Michal Bayerl se po raketě podíval na podrážku tenisové botě Wilson Amplifeel 2.0 Clay.
Tenisovou obuv není radno podceňovat. Osobně ji považuji za nejdůležitější část výbavy. Proč? Protože boty máte po celou dobu na kurtu na nohou a musí vám sedět tak, že o nich skoro nevíte. Boty se stávají přirozenou součástí vašeho těla a jakmile u nich pocítíte sebemenší nepohodlí, máte zaděláno na velký problém, který se může projevit v závěru zápasu nebo až po několika dnech. Čas od času výrobci přichází s novinkami, které tenisovou obuv vylepšují o bezpečnostní prvky, jež by vám měly zajistit komfortnější, jistější a stabilnější pohyb po kurtu. Dnes se na jeden takový model od značky Wilson podíváme. Wilson Amplifeel 2.0 Clay je již druhou generací tenisové obuvi s vysokým kotníkem, který má zabránit podvrtnutí a nepříjemnému výronu při hraní na antukovém povrchu. [caption id='attachment_14955' align='aligncenter' width='633'] Pohled na tenisové boty Wilson Amplifeel 2.0 Clay zevnitř[/caption]
Inspirace gekonem
Design tenisové boty Wilson Amplifeel 2.0 Clay byl inspirován gekonem, jehož desítky očí na svršku obuvi na vás tajemně mrkají. Tento vzor působí velmi efektně a obávaně. Reakce okolí na tuto botu nenechala dlouho čekat a každý se přišel podívat, co to mám na nohou. Za anonymitu značky může také černé logo W na zadní části boty, které s celkovým designem splývá. Zelená očka zároveň slouží k ventilaci, kdy pod výřezem se nachází prodyšná síťovina. Tady mám velké obavy, že bota bude trpět nejvíce. Na povrchu se totiž nenachází plastové brnění, které výrobci v posledních letech používají k zabránění protržení svršku. Je jen otázkou času a několika extrémních skluzů, než se síťovina pokrytá jen tenkou vrstvou jemného semišového materiálu, protrhne. [caption id='attachment_14958' align='aligncenter' width='633'] Tenisová obuv Wilson Amplifeel 2.0 Clay připomíná oči gekona[/caption] Navíc onen vzor mrkajícího gekona je velmi „nešťastný“. Každý výřez očka je totiž přehrazený tenoučkou přepážkou, která bude třením o zem velmi namáhána, a to obzvlášť kolem vnitřní části palce. Nehledě na to, že se vám za tento materiál snadno zanese antuka. Vnitřní část nártu je sice chráněna speciální vrstvou gumy, ale jen na ploše kolem kloubu. Ocenil bych, kdyby byla tato ochrana protažena po celé vnitřní straně od palce až ke špičce.
Velmi pohodlné tenisové boty, ale…
Když překonáte úvodní potíž s nazouváním boty kvůli vysokému kotníčku, tak budete překvapeni, jak pohodlná a lehká obuv to je. Při průměrné hmotnosti 391,5 g se sice zdaleka nejedná o nejlehčí botu na trhu, ale vzhledem k množství materiálu navíc je tento údaj úctyhodný. Tenisová bota na noze působí přirozeným dojmem a člověk má pocit, jakoby ji už pár dní nosil. Nepříjemný break-in tady nečekejte. Že nevíte co tento anglický výraz znamená? Jedná se o vyšlápnutí boty do pohodlného tvaru, a to obzvláště v přední části na špičce, kde často dochází k nepříjemným zlomům a tření. [caption id='attachment_14950' align='aligncenter' width='633'] Tenisové boty Wilson Amplifeel 2.0 Clay mají ochranu proti prodření na palci[/caption] U tenisové obuvi Wilson Amplifeel 2.0 Clay se tohoto neoblíbeného fenoménu nedočkáte díky použití pružného textilního materiálu, který nebrání ohybu. Na kurt se tak v botách můžete vrhnout okamžitě bez předešlého „zajíždění“. Vnitřek boty není kdovíjak polstrovaný, ale nikdy jsem neměl pocit, že by to nestačilo. Naopak cit a kontakt s povrchem mi u této tenisové obuvi učaroval. Pokud máte jako já užší nohu, tak si v této tenisce budete chrochtat. Kdo má širší chodidlo, nebude z vnitřního prostoru příliš nadšený. Vnitřek boty je tvořen botičkou s integrovaným jazykem, který je velmi tenký a přílišné utažení boty může být pro někoho trochu nepříjemné. O komfortní došlapy se stará vyjímatelná vložka Ortholite s prodyšnou antibakteriální úpravou. [caption id='attachment_14951' align='aligncenter' width='633'] O pohodlí se stará vložka Ortholite[/caption]
Kotníku, netřes se
Hlavní tahák tenisových bot Wilson Amplifeel 2.0 Clay v podobě stahovací manžety na suchý zip kolem kotníku je zároveň tím nejproblematičtějším prvkem. Konec pásky zakončený suchým zipem má délku zhruba 9 cm, takže si jakž takž můžete regulovat, jak moc stažený kotník chcete mít. Po utažení jsem měl zvláštní pocit, kdy veškerý tlak boty cítíte právě v kotníku a botu jako takovou přestáváte zcela vnímat. Tím je obuv pocitově ještě lehčí, než ve skutečnosti je. Tento placebo efekt se ukázal i při samotném hraní. Boty jsem nejdříve testoval při nenáročném tréninku na koberci s granulátem, poté na betonu a na závěr v ostrém tempu na antuce. Celkem po dobu 4,5 hodiny. [caption id='attachment_14945' align='aligncenter' width='633'] Sedmá dírka na protažení tkaniček by se botám Wilson Amplifeel 2.0 Clay hodila[/caption] Na koberci se obuv chovala velmi příjemně a bez váhání bych ji doporučil i na tento povrch. Při přechodu na beton jsem si vzal zbrusu nové ponožky, které byly silnější než ty staré. Zde nastal problém, že utažení manžety kolem kotníku již bylo nepříjemné a v kombinaci s tvrdým povrchem, kdy je zátěž při brzdění na celou botu výrazně větší, jsem již cítil bolest. Na závěr jsem si zahrál sparingový set na antuce opět se starou ponožkou a tam bota podávala jednoznačně nejlepší výkon. Zvykl jsem si na utažení kotníku a hodinový zápřah při vysoké zátěži nebyl problém. Jak by se noha cítila při nepřetržitém 3 hodinovém boji nedokáži posoudit, ale nemyslím si, že by to mělo zásadní dopad na výkon. Však při střídání stran si snadno můžete manžetu na minutku povolit a noze tak dopřát krátký odpočinek.
