Přečtěte si v čem vynikají toxicky žluté rakety Head Extreme.
Tenisové rakety Head z řady Extreme jsou opravdu extrémní. Mají výrazný design a díky speciálním průchodkám extrémně spinují. Zatímco loňský neonově žlutý model dosluhuje, tak nyní na trh přichází nová verze inovovaná o technologii Graphene 360+. Kromě vylepšeného grafitového kompozitu jsou změny spíše v drobných detailech, než že by se jednalo o zcela nové a revoluční rakety. Jedna úplná novinka by tady však byla – model Tour. Ten je zbrusu nový a v řadě Extreme se objevuje vůbec poprvé. V této recenzi se podíváme právě na model Tour a porovnáme jej s nejvíce prodávanou verzí MP. Zároveň si trochu proklepneme i nejtěžší variantu PRO. Podívejte se také na videorecenzi raket Head Graphene 360+ Extreme se Zdeňkem Hrabálkem.
Design, co nebolí oči
Loňský žluto-černý design raket Head Extreme jsem v mém okolí začal zaznamenávat až v posledních měsících, kdy jeho cena klesla na velmi přijatelnou hodnotu. To se děje vždy, když se blíží nový model. Tenisové rakety Head Extreme jsou pro někoho příliš výrazné, přitahují pozornost a možná u někoho vzbuzují i nedůvěru. Jsou vůbec tak svítivé rakety dobré, nebo svítí právě proto, aby zaujaly svým designem, ale herně to s nimi nebude tak horké? Na rovinu říkám, že loňský zcela žlutý model byl opravdu extrémní a pro někoho při hraní až rušivý. Design nových raket se nese v usedlejším duchu. Žlutou barvu designéři zachovali na spodní části rakety od poloviny krčku až po grip. Hlava rakety je šedá, až šedo-modrá či stříbrná, a to v matné variantě. Nápisy na hlavě rakety jsou žluté, a naopak na krčku jsou invertované do šedé barvy. I přes všechno to uskromnění ve svítivosti jsou rakety stále velmi výrazné a evokují ve mně hračku pro děti. Zvláštní umělost a vzdušnost materiálu se projevuje na dotyk. Když krček rakety pohladíte, tak šustí a pocitově působí lehkým, prázdným dojmem. Pokud máte rádi lesklé, hladké a klouzavé materiály, tak u těchto raket se s nimi nesetkáte. Podobně uměle působí i modré rakety Head Instinct. Neříkám, že je to špatně, ale možná to v někom může vzbuzovat nesolidnost použitého materiálu, ačkoliv ve skutečnosti tomu tak není.
Spinujeme o sto šest
Extrémní spin je prodejním tahákem raket Extreme. Technologie Spin Grommets je tvořena extra širokými průchodkami v horní části hlavy rakety – konkrétně se jedná o šestici průchodek. Ty jsou tak široké, že byste jimi bez problémů protáhli 2 struny o průměru 1,25 mm. Zajímavostí je, že u modelu PRO jsou tyto průchodky výrazně užší a v podstatě nejsou nijak extrémní. Technologie spinových průchodek je zasazená také do ochranného krytu hlavy rakety. Zatímco běžně jsou v krytu pouze vyvrtané otvory, tak zde jsou tyto otvory nad spinovými průchodkami v počtu čtyř kusů vyříznuté dokola a přichycené ke krytu jen na dvou malých částech. Díky tomu se mohou přizpůsobovat pohybu dlouhých strun ve středové části. Čím více pohybu středových strun, tím více spinu. Hrátky s průchodkami se přenesly také na krátké struny, kde najdete rovnou 12 průchodek ve tvaru obdélníčku. Ty mají za úkol bránit dlouhým strunám v pohybu nahoru a dolů, a naopak jim umožňují výraznější propnutí. Výsledkem je větší energetická výbušnost a vylepšený komfort i při použití tvrdých polyesterových strun. Obě tyto technologie nejsou novinkou v designu raket a už byly její součástí u loňského modelu. Tou nejzásadnější novinkou je použitý Graphene 360+ v samotné konstrukci rámu. Ten lépe stabilizuje hlavu rakety na spodku po stranách přidáním spirálovitých vláken. Výsledkem je lepší přenos energie a čistější pocit ze zásahu míčku. V překladu do srozumitelného jazyka to znamená o něco lepší přesnost a cit oproti starší technologii Graphene 360 bez pluska.
