Jak se dostat do NHL? Není to jen o draftu


12 minut čtení

Cesta do NHL není jen o tom být draftovaný, je to mnohem náročnější. Co vše musí hráči absolvovat, aby si splnili sen, se dočteš v článku.

Jak dlouhá je cesta do NHL pro vycházející hvězdy? Mají hráči opravdu vyhráno pokud si projdou draftem NHL? S blížícím se startem NHL ti přiblížím, jakým procesem si talenti ve věku od 18 do 21 let musí projít, aby se stabilně usadili v nejprestižnější hokejové lize na světě. Není to totiž jen o umístění se na draftu NHL.

NHL Scouting Combine: Mladíci pod drobnohledem

NHL Scouting Combine je prvním významným krokem pro hráče, kteří se chtějí dostat do NHL. Jedná se o týdenní událost, kde se objeví 100 nejlepších mladých hokejistů, kteří jsou považováni za kandidáty na draft. Hráči absolvují nejen fyzické testy sledující jejich kondici, ale i rozhovory, které pomáhají odkrýt jejich charakter a schopnost zvládat tlak. Celého procesu se účastní zástupci jednotlivých týmů.

Ze všeho nejdřív musí mladíci úspěšně absolvovat zdravotní prohlídku a až pak přichází na řadu 11 fyzických testů. Testovaná je například síla stisku a paží, odrazová síla, rychlost a vytrvalost. Tyto testy pomáhají týmům zhodnotit, jak jsou hráči připraveni čelit nárokům NHL.

Bez-nazvu-1200-x-860-px-1.webpScouting Combine. Zdroj: thehockeynews.com

Velkou součástí Scouting Combine jsou rozhovory mezi hráči a zástupci klubů. Týmy se snaží zjistit o daném hráči co možná nejpřesnější informace o jeho chování. A pro získání takových informací pokládají opravdu zajímavé otázky: „Jak bys popsal modrou barvu?“ Podívejte se na oblohu řekl jeden z mladíků. „Jaké je tvé hodnocení řidičů Uber?“ nebo „Kdybys šel do armády, byl bys sniper, ošetřovatel nebo pilot?“, „Kdybys byl zvíře, jaké bys byl?“.

Velký poprask při Scouting Combine 2023 způsobila otázka, kterou dostala pátá volba draftu David Reinbacher právě během jednoho z rozhovorů se zástupci týmů. „Řekli mi, ať si představím, že jsem kapitánem lodi a musím bombardovat nepřátelskou loď, jenže členové mého týmu plavou v oceánu. Odpověděl jsem, že bych to neudělal, jsou tam mí spoluhráči, tak je přece nezabiju. Oni však popisovali, že musím, že je to rozkaz. Zopakoval jsem jim, že bych to neudělal. Tohle fakt nebylo úplně nejlepší téma,“ popisoval rakouský obránce, kterého si nakonec vybral Montreal Canadiens.

Proces fyzických testů a rozhovorů odhaluje nejen hráčův potenciál na ledě, ale i jeho mentální připravenost čelit výzvám NHL. Každá otázka, ať už jde o osobní životní hodnoty nebo bizarní scénáře, jako v případě Davida Reinbachera, pomáhá týmům lépe porozumět tomu, jak hráči reagují na stres a tlakové situace. Scouting Combine tak není jen o číslech a statistikách, ale také o tom, jak hráči přemýšlejí, jak komunikují. Pro mnohé mladíky je to klíčový krok na cestě k dosažení jejich snu.

Draft NHL: Prestiž bez záruky

Draft do NHL je jednou z největších hokejových událostí pro vycházející talenty, novináře, širokou veřejnost a samotné kluby. Každoročně se draft koná v červnu a pro mladé talenty je to první krok směrem k nejlepší hokejové lize. Pro kluby je to příležitost získat klíčové talenty, kteří mohou zajistit budoucí úspěchy organizace. 

V draftu NHL si týmy ukážou na celkově 224 hráčů v 7 kolech. V každém kole dojde k výběru 32 hráčů, protože každý z 32 týmů má volbu výběru. Tyto volby si můžou týmy mezi sebou vyměňovat. 

