RECENZE: Tenisové boty Babolat Propulse Rage Clay


10 minut čtení

Michal Bayerl zaostřuje na tenisové boty Babolat Propulse Rage Clay.
Francouzská firma Babolat nevyrábí pouze kvalitní tenisové výplety a rakety, ale nabízí komplexní nabídku tenisové výbavy včetně obuvi. Té se sice začala věnovat o něco později oproti raketám, ale už je hezkých pár let zaběhnutou značkou, se kterou se na tenisových dvorcích setkáváme čím dál častěji. Obuv sice není tak dominantním hráčem na trhu, ale vzhledem k široké nabídce je z čeho vybírat. V této recenzi se podíváme na špičkový model na antuku Babolat Propulse Rage Clay.

Bolestné vzpomínky

Měl jsem to štěstí, nebo spíš smůlu, že jsem se k prvním teniskám Babolat dostal hned zkraje po jejich uvedení na trh v roce 2003. Myslím, že mi je přivezl strýc z Německa a byl jsem hodně překvapený z jejich robustního designu a podrážky Michelin. Obuv byla velmi pevná, těžká a měla celou řadu na první pohled zajímavých prvků včetně síťovaných bloků na svršku a šněrovacího mechanismu podobného spíše z pohorek. první tenisová obuv babolat Po nazutí jsem byl ale ihned rozčarován z vnitřního nepohodlí, které pramenilo z vystouplých švů uvnitř boty, které mě řezaly do prstů. Nevím, zda-li to byla vada jen toho jednoho kusu nebo se takto bota nepovedla, ale od té doby jsem na obuv Babolat zanevřel. Nicméně každoročně po očku sleduji, kam se vývoj obuvi této značky posunul a zdá se mi, že některé parametry se nezměnily ani po více jak 15 letech.

Těžší než obvykle

Tento vrcholný model s přídomkem Rage se velmi podobá loňskému modelu Fury, se kterým sdílí několik vlastností a parametrů. Především je to vyšší hmotnost, která dosahuje úctyhodných 410–415 g u velikosti 45. Není to sice zdaleka nejtěžší obuv, co jsem měl na nohou, ale pořád je to oproti odlehčeným modelům jiných značek významně vyšší zátěž. hmotnost tenisové boty Babolat Propulse Rage Clay Ještě než ale botu zcela za hmotnost odsoudíme, je potřeba se podívat na to, proč je tak těžká. Hlavním důvodem je množství zpevňujícího materiálu, který botu dělá velmi tuhou. Svršek je tvořen z kombinace pružné síťoviny, gumy a pevných syntetických pásek, které důkladně obepínají kotník a jsou součástí šněrovacího mechanismu. Musím Babolat pochválit za nulový break-in, kdy se ohyb na špičce chová velmi přirozeně a nedochází zde k praskání materiálu či nepohodlí v oblasti prstů, které se často u nové obuvi projevuje. Můžete tak s ní na dvorec nastoupit ihned po vybalení z krabice bez nutnosti si botu předem několik hodin či dní vyšlápnout.

Komfort na prvním místě

Vnitřek obuvi Babolat Propulse Rage Clay je až nadstandardně vypolstrován a po nazutí se budete cítit jako v bavlnce. Full Insock konstrukce s macatými límečky je velmi příjemná a zároveň kotník stabilizuje. O další stupeň pohodlí navíc se stará kvalitní vyjímatelná vložka Ortholite. Musím uznat, že z pohodlí, které bota nabízí, jsem byl velmi mile překvapen. Dokážu si představit, že v tomto ohledu obuv poslouží širokému spektru hráčů. vyjímatelná vložka ortholite v tenisových botách Babolat Propulse Rage Clay Velmi dobře na mě také působí prodyšný jazyk, který je součástí botičkové konstrukce. Ten je příjemně měkký a po designové stránce je také povedený. Najdete na něm název modelu s našitou visačkou Propulse Rage. prodyšný jazyk tenisové boty Babolat Propulse Rage Clay Teď už je zřejmé, proč je obuv tak těžká. Vše je podřízeno vnitřnímu komfortu, kde se měkkým materiálem nešetřilo a stejně tak robustně působí bota navenek.

Pro vášnivé tenisty

V angličtině znamená výraz „rage“ zuřivost, vztek nebo také vášeň. Pokud patříte mezi agresivní hráče, kteří vyznávají silový tenis a po kurtu se pohybujete jako dravec, pak pro vás může být tento model zajímavou volbou. Šněrovací systém X-Support se dvěma spletenými pásy, které výrazně obepínají střed chodidla, v kombinaci s asymetrickým vedením jednotlivých ok pro tkaničky šikmo po nártu, umožňuje opravdu důkladné utažení a zafixování. V tomto ohledu záleží jen na vaší síle při utahování a pokud pocítíte diskomfort, stačí tkaničky o něco málo povolit. Do tkaniček si ale musím rýpnout. Stávalo se mi i několikrát za hodinu, že se samovolně rozvázaly a to nebyla náhoda. Proto je doporučuji ihned vyměnit a nahradit jiným typem. šňerování tenisové boty Babolat Propulse Rage Clay Brnění kolem vnitřní části palce nepatří k těm nejmacatějším, ale rovnoměrně pokrývá velkou část nejvíce zatěžované oblasti boty při skluzech a brzdění zadní nohou. Je vyrobeno z pružné gumy a vede od kloubu palce až po špičku s vykrojením v oblasti ohybu. Díky tomu je tato část boty poddajná a zároveň dobře izolovaná proti vniknutí antuky do boty. Myslím si, že se svršek i vnitřek boty Babolat Propulse Rage Clay i přes vyšší hmotnost povedl, což se bohužel nedá říct o podrážce. špička tenisové boty Babolat Propulse Rage Clay

