Zkuste stabilní rakety Wilson Blade v8 pro univerzální až agresivní styl tenisu s revolučním designem, kdy se mění odstín rámu.
Řada raket Blade patří bezesporu k nejpopulárnějším modelům značky Wilson. V posledních letech s nimi hraje snad každý třetí muž na okruhu ATP a velký úspěch s nimi mají také ženy, v čele s hlavní ambasadorkou Serenou Williamsovou. Není se čemu divit. Blady jsou v podstatě snadněji ovladatelné Pro Staffky. Mají vše, co si náročný tenista od raket může přát. Jsou přesné, stabilní, příjemné a dávají hráči dostatek prostoru pro citlivé hrátky s míčkem jak od základní čáry, tak na síti. Jsou to v podstatě perfektní rakety pro masy na pokročilé až závodní úrovni tenisu. [caption id='attachment_20805' align='aligncenter' width='633'] Michal Bayerl s tenisovými raketami Wilson Blade v8.[/caption] Sedmičková verze z předchozího období byla o něco utlumenější, než by se někomu možná líbilo, ale do hry přinesla nevídaný komfort a radost z přesně zahraných úderů. Designově tyto rakety patřily k nejvýraznějším na trhu a kdo měl Wilson Blade v7, byl vidět i z letadla. Osmá generace těchto rámů bere design opět útokem, ale tentokrát směrem k eleganci, proměnlivé okázalosti a smyslnosti. Rám rakety totiž na slunci mění odstín své zeleno-měděné barvy jako chameleon. Chvíli raketa září, jindy je zase ukrytá pod závojem tajemného stínu. Vskutku nečekaný skok od veselé kombinace pastelkových barev předchozí generace. Verze Wilson Blade v8 jako by čerpala inspiraci z „čepele“ prvních měděných zbraní z dob eneolitu. [caption id='attachment_20777' align='aligncenter' width='633'] Ultralehká varianta 100UL a oblíbená 98palcová hlava.[/caption] Do ruky se mi dostaly opět nejočekávanější modely této řady. Dvě favorizované rakety s menší hlavou 98 palců (632 cm2) a s rozvržením strun 16x19, respektive 18x20. Třetí raketou je populární ultralight verze 100UL s hmotností 265 g. Nejlehčí model budiž černým koněm této recenze, protože se od svých těžších sestřiček příliš neliší. V dobrém slova smyslu. Je pouze lehčí a jednodušší na ovládání. Všechny tři rakety v testu byly vypleteny mojí oblíbenou strunou Tecnifibre Black Code 1,28 mm na 25/24 kg a musím uznat, že v raketách tento hranatý polyesterový výplet fungoval velmi dobře. Koukněte se také na videorecenzi tenisových raket Wilson Blade v8 od Zdeňka Hrabálka.
Ekologie, stabilita a více citu
Udržitelnost je velkým tématem napříč všemi lidskými obory a také nové Blady přinášejí do záchrany naší planety svůj kousek inovace. Materiály použité pro výrobu průchodek pro struny a část zadní čepičky držadla jsou vyrobeny z bio-plastů Agiplast. Je to milé gesto, které v objemu mnoha desítek tisíc raket může ušetřit namáhané životní prostředí od zbytečné zátěže. Kéž by tohle napadlo výrobce napříč obory už před dvaceti lety. [caption id='attachment_20771' align='aligncenter' width='633'] Čepička koncovky gripu šetří životní prostředí - je vyrobená z bio-plastu Agiplast.[/caption] Druhou novinkou je zpracování držadla samotného při využití technologie DirectConnect. Ta zlepšuje stabilitu rakety až o 15 % oproti předchozí verzi v7. Zároveň má pozitivní vliv na přenos energie do míčku. A vskutku, v praxi se rakety jeví jako velmi stabilní, ale přitom z nich člověk nemá pocit tvrdosti či tuposti. Rakety Wilson Blade patří už dlouhé roky k nejcitlivějším raketám na trhu. Poznáte to tak, že se vám s nimi hrají skvěle všechny čopované a řezané údery včetně podání. Mistrně zvládají zkrácení hry a přechod k síti. Jsou prostě velmi solidní, předvídatelné a hravé. Technologie FreeFlex, poprvé představena u řady Clash, má v nových Bladech název FortyFive. Tato zkratka odkazuje na úhel 45°, pod kterým jsou propletené jednotlivé plátky grafitu, ze kterého se vyrábí rám. [caption id='attachment_20768' align='aligncenter' width='633'] Technologie FortyFive odkazuje na pletený grafit pod úhlem 45° pro lepší flexi a stabilitu.[/caption] Tuto technologií Wilson označoval u svých starších raket Pro Staff jako Braided Graphite, čili pletený grafit. Je to mistrné zpracování grafitu pro mimořádnou pevnost rámu při zachování vysoké flexe. Proto tenisové rakety Wilson působí tak stabilně a pružně zároveň.
