Merino vlna #1 – objev jemný dotek přírody


5 minut čtení

Merino je spolehlivý parťák na každý den. V zimě hřeje, v létě chladí, je příjemné a navíc ho můžeš dlouho nosit bez potřeby praní.

Oblečení z merina užiješ celoročně nejen při různých outdoorových aktivitách, ale i při běžném nošení. V zimě hřeje, v létě chladí, je antibakteriální a příjemně se nosí. A navíc, oproti syntetickým materiálům vůbec nezapáchá, dokonce ani prát se nemusí tak často. Stačí ho nechat vyvětrat. Skutečně dokonalý parťák do nepohody, ale i do sluncem zalitého dne.

Merino ovce se chovají zejména na Novém Zélandu

Víš, že...

...norský badatel Roald Amundsen se také oblékal do vlny? A to nejen při dobytí jižního pólu před 110 lety (přesně 14. prosince 1911), ale i při všech svých polárních výpravách. Už tehdy věděli, co vlněné oblečení dokáže. Nosili ho nejen polárníci, ale i horolezci.

Merino vlna je přírodní vlákno chlubící se nadčasovými vlastnostmi a poskytuje pohodlí, o kterém se mnohým ani nesnilo. Sympatické je její celoroční využití. Oblečení z merina ti perfektně poslouží nejen při pobytu v přírodě či kempování, ale i při sportu a cestování. Stejně tak ho můžeš obléknout do práce, večer na pivo nebo ho dát svým ratolestem do školy. Do merina se navíc můžeš zachumlat do slova od hlavy až k patě. Zkrátka a dobře, merino je univerzální oblečení do každého počasí a na jakoukoliv aktivitu.

Nutno ale podotknout, že není merino jako merino. Pojďme tedy společně tento malý velký zázrak prozkoumat podrobněji. Dnes si řekneme, co vlastně to zázračné merino je a jak se získává.

Co to je merino vlna

Merino vlna, jak už sám název naznačuje, je vlna z ovcí plemene Merino, které je jedním z nejodolnějších a zároveň nejstarších plemen na světě. Pochází pravděpodobně ze severní Afriky, odkud se ve středověku dostalo do Španělska a v průběhu času i do dalších zemí. Za vlády Marie Terezie se chovalo dokonce i v českých zemích. Dnes se tyto ovce pasou na rozlehlých pastvinách Nového Zélandu a Austrálie. V obou těchto lokalitách ovce Merino překonávají výrazné teplotní rozdíly v průběhu dne a noci, proto jsou jejich vlákna tak ochranná a odolná.

Merino ovce překonávají vysoké teplotní rozdíly, a proto je jejich vlna tak odolná

Jak se merino vlna získává

Nejznámější firmy, jako například norský Devold či Icebreaker, si pečlivě vybírají ovčí farmy, od kterých vlnu kupují. A to vše z lásky k přírodě a úctě k ovcím samotným. Proč to všechno? Jedině zdravá ovce žijící v příjemném prostředí, bez stresu, pasoucí se na otevřené pastvině, kde má dostatek volného pohybu a možnost se kdykoliv podle potřeby napást, přístup k čisté vodě, je pravidelně kontrolovaná z důvodu předcházení různým nemocím, může vyprodukovat vysoce kvalitní merino vlnu. Proto se o ně farmáři s takovou péčí a důsledností starají.

V horách novozélandského Jižního ostrova žije okolo 2 milionů ovcí Merino, což představuje asi 5 % všech tamních ovcí chovaných na stovkách farem. Jejich stříhání probíhá od srpna do listopadu, dle klimatických podmínek a farmáři si na to najímají zkušené a vyškolené střihače. Každý ostříhá kolem 200 ovcí denně. Ostříhat se musí všechny ovce ze stáda starší než 11–12 měsíců, jinak by mohly mít různé zdravotní problémy, a navíc by neostříhaná vlna narostla do délky, kdy by už nešla spřádat na kvalitní přízi. Jedna ovce obvykle poskytne 2–4 kg vlny, některé zdroje uvádí dokonce 5–6,5 kg. U berana je číslo vyšší, a to 10–12 kg.

Z jedné ovce střihači získají od 2 do 6,5 kg merino vlny. U berana to může být 10–12 kg

Nejpřísnější nároky na merino vlnu

Při stříhání farmáři vlnu klasifikují podle konkrétních specifikací svých odběratelů a dále ji třídí. Každý výrobce produktů z merino vlny má jiné požadavky na její kvalitu. Proto je i na trhu nepřeberné množství oblečení různého obsahu merino vlny a dalších přidaných směsových materiálů. Každý takový kousek má proto odlišné vlastnosti, různé využití, jinak se nosí, jinak se o něj pečuje a také nestejnou dobu vydrží.

Vlákno kvalitní merino vlny musí být silné. Taková si vybírají přední výrobci, jako výše zmíněný Devold a Icebreaker. Slabá vlákna se totiž přetrhnou už během zpracování, anebo pak nošení, kdy mohou způsobit vadu materiálu.

Třeba Icebreaker pro zajištění měkkosti a hedvábnosti stanovuje maximální a minimální průměr vlákna. Pro výrobu spodního prádla používá extrémně jemná merino vlákna o průměru 17–19 mikronů (1 mikron se rovná jedné miliontině metru). Pro bližší představu, lidský vlas má průměr okolo 50 mikronů. Takže vlákno je opravdu až neuvěřitelně tenké. Dále si vybírá pouze vlnu bílou bez barevných odchylek, nebo určuje maximální povolený obsah rostlinných částic surové merino. Tím vším si u farmářů zajistí takovou kvalitu vlny, která odpovídá jejich požadavkům na prvotřídní výrobky.

Starší články