Michelin raději na asfalt

Zdá se to být paradoxní až nepochopitelné, ale jinak velmi dobrý dojem z boty zcela zásadně kazí její poslední část, která je pro pohyb na antukovém dvorci zcela zásadní. Podrážka od renomovaného výrobce pneumatik Michelin se zcela míjí účinkem. Je mi záhadou, jak je možné, že ji Babolat opakovaně ve stejném designu i materiálovém složení dává do svých modelů. špička tenisové boty Babolat Propulse Rage Clay Podešev boty Babolat Propulse Rage Clay je hned od prvních kroků velmi tuhá. Nejsou to jen má slova, ale toto tvrzení se opírá o vyjádření dalších hráčů z mého okolí. Vzhledem k jednolité konstrukci podrážky s užším prostředkem by člověk očekával, že ve středu boty bude podešev dostatečně pružná. Je tomu ale právě naopak. Působí to na mě jako dva zcela odlišné celky, které výrobce na sebe nalepil a nelámal si hlavu s testováním. boční strana tenisové boty Babolat Propulse Rage Clay Příjemný svršek a vnitřek boty se tak tluče s tvrdým spodkem, který při každém kroku klade mírný odpor. Síla potřebná pro ohnutí podrážky je tak výrazně vyšší než u konkurenčních modelů. Stejně tuhý dojem mám také z pěny, na které je podrážka instalována. Není zdaleka tak měkká a pohodlná, takže tlumení nárazů při dopadech je slabé. Je ale dost dobře možné, že pokud si tenisky obuje hráč s o 20 kg vyšší hmotností, bude bota reagovat jinak. Avšak na mých 68 kg se bota chová až příliš tvrdě a necitlivě.

Skluzem ven z kurtu

Když už jsem se do podrážky pěkně „obul“, budu v tomto trendu bohužel pokračovat. Vzor podrážky je sice antukový, nicméně její designové uspořádání je nešťastné. Jednotlivé řady rybích kostí mají na střídačku odlišnou šířku a když po nich přejedete prstem, velmi snadno se ohýbají a působí příliš měkkým dojmem. Vnitřní část podrážky v oblasti palce má hlubší dezén oproti zbytku, což na první pohled působí logickým dojmem, ale guma je tam tak měkká, že se vzorek po přitlačení ohne ještě více. To má za následek situaci, kdy se podrážka do antuky nezařízne. podrážka tenisové boty Babolat Propulse Rage Clay Vzorek po zatížení de facto mění svůj tvar na plocho a vy tak ztrácíte přilnavost. Ve srovnání např. s mými Asics Speed Solution FF je výkon podrážky na antuce neporovnatelně horší. Tato klouzavost se projevuje především v postranních skluzech v jeho poslední fázi, kdy nejvíce zabíráte, abyste se dostali zpět do výchozí pozice. V tu chvíli ale podrážka selhává a dochází ke ztrátě trakce. To má za následek drobnou ztrátu času a hlavně cenné energie, která přichází vniveč. Opravdu si nedovedu představit, proč je podrážka takto konstruována, když stačí pár skluzů a člověk ihned pozná, že je něco špatně.

Pro koho jsou?

Vzhledem k nevyhovující podrážce se mi tato obuv na závěr hodnotí velmi těžko, ale přesto si troufnu tvrdit, že by si své příznivce najít mohla. Vzhledem k problematické podrážce a vyšší hmotnosti ji nedoporučuji juniorům a lehkým hráčům, kteří botu nedokáží tolik zatížit a využít její pevnou konstrukci. Naopak ji doporučím těžším hráčům s hmotností 80 kg a více, kteří potřebují pevnou, stabilní a zároveň velmi komfortní botu, co vydrží i hrubší zacházení. Využití najde jak u amatérských tenistů, tak klubových hráčů, kterým se líbí extravagantní design a robustní konstrukce, která by mohla vydržet nejednu sezónu. tenisové boty Babolat Propulse Rage Clay Pokud si ale libujete v lehké a poddajné obuvi s lepším citem pro povrch, pak se podívejte po jiném modelu Babolat (např. Jet Mach 2) nebo rovnou jiné značce. Je vždy smutné, pokud u jinak dobré obuvi významně selže některá z jejích součástí a dvojnásob to zamrzí v případě, že se jedná o podrážku, která je pro pohyb zcela zásadní. Babolat mě po těch mnoha letech příjemně překvapil v komfortu a dílenském zpracování své obuvi, ale jeho spolupráce s Michelinem na mě působí dost rozpačitým dojmem, což je velká škoda. Chci Babolat Propulse Rage »

Závěrečné shrnutí

Plusy tenisové obuvi Babolat Propulse Rage Clay:

+ Vynikající komfort uvnitř obuvi + Robustní konstrukce pro vysokou zátěž + Kvalitní materiály a zpracování + Pevný šňerovací mechanismus + Povedený extravagantní design

Mínusy tenisové obuvi Babolat Propulse Rage Clay:

- Příliš tvrdá a nepoddajná podrážka - Špatná trakce v kritických skluzech - Vyšší hmotnost - Rozvazující se tkaničky

Další servis tenisového čtení...

RECENZE: Tenisová raketa Head Graphene 360 Radical PRO Velká testovačka raket a bot Babolat v Brně Seznamte se s tenisovým fanatikem Zdeňkem Hrabálkem RECENZE: Tenisové boty Wilson Amplifeel 2.0 Clay

Starší články