Poradíme vám s výběrem dětské hokejky a naučíme vás ji zkrátit i správně omotat.
Hokejka je jednou z nejdůležitějších částí hokejové výstroje. Rodiče mladých hokejistů by se proto měli zajímat o to, jak vybrat dětskou hokejku. A když nenajdete správnou velikost, je dobré vědět, jak dětskou hokejku zkrátit.
Jak vybrat dětskou hokejku
Pokud vaše dítě začíná s hokejem v útlém věku, a zároveň se teprve učí bruslit, naprosto mu postačí dřevěná hokejka. Koneckonců ještě nedávno s dřevěnými hokejkami hráli hráči i extraