Klik je jedním z nejvíce praktikovaných cviků na světě. A to nejen napříč pohlavím, ale také výškou, váhou či věkem toho, kdo je cvičí. Samotný pohyb není nijak náročný na provedení.
Je účinný, mimo drobné výjimky není náročný pro žádnou část těla a cvičit ho může malé dítě i senior. Provedení se zdá snadné a rutinní. Děláme však vždy vše správně? Jaké jsou nejužívanější druhy kliků?
Klasika, která nikdy nezklame. Tímhle typem nejvíc posílíš prsa a ramena, trochu taky tricepsy a břicho. Dlaně měj na zemi tak, aby ruce svíraly pravý úhel, prsty směřuj dopředu nebo lehce šikmo ven. Ruce drž zhruba půl metru od sebe – přibližně decimetr od vnějších okrajů ramen.
Hlídáš si rovná záda, žádné lámání v pase nebo hrbení při pohybu nahoru. Hlava je v linii těla, nekoukej k zemi. Klik by měl být poctivý – skoro až k zemi. Tady platí: kvalita nade vším. Kvantita přijde časem.
Tady si dáš ruce dál od sebe – přibližně na metr. Lokty by pořád měly mířit dolů v pravém úhlu, ať se nezalamují a ty se nehrbíš. Široký klik víc zapojuje deltové svaly na ramenou a lopatky. Dbej na to, ať nekrčíš ramena a máš hlavu v pohodlné pozici – jinak si koleduješ o problémy s krční páteří.
Známý z vojenských tréninků. Ruce držíš na šířku ramen, prsty směřují dopředu, lokty drž u těla. Při klesání směřuj prsa dolů mezi dlaně. Tenhle klik cílí hlavně na tricepsy a trochu i na záda. Pozor na hrbení.
Tady už to začíná být výzva. Ruce dej tak blízko k sobě, že se ukazováčky a palce lehce dotýkají – vytvoříš tím diamantový tvar. Lokty drž u těla v celém rozsahu pohybu. Posílíš hlavně tricepsy a vnitřní část prsních svalů.
Jednodušší verze klasického kliku, ideální pro začátečníky, návrat po zranění nebo třeba pro holky. Snížíš si zátěž, ale pořád buduješ sílu a techniku.
Na pomoc si vezmeš překážku – třeba lavičku nebo bednu – a zapřeš o ni špičky nohou. Ruce nech v klasickém postavení. Tělo drž rovně, hlavu v ose. Tenhle typ víc maká na ramenou a břišních svalech.
Tady už jde do tuhého. Klikuješ jen na jedné ruce, druhou si dej za záda. Nohy si rozkroč, ať máš stabilitu. Hodně náročný cvik, který doporučuju jen zkušenějším. Střídej ruce a vždycky si nech trochu síly na dokončení.
Kolik přidáš, tak těžké to bude. Na záda si dej třeba medicinbal, batoh nebo popros parťáka. Ale pozor – zátěž musí být bezpečná a držet na místě. Klikuj stejně jako u klasiky nebo širokého/úzkého kliku.
Tady trénuješ dynamiku. Klikuj jako normálně, ale při pohybu nahoru se odraz a (ideálně) tleskni. Začni bez tlesknutí, odraz si natrénuj. Pozor na přepínání tricepsů, hlavně u úzké varianty. Výborný cvik na zlepšení výbušnosti.
Král všech kliků. Nejprve se nauč stojku (třeba s oporou o zeď), pak z ní zkus klikovat. Prsty směřují dopředu nebo lehce ven. Klikuj, dokud se hlavou nedotkneš země, pak zpět nahoru. Náročné na rovnováhu i sílu. Nepřeháněj to – hlídej si prokrvení hlavy a poslouchej svoje tělo.
Pokud tě zajímá více ze světa fitness, přečti si na našem blogu třeba to, jak roste sval nebo co jíst, abys nabral*a pořádnou hmotu.
Všechna práva vyhrazena, © 2002–2025 Sportega s.r.o.