Orientační běh v jakékoliv době


8 minut čtení

Vyrazte do lesa a užijte si orienťák. Komfort klesá, endorfiny stříkají.
Orientační běh nebo také orienťák – atraktivní sport v přírodě pro všechny věkové kategorie. Sport, který zapojí tělo i zbystří mysl. Stačí nazout boty, vzít mapu a vyrazit do lesa.

Jde to i bez zkušeností

Pokud nemáte zkušenosti s orienťákem, nezoufejte. Pochopit princip a naučit se s mapou není vůbec těžké. Orientační běh spočívá v oběhnutí kontrol zakreslených v mapě ve stanoveném pořadí. Podle mapy se běžec orientuje, tedy porovnává symboly v mapě s okolním terénem a vymýšlí, kudy se vydá na následující kontrolu. Navíc si nese na pomoc buzolu, podle které orientuje mapu na sever. [caption id='attachment_19716' align='alignnone' width='633'] Takto vypadá orienťácká mapa s ukázkovou tratí. Dočkáme se někdy SportObchod cupu?[/caption] Kontroly jsou v lese označeny oranžovobílým lampionem a při závodech se průchod kontrolou značí elektronickým čipem. V mapě je trať značena pomocí fialových mapových značek:
  • start = trojúhelník
  • kontroly = kružnice
  • cíl = dvojitá kružnice
Pro upřesnění umístění kontrol jsou na mapě doplněny textové popisy, aby to měl běžec jednodušší (ukázku uvidíte na mapě). Orienťáci v praxi používají místo textových popisů tzv. piktogramy vytištěné na malém papírku zvlášť (tzv. popisky).

Orientační běh = individuální sport

Orienťák má tu výhodu, že se jedná o individuální sport. Tělocvičnou orientačních běžců je les, který naštěstí většinou najdeme nedaleko. Můžeme se v něm na tréninku pohybovat sami, v klidu (pokud je potřeba tak i za dodržování epidemických opatření). Při pohybu mezi kontrolami běžec běží buď po lesních cestách, pěšinách nebo volným terénem. Šance potkat větší množství osob je opravdu malá.

Jak si zaběhat i s omezeními?

Závody a hromadné tréninky se pomalu rozjíždí, ale rozhodně to není stav, na který jsou orienťáci zvyklí. Možností, jak si užít orienťák, je ale stále dost. Po celé České republice existuje několik desítek areálů pevných kontrol. Jsou to místa, kde najdete kontroly celý rok - stačí si vytisknout mapu z webu a vyběhnout na trať. [caption id='attachment_19718' align='alignnone' width='633'] Už jste někdy v lese potkali orienťácký lampion? Autor: Matěj Burda[/caption] Podobně fungují i výukové mapy, které pokrývají téměř každý okres a slouží pro běžce, kteří se s orienťákem teprve seznamují. Není na nich zakreslena trať, ale jsou vhodné pro pochopení mapy a mapových značek. Na výukové mapě se můžete jen tak proběhnout nebo si nakreslit vlastní trať. Více se o areálech pevných kontrol a výukových mapách v blízkosti vašeho bydliště dozvíte na webu zacitorientak.cz.

Individuální tréninky s mapou

Řada orienťáckých oddílů se rychle adaptovala na režim individuálních tréninků. Lampiony nejsou v lese rozneseny jen jedno odpoledne, ale klidně i po celý týden. Zájemci o trénink se rozprostřou do většího časového rozmezí a v lese se nepotkávají. [caption id='attachment_19719' align='alignnone' width='633'] V létě se potkáte i s vícedenními závody v orientačním běhu. Foto: Vojtěch Illner[/caption] Kromě těchto „klasických“ tréninků se nyní hojně běhají i ty virtuální. V lese vůbec nemusí být rozestavěné kontroly a pomocí aplikace v chytrém telefonu (aktuálně je nejpoužívanější UsynligO) si stáhnete nebo vytisknete mapu s tratí. Během tréninku pak musí mít telefon zapnuté určování aktuální polohy a automaticky vyhodnotí, jestli jste u kontroly správně nebo kufrujete.