Wilson Blade 100UL v8 (265 g)
Ultralehká verze raketyWilson Blade 100UL v8 patří k nejlehčím v řadě. Váží pouhých 265 g bez výpletu, má větší hlavu o rozměru 100 palců (645 cm2) a je vyvážena na 335 mm. V ruce se jeví jako hračka pro děti, nicméně tenký 22mm rám a sebejisté chování z ní dělá překvapivě schopnou raketu i pro zkušenější hráče. Primárně je to raketa pro začátečníky, mírně až středně pokročilé fyzicky slabší hráče. Sekundárně se bude skvěle hodit trenérům, kteří na kurtu tráví celý den a potřebují snadno ovladatelnou raketu s podobnými vlastnostmi, jaké mají výrazně těžší výkonnostní rámy. Švihová hmotnost rakety je příjemných 293 bodů, takže s ní zahrajete cokoliv bez většího úsilí. Je skvěle ovladatelná a neunavuje ruku. [caption id='attachment_20766' align='aligncenter' width='633'] Kulatější hlava modelu 100UL o rozměru 645 cm2 generuje více energie a lépe se vypořádá s nepřesnými zásahy mimo sweet spot.[/caption] Do rychlých a agresivních přestřelek se s ní však nemá cenu pouštět. Při nich raketa ztrácí dech a není zdaleka tak průbojná, jako její těžší sestřičky. Přesto je překvapivě stabilní, a to jak od základní čáry, tak na síti. Sweetspot je díky oválnějšímu tvaru hlavy velmi štědrý. Pokud s tenisem začínáte nebo jste na mírně až středně pokročilé úrovni, pak je tohle skvělá volba. Obzvláště v případě, že jste doposud hráli např. s méně kvalitními raketami z grafitového kompozitu či nedejbože z hliníku. Tahle plně grafitová raketa je jako nebe a dudy. Je to prémiová ultralehká raketa pro začínající hobíky, slabší ženy a juniory především. Zajímavostí je, že barevně tato verze působí tmavším dojmem oproti blyštivějším 305g sourozencům.
