Proč je hokej dobrý sport pro vaše dítě a co s sebou na první trénink?


6 minut čtení

Nahlédněme společně pod pokličku tomu, jak vypadá hokejový trénink těch úplně nejmenších.
Vybíráte sport pro své dítě? Zaujal vás hokej, ale nemáte potřebné informace? Nahlédněme společně pod pokličku tomu, jak vypadá hokejový trénink těch úplně nejmenších. V úplných počátcích představuje lední hokej pro děti především zábavu. Trenéři se ty nejmenší snaží zaujmout formou různých her. Děti se tak především baví a vlastně ani netuší, že se přitom učí bruslit. Tato zábavná forma s novými kamarády jím přinese společné zážitky a radost ze hry nejen pro ně samotné, ale také pro jejich rodiče. [caption id='attachment_21846' align='aligncenter' width='633'] Do 5. třídy se v soutěžních utkáních nepočítají branky ani výsledky - důraz je kladen na radost z pohybu.[/caption] Tak jako jiné sporty, prospěje dítěti nejen po fyzické, ale také psychické stránce. Zažijí radost z vítězství, ale zároveň se v pozdějším věku naučí přijímat také nezdary formou prohry. Kromě tréninků na ledě je ve většině klubů součástí průpravy také atletická a gymnastická příprava. Obě tato sportovní odvětví jsou u nejmenších dětí rovněž jako tréninky na ledě vedeny většinou pestrou a zábavnou formou. Při kolektivním sportu se také rozvíjí osobnostní stránka dítěte, kdy se učí s ostatními vrstevníky spolupracovat, být zodpovědné a dodržovat nastavená pravidla (a také plnit různé úkoly). Při tréninku či utkání zase děti pocítí soutěživost, ale zároveň je také hra donutí ke vzájemné týmové spolupráci.

A co si vlastně vzít na první trénink?

Základním a nejdůležitějším kouskem vybavení je helma. Dětem, které teprve začínají dělat první krůčky na ledě, postačí pro začátek lyžařská. V krajním případě i cyklistická. Brusle se na první trénink dají často půjčit. Po pár trénincích je ale lepší, aby dítě mělo vlastní brusle, které mu padnou. Dalším prvkem jsou pořádné teplé rukavice. Pro lepší pocit a zbavení strachu z pádu můžete přidat i chrániče na kolena. Tato výbava je pro první tréninky plně dostačující, protože děti se učí bruslit s oporou, což jsou na většině stadionů malé plastové branky. Jakmile si budete jistější, že je to správná cesta a vaši ratolest bude hokej bavit, je na čase pořídit další kousky hokejové výbavy. Postupně můžete přidávat chrániče ramen a loktů – ty můžou v začátcích spíše omezovat v pohybu.

Koukněte, jak obléci hokejovou výstroj

Děvčata na hokeji

V současné době se lední hokej těší velké oblibě u také děvčat. Je tak zcela běžné, že v členských zemích IIHF, hrají od nejútlejšího věku hokej také holky. Navíc popularita tohoto sportu u nich neustále roste a tak je jejich podíl mezi chlapci každým rokem vyšší i v naší republice. Dokladem toho je posun ženského národního týmu na olympijské hry. Jako rodič děvčete mohu říci, že společné trénování chlapců a dívek na ledě není vůbec žádnou překážkou. Když jsou děti malé, vůbec nevnímají rozdíly a jsou kamarádi všichni společně. Později dokonce rychleji vyspívající dívky, bývají do určitého věku na trénincích lepší než někteří chlapci. Příchodem do vyšších ročníků se však toto mění a chlapci jsou samozřejmě silovější. Tento rozdíl je kompenzován faktem, že děvčata již od malička mohou nastupovat do soutěžních utkání s o dva roky mladšími kluky. Přečtěte si také, jak vybrat a zkrátit dětskou hokejku.

Hokejový nábor

Většina klubů láká děti do svých řad pomocí hokejových náborů a to ať už bruslením ve školkách či jinou formou. V posledních letech se stal velmi oblíbeným projekt, pořádaný Českým hokejem s názvem Pojď hrát hokej. Je to akce pro děti ve 4-8 let a jejich rodiče, kterým se naskytne unikátní příležitost seznámit se s hokejovým prostředím. Pro děti je připraven zábavný program na ledě i mimo něj, rodiče zde získají podrobné informace o tom, co obnáší mít doma malého hokejistu. Většina se vůbec poprvé dozví zásadní informaci, že řada klubů může díky svazovému projektu Výstroj pro nejmenší poskytnout potřebně hokejové vybavení na celou sezónu zcela zdarma. [caption id='attachment_21850' align='aligncenter' width='633'] Neplatí tvrzení, že čím lepší vybavení nebo výstroj, tím lepší hokejista.[/caption]

Soutěže

Od první třídy se děti ve svých klubech zapojí do mistrovských utkání organizovaných Českým svazem. Aby se zabránilo tlaku na výsledky, nejsou do páté třídy zápasy počínány na skóre, ale jde zde především o zážitek ze samotné hry. Od šesté třídy už se naopak tvoří tabulky s výsledky jednotlivých klubů a také statistiky hráčů. O vhodnosti tohoto hodnocení se vedou neustálé diskuze s různými názory ať už odborníků, tak především široké veřejnosti z řad mladých rodičů malých a později již dospívajících hokejistů.

Finanční náročnost

Hokej je v naší společnosti často brán jako finančně náročný sport. Pokud má člověk finanční prostředky, může i za dětskou výbavu utratit desetitisíce korun. Nicméně to rozhodně není jediná cesta. Stačí o vybavení přemýšlet a hledat varianty. Například vytipovávat slevové akce nebo vybavení nakoupit v setech, které ve výsledku vyjdou levněji. Samozřejmě s přibývajícím věkem dětí rostou jejich nároky na lepší vybavení. Je tedy pouze na rodičích, zda zvolí cestu střídmější nebo zda už od začátku preferují profesionálnější přístup. Rozhodně však neplatí tvrzení, že čím lepší vybavení nebo výstroj, tím lepší hokejista.

Starší články