Excelentní podrážka tenisové obuvi
Antuková podrážka se vzorkem rybí kosti je již zaběhnutou tradicí. Wilson ji v případě modelu Wilson Amplifeel 2.0 Clay odlehčil výřezem ve středu boty. Zachoval však postranní vedení, takže je bota velmi stabilní i při extrémních skluzech. Vzorek je narušen několika žlaby a zářezy, které lépe ohýbají botu a drží směr při prorážení antukového povrchu. Překvapila mě mimořádná pružnost a ohebnost celé podešve. Osobně mám tuto poddajnost materiálu rád a ve srovnání s jinými tuhými podrážkami, které se téměř nekroutí, to považuji za výhodu. Bota je tak mnohem citlivější na práci chodidla a dovolí mu větší rozsah pohybu. [caption id='attachment_14953' align='aligncenter' width='633'] Tenisové boty Wilson Amplifeel 2.0 Clay mají podrážku se vzorkem rybí kosti[/caption] Je ale potřeba si uvědomit, že takovou pružnost si bota může dovolit právě díky vysokému kotníku a stahovací manžetě, která nohu pevně zafixuje. Bota bez tohoto systému by byla až příliš měkká. Co se stane, až stahovací pásce dojde dech, je otázkou. Otvorů na tkaničky je totiž pouze 6 a chybí onen poslední extra otvor, který osobně vždy používám na pevné dotažení. Právě místo něj je manžeta. Škoda, že Wilson sedmou dírku na tkaničky neudělal. Bota by se dala použít i při vytahané stahovací pásce. Tu bohužel nelze vyměnit, protože je integrována do jazyka.
Pro koho boty na tenis jsou?
Musím se přiznat, že zprvu jsem byl k botě na tenis Wilson Amplifeel 2.0 Clay trochu skeptický. Nicméně čím déle jsem ji na noze měl, tím lépe jsem se s ní cítil. Nejlepší výkony bezesporu podává na antuce, ale je vhodná také na další měkčí povrchy jako umělou trávu či koberec. Na beton či jiné tvrdé povrchy ji nedoporučuji ať už kvůli použitému vzorku, tak kvůli celkové měkčí konstrukci, které prudké brzdění na místě nedělá dobře. Po celou dobu testování mě napadala stále jedna a tatáž myšlenka. Pro koho vlastně tento systém utahování je, když na trhu máme nespočet jiné klasické tenisové obuvi, která funguje stejně dobře i bez stahovací pásky kolem kotníku? Je to jednoduché. [caption id='attachment_14956' align='aligncenter' width='633'] Tenisovou obuv Wilson Amplifeel 2.0 Clay zdobí umírněný design[/caption] Rozhodně se nehodí pro trenéry, kteří stojí několik hodin denně na kurtu a pro amatérské hráče, kteří vyžadují spíše celkový komfort a svá chodidla tolik nezatěžují. Naopak, pokud máte s podvrtnutím opakované zkušenosti a před každým zápasem si stejně motáte kolem kotníku obinadlo, pak může být tato obuv ideálním doplňkem, který ještě zvýší vaší jistotu pohybu po kurtu. Zároveň mohu botu doporučit všem nadšencům a profíkům, kteří by si ji brali pouze na zápasy nebo jako alternativu za specifických podmínek, kdy je např. antukový kurt velmi měkký a nestabilní. V mém testu na vlhké antuce v nafukovačce obstála na jedničku. Přesto si troufnu tvrdit, že se jedná spíše o zajímavost, než jasnou volbu k okamžité koupi. Chci Wilson Amplifeel 2.0 Clay »
Závěrečné shrnutí
+ Plusy tenisové obuvi Wilson Amplifeel 2.0 Clay
povedený design
pohodlná vnitřní konstrukce
celkově lehký dojem
vynikající cit při kontaktu s povrchem
stabilní podrážka a trakce na antuce
- Mínusy tenisové obuvi Wilson Amplifeel 2.0 Clay
stahování páskou kolem kotníku může být nepříjemné
Padel je jedním z nejrychleji rostoucích sportů na světě. Sportovci, kteří s ním začínají, dělají často spoustu zbytečných chyb. O jaké se jedná a jak se jim vyvarovat?
Nová extraligová sezóna slibuje velké návraty talentovaných hráčů. V článku se dozvíš nejen o jejich dovednostech, ale i o tom, jakou výstroj tito mladíci používají na ledě.
Trailový běh nabízí únik do přírody a zlepšení kondice mimo asfaltové cesty. Tento článek ti ukáže, jak začít s trailovým během, jaké vybavení potřebuješ, jak se přizpůsobit různým typům terénu a jak postupně zvyšovat náročnost tras, aniž bys riskoval…