Wilson Blade 98 v8 16x19 a 18x20 (305 g)
Tyto dva modely jsou klasikou a budou mezi pokročilými a zkušenými hráči opět nejprodávanější. Parametrově se od předchozí generace prakticky neliší. Menší a přesnější velikost hlavy 98 palců (632 cm2), hmotnost 305 g bez výpletu, vyvážení na 320 mm a krásný tenoučký rám na 20,6 mm konstantně. Jak už název obou verzí napovídá, struny se rozlezly do rozměru 16 dlouhých a 19 krátkých, respektive do 18 a 20 pramínků u modelu druhého. Kde ovšem nové Blady mění svou tvář, kromě výrazné proměny v designu, je celá řada nových technologií pro vyšší flexi rámu a lepší cit při kontaktu s míčkem. [caption id='attachment_20809' align='aligncenter' width='633'] Srovnání šířky rámů modelů 98 a 100UL. Všimněte si tmavšího odstínu rámu u ultralehkého modelu napravo.[/caption] Blady se profilují jako univerzální rakety pro aktivní až agresivní styl hry s důrazem na cit, přesnost a solidní spin. Pokud chcete míček soupeři poslat s větší rotací a nechcete se u toho tolik nadřít, pak zvolte Wilson Blade 98 16x19 v8. V případě, že máte perfektní techniku a spíše, než spin vyžadujete od rakety extra přesnost a kontrolu, pak zvolte o něco náročnější modelWilson Blade 98 18x20 v8. Proč náročnější? Jak už to u hustého pletení bývá, tolik neodpouští chyby v případě zásahu míčku mimo sweetspot, působí lehce tupějším dojmem a do úderu je potřeba chodit s větším nasazením.
Sweetspot dále od těla
Je to trend moderního tenisu, který se neustále vyvíjí. Současné tenisové rakety již nemají optimální místo zásahu ve středu hlavy nebo snad mírně dole blíže krčku, tak jak tomu bývalo v dobách hraní úderů s napůl pokrčenou rukou. Dnes se tenis hraje v optimálním případě s téměř nataženou paží dále od těla pro využití maximálního potenciálu rakety. Pozor! Bavíme se o úderech od základní čáry, nikoli volejích. [caption id='attachment_20795' align='aligncenter' width='633'] S lehčí verzí 100UL si můžete dovolit zahrát úder blíže u těla a raketa vám to odpustí.[/caption] Zkrátka platí, že čím dále od těla úder zahrajete, tím větší energii míčku udelíte. To je fyzika. V takovém případě se u samotného zásahu ani moc nenadřete, protože celou práci za vás odvede tenisová raketa. Chce to zkrátka míčky trefovat včas jak jen to jde. Celé tajemství je ukryto v samotné přípravě na úder a švihu samotném. Při tom se zapotíte nejvíce. [caption id='attachment_20758' align='aligncenter' width='633'] Zásah míčku dále od těla generuje více energie a proto je sweetspot nových Bladů v8 98 o něco výše od středu.[/caption] Také nové 305g Blady jsou v tomto ohledu postavené tak, abyste údery trefovaly optimálně v místě mezi 11. a 12. krátkou strunou. Nikoliv 9. a 10., jak by se mohlo na první pohled zdát. Pokud tedy hrajete tenis postaru s výrazněji pokrčenou rukou, pak budete mít pocit, že to od raket neletí. Je potřeba s nimi pořádně švihnout a nikde pohyb ruky nebrzdit. Trochu odlišná situace je u ultralehkého modelu 100UL, který má větší hlavu ve tvaru vajíčka. Tam je sweetspot o něco níže a je štědřejší v rozmezí 9. až 11. krátké struny. Má to svoji logiku. Začátečníci a mírně pokročilí amatéři, pro které je tato raketa určena, mají techniku hry založenou spíše na jistotě úderů než maximální razanci. Údery často hrají s více pokrčenou rukou blíže u těla.
