Jaké doplňky stravy pro hokejisty zařadit do jídelníčku - 1. část
Hokej klade extrémní nároky na tělo i mysl. Správná výživa a doplňky jako protein, kreatin či omega-3 ti pomohou podat nejlepší výkon.
V předchozím díle jsme společně objevovali tajemství merino vlny. Řekli jsme si, co vlastně ta zázračná merino vlna je a jak se získává. Dnes se seznámíme s předními outdoorovými výrobci vlněného oblečení a jejich nabídkou na trhu.
Roald Amundsen se na své výpravy oblékal u norské značky Devold? Jejich vlněné svetry, spodní prádlo, čepice i ponožky byly pro svou kvalitu oblíbeny nejen mezi polárníky, ale i severskými námořníky či rybáři. A některé modely se vyrábí dodnes.
Čistě přírodní vlákno vlny z ovcí Merino zažívá v posledních letech opravdový boom. Být jednou z oněch ovcí, budu na sebe pyšná. Tak nějak ale tuším, že ony to neřeší. Pasou se v nádherném prostředí a navíc jsou oblečeny v přírodním materiálu. A to nám lidem, kteří se v poslední době přírodě vzdalujeme, hodně uniká. Chodíme na výlety v tričkách ze syntetiky a plastových lahví, pijeme upravovanou vodu, na pařezu svačíme chemicky ošetřené ovoce.
V roce 1994 začal podobně uvažovat zakladatel novozélandské firmy Icebreaker, který si tento rozpor uvědomil a začal tvořit jiný příběh. Říká: „Byl jsem šokován, když jsem zjistil, že všechny syntetické outdoorové tkaniny - jako polyester a polypropylen - jsou vyrobeny z plastu. Připadalo mi šílené utíkat do přírody v igelitovém sáčku.“ Od jednoho chovatele Merino ovcí dostal na vyzkoušení triko, které už nechtěl sundat. Nosil ho na sport, do přírody, spal v něm, byl nadšený z toho, že se v něm nepřehříval a zároveň mu nebylo chladno. Triko z takového materiálu mu dávalo smysl a od roku 1995 vyrábí z vlny různé typy oblečení. Jako první přišel s technologií, jež dokáže na merino vlnu tisknout vzory. Dnes patří Icebreaker k předním výrobcům funkčního oblečení, a my se u nich můžeme zahalit do merina od spodního prádla, ponožek, triček s krátkým i dlouhým rukávem, legín, mikin, vest, svetrů, bund, šatů i sukní, rukavic až čepic. Tyto kousky jsou vyrobeny v různých gramážích vlny pro využití v rozdílných teplotních podmínkách. A to jak ze 100% Merino vlny, tak i s podílem dalších přírodních materiálů, ať už bavlny, lnu, nebo dále tencelu, nylonu, lycry či elastanu.
Nejstarším a nejvýznamnějším průkopníkem a výrobcem vlněného oblečení je značka Devold - norský specialista na termoprádlo. Zpracování vlny se věnuje už od roku 1853. Jejich vlněné prádlo oblékali do drsných severských podmínek jak polárníci a horolezci, tak i rybáři či námořníci. Na své tradici a kvalitě si zakládá. Důkazem je kontrolovaný proces výroby. A to od střihu ovcí, předení příze, tkaní pletenin, až po šití finálního produktu. Funkční oblečení vyrábí z 100% merino vlny, a patří k nejkvalitnějším značkám na současném trhu. Oblékne nás do od hlavy po paty stejně jako Icebreaker. Navíc si můžeme vybrat i vlněné bundy, které mají vlastnosti membránových.
Další norskou značkou s více jak 100letou tradicí je značka Helly Hansen, založená v roce 1877. Námořní kapitán bojující s drsnými norskými živly začal se svou ženou vyrábět voděodolné oblečení, které by ochránilo pracovníky na moři. Už po roce své existence firma získala na světové výstavě v Paříži první ze svých mnoha ocenění. Od padesátých let se mimo jiné podílí na výbavě olympijských jachtařů. Dnes ve svých produktových řadách nabízí i funkční oblečení z merino vlny, ať už jsou to trika, mikiny nebo spodky.
Originální a funkční produkty z těch nejkvalitnějších materiálů, i merino vlny, nabízí také tradiční norská značka Bergans. V roce 1908 začala výrobou batohů, jež také použil R. Amundsen na své expedici při dobytí Jižního pólu. Dnešní nabídka funkčního oblečení z merino vlny je zárukou spokojenosti, ať už se jedná o spodní prádlo, trika, mikiny, čepice, svetry nebo bundy.
