RECENZE: Tenisové rakety Head Graphene 360+ Prestige


18 minut čtení

Jak si vedly tenisové rakety Head Graphene 360+ Prestige při testu Michala Bayerla?
Ikonická řada tenisových raket Head Prestige je na trhu již od roku 1987. Za tu dobu si vysloužila přízeň mnoha špičkových hráčů. Posledním ambasadorem těchto úzkých rámů pro náročné hráče je chorvatský bombarďák Marin Čilić. Čilić je známý svojí nátlakovou hrou, která začíná hned od jeho dělového servisu a končí u plochých forhendů hluboko v poli svého protihráče. V recenzi tenisových raket Head Graphene 360+ Prestige se podíváme na dva hratelnější modely, které jistě osloví širokou skupinu hráčů, kteří se tenisu věnují na výkonnostní úrovni a mají v krvi tvrdý útočný tenis – Head Graphene 360+ Prestige Tour a Head Graphene 360+ Prestige Pro.

Když se řekne Prestige

Význam tenisových raket Prestige je pro firmu Head zcela zásadní. Však jsou na pomyslném vrcholu jejich hodnotící stupnice, co se přesnosti týče. Série tenisových raket Head Prestige je označována za „absolutně přesné“ rakety, což platí především pro 320g modely MID a MP. Ty ale pro svoji vysokou náročnost nejsou předmětem této recenze, přestože je v nabídce najdete. Jen pro představu – testovaný 315g model Head Graphene 360+ Prestige PRO je svojí přesností na úrovni modelů Gravity Tour a Speed Pro. Lehčí varianta Head Graphene 360+ Prestige Tour je na úrovni Gravity MP a Radical MP. Rakety jsou však od sebe rozdílné v celé řadě parametrů, které si rozebereme dále v recenzi. Na úvod bez umělého přikrášlování uvedu, že obě testované rakety jsou vynikající a největší rozdíl je v jejich hmotnosti a velikosti hlavy. Tyto tenisové rakety jsou vhodné pro zkušené a závodní hráče, přičemž lehčí model Tour bych doporučil také závodním juniorům, kteří v budoucnu plánují přechod na těžší verze této rakety. Dobře silově vybavené ženy si také s lehčí variantou poradí, ačkoliv si nejsem příliš jistý, že by tento model měl být v jejích preferencích. Přeci jen na trhu je množství jiných k ženám přívětivějších raket, a to především od firmy Wilson či speciálně zkrácených modelů od Tecnifibre.

Tenisové rakety pro přímé údery

Pokud se podíváte na styl tenisu Marina Čiliće, který je ambasadorem modelu Head Prestige, pak získáte krásnou nápovědu, jak s raketou hrát a pro koho je vlastně určena. Přímé a tvrdé údery hluboko do pole soupeře. Rychlá podání a co možná nejkratší výměny. Drtivé a nekompromisní voleje. Je to zkrátka tenisová raketa, která touží po přímém bouchnutí do míčku bez většího mazlení. Na hrátky tady není čas a prostor. Nátlakový tenis vyžaduje vysoké riziko spojené s vynikající zpětnou odezvou, délkou úderů a přesností. V těchto aspektech obě tenisové rakety Head Prestige excelují. Pokud rádi se soupeřem pinkáte a snažíte se ho uhnat dvacítkou úderů, pak toto nebude raketa pro vaši hru. Při volbě tenisové rakety je potřeba mít na paměti, jakým stylem hrajete a jakým chcete do budoucna hrát. Kvalita obou rámů je špičková a blíží se tradičním rámům známým z devadesátých a dvacátých let. Úzká konstrukce rámu, vynikající zpětná vazba, špičkový cit pro míč a maximálně koncentrovaná energie je, podobně jako u konkurenčních modelů Wilson Pro Staff, hlavní devizou této řady. Obrovskou výhodou nové generace je její přístupnost a snadnější hratelnost i pro slabší hráče. Nechal jsem si s nimi zahrát také amatérské hráče, kteří se tenisu věnují 1× týdně a byl jsem překvapený, jak snadno především s lehčím modelem Tour dokáží hrát. Na druhou stranu, pro ně je tohoto rámu škoda. Pokud chcete odemknout veškerý potenciál těchto raket, pak musíte tenis umět a nepřemýšlet během hry, kdy udělat nápřah.