Zase o něco flexibilnější a komfortnější
Trend posledních 5 let není u konce a výrobci čím dál častěji také v segmentu raket pro pokročilé a zkušené hráče sahají k technologiím, které tenisový zážitek zpříjemňují a dávají každému hráči možnost zažít pocit z perfektně zahraného míčku. Tam, kde profesionál okamžitě pozná, že se při zásahu seknul, byť o centimetr od sweetspotu, tam amatér většinou neucítí žádný diskomfort. Nové Wilson Blade v8 jsou zase o něco příjemnější, třebaže se mi zdálo, že 7. generace v tomto dosáhla svého vrcholu. Kdepak. Inženýři z Wilsonu se opět vytáhli. Po odklopení čepičky gripu na mě vykoukla tlumící pěna, která je vstříknuta v dutinách držadla. [caption id='attachment_20801' align='aligncenter' width='633'] Tlumicí pěna v držadle odbourává ty nejhorší vibrace a do ruky se vám dostává jen ta informace, kterou reálně při hře využijete.[/caption] Dnes se to dělá běžně a podobně své rámy tlumí např. Tecnifibre. Naštěstí to není na úkor citu. Rakety tak přeci jenom propuští do ruky ty nejzásadnější informace, které k hraní potřebujeme a těch otravných vibrací nás zbavují dokonale. Skoro bych chtěl říct, že nové Blady jsou jako nejmodernější limuzíny se vzduchovým odpružením. Pomalu ani nevíte, že tenis hrajete, respektive, že přejíždíte přes výmoly. Přesto je pocit ze zásahu velmi uspokojující. [caption id='attachment_20791' align='aligncenter' width='633'] Flexibilnější krček nových Bladů v8 je překvapivě stabilní a přizpůsobuje se tempu hry.[/caption] Opět se objevuje známé dřevnaté lupnutí při přesně trefeném míčku. Podobně jsem nad tímto zvukovým doprovodem „dřevěné rakety“ poprvé žasl při recenzování revolučních Wilson Clash. Teď už jsem si na ten zvuk tak trochu zvykl, třebaže mi stále vykouzlí radostný úsměv na tváři. Více „randálu“ v tomto ohledu paradoxně nadělá lehčí model 100UL, což jsem tedy nečekal.
Stabilita opět na jedničku
Wilson Blade obecně patří mezi nejstabilnější rámy na trhu. Tvrdost rámu v tomto případě nehraje velkou roli, protože rakety mají flexi kolem 61 RA, což je měkký rám. Velkou roli v tomto směru hraje samotné propletení karbonových vláken technologií FortyFive pod úhlem 45°. Funguje to skvěle. Když je potřeba, je rám dostatečně tuhý a naopak, když potřebujete trochu více citu a energie zadarmo, tak raketa krásně zapruží. [caption id='attachment_20792' align='aligncenter' width='633'] První dojmy zkušeného trenéra z nových Bladů v8 jsou velmi příjemné.[/caption] Samotné zpracování rámu je kapitolou sama pro sebe. Ten je v případě těžších verzí krásně tenký na hodnotě 20,6 mm konstantně. Jejich rám je dokonce o 0,9 mm tenčí než má vrcholný model RF97 ze série Pro Staff! Díky tomu jsou rakety velmi aerodynamické a rychle prořezávají vzduch. Lehčí verze 100UL je pouze o 1,4 mm širší, což je u takto lehké rakety nevídané. Díky tomu má ultralehký model velmi podobné vlastnosti jako výkonnostní verze, jen je výrazně lehčí. Hraní s ním nebude problém ani pro velmi slabé ženy či juniory, kteří přechází z dětských raket do kategorie 27palcových rámů pro dospělé.
Solidní a spolehlivé
Blady byly, jsou a budou sázkou na jistotu v každé kategorii hráčů od mírně pokročilých až po zkušené klubové a závodní hráče. Pokud si v řadách raket Wilson neumíte vybrat, pak na prvním místě zvažte právě tyto rakety. Oba nové modely 98 s váhou 305 g mě uspokojily na všech frontách, což se mi nestává tak často. Obvykle jsou jednotlivé řady raket výrazně specifické některými svými vlastnostmi a hodí se pro konkrétní styl hry. Blady ale odvádí svoji práci v každém směru. Od základní čáry u nich oceňuji délku úderů kombinovanou s přesností, razancí a citem. Když se do míčku opřete, tak vás rakety podrží. Máte choutky na kraťasy a pořádné vyháněčky ven z kurtu na malý roh á la jednoručák Tsitsipas? Jistě, všechno tohle máme na krámě. Možná jedna oblast u nich úplně nefunguje a tou je obrana. Není se ale čemu divit. Tenký rám není pro obranáře stavěný a potřebuje neustále přiživovat energií. Kdo hraje údery v záklonu s maximální rotací a takříkajíc kopcuje, se musí podívat po jiném rámu, širším rámu s větším energetickým potenciálem. Nejsou to zkrátka rakety pro někoho, kdo hraje v těžké defenzívě hluboko za základní čarou. Jsou pro aktivního až útočně laděného tenistu či tenistku, kteří rádi chodí do míčku a nenechávají se moc zatlačit. Ba naopak, rádi diktují tempo a jsou připraveni kdykoliv zaútočit. Třeba stylem servis-volej.
Na servisu a síti jako doma
Moc lidí tento styl hry při dvouhře na antuce sice nevyznává, ale v případě čtyřhry je uplatňován zcela běžně. Tenisové rakety Wilson Blade v8 jsou na volejích naprosto vynikající. Stabilní, precizní a nekompromisní. Výborně se s nimi manévruje, jsou rychlé a ideální pro nečekaná přeběhnutí. Stejně tak pompézně si vedou na servisu a při čopovaných úderech obecně. Samotný název raket Blade (anglicky čepel) dělá těmto rámům skvělou reklamu a kdo jej pro rakety tenkrát vymyslel, zaslouží si můj obdiv. [caption id='attachment_20754' align='aligncenter' width='633'] Podání je s novou generací Wilson Blade úžasně přesné.[/caption] Úder se spodní rotací se s těmito raketami hraje velmi lehce, a hlavně má délku. Pro mě osobně je to velmi důležitá vlastnost, neboť velmi rád returnuji k překvapení mých sopeřů právě čopovanými údery především z forhendu. Díky tomuto stylu sobě dopřeji trochu více času na návrat do výchozí středové pozice a soupeře přinutím sbírat míček velmi nízko u země. Někdy tak nízko, že jej ani nevyškrábne, i kdyby se na hlavu stavěl. [caption id='attachment_20755' align='aligncenter' width='633'] Rakety Wilson Blade jsou na síti jako doma.[/caption] V případě kategorie přesnosti a kontroly jsou rakety těsně za Pro Staffkami, ale šlapou jim na paty. Dokonce se mohou jevit jako výrazně lepší varianta, kdy o palec větší hlava rakety přeci jen o něco více dokáže odpustit nečistě zahraný úder. Míčky od nich létají spolehlivě tam, kam si přejete. Na servisu jsem s nimi byl schopný zahrát třikrát po sobě prakticky totožné podání. Míčky vytvořily přesvědčivou stopu na antukovém povrchu ve vzdálenosti pár centimetrů od sebe. Takovou jistotou a přesností podání s razancí zároveň se mohou pyšnit jen některé konkureční rámy, např. Head Prestige či Yonex Vcore Pro.
Pro širší publikum
Při detailní kontrole parametrů jsem u těžších 305g raket zaznamenal výrazný rozdíl oproti předchozí generaci. Na svém měřáku švihové hmotnosti od Dunlopu mě zarazila nízká švihová hmotnost obou 305 g modelů. Verze 16x19 ukázala pouhých 310 švihových bodů, přičemž předchozí generace měla 328 bodů. To je méně než mé 295g rakety Tecnifibre T-Fight XTC 295! Tento rozdíl pozná úplně každý bez ohledu na výkonnost. Poklesem švihové hmotnosti se tak rakety řadí do kategorie spíše 295g–300g rámů. Druhá verze na tom byla podobně. Naměřil jsem jen 314 bodů. Ve srovnání s předchozí generací v7, která měla úctyhodných 334 švihových bodů, je to výrazný pokles. Co to znamená? [caption id='attachment_20757' align='aligncenter' width='633'] Grip raket Blade v8 by mohl být delší pro více místa pro druhou ruku v případě hraní obouručného bekhendu.[/caption] Znamená to výrazně snazší kontrolu nad švihem a jeho rychlejší provedení bez větší námahy. Švihovou hmotnost zde nahrazují nové technologie a flexibilnější rám. Amatéři jásají, zkušení hráči na turnajové úrovni už tolik ne. Pro silovější hráče, kteří byli zvyklý u předchozí generace na stabilitu na úrovni Pro Staff, je toto jistě zklamáním. Rakety tím u náročnějšího publika trochu ztrácí na atraktivitě. Pokud je vaší doménou čistě agresivní hra, budete možná z nové generace zklamáni. Není tak průbojná a nekompromisní jako dříve. Na druhou stranu Wilsonu rozumím. Chtějí rakety dostat do rukou co největšího počtu hráčů. Tenis hraje čím dál tím více lidí, ale jen zlomek dosáhne slušné klubové úrovně. A ruku na srdce. Předchozí Blady v7 byly pro nezkušené hráče velmi, ale velmi náročné. Závodní hráči si nejspíš rakety trochu upraví pár gramy olova do hlavy.