Pořadí, v jakém týmy provádí výběry, je určeno podle umístění týmů v sezóně. Týmy, které se nedostaly do playoff, se účastní draftové loterie, kde se losuje výběr pro první, druhou a třetí pozici draftu. Nejhorší tým má nejvyšší šanci získat první volbu, ale ne zaručenou. Tento tým má přibližně 18,5% šanci na výhru prvního výběru. Další týmy mají progresivně nižší šanci na základě jejich umístění – čím lepší výsledek v sezóně, tím nižší šance na výhru loterie. Po vylosování těchto tří pozic se zbývající pořadí určuje podle umístění v předchozí sezóně. Tým může vyhrát draftovou loterii maximálně dvakrát během pětiletého období.

Bez-nazvu-1200-x-860-px.webpDavid Reinbacher. Zdroj: ledevoir.com

Z pohledů jednotlivých klubů se jedná o výsledek dlouhodobé usilovné práce, kdy si pečlivě skautují potenciální talenty. Práce hokejových skautů spočívá v analýze výkonů hráčů ať už na reprezentačních akcích nebo v ligových zápasech v Evropě nebo Severní Americe. Snaží se například pozorovat herní návyky nebo zvládání tlaku.

Samotní hráči se v sezóně, kdy se mají účastnit draftu, snaží ještě vylepšit svoji pozici a upozornit na svůj talent například na mistrovství světa juniorů nebo na prestižním Hlinka Gretzky Cupu, kam se upínají oči skautů z NHL. Být draftovaný je odměnou za dlouhodobou práci a představuje splnění dětského snu každého hráče, ale draft žádnému z hráčů nezaručuje start v NHL. Je to v podstatě jen začátek boje o pozici v sestavě.

Rozvojové kempy

I když by se mohlo zdát, že po absolvovaném draftu mají hráči na chvíli klid, je tomu přesně naopak. Hned v červenci probíhají rozvojové kempy jednotlivých týmů, kam jsou pozváni všichni jejich draftovaní hráči nejen z aktuálního draftu, ale i z předešlých ročníků, nedraftovaní hráči s už podepsanou smlouvou. Pozvánku na development kemp dostane i několik nedraftovaných hráčů bez jakékoliv vazby na organizaci. 

Development kemp poskytuje nováčkům možnost lépe poznat organizaci, její strukturu, trenéry a klubovou filozofii. Hráči se učí nejen o hře samotné, ale také o hodnotách, které tým prosazuje, a o způsobech, jakými se hráči v rámci organizace chovají a pracují. 

Bez-nazvu-1200-x-860-px-2.webpLA Kings development kemp. Zdroj: lakingsinsider.com

Hráči absolvují tréninky na ledě i na suchu. Trenéři jim většinou naordinují testování na ledě, tréninky zaměřené na rozvoj dovedností, bruslení a zlepšení poziční hry. Trenéři hráče učí činnosti, které jim pomohou zlepšit jejich výkon a přizpůsobit se rychlejšímu tempu profesionálního hokeje. Na konci kempu se většinou hráči dočkají srovnávacího zápasu mezi sebou. A to buď formou hry 5 na 5 nebo 3 na 3. 

Mimo led hráči absolvují různé semináře a workshopy. Tyto semináře pokrývají témata jako výživa, regenerace, mentální odolnost a zvládání tlaku. Mladí hráči se učí, jak se správně starat o své tělo a mysl, aby mohli zvládnout náročnou sezónu a životní styl profesionálního sportovce.

Hráči, kteří zaujmou na development kempu, můžou dostat pozvánku na hlavní kemp, kde mají možnost ucházet se o místo v hlavním týmu. Na hlavním kempu se setkají s největšími hvězdami mužstev a můžou se tak rovnat s nejlepšími z nejlepších.

Development kemp je pro hráče vstupní branou do NHL, kde mají možnost porovnat se s ostatními talenty a ukázat své schopnosti. Tréninky zde jsou nejen fyzicky náročné, vyžadující maximální sílu, vytrvalost a odolnost, ale také kladou velký důraz na mentální přípravu. Hráči musí překonávat své limity, vyrovnávat se s tlakem a neustále se zlepšovat, což vyžaduje silnou psychiku a soustředění. Kemp ale není jen o dřině a překonávání překážek. Je to také skvělá příležitost učit se od těch nejlepších.

Rookie Chalenge

Aby toho všeho nebylo málo, týmy pravidelně během září pořádají turnaje, kde jsou hlavními tvářemi nováčci. Na turnajích se proti sobě utkají nadějní mladíci (prospekti) z jednotlivých týmů. Jde o událost určenou především pro mladé hráče, kteří byli nedávno draftováni, hrají na zkušebních smlouvách nebo se teprve snaží získat místo v hlavní sestavě NHL týmu. 