Excelentní stabilita tenisových raket

V posledním roce se výrobci tenisových raket předhánějí v tom, kdo udělá flexibilnější a zároveň stabilnější rám. Zatímco flexibilita šetří ruku, absorbuje vibrace a dokáže generovat energii, stabilita rakety je důležitá pro cit a celkovou přesnost úderů. V tomto ohledu mě ohromily nové rakety Babolat Pure Strike 2020. V červenci loňského roku testovaný zbrusu nový model Head Gravity byl jako první opatřený novou technologií Head Graphene 360+. Ta je použita také v tomto updatovaném modelu Head Prestige a má za následek příjemnou kombinaci flexibility a stability. Celkově se tak zvětšil prostor pro ideální zásah míčku, neboli sweetspot. S raketami Head Prestige jsem odehrál přibližně 10 hodin a po návratu ke svým Head Graphene Touch Speed Pro s o malinko větší hlavou jsem paradoxně trefoval míček hůře, než s oběma variantami nových Prestige, které mají menší hlavu. Je to ale klam. Údery jsem trefoval stejně, akorát nové rámy toho více odpustí a míček trefený mimo střed dokáží ještě zachránit. Zatímco u starších tenisových raket se rám nepříjemně rozvibruje a změní trajektorii letu míčku. Kouzlo této výjimečné stability je v tom, že dokáže udržet konstantní trajektorii míčku a je pro ruku hráče velice příjemná a předvídatelná.

Pružnější a citlivější rakety Head Prestige

Tenisové rakety jsou vyrobeny technologií Graphene 360+, která na 5. a 7. hodině rámu přidává speciální spirálovitá vlákna. Vlákna zvyšují pružnost rámu a pocit čistějšího zásahu míčku. Ačkoliv jsou parametrově obě rakety podobné předchozí generaci raket z materiálu Graphene Touch, tak se zdají být vskutku pružnější a přívětivější k ruce. Trochu jsem měl obavu, že mě rakety takříkajíc budou kopat do paže, ale nebylo tomu tak. Rakety Head Prestige na mě působí komfortně a svojí zpětnou vazbou jsou podobné modelům Gravity. Pojďme si rakety Prestige porovnat s dalšími mnou dříve testovanými modely od Head. Zdá se mi, že tenisové rakety Head Graphene 360+ Prestige si berou od každé řady něco. Z řady Speed je to rychlost, se kterou dokážete údery hrát a velmi dobrá přesnost. Jistotu na všech úderech jsem pociťoval podobně jako u řady Radical, a to především na servisu a čopu. Překvapivě snadno hratelné jsou i co se sweetspotu, čili zásahu středem týče, podobně jako rakety Gravity. Nečekaně na mě tedy nová řada Prestige působí jako velmi dobře hratelné rakety pro každou situaci. V tomto ohledu jsem čekal větší dřinu bez kompromisů, ale ve výsledku jsem měl dojem, že s nimi dokáži hrát poměrně snadno prakticky každý úder. To platí především o lehčím modelu Tour, na který se nyní podíváme blíže.

