodyšnosti. Konstrukce nepromokavých bund zahrnuje technické prvky jako podlepené švy, voděodolné zipy a propracované ventilační systémy.

I přes jejich nižší prodyšnost ve srovnání s větrovkami, moderní nepromokavé bundy dokáží efektivně odvádět tělesnou vlhkost díky promakaným materiálům a konstrukčním prvkům. Sbalitelnost těchto bund je často nižší než u větrovek, avšak technologický pokrok umožňuje i zde najít modely, které lze snadno sbalit

Nepromokavá bunda

U nepromokavých bund se často setkáme se dvěma pojmy. Vodní sloupec a prodyšnost. Hlavní údaje, které ti řeknou, jak je bunda kvalitní. Společně s cenou tvoří trojci, která se navzájem ovlivňuje. To znamená, že pokud chceš levnou a hodně nepromokavou bundu, bude zase málo prodyšná. Nebo pokud bys rád odolnou a zároveň prodyšnou bundu, bude zase drahá. Chápeš mě, co tím myslím?

Vodní sloupec

Vodní sloupec značí jak moc je bunda (případně kalhoty) voděodolná. Udává se v mm a chápu, že ti to moc neřekne. Jak se vodní sloupec určuje – představ si laboratorní válec s prázdným dnem. Ten postavíš na daný materiál a začneš jej plnit vodou. V momentě, kdy začne materiál prosakovat, změříš výšku vodního sloupce a máš údaj. Pořád ti to nic neříká, co? Tak jinak: 

  • Do 5000 mm - bunda vydrží lehký deštík 
  • 5 až 15 000 mm - střední déšť pro kratší dobu.  
  • 15 až 25 000 mm - střední déšť po delší dobu nebo na chvíli silnější déšť. 
  • 25 000 mm+ - silný déšť, bouřky, armagedon…

Prodyšnost

Paropropustnost značí, jak je bunda prodyšná. Nejčastěji se používají dvě metody. První z nich, známý jako rychlost přenosu vlhkosti, měří množství vlhkosti, které dokáže materiál propustit za 24 hodin na metr čtvereční (g/m2/24h), přičemž vyšší hodnota naznačuje lepší propustnost. Alternativně, pomocí metody známé jako Ret (m2.Pa.W-1), se určuje odpor, který materiál vlhkosti poskytuje. V tomto případě indikuje nižší číslo lepší vlastnosti materiálu vůči průchodu vlhkosti. Taky ti to moc neřekne? 

  • Do 8 000 g/m2/24 hod. - bunda zvládne “udýchat” lehkou chůzi.  
  • 8 00020 000 g/m2/24 hod. - nezapaříš se ani pokud poběžíš v nižší intenzitě. 
  • 20 000 až 40 000 g/m2/24 hod. - bunda zvládne i středně intenzivní běh 
  • 40 000 g/m2/24 hod. a více - nejlepší a nejdražší bundy na trhu, ve kterých se běhá příjemně i ve vyšší intenzitě. 

U prodyšnosti vstupuje do hry i faktor potivosti. Každý se zkrátka potíme jinak, proto prosím ber tyto informace orientačně.

Velikost

Velikost je důležitým aspektem, který je třeba při výběru zvážit. Bundy (hlavně ty nepromokavé) často nejsou moc pružné a malá velikost tě může při běhu omezovat. Naštěstí je konstrukce běžeckých bund tomuto specifickému pohybu přizpůsobena. Pokud jsi na hraně mezi dvěma velikostmi, vybírej raději tu větší. Pokud běháš s běžeckým batohem a bundu několikrát během běhu oblečeš a potom zase svlečeš, může být dobré ji přes batoh převléci. Nemusíš tak pokaždé sundávat batůžek/vestu. V tom případě je ale nutné počítat s velikostní rezervou.

Závěr

Výběr správné běžecké bundy je klíčový pro komfort a výkon při běhání v různých povětrnostních a deštivých podmínkách. Ať už preferuješ lehkou větrovku pro ochranu proti větru nebo potřebuješ robustnější nepromokavou bundu pro běhání v ve vysokých horách, je důležité vybírat s ohledem na materiály, konstrukci a specifické potřeby tvého běžeckého stylu. S kvalitní bundou máš jistotu, že tě počasí nevrátí předčasně domů.