Bez-nazvu-1200-x-860-px-3.webpRookie Challenge. Zdroj: vegashockeyknight.com

Hráči na těchto turnajích mají možnost ukázat svůj talent v zápasových podmínkách. Herní styl na NHL Rookie Challenge je tak rychlý a intenzivní, protože všichni hráči se chtějí předvést a bojovat o své místo v týmu. Zároveň trenéři často sledují, jaký progres hráči udělali od development kempu. Může to by totiž ukazatel toho, že rady, které hráč dostává, dokáže přijmout a využít je k dalšímu rozvoji. V neposlední řadě hraje roli to, jestli hráč podává konzistentní výkony a je na něj spolehnutí v každé situaci a dokáže se poprat s jakoukoli rolí, která mu je v týmu přidělena.

Hlavní tréninkový kemp: Vítej mezi hvězdami

Hlavního tréninkového kempu se účastní nejen hráči, kteří už mají podepsané smlouvy s týmem NHL, ale také ti, kteří na sebe upoutali pozornost během development kempů a rookie turnajů. Nechybějí ani hráči s tzv. zkušebními smlouvami. Nováčci se tak můžou přímo porovnat s hvězdami týmů a přebírat od nich drahocenné zkušenosti.

Pro hráče je hlavní tréninkový kemp stresujícím, ale zároveň vzrušujícím obdobím. Talenti se snaží udělat co nejlepší dojem a získat místo na soupisce. Musí ukázat, že nejenže mají píli a talent, ale také, že jsou schopni se přizpůsobit vysokým fyzickým a psychickým nárokům NHL. Každý trénink, každé cvičení a každý přípravný zápas je důležitý. Každý detail může rozhodnout o jejich budoucnosti.

Na hlavním kempu už tým ladí formu na blížící se sezonu a sehraje během září několik přípravných utkání, kde právě hráči na okraji sestavy můžou vedení přesvědčit o svých kvalitách. Dobré je zmínit, že na kemp už musí hráči přijet plně připraveni tak, aby mohli trénovat a hrát v plném nasazení.

A co dál?

Konkurence v NHL je enormní a z desítek prospektů si své místo v prvním týmu dokáže vydobýt jen malý zlomek. Jaký osud tedy čeká většinu hráčů, kteří se do hlavního týmu nedostali?

Většinou jsou posláni do farmářských celků v AHL, kde jsou hráči pod dohledem v rámci NHL organizace. Hokejisté působení v nižší soutěži popisují jako nutné zlo. Dostávají menší výplaty, na zápasy jezdí autobusem, ve kterém absolvují dlouhé štreky klidně i 6 hodin. V kabině na farmě každý hráč ví, že míst v NHL je velmi málo a tak mezi hráči panuje jisté sobectví i na ledě. Projít si AHL a dostat se o patro výš není žádný med a ne každému hráči se to poštěstí. Je plno hráčů, kteří se mezi hokejovou smetánku nikdy nepodívají.

Mladí hráči se můžou vrátit do juniorských lig v USA a Kanadě nebo do evropských mužských lig, kde se nabírají zkušenosti a dostávají větší čas na ledě. Například Martin Nečas dal po draftu přednost české extralize před farmou v AHL. Oproti hráčům v AHL však ti hráči, co brázdí evropská kluziště, nemají ani možnost trénovat s hlavním týmem. Občas se totiž stane, že hráči z AHL dostanou možnost trénovat s hlavním týmem například v době marodek.

Bez-nazvu-1200-x-860-px-4.webpDavid Jiříček V AHL. Zdroj: sport.cz

Plno hráčů se také vrací do univerzitní ligy NCAA, kde kombinují aktivní studium s hraním hokeje na nejvyšší úrovni. 

Cest, jak se dostat do NHL, je plno, ale žádná z nich není jednoduchá. Hráči, kteří se chtějí skutečně prosadit, musí prokázat nejen talent, ale i neúnavnou píli, houževnatost a schopnost překonávat neúspěchy. Jen ti nejlepší a nejvytrvalejší se nakonec probojují na soupisku týmu NHL. A ani tehdy nemají vyhráno – v prostředí plném konkurence je potřeba neustále dokazovat své kvality, aby si své místo udrželi. Každý detail a každý zápas může být rozhodující. Cesta mladých talentů do NHL je často spletitá a nelítostná, ale právě tyto náročné zkušenosti tvoří opravdové hráče, kteří jsou připraveni bojovat o své místo mezi elitou

Vybav se na nadcházející NHL sezónu

Starší články