Kari Traa je nejmladší zástupce norských značek, založená v roce 2002. Svým sportovním a funkčním oblečením nejen z merino vlny oslovuje všechny ženy a dívky, které chtějí být samy sebou.
Nápadité kousky šije s velkým pochopením pro jejich potřeby, a ony se díky tomu cítí skvěle. Její zakladatelka, norská freestylová lyžařka, několikanásobná olympijská medailistka a čtyřnásobná mistrině světa, má díky své disciplíně k horám a přírodě velmi blízký vztah. I ona si zakládá na tom, že s ovcemi merino, ze kterých získává vlnu, je slušně zacházeno. Všestranná spokojenost se vždy projeví na každém originálním designu, který potěší, ať už jsou to trika, nátělníky, spodní prádlo, legíny, ponožky, čepice, nákrčník, čelenka, rukavice či dokonce overal.
Na značce jde zkrátka vidět, že výrobky jsou od žen pro ženy.
Funkční trika, mikiny, svetry, košile a čepice z vlny nabízí i švédský výrobce špičkového outdoorového oblečení a vybavení, Fjällräven. Příběh této značky začal psát její zakladatel daleko před jejím založením v roce 1960. Průkopnické novinky jako hliníkový rám na batohy nebo první dvouplášťový stan ho vynesly na výsluní outdoorového trhu, kde utvářel skandinávský styl pobytu v přírodě. Dnes ve svých produktových řadách využívá i vlnu, a to z různých zdrojů. Kromě jemné merino, na základní vrstvy oblečení a brattlandské vlny ze švédských farem, na svetry (obě mají dohledatelný původ), více používá recyklovanou vlnu (Re-Wool) a také přidává vlnu z přebytků. Společnost Fjällräven se snaží být nejudržitelnější značkou v odvětví.
V americkém Coloradu v roce 1994 založili dva lyžařští instruktoři značku Smartwool. Nejprve se zaměřili na výrobu ponožek z vlny, protože nebyli spokojeni s vlastnostmi těch současných. Postupně se jim podařilo vybudovat společnost, která nyní nabízí i další druhy oblečení, jako např. spodní prádlo, trika, legíny nebo rukavice. I oni vyrábí z té nejkvalitnější merino vlny pocházející od certifikovaných farmářů na Novém Zálandu. A to nejlepší nakonec.
Jak je na tom česká produkce s nabídkou kvalitního oblečení z merino vlny, které si v Sportega vyberete?
V roce 1999 si v Bystřici pod Hostýnem zrealizoval svůj sen zakladatel firmy Sensor. Vyrobil první sportovní funkční trička, která neškrábou a jsou příjemná na těle, a to z dodávky 100m příze. Do jednoho je prodal. Dnes po letech inovací firma vyrábí funkční oblečení pro řadu sportů, a hlavně šije stále v České republice.
V jejich portfoliu zaujímají důležité místo i produkty z merino vlny od novozélandských oveček. Zakládají si na barevnosti, kvalitě vlny, různých gramážích, poměru vlny a ostatních materiálů v závislosti od účelu, který mají splňovat. Osloví tak všechny sportovce a pohybové nadšence, kteří si díky tomu vyberou z nabízených kolekcí podle druhu aktivity a teplotních podmínek.
Je libo spodní prádlo, trika s krátkým či dlouhým rukávem, dresy, legíny, ponožky, mikiny, čepice, nákrčníky do teplého nebo studeného počasí, či oboustranné? V Sensoru vyberete vše.
Rodinná firma Kama vznikla v roce 1989, a to díky vzrůstajícímu zájmu mezi známými o doma pletené čepice na starém pletacím stroji. Dnes je výroba, kromě těchto stálic, rozšířena i na sportovní svetry či rukavice, trika, sukně, šaty, šály, podkolenky a další módní doplňky se zajímavými vzory. Své produkty vyváží do bezmála třiceti zemí světa a mimo jiné obléká i andorrské sportovce na ZOH v Pekingu. Svojí kvalitu dosahují i díky použitému materiálu, kterým je 100% Merino vlna. A stejně jako Sensor, i Kama vyrábí v České republice, což také vzbuzuje velké sympatie.
Značek, které nabízejí oblečení z merino vlny, je na trhu samozřejmě daleko více. My jsme zde pro vás vybrali pár zástupců se zajímavým příběhem, filosofií a láskou k životnímu prostředí a naší planetě. Všechny tvoří portfolio značek Sportega, takže je u nás i snadno zakoupíte.
V dalším díle se zaměříme na sporty a aktivity, při jakých funkční oblečení z merino vlny využijeme. Také si připomeneme, jak vhodně vrstvit, abychom se cítili příjemně a radost z pohybu i výkonu si vychutnali téměř až do bezvědomí.