Head Graphene 360+ Prestige TOUR

Model Head Graphene 360+ Prestige Tour je mi z dvojice testovaných raket nejbližší. Může za to především pro mě optimální hmotnost 305 g bez výpletu a velikost hlavy 640 cm2, která je o pouhých 5 cm2 menší, než u mé rakety Head Graphene Touch Speed Pro. Neměl jsem tedy potřebu jakkoli upravovat svůj herní styl a prakticky beze změny jsem mohl aplikovat svůj styl. U této lehčí rakety je výhodou celková lepší ovladatelnost, která vám umožní hrát pestrý celodvorcový tenis. Ať už tedy vyznáváte trpělivou hru od základní čáry či agresivní styl servis – volej, tak s tímto modelem si přijdete na své. Prestige Tour dokonce překvapivě funguje i v mezních defenzivních situacích, ale občas se mi stávalo, že pouhé nastavení rakety mělo za následek míček hluboko v síti. Úderů zcela zadarmo, podobně jako u modelu Gravity, se tady pokaždé nedočkáte a je dobré být vždy v pohotovosti a raketu přiživovat vlastní aktivitou. Údery zahrané technicky špatně či za tělem nemusí pokaždé znamenat chybu, ale valnou kvalitu mít nebudou. Dokonce se někdy chybně trefený úder rámem poměrně výrazně projeví ve vibraci do paže. Může za to významně tenká konstrukce rámu, který je opravdu citlivý. Překvapilo mě, že model Tour má o půl centimetru tenčí rám (21,5 mm), než těžší verze Pro (22 mm). Většinou to bývá právě obráceně. Lehkost, s jakou obě rakety Head Prestige prořezávají vzduch, je vynikající. Pro oba modely platí vynikající řezané, nebo chcete-li čopované údery z obou stran. Jakmile funguje čop, tak většinou funguje také podání a zde se to také potvrdilo. Servis je s nimi excelentní a pokud si potrpíte na přímé podání bez větší rotace, bude se vám dařit.

Skvělé voleje a slabší topspin

Na volejích je zásadní rychlost, s jakou dokážete s raketou manévrovat. Lehčí Tour verze je vyvážená na 320 mm bez výpletu a ovladatelnost je blesková, citlivá a velmi přesná. Není to přímo raketa určená na hraní si s míčkem, ale tvrdé zakončování řekněme do tří volejů. Osvědčí se tedy při náběhu na síť v kombinaci s prvním přípravným volejem klidně do středu dvorce, druhým delším volejem pod nohy soupeře a třetím tvrdým zakončovacím volejem kamkoliv. S raketou Head Graphene 360+ Prestige Tour jsem se na síti cítil pevný v kramflecích a měl jsem pocit, že pokud to bude v mých silách, tak musím výměnu ovládnout. Jistota a spolehlivost rakety je v tomto ohledu parádní a nezaznamenal jsem žádnou zvláštní či nečekanou odezvu, která se občas u některých nových modelů z nějakého záhadného důvodu objevuje. Pokud rádi spinujete, pak vás musím trochu zklamat. Spin modelu Tour zrovna dvakrát nechutná. Je to zapříčiněno především netradičním rozvržením strun 18x19. Tento poměrně uzavřený vzor výpletu sice není tak nekompromisně tupý, jako vzor 18x20, ale přeci jen omezuje roztáčení míčku. Pociťoval jsem to především v situacích, kdy mi soupeř zahrál nepříjemně nízký a rychlý čopovaný úder do mého forhendu. V tu chvíli se mi stávalo, že ve snaze míček „vyliftovat“ vysoko nad síť křížem, jsem se dočkal opravdu minimální zpětné reakce a tenisák jsem zahodil do sítě. U bekhendu jsem s tímto problém neměl, protože jsem tento úder pohodlně vrátil zpět také čopem. Pokud tedy dojde na čopovanou výměnu, raději vracejte svému soupeři stejnou mincí. Můžete si být jisti, že čopované údery z vaší rakety budou mít pořádný říz. Chci nové Head Prestige Tour »

