RECENZE: Tenisové rakety Head Graphene 360+ Gravity


13 minut čtení

Obrovský sweet spot si hraje s gravitací. Pro koho je nová řada raket Head Gravity vhodná?
Letošní rok je pro tenisové nadšence bohatý na povedené novinky v oblasti tenisových raket. Wilson se svojí novou řadou mimořádně flexibilních raket Clash (viz recenze) způsobil malou revoluci. Zapálení hobíci tak zjistili, že si mohou tenis užít bez větší námahy a s pocitem, který zažívají profesionální hráči. Head nejdříve vyráběl lyže a až v roce 1969 představil jednu z prvních aluminiových tenisových raket. Od té doby uběhla spousta vody a dnes se podíváme na nejnovější řadu z rukou rakouských inženýrů se vzrušujícím názvem Head Gravity. Konkrétně jsem si důkladně osahal závodní modely Head Graphene 360+ Gravity MP (295 g) a Head Graphene 360+ Gravity Pro (315 g). Mrkněte se také na videorecenzi od dalšího tenisového fanatika Zdeňka Hrabálka.

Vylepšený Graphene 360

Je překvapivé, s jakou kadencí se daří výrobcům tenisových raket inovovat své nejdokonalejší technologie. Nedávno představené rámy z Graphenu 360 ještě ani nestačily pořádně vychladnout a Head přichází v polovině sezóny s vylepšenou verzí, kterou označuje prozaickým + na konci. Tato technologie spočívá v kombinaci Graphenu 360 se spirálovitými vlákny na bocích spodní poloviny hlavy rakety. Zatočená vlákna jsou pružnější, tudíž generují více energie a zároveň zpříjemňují pocit v ruce při zásahu míčku. Na první pohled se tedy zdá, že je to jakási odpověď Headu na extrémně pružné Wilson Clash rakety. Jenže to by nebyl Head, kdyby svými novými raketami necílil výš, mnohem výš. Zatímco Wilson Clash jsou primárně určeny amatérům a náruživým klubovým hráčům, tak novinka Head Gravity cílí mnohem více na zkušené a turnajové hráče. Však také záštitu nad novými raketami Head Gravity převzal 5. hráč světa Alexander Zverev, který je doporučuje nastupující generaci výkonnostně zaměřených tenistů. Zatímco z raket Clash čiší pohoda a bezstarostnost, tak novinka od Headu působí od prvních úderů mnohem sebevědomějším a agresivnějším dojmem.

Komfortnější Prestige

Na srovnávací tabulce CPI od Headu (Control Power Index), kde řadí rakety dle přesnosti a generované síly, se nové modely Gravity umisťují hned pod vrcholnou řadou Prestige. Rakety této řady používá např. Marin Čilić. Hlavní rozdíl je ale v tom, že nové rakety Head Gravity mají větší hlavu rakety o rozměru 645 cm2, a díky zvětšenému sweetspotu je hraní s nimi méně náročné na přesnost zásahu. V porovnání s běžným vajíčkovitým tvarem hlavy rakety, jakou má např. Head Graphene 360 Speed Pro, jsou nové Headky více zakulacené. Změřil jsem hlavu rakety a na šířku mají o 0,5 cm více, a naopak na délku o 0,5 cm méně. Tento kulatější tvar má za následek více místa pro zásah míčku u základních úderů. Naopak na podání se vertikální plocha trochu zmenšila, ale vůbec to není znát. Naopak servis je jeden z nejlepších úderů, který s těmito raketami budete zahrávat. Z počátku mi chvíli trvalo, než jsem si na kulatý tvar hlavy rakety zvykl. Po pár hodinách tréninku a sparingových zápasech jsem ale raketám přišel na chuť. Obzvláště lehčí verze MP mi učarovala svojí dynamikou a ovladatelností. Perfektně se s ní napaluje při trénincích s hobby hráči, únava ruky nebo diskomfort se vůbec neprojevuje. Zároveň kdykoliv jsem přepnul do výkonnostního módu, raketa fungovala, jak kdyby mi byla šitá na míru. Použitý výplet Head Lynx 1.25 mm s reálným napětím 24/23 kg se zdá být optimální, nicméně pro více silově vybavené hráče doporučuji jedno až dvě kila přidat. Sem tam mi při vášnivé hře míče zmizely v plotě, což je ale na druhou stranu pořád lepší varianta, než kdyby končily hluboko v síti. Obecně platí, že do sítě s těmito raketami budete kazit minimálně. A pokud se tak stane opakovaně, chybu hledejte u sebe - ve špatném pohybu či v únavě.

