Ani Yonex, nejmocnější firma badmintonového okruhu, se nemůže připravit na všechno. V březnu, když se chystala expandovat na sportoviště se svou nejžhavější novinkou, raketou Yonex Astrox 100, se svět zastavil. A tak produkt, který měl putovat do rukou nejlepších hráčů světa, chytal několik měsíců prach ve skladech. Konečně si tak můžeme na kurtech pohrát s kráskou, s níž randí i aktuální světová jednička Viktor Axelsen. Aby výběr nebyl tak jednoduchý, Yonex pro nás tuto novinku připravil ve dvou provedeních, která nesou označení Astrox 100 ZZ a Astrox 100 ZX. ZZ primárně cílí na špičkové hráče. ZX by měla být přístupnější širšímu spektru sportovců.
Vlastnosti těchto blíženců jsou na první pohled dosti podobné. Obě zbraně disponují velmi tuhým rámem, mají spíše nižší hmotnost a vyvážení do hlavy, takže by – stejně jako celá řada Astrox – měly vyhovovat především útočně laděným hráčům, kteří ze všeho nejraději zakončují bombou k lajně. Konstrukce je provedena tak, aby zvyšovala aerodynamiku. Se spoluhráči jsme na první pohled odhalili, že hlava má zúženou plochu (asi o 2 cm). To na jedné straně znamená rychlejší švih, ale zároveň to klade vyšší nároky na hráče, aby míček zasahoval přesně.
Druhou zajímavou inovací, směřující k vyšší akceleraci švihu a lepší manipulaci, je ztenčená hřídelka. Tloušťka krčku je proměnná, kterou skutečně v oku nemám, ale po přeměření musím dát výrobci za pravdu. Běžné rakety mají shaft silný přibližně 7,5–8 mm, zatímco u 100 ZX je rozměr kolem 7 mm a u 100 ZZ méně než 6,5 mm. Odhaduji, že jde o nejtenčí raketový krk na badmintonovém trhu.
Yonexky tradičně disponují příjemným vzhledem. V tomto případě si troufám tvrdit, že jde o jedny z nejpohlednějších raket vůbec, a proto si na tomto místě dovolím přibrzdit. V jednom ze svých minulých srovnávacích článků jsem nadhodil, že moc nerozumím produktové strategii, když dva různé nástroje mají víceméně totožný vzhled. Jsem potěšen, že v Yonexu mají moje recenze takový ohlas a firma nastříkala rakety podle mých požadavků. 100 ZZ a 100 ZX jsou si parametry blízké, a proto se podobají i vzhledem, ovšem zároveň si každá drží vlastní vizáž, abyste je na první pohled rozeznali.
Design badmintonových raket Yonex Astrox 100 se liší v podstatě jen v barvách, takže je na první pohled poznáte.
Obě respektují obyčej produktové série Astrox, v níž je hlava svisle barevně rozdělena na dva půlkruhy; v tomto případě je jedna polokoule tmavě modrá s oranžovým mezikusem, zatímco druhou hemisféru tvoří pletence, které jsou u ZZ modré s bílou, u ZX fialové a zelené s bílou.
Pokud nám nevadí, že si ty pěkné barvy otlučeme, pojďme na kurt vyzkoušet, jak se na tyto nástroje hraje. Jejich hlavy byly shodně vypleteny strunou Yonex Aerosonic napjatou na 11 kg. Nejvýraznějším prvkem této pavučiny je příjemně třaskavý zvuk, který balonek vydává při prudkých úderech. Přestože jde o tenčí lanko, díky němuž lze projektil lépe usměrnit, drží si solidní trvanlivost, přinejmenším dokud nezasmečujete okrajem výpletu, kde se snadno překousne o průchodky, což se mi podařilo u testovací ZX. Instrument ZZ splňuje nejpřísnější požadavky útočného badmintonu. Při správně trefených míčích produkuje nechytatelné smeče, výborně drží směr, v ruce nevibruje. Daní za vražednou rychlost je fakt, že je třeba míčky dobíhat včas a zasahovat je sweet spotem, což s ohledem na užší hlavu není v rychlých fázích výměn právě jednoduché. Zásluhou nízké hmotnosti náčiní nenamáhá neúměrně ruku, ani po delším hraní jsem nezaznamenal obávané bolesti pažního tricepsu.