S Wilson Blade v8 neuděláte chybu
Ať jste závoďák, nadšený amatér nebo začínající hráč/ka, s Blady nesáhnete vedle. Mají pro každého hráče něco. Navíc v novém proměnlivém designu, který mění odstín v závislosti na světle, vypadají famózně. Výkonnostní 305g modely plní přesně to, co od nich očekáváte. Přesnou, rychlou a citlivou celodvorcovou hru. Jsou to rakety spíše útočného ražení, třebaže díky nižší švihové hmotnosti oproti předchozí generaci nejsou tak brutální a náročné. [caption id='attachment_20765' align='aligncenter' width='633'] Tenisová raketa Wilson Blade v8.[/caption] Na druhou stranu nekonečným pinkáním 4 metry nad sítí vás to s nimi bavit nebude. Tyhle rámy vás uspokojí, když si za vítězstvím jdete. Nabízí hráči dostatek prostoru a možností, jak se s nimi vyblbnout. Ať už stylem servis-volej, nebo chytrými vyháněčkami ven z kurtu. Jsou to rakety pro aktivní pestrý tenis á la od každého úderu něco. Pro pokročilé až zkušené výkonnostní hráče skvělá volba. [caption id='attachment_20802' align='aligncenter' width='633'] Lehčí verze raket Wilson Blade si skvěle rozumí i s ženami.[/caption] Nejlehčí raketa v řadě s označením 100UL je takový ňuňánek pro náročné začátečníky. Unese ji naprosto každý hráč či hráčka bez ohledu na výkonnost. Přitom nabízí vše, co si od poctivé plně grafitové rakety přát. Na svoji váhu je nečekaně stabilní, výborně vede úder a je krásně hravá. Bez obav ji doporučím také zkušenějším seniorům. Pokud by na vás byla příliš lehká a chtěli byste něco přeci jen výkonnějšího, tak zvolte model Wilson Blade 100L v8. Ten váží 285 g a je vyvážený na 330 mm. Bude tedy výrazně blíže vrcholným modelům a zahrajete si s ním výrazně razantněji. Ať zvolíte jakoukoliv variantu raket Blade, tak si můžete být jisti, že tyhle rakety mají pořádný říz.
Padel je jedním z nejrychleji rostoucích sportů na světě. Sportovci, kteří s ním začínají, dělají často spoustu zbytečných chyb. O jaké se jedná a jak se jim vyvarovat?
Nová extraligová sezóna slibuje velké návraty talentovaných hráčů. V článku se dozvíš nejen o jejich dovednostech, ale i o tom, jakou výstroj tito mladíci používají na ledě.
Trailový běh nabízí únik do přírody a zlepšení kondice mimo asfaltové cesty. Tento článek ti ukáže, jak začít s trailovým během, jaké vybavení potřebuješ, jak se přizpůsobit různým typům terénu a jak postupně zvyšovat náročnost tras, aniž bys riskoval…