S agresivitou nešetřete

Obě rakety generují překvapivě velké množství přesně koncentrované energie. Můžete ji navíc bohatě navýšit vlastním úsilím bez obav, že byste zbytečně chybovali. Z počátku jsem nechával raketu hrát samospádem a postupně navyšoval energii vloženou do úderů. Dostal jsem se až do stavu, kdy jsem ve sparingovém zápase svého kolegu ve výměnách neúprosně a vytrvale tlačil, přičemž většinou je to právě on, kdo tlačí mě. Jenže teď jsem měl v ruce Head Gravity, která jako by mi dodávala sebevědomí slovy přidej, vždyť máš ještě rezervy. Tento moc příjemný pocit z agresivních, a přitom velmi jistých úderů je podobný jako u rakety Head Graphene 360 Radical MP. Akorát s tím rozdílem, že zde díky větší hlavě a rozšířenému sweetspotu jsou údery ještě o stupeň komfortnější a méně náročné na přesnost zásahu středem. Pokud se ptáte, jaký herní styl u těchto dvou raket bude tím pravým ořechovým, tak nemám konkrétní odpověď. Můžete s nimi hrát klidně styl servis-volej nebo naběhat kilometry při dlouhých výměnách zezadu. Je celkem jedno, jakou cestu si zvolíte. Přesto si dovolím jednu kritickou poznámku. U čopovaných úderů jsem u lehčí MP verze zaznamenal horší stabilitu rámu a menší cit. To je právě způsobeno širší hlavou rakety. Ne že by se čopy hrály vyloženě špatně, to v žádném případě, ale občas se mi raketa po zahrání lehce pootočila, což mě trochu vyvádělo z míry. Na volejích je verze Pro výrazně přesnější, delší a agresivnější než lehčí MP. Je to sice na úkor ovladatelnosti, ale pokud máte v plánu na síti míčky uklízet do rohů namísto kouzlení nedoběhnutelných stopvolejů, tak je 315gramová verze nekompromisním zabijákem. S Gravity MP se zábavně hraje na kočku a myš. S Gravity Pro je z vás predátor, který nic moc neřeší a jde si tvrdě za svým. Když těžší verzi unesete, pak je to právě ona, která by se měla ucházet o místo ve vašem futrálu na rakety. Já díky své fyzické konstituci a hernímu stylu dávám přednost lehčím rámům. Zajímavé by bylo srovnání ještě s dalším modelem Gravity Tour, který má 305 g a může být zlatým středem mezi ryzí agresivitou a hravou jistotou.

Podání a super-topspinové forhendy

Když bych měl vyzdvihnout dva údery, které jsou s Head Gravity zcela dominantní, pak to bude forhand a servis. Když přidáte na švihu a pohrajete si se zápěstím, pak budete sázet banány, jak Rafael Nadal se svojí Babolat Pure Aero 2019. Obzvláště verze Head Graphene 360+ Gravity MP se vzorem výpletu 16x20 dokáže takové spiny, které jsem u žádné jiné Headky nezaznamenal. Stávalo se mi, že jsem spin někdy „přehnal“ a míček vylétl 3–4 m nad síť. V podstatě jsem zahrál zrychlený lob. Jenže tenhle lob letěl rychlostí 100 km/h a padnul pár centimetrů před základní čáru. Jak je to možné netuším, ale evidentně název Gravity nová modelová řada nedostala náhodou, protože gravitaci údery z její hlavy popírají. Pokud si při dlouhé výměně chcete odpočinout nebo změnit tempo, není nic jednoduššího než míček trochu přizvednout. Raketa vám umožní i v takovém případě zůstat aktivně ve hře a nikdo vás nemůže obvinit z pindění, jak těmto nepříjemně vysokým úderům „odborně“ říkáme. S verzí Head Gravity Pro sice takové točeňáky díky vzoru výpletu 18x20 dávat nebudete, ale zase si užijete pořádně zrychlených přímých úderů a dominance na servisu. Přímé podání má délku, razanci i přesnost a zároveň je velmi jisté a komfortní. U lehčí verze je podání spíše o nepříjemném kicku než rychlosti. Přesto s ní dosáhnete nečekaně razantních míčků. V tomto ohledu rakety nemají slabinu a fungují přesně tak, jak chcete a jak si situace žádá. Hráči obranáři, kteří jsou zakopáni hluboko za základní čárou, nemusí zoufat. Rakety jsou velmi jisté a příjemné i při opatrnější hře, kdy hráč těží spíše z rychlosti úderů od soupeře, než že by se sám pouštěl do útočnějších akcí. Rakety jsou působivě všestranné a nejsou vyloženě určené pro jeden styl, třebaže aktivním a útočným hráčům budou sedět nejvíce.