Velmi příjemným překvapením je vynikající ovladatelnost rakety v technických pasážích hry. U hraček s vysokou razancí jsem předem připraven na to, že si přenášejí určitou neohrabanost do obrany. Ať už je to způsobeno zúženým rámem nebo jakoukoli jinou skrytou technickou vychytávkou, ZZ je velmi lehce manévrovatelná. Práci kolem sítě, zkracování a sklepávání zvládá skutečně na výbornou. Přechod z ofenzivy do obrany a zase zpátky je snadný a plynulý. Celkově se mi zdá badmintonová raketa Yonex Astrox 100 ZZ nejvíce blízká dříve recenzované Astrox 99, a to se všemi benefity i nevýhodami (které si ještě projdeme v závěrečném shrnutí). I tento artikl jsem půjčil k vyzkoušení dvěma někdejším profi hráčům, kteří oceňovali jeho kvalitu v útoku, ale potvrzovali, že je obtížné z rakety dostat maximum, protože nástroj žádnou nepřesnost neodpouští. Mojí ženě se s ní velmi dobře dařilo na síti, avšak největší potenciál plácačky, tedy drtivá útočná síla, pro ni zůstal nevyužitelný.
Parametrově podobné, ale méně nákladné dvojče Yonex Astrox 100 ZX je rovněž agresivně laděný instrument, s nímž lze prudce vypálit a dokud držíte soupeře pod tlakem a jste včas pod balonem, odvede náčiní skvělou službu. Pokud jde o silové části výměn, v podstatě jsem mezi ZZ a ZX nezaznamenal žádný herní rozdíl. O stupeň horší je v tomto případě přechod do defenzivy, kde se oproti ZZ přeci jen hůře kontroluje. Stále jde o vysoký standard na poli ofenzivních raket, ale musel jsem se smířit s tím, že preciznost zásahů už není tak vysoká.
Pokud se ještě jednou odkážu na zmiňovanou recenzi Yonex Astrox 99, mé hodnocení obou nových Yonexek je v zásadě podobné. Nové modely primárně cílí na závodní a velmi pokročilé hráče, včetně největších osobností badmintonového světa. Pokud se řadíte mezi bojovníky, kteří mají dobře zvládnutou techniku hry a jistotu při odehrání míče, vystřelí tyto rakety váš herní výkon i herní požitek zase o něco výš. Jedná se o vynikající zbraně pro nátlakové pojetí hry.
Badmintonová raketa Yonex Astrox 100 ZZ přináší jako bonus navíc i kvalitní hru v obraně a všechny technické finesy, jež badminton nabízí. Své uplatnění proto najde i v párových disciplínách a se zřetelem k její nízké hmotnosti a vysoké pohyblivosti bych se ji nebál svěřit do ruky ani ženám, pakliže už mají pár stovek herních hodin za sebou. U badmintonové rakety Yonex Astrox 100 ZX se budete muset smířit s ovladatelností o úroveň nižší, preferoval bych její použití ve dvouhře plné rychlých výměn. Určitě z ní nebudou jásat zapřisáhlí obranáři, pro něž je “smeč” sprosté slovo. Tyto prvotřídní badmintonové rakety rozhodně nejsou vhodné pro začínající hráče, ani ty mírně pokročilé, neboť se kvůli menší hlavě budou trápit s čistým zasahováním míčků. Při výběru je také třeba vzít v potaz, že jsou poměrně finančně nákladné, což je celkem lhostejné, pokud vám dobře padne do ruky. Méně příjemné je to v případě, kdy vám herně nesedne a zůstane viset ve skříni vedle dalšího sportovního harampádí, například tenisových raket (které jsou zbytečné od té doby, co byl vynalezen badminton). Ano, jsou to skvělé, mocné zbraně, nicméně mojí favoritkou mezi útočnými raketami, které mi dosud SportObchod.cz svěřil k vyzkoušení, zůstává i po tomto testu Yonex Voltric 80 E-tune.
Chci Yonex Astrox 100 ZZ » Chci Yonex Astrox 100 ZX »