Co k orientačnímu běhu potřebujete

Začněte tím, že si najdete oddíl orientačního běhu ve svém okolí. Bude to skupina lidí, se kterou si zajdete na společné tréninky, naučí vás mapové základy a ukáží vám první závody. Pořiďte si kvalitní boty do těžšího terénu s agresivním vzorkem a pevným svrškem. Většinu tratě se orienťáci pohybují mimo zpevněné cesty. Na závod se hodí mít závodní čip, nicméně si ho můžete zapůjčit na jakýkoliv závodech. Pořiďte si buzolu (vsaďte na palcovou variantu, lépe se s ní manipuluje), abyste zbytečně nebloudili. Nachystejte si sportovní oblečení a dobré ponožky, ideálně pevné speciální podkolenky. Při průběhu hustým lesem a ostružiním budete rádi, že nemáte dodřené holeně. Nemáte pořádné boty do terénu? Odolné a agresivní boty na orientační běh si vyberete i u nás. Do nabídky pro orienťáky »

Závody 2021

Shromažďování sportovců je stále omezeno, nicméně první závodní akce se už chystají. Zatím je v plánu pouze pár schválených závodů vyšší kategorie. V létě snad budeme moci vyrazit závodit všichni. Pokud s orienťákem začínáte, zvolte jako první závod ligu vašeho kraje, tzv. oblastní žebříček. Závod se bude pořádat v blízkosti vašeho bydliště, z pravidla nebude trať příliš náročná a poznáte kolektiv orienťáků ze svého okolí. Navíc na startu závodu dostanete mapu z oblasti, do které se budete snadno vracet v tréninku. Pro začátečníky je určena kategorie P neboli příchozí. Můžete si orienťák v klidu zkusit a náročnost trati je tomu přizpůsobena. Pro menší děti jsou připraveny pro jistotu trasy vyznačené fáborky. Nemusíte se bát, že by v lese nevěděly, kudy běžet dál. [caption id='attachment_19955' align='alignnone' width='545'] Pro začátečníky je připravená kategorie příchozí.[/caption] V létě vyrazte na tzv. vícedenní závody, které jsou spojeny s doprovodným programem. Závod je rozdělen na několik etap, každý den se vydáte na jednu až dvě. Vyzkoušíte si různé délky tras - od sprintu po dlouhou trať. Většinou je od pořadatele k dispozici ubytování ve formě kempu. Všechno podstatné se děje v blízkosti shromaždiště - místa, kde najdete týmové stany, doběh závodu, vyvěšené veškeré potřebné informace (propozice) a budou se tu vyhlašovat vítězové. Můžete se těšit na různé stánky se sportovním vybavením a občerstvením. Pro rodiny s dětmi je často vyhrazen kemp stranou, aby nebyli v noci rušeni. Je to skvělá kombinace letní mini dovolené a zajímavého sportu. Za nás mrkněte na: Všechny závody pořádané v Česku najdete na stránkách Orientačního systému Českého svazu orientačních sportů.

Přicházíme orienťáku na chuť

[caption id='attachment_19717' align='alignnone' width='633'] Na MS 2021 se budeme těšit i na výkon Miloše Nykodýma.[/caption] Jsme rádi, že SportObchod.cz a Český svaz orientačních sportů nově zahájili spolupráci a již brzo se můžete těšit na rozšířenou nabídku pro orienťáky na našem e-shopu. Česká republika v červenci 2021 totiž hostí Mistrovství světa v orienťáku v Doksech. Světová špička na naší půdě v čele s českými atlety. Máte se na co těšit. Chci začít s orienťákem » Užitečné odkazy pro budoucí orienťáky:  ...a nebo mrkněte na další články na blogu: 

Starší články