Zima, déšť a plískanice. Dá se hrát padel, i když je chladno nebo zima?
Ukážeme ti výhody hry v chladných a mokrých podmínkách. A prozradíme několik tipů, které využiješ při tréninku, abys zlepšil svůj padel.
V dnešní recenzi bych vás rád seznámil se sálovkami od Yonexu s označením Power Cushion 65 Z2. Sám jsem byl zvědavý, co mě při testu čeká, jelikož yonexácké boty jsem dosud na nohou neměl. Pokud jde o reference ostatních hráčů, nejčastěji jsem slyšel chválu na to, jak jsou boty od Yonexu pohodlné, občas též kritiku, že moc nevydrží. To druhé ovšem po několikadenním testu těžko rozlousknu.
Předpokládám, že se těmito řádky probírají především bojovníci, kteří už badminton hrají, a tudíž mají své skvělé, odzkoušené sálovky. Těm bych chtěl vzkázat, že to nevadí. Pořiďte si ještě jedny. Pokud se badmintonu nebo jakémukoli halovému sportu věnujete častěji než jednou týdně, dva páry bot určitě využijete. Jejich střídání má hned několik výhod. Jen tak namátkou: Doporučují to ortopedové, protože každá obuv namáhá a otlačuje nohu trochu jiným způsobem. Pokud vás jeden pár opustí, nemusíte shánět nové okamžitě, ale můžete výběru badmintonové obuvi věnovat náležitou pozornost, jakou si zaslouží. Navíc se mi už několikrát stalo, že mi propocené tenisky nestačily do druhého dne uschnout, a lézt do mokrých střevíců není nic příjemného. Aniž bych chtěl naše čtenářky ohromovat svým botníkem, dnes jsem shledal, že můj osobní botový park aktuálně zahrnuje pět párů sálovek na různém stupni obnošenosti.
Designově jde o pohledné obutí s bílou špičkou a černo-oranžovou patní částí. Jelikož převážně na kurtu poskakuji v Mizuno, jehož barevné kombinace bývají dosti divoké, 65 Z2 na mě působí neokázale, ale příjemně.
Oceňuji, že je bota vybavena 7 dírkami na uvázání tkaniček. To jistě uvítají hráči, kteří preferují pevně staženou nohu, kterou cvička dokonale obepne. Menší nedostatek shledávám na dvojitém prošití, neboť obsázkou je bota opatřena pouze na vnitřní straně špičky od jazyka až k prsteníku. Protože škorně zpravidla nejdříve prošoupu na vnější straně pravačky, kde se brzdící končetina snaží prodrat ven, obávám se, že pro můj upracovaný herní styl nebudou botky v tomto místě příliš odolné.
Pokud jde o vnitřní polstrování, obuv obstála na výbornou. Uvnitř je velmi pohodlná a už na první nazutí nikde netlačí. I po dvou hodinách poměrně intenzivní hry jsem ze střevíce vytáhl nohu zcela bez bolestivých otlaků, odřenin nebo puchýřů. Stejně jako u jiných sálovek jsem se trochu potýkal s větráním. Boty mají pouze dva nevelké trojúhelníky ve špičce, takže po delším hraní jsou pořádně promáčené. Osobně preferuji tenisky, které na povrchu disponují vyšším podílem síťoviny. Ta sice bývá méně trvanlivá, ale zajistí lepší cirkulaci vzduchu během turnajů a jiných akcí, kde jsou nohy v zápřahu po celý den.
Vnitřní vložka není v botě vlepená, což má tu přednost, že se dá při propocení lépe usušit nebo i vyprat. Nevýhodou je, že po delším opotřebení se vkládané vložky někdy v botě začnou shrnovat a tlačí, ale obvykle není problém je vyměnit za nové vložky do sálovek.
Boty Yonex Power Cushion 65 Z2 patří k lehčím modelům, a navíc jsou vybaveny technologiemi pro perfektní odpružení, které skutečně fungují. Při výskocích i dopadech jsem chvílemi hrál s pocitem, že nosím boty sedmimílové. Cushion - polštářek v názvu - vskutku není jen proto, aby se tyto Yonexovky dobře prodávaly.
Určitým zklamáním pro mě však byla stabilita boty na povrchu kurtu. Dezén podrážky je vybaven speciálním šestiúhelným rýhováním Hexagrip, které by údajně mělo zvyšovat přilnavost boty. Moje zkušenost je v tomto směru dosti rozpačitá. Na dokonale čistém kurtu sedí boty dobře, ale jakmile jsem je zkoušel před zavíračkou (kdy jsou kurty po celodenním provozu přeci jen poněkud znečištěné), při prudkých pohybech, zejména v šikmém nebo bočním směru podrážky občas nečekaně podklouzly, a necítil jsem se na nich úplně jistě. Pro zkoušku jsem na stejný (tj. ne úplně čistý) kurt vyběhl ve svých starých sálovkách a tento problém jsem nezaznamenal.
Jsem přesvědčen, že na čerstvě vytřených hřištích budete pevní v kramflecích, a boty vám podkluzovat nebudou. Ovšem s ohledem na to, v jakých podmínkách a v jakých halách se náš malý sport hraje, obzvláště pokud obrážíte turnaje v různých městech, byl bych s výběrem této obuvi poněkud opatrný. Je to velká škoda, protože jinak botě není v zásadě co vytknout. Vždy ale avizuji, že vnitřní pohodlí a přilnavost k povrchu jsou pro mě zcela základní vlastnosti badmintonového obutí.
Boty Yonex Power Cushion 65 Z2 by svým vzhledem i vnitřní konstrukcí měly vyhovovat všem typům hráčů od úplných začátečníků až po velmi pokročilé harcovníky. Pokud od boty vyžadujete naprosté pohodlí jak při tvrdých dopadech, tak v klidnějších fázích výměn, dokonalá vnitřní vycpávka a odpružení vás nezklamou.
O stupeň rozvážnější ale buďte, pokud je vaší prioritou bezchybná přilnavost k povrchu. A to zejména v případě, jestliže často hrajete na kurtech, které nejsou dobře udržované, nebo už mají za sebou mnoho odehraných sezón.
Chci boty Yonex Power Cushion »