Head Graphene 360+ Prestige PRO

Není třeba chodit dlouho kolem horké kaše – model Head Graphene 360+ Prestige PRO je už pro hodně zkušené a velmi dobře silově vybavené hráče. Hmotnost 315 g bez výpletu a velikost hlavy rakety pouhých 613 cm2 naznačuje, že tento rám není žádné lízátko pro děti. Hned od začátku jsem byl ale mile překvapený velikostí sweetspotu podobně jako u lehčího modelu Tour. Na takto malou hlavu rakety jsem prakticky netrefoval rámy, a to jsem s touto velikostí nikdy nehrál. Rozdíl oproti lehčí verzi Tour je ve vzoru výpletu, který je zde otevřený 16x19 a má potenciál k většímu spinu. Osobně jsem však nějaký výraznější spin nezaznamenal, a to také z toho důvodu, že sám hraji spíše klasickým přímým naráženým stylem. Od prvního úderu jsem zaznamenal zcela odlišný zvukový projev, který se blíží dřevnatému lupnutí jako u revoluční rakety Wilson Clash. Když to parádně trefíte, je to šlupka, která je nejenom vidět, ale také slyšet. Na hraní bez vibrastopu zapomeňte. Bez něj raketa řinčí jako rozbitá a nedá se to vydržet. Je to zřejmě způsobeno ultratenkými průchodkami, do kterých se sotva vejde struna o průměru 1,30 mm. Rychlost míčků a především jejich délka se automaticky zlepšila snad o metr. Hmotnost zde jako vždy hraje zásadní roli a stejně tak vyvážení 315 mm, které přeci jen ruce trochu uleví. Raketa je sice těžká, ale není nehratelná. Jen vyžaduje větší koncentraci, lepší práci nohou a celkově lepší fyzickou vybavenost. Chci nové Head Prestige Pro »

Head Prestige Tour vs. Prestige Pro

V této části recenze to začne být zajímavé. Abych demonstroval rozdíl mezi oběma tenisovými raketami, tak jsem s nimi odehrál kompletní tréninkový zápas. Ten se konal v hale na hrubém koberci Pavitex s granulátem. Pro pochopení jak obě rakety fungují je to poměrně zásadní informace. Tento povrch je totiž oproti betonu či jiným tvrdým povrchům pomalý, měkký a výměny na něm trvají poměrně dlouho. Odskok míčku je zde variabilní a povrch jako takový má tendenci umocňovat spin a poměrně výrazně brzdí účinnost čopu. Ke hře jsme použili nové míče Tecnifibre Club, které vydrží překvapivě dlouho a mají velmi dobrou kvalitu meltonu. Na první set jsem si proti svému sparing partnerovi vzal lehčí model Prestige Tour. Výměny byly dlouhé, běhavé a ve slušném tempu. Po hodině skončil set 7:5 v můj prospěch. Byla to ale velká dřina a vydali jsme ze sebe značné množství energie. Do druhého setu jsem si vzal těžší model Prestige Pro. Může se to zdát jako chybná strategie, ale jak se ukázalo, bylo tomu právě naopak. Oba jsme byli unaveni a tak logicky šla úroveň tenisu trochu dolů. U mého soupeře jsem pozoroval náznaky rezignace a právě v tu chvíli se ukázalo, že těžší raketa má smysl. Můj soupeř celkově zpomalil hru, zkrátil údery, a to byla voda na můj mlýn. Ačkoliv je náročnější tuto raketu při nedostatku sil unést a ovládnout, tak pokud máte čas, stává se z ní kladivo na čarodějnice. Druhý set jsem vyhrál pohodlně 6:1 a dlouhé výměny z prvního setu ze zkrátily většinou na 3–4 údery. Ten rozdíl v dominanci z mojí strany byl opravdu významný. Je to ale dvojsečné. V prvním setu jsem většinu své energie vyplýtval do náročného pohybu, zatímco ve druhém setu jsem se musel maximálně soustředit na ovládnutí rakety a chirurgicky přesné zakončování pomalých a nahraných míčů od soupeře. Dalo by se tedy říci, že s těžší raketou se mi podařilo nalomeného soupeře zcela nekompromisně dorazit. Pokud by to ale bylo naopak, a můj soupeř první set vyhrál, tak by tato strategie s výměnou rakety zafungovat nemusela.