Head Extreme MP pro masy
Model Head Graphene 360+ Extreme MP bude tradičně patřit mezi nejvyhledávanější rámy u zkušenější hráčské veřejnosti, a to jak ze strany klubových amatérů, tak juniorů s turnajovými ambicemi. Parametrově je s loňským modelem naprosto totožná – čistá hmotnost bez výpletu je 300 g, vyvážení je na 325 mm, čili nejvíce do hlavy z oněch tří výkonnostních modelů. Velikost hlavy je tradičních 645 cm2. Vzor strun je 16×19, přičemž se jedná o otevřenou variantu. Co to znamená? Struny jsou více roztažené do stran, zvětšují sweetspot a umožňují maximální spin. Oproti modelům Tour a PRO, které mají hustý vzor výpletu, je verze MP jednoznačně nejspinovější. Na stejné hodnotě jako vloni zůstala také šířka rámu s hodnotami 23-26-21 mm. Rám je tedy slušně macatý a dobře tlumí vibrace. Ačkoliv jsou parametry modelu MP na chlup stejné jako vloni, tak nový materiál Graphene 360+ si trochu pohrál s dalšími hodnotami, které jsou pro pocit ze hry poměrně zásadní. Předně vzrostla tuhost rámu z loňských 63 RA na aktuálních 66 RA. Pro příznivce tradičního tvrdšího pocitu ze hry je to dobrá zpráva. Tvrdší rám přenáší do ruky více informací, které pak hráč může následně využít ve svůj prospěch. Co naopak mírně kleslo, je hodnota švihové hmotnosti, která je aktuálně 325, přičemž loňský model měl tuto hodnotu o 3 bodíky vyšší. Znamená to tedy, že od letošního modelu MP to tolik nepoletí jako od staršího bratříčka. Nicméně se jedná o velmi malý rozdíl, který se naopak projeví v o něco přístupnější kontrole rakety a menší náročnosti na její ovládání. Suma sumárum je letošní model MP o něco přesnější a pokročilým hráčům umožňuje výrazné roztáčení míčku s velmi dobrým dynamickým potenciálem.
Jak se s MPčkem hraje?
Všechny tři rakety byly z výroby napletené novým spinovým výpletemHead Lynx Tour 1,25 mm. Tento šestihranný ko-polyester nabízí velmi dobrý přístup ke spinu, vynikající kontrolu, přesnost a solidní udržení napětí. Do raket Head Extreme se hodí naprosto báječně a nestojí moc. Od úvodních úderů s raketou MP mohu říct, že se jedná o příjemný power rám, který sám o sobě generuje velké množství energie. Raketa je při švihu svižná a spinové údery jsou opravdu výrazné. Občas, když to se spinem přeženete jako Rafa Nadal, tak míček vyletí až nečekaně vysoko nad síť, aby jako zázrakem přistál u základní čáry. Je to jako kdybyste míček zahákli za struny a hodili jej do kurtu jako když rybář nahazuje. Míček zkrátka zůstává na strunách o něco déle, než je běžné, zaboří se hluboko do výpletu a ten jej pak katapultuje vysoko přes síť. Má to jednu drobnou nevýhodu – pro hráče s přímým stylem hry může být takový topspin kontraproduktivní, protože celkově zpomaluje tempo hry. Občas jsem byl mocným spinem překvapený, protože tak moc jsem míček roztočit nechtěl. Pokud ale víte, co chcete a je to spin, tak je model MP nepřekonatelný rotačák. Velmi dobře to funguje i při obrácené čili spodní rotaci. Slice čili čop, a stejně tak voleje, jsou s tímto modelem velmi příjemné a snadné. Na síti je model MP nejpohodovější ze všech tří testovaných raket a také to od něj nejvíce letí při pouhém nastavení a blokování. Není nutné do úderu kdovíjak chodit celým tělem, raketa zvládá práci i v kritických defenzivních momentech. Na podání opět získáváte výhodu v rotaci míčku, ale pozor na závěrečnou fázi servisu, kdy je potřeba míček přitlačit zápěstím k zemi. Při porovnání s ostatními modely se mi stávalo, že mi podání končilo 20 cm za servis čárou. Pěkně roztočené podání vysoko nad sítí potrápí hráče především na obouručném bekhendu, kdy to s jeho výrazným odskokem nebudou mít lehké. Pokud umíte kick servis čili podání s kombinovanou rotací, pak se na kurtu budou odehrávat velké věci a o vyhozená záda u returnujících nebožáků nebude nouze.