Dvoubarevný chameleon

Když jsem poprvé vytáhl rakety z obalu, hned mi bylo jasné, že se designéři snažili i barevným provedením trumfnout rakety Clash od Wilsonu. Po týdnu hraní s nimi musím říct, že se jim to povedlo. Zelená barva na jedné straně v kombinaci s červenou na druhé je natolik podmanivá, že si člověk říká, že jinak by to neudělal. Barvy jsou příjemně matné, takže neruší a můžete si tak s raketou v ruce pěkně zatočit a vybrat si pro svůj něžný čopovaný bio-bekhend zelenou a pro krvavě zabijácký forhand červenou stranu. Navíc je toto řešení i praktické. Není elegantnější způsob losu o podání na začátku zápasu, než když si namísto tradičního kámen-nůžky-papír, pohrajete s „gravitací“ jako při ruletě v kasinu a raketou si zatočíte. Head vždy působil, co se konstrukce rámu a designu týče, solidním, pevným dojmem. Rakety vypadají jako vysoustružené z jednoho obřího kusu grafitu. Hlava rakety nové řady Gravity nemá ostré hrany a je na bocích příjemně zaoblená. Verze Head Gravity MP má rám o šířce 22 mm, zatímco nejtěžší verze Head Graphene 360+ Gravity Pro se pyšní pouze 20mm rámem, který tak působí ještě kompaktnějším dojmem. Krček má standardní, uhlazený tvar, bez zbytečných vymožeností a jinotvarů. Rozdíl je v použitých průchodkách. U MP verze je v krčku průchodka integrována do rámu, kdežto u verze Pro s hustějším vzorem výpletu průchodka v krčku o pár milimetrů vystupuje. Co mě velmi potěšilo jsou průchodky kolem hlavy rakety, které mají hluboký tunel pro struny. Díky tomu je výplet v rámu rakety z vnější strany krásně uklizený a při nízkých čopovaných úderech či vyklepávání antuky z bot nehrozí, že byste struny nechtěně porušili.

Pro koho tenisové rakety Head Graphene 360+ Gravity jsou?

Z raket jsem opravdu nadšený a troufám si tvrdit, že nová řada Head Graphene 360+ Gravity se může stát v rámci raket od Headu bestsellerem. Kromě těchto dvou závodních kousků nabízí ještě další výkonnostní model Gravity Tour o váze 305 g, který může být zlatým středem pro turnajové hráče a tenisové nadšence. Pak jsou zde lehčí modely Gravity MP Lite s 280 g, Gravity S s 285 g s větší hlavou 670 cm2 a nakonec verze Gravity Lite také s hlavou 670 cm2 a hmotností 270 g. Rakety vám nabídnou velký prostor pro zlepšení a nehrozí, že by vám po nějaké kratší době přestaly stačit. Konkrétně testovaný MP model ocení nadějní junioři s aktivním celodvorcovým pojetím hry. Nejtěžší verzi Pro doporučím již vyzrálým turnajovým hráčům, kteří hrají od začátku do konce agresivně a mají rádi výměny pod vlastním vedením. Největší výhodou oproti všem ostatním Headkám je všestrannost ve všech herních situacích. Zatímco jiné rakety vám dopředu diktují, jak s nimi máte hrát, nová řada Gravity jde cestou naprosté svobody herního stylu bez kompromisů. Není to však kopie Wilson Clash, to ani náhodou. S raketami Gravity se nejenom příjemně hraje, ale také výborně tvoří aktivní výměny. Můžete se do nich opřít a hrát agresivně co hrdlo ráčí. Jsou přesné, tvrdé a přesto komfortní. Ten rozdíl oproti Clashkám je výrazný, a to v posunu více směrem k závodnímu tenisu. Pokud se tenisem nejenom bavíte, ale toužíte na kurtu také dominovat a vyhrávat, pak jsou tyhle rakety vynikající volbou. Headu se podařilo vytvořit skutečně povedené rakety pro nastupující novou generaci výkonnostně zaměřených hráčů a hráček. Pevně však věřím, že díky pestré nabídce lehčích modelů si jejich kvality užijí nejenom mladí, ale také starší a méně zkušení hráči s velkou chutí a energií se neustále zlepšovat. Chci do nabídky Head Gravity »

Závěrečné shrnutí

+ Plusy tenisových raket Head Graphene 360+ Gravity PRO a MP

  • Všestranně agresivní výkonnostní rakety
  • Příjemně pružný dynamický rám
  • Obrovský sweetspot
  • Přesné a tvrdé údery
  • Forhendový spin a dominantní servis
  • Nemají výraznější slabiny
  • Unikátní dvoubarevný design

- Mínusy tenisových raket Head Graphene 360+ Gravity PRO a MP

  • Menší nestabilita hlavy při čopech
  • Horší citlivost při kraťasech

Další servis tenisového čtení...

RECENZE: Tenisové boty Head Sprint SF Clay RECENZE: Tenisová raketa Head Graphene 360 Speed Pro RECENZE: Tenisová raketa Head Graphene 360 Radical PRO

Starší články