Klasický design tenisových raket

Po designové stránce jsou obě tenisové rakety Head Graphene 360+ Prestige poplatné své filozofii, že v jednoduchosti je krása. Oba rámy jsou pravidelné, tenké a mají velmi úzké průchodky. K raketám Prestige neodmyslitelně patří úplná ochrana hlavy plastovým nárazníkem. Ten je bez jakýchkoliv designových prvků a raketa tak působí velmi čistým a až chudým dojmem. Rakety se liší snad jen zpracováním průchodek v krčku. Lehčí model Tour má plastový kryt průchodek z vnější strany souměrně rovný a těžší model Pro má plast ve tvaru vlnovek. Díky menší hlavě rakety u verze Pro je celkově tělo rámu a krček protáhlejší. Matně červený design s lesklým V-čkem v krčku sice nemusí vyhovovat každému, ale mně se líbí a již z dálky poznáte, o jaký model se jedná.

Pro koho tenisové rakety Head Graphene 360+ Prestige jsou?

Obě tenisové rakety jsou překvapivě dobře hratelné v celé škále situací a stylů. Nejvíce jim sice vyhovují přímé, rychlé a tvrdé údery, nicméně s lehčím modelem Tour dokážete svého soupeře prohnat z rohu do rohu při maratónských výměnách. Přesnost je u obou raket srovnatelná a je to spíše o rychlosti a délce úderů. Lehčí model Tour bych doporučil pokročilým a zkušeným dorostencům, kteří se tenisu věnují na závodní úrovni a mají rádi tenis v rychlém tempu. Zároveň je to raketa, se kterou i trenér zvládne odehrát pár hodin s hobíkem a nakonec ji použije v ostrém zápase. Verze Pro už je však trochu jiný kalibr, který stojí mnohem více sil a celkově je náročnější na techniku a práci nohou. Je to ale velmi mocná zbraň, která ve správných rukou dokáže nadělat ze soupeře třísky. Jen pozor na pozdě zahrané údery, které mohou i bolet. Na raketu tohoto formátu nejenom, že musíte mít velmi dobře zvládnutou techniku, ale musíte přesně vědět, jaký styl tenisu hrát a toho se bez výjimky držet. V tomto případě jde tedy o agresivní tlučení míčku, když je nahoře a neustálá snaha být v pohybu vpřed. Na defenzivní a trpělivou hru si s verzí Pro nechte zajít chuť. Rozhodně to není raketa pro trenéry na běžné napalování nebo pro ambiciózní hobíky, kteří se jdou dvakrát do roka ukázat na klubovém turnaji. Obě testované rakety Head Prestige jsou zase o něco blíže hratelnosti pro širší publikum. Mají co nabídnout každému, kdo se tenisu věnuje pravidelně a na vysoké úrovni. Nejlépe osloví hráče vyznávající tradiční styl tenisu s tvrdými přímými údery a náběhy na síť. Je to zkrátka „prestižní“ záležitost pro hráče, kteří si jdou za vítězstvím co nejpřímější cestou. Pro úplnost dodám, že jsem raketu testoval s výpletem Head Lynx 1,25 mm s napětím 24/23 kg, přičemž doporučený rozsah napětí dle výrobce je 22–26 kg. Chci nové Head Prestige »

Závěrečné shrnutí raket Head Graphene 360+ Prestige

+ Plusy tenisových raket Head Graphene 360+ Prestige

  • Pro zkušené a závodní hráče
  • Překvapivě příjemně hratelné rámy s velkým potenciálem pro celodvorcový tenis
  • Nejvhodnější pro nátlakový tenis s přímými údery
  • Dobře ovladatelný a velmi stabilní rám
  • Příjemná flexibilita a cit
  • Vynikající čopované údery, podání a voleje
  • Univerzálně agresivní styl tenisu (verze Tour)
  • Mimořádně tvrdé a dlouhé údery (verze Pro)

- Mínusy tenisových raket Head Graphene 360+ Prestige

  • Nejsou vhodné pro amatéry a hráče s neúplnou technikou
  • Obranná hra s nimi moc dobře nefunguje
  • Slabší přístup ke spinu (verze Tour)
  • Náročnější na sílu, techniku a pohyb (verze Pro)

Starší články