Model Head Graphene 360+ Extreme Tour je zbrusu novým přírůstkem do rodiny raket z řady Extreme. A není to pouze jinak vyvážený model, ale zbrusu nový rám s tenčí konstrukcí, než jakou mají modely MP a PRO. Parametry této rakety přímo vybízí k agresivní turnajové hře. Však posuďte sami. Čistá hmotnost bez výpletu je pěkných 305 g, vyvážení je do ruky na 315 mm a z této rakety dělá neuvěřitelně snadno kontrolovatelnou hračku. V této hmotností kategorii je to pravděpodobně nejlépe ovladatelná raketa, kterou jsem dosud testoval. Kde to začíná být velmi zajímavé, je velikost hlavy rakety. Ta je pouhých 630 cm2 a díky tomu se svým herním projevem tento rám blíží raketám z řady Head Radical. Vzor strun je také 16×19, nicméně v tomto případě se jedná o těsnou variantu, kdy jsou struny nahuštěné blíže středu a celkově tak zpřesňují hru. Tím pádem se o něco málo zmenšil již tak menší sweetspot, a to značí jediné – výrazně vylepšenou přesnost a vedení úderu. Rám má odlišné parametry i co se šířky týče a se svými 22-23-21 mm se blíží tradičním rámům raket, jak je známe z minulosti. Trochu překvapivě jsou u modelu Tour nižší hodnoty jak v tvrdosti rámu, která je na hodnotě 65 RA, tak především ve švihové hmotnosti, která ukazuje „pouhých“ 318 bodů. To je dokonce nižší číslo, než má lehčí model MP z řady Speed či stejně těžká Prestige Tour. Přitom v praxi většinou platí, že čím těžší rám, tím vyšší švihová hmotnost. Pro ty, kdo nevědí, co švihová hmotnost znamená, tak je to údaj, který napovídá hodně o tom, jak se nám s raketou bude hrát. V zásadě platí to, že čím vyšší švihovou hmotnost raketa má, tím menší švihovou rychlost potřebujeme vygenerovat k tomu, abychom dosáhli stejné síly úderu. Jinými slovy řečeno, raketa s vyšším číslem švihové hmotnosti odehraje míček s vyšší energií při srovnatelném švihu. Zároveň rakety s vyšší hodnotou tohoto parametru bývají stabilnější a méně náchylné k vibracím či přetáčení rámu při zásahu mimo sweetspot.
Jak se s modelem Tour hraje?
Je to jako nebe a dudy. Ten rozdíl je tak markantní, že s lehčím modelem MP má verze Tour jen pramálo společného. Tourka se v ruce chová jako přerostlá plácačka na mouchy. Ta raketa je tak dobře ovladatelná, že s ní můžete dělat cokoliv a kdykoliv. Největší rozdíl oproti modelům MP a PRO je v přesnosti, kontrole a přímočarém stylu tenisu. Jakmile úder napálíte a trefíte míček středem rakety, tak dopadne přesně tam, kam jste zamýšleli. Odlišný je také projev rakety. Zvuk při zásahu je slyšet „po dřevě“ a je mnohem hlasitější. Při zásahu míčku vstřebáváte více informací z úderu a přesně víte, jestli jste míček trefili správně. V opačném případě se raketa potýká s mírně horší stabilitou. Menší sweetspot znamená jediné – horší komfort a zvýšené nároky na přesnou techniku a správné provedení úderu. Tohle už není raketa pro pokročilé klubové amatéry, ale pro velmi dobře hrající turnajové hráče, kteří chodí do každého úderu. Na síti se raketa chová také o dost jinak než model MP. Manévrovatelnost s raketou je excelentní a voleje jsou bezprostřední s typickým lupnutím. Rychlé voleje blízko u těla zvládnete levou zadní. Naopak voleje především nízko pod sítí jsou trochu oříšek, ale vše, co je nad sítí, se s tímto rámem velmi snadno uklízí. Jen pozor na délku volejů, které přeci jen nelétají tak zadarmo jako u modelu MP a je potřeba je podpořit vlastní energií. Na servisu raketa také potěší přesností a přímou trajektorií. Oproti verzi MP je u modelu Tour úbytek spinu dost výrazný, až se dá říct, že se snad ani nejedná o spinovou raketu z řady Extreme. S tím je ale potřeba počítat hned od začátku. Něco za něco. Nelze mít přesnou, razantní raketu, která bude spinovat jako blázen. Verze Tour se tak ideálně hodí pro turnajové hráče především mladší kategorie od dorostenců, kteří potřebují dynamickou, přesnou a velmi dobře ovladatelnou raketu. Pro deblové specialisty to bude také dobrá volba. Fanynky si najde jistě i mezi zkušenými ženami, protože takto snadno ovladatelnou, a přitom precizní raketu, jen tak nenajdete.
Ještě než vyřknu závěrečné resumé, okrajově se zmíním také o modelu Head Graphene 360+ Extreme PRO. Ten je hratelnostně jakýmsi hybridem mezi verzí MP a Tour. Váží macatých 315 g bez výpletu, což je o 5 g více oproti loňskému modelu. Vyvážení rámu je stejné jako vloni čili na 315 mm, šířka je také totožná a tvrdost rámu ukazuje shodných 64 RA. Hlava měří 645 cm2 a jediné, co se od loňska změnilo, je hustší verze výpletu 16×19 pro přesnější hru. Poklesla však švihová hmotnost a to na 325 (z 331), což je stejná hodnota jako u výrazně lehčího modelu MP. Z toho důvodu mi v ruce verze PRO připadala jako cvalík, který postrádá onu razanci a hrubou sílu, kterou běžně rámy této hmotnosti mají. Raketa vás mnohem více unaví a nic moc nového do hry nepřinese. Je to tedy čistě o vaší fyzické připravenosti a síle. Pokud vám model MP a Tour připadá v ruce příliš lehký, pak po verzi PRO sáhněte. Získáte kompromisní raketu, která si bere to nejlepší z obou světů – solidní přesnost i spin. V ničem však jako modely MP a Tour nevyniká.
Závěrečné doporučení k raketám Head Graphene 360+ Extreme
Jsou opravdu nové rakety Head Graphene 360+ Extreme stále těmi pověstnými spinovými mašinami? Ano i ne. Záleží, po které sáhnete. Zaručeně největší spin a celkově nejlepší poměr mezi snadnou dynamikou, kontrolou a přesností, nabízí model MP. Ten bych volil v případě, že spadáte do kategorie pokročilých až zkušených klubových hráčů, kteří se tenisem stále více baví, než že byste museli za každou cenu vítězit a objíždět jeden turnaj za druhým. Model MP potěší především hráče s udržovacím stylem hry od základní čáry, co si rádi soupeře namažou na chleba spinovými údery a vyháněčkami ven z kurtu. Přiznám se, že zbrusu nový model Tour mě příjemně překvapil. Je to fakticky úplně jiná raketa. Přesná, velmi snadno ovladatelná, přímočará a rychlá. Má potenciál oslovit agresivně hrající tenisty, kteří se vyžívají v pestrém tenisu a na síť chodí poměrně pravidelně a bez většího přemýšlení. Kde raketa získala na přesnosti, tak ztrácí na spinu a snadné síle. S touto raketou se vyplácí do úderů chodit v plné polní. Tlučené forhendy rychle po odskoku a přesný servis tento rám zdobí. Díky nepřekonatelné ovladatelnosti to bude velmi zajímavá volba pro jednoručáky, kteří si s tímto příjemně vyváženým rámem snadno poradí v každé situaci. S raketou můžete třískat do úderů klidně tři hodiny a pořád budete mít dost síly na další zápas. Juniorům a ženám, co jezdí po turnajích a chtějí přesnou, snadno ovladatelnou raketu, má co nabídnout. Navíc v sobě ukrývá velký potenciál pro dodatečné ruční vyvážení olověnými páskami více do hlavy. Nejtěžší verzi PRO těžko doporučit někomu jinému než vyzrálému hráči s velmi dobrou fyzickou výbavou. Je to však raketa, která dle mého názoru z výše zmíněných modelů nabízí nejmenší wow efekt čili přidanou hodnotu. V tomto případě jde tedy čistě o hmotnostní preferenci. Raketa je jinak průměrně přesná a průměrně spinuje, pokud ji porovnám s modely MP a Tour. V tomto případě mi připadá jako zajímavější volba loňský model PRO, který sice vážil o 5 g méně, ale nabídnul větší razanci a více spinu. Ať už však sáhnete po jakémkoliv modelu z inovované řady Extreme, tak mějte na paměti, že k takto designově výrazným raketám je také dobré si pořídit odpovídající bag, abyste na kurtu ladili. Chci Head Graphene 360+ Extreme »
Padel je jedním z nejrychleji rostoucích sportů na světě. Sportovci, kteří s ním začínají, dělají často spoustu zbytečných chyb. O jaké se jedná a jak se jim vyvarovat?
Nová extraligová sezóna slibuje velké návraty talentovaných hráčů. V článku se dozvíš nejen o jejich dovednostech, ale i o tom, jakou výstroj tito mladíci používají na ledě.
Trailový běh nabízí únik do přírody a zlepšení kondice mimo asfaltové cesty. Tento článek ti ukáže, jak začít s trailovým během, jaké vybavení potřebuješ, jak se přizpůsobit různým typům terénu a jak postupně zvyšovat náročnost tras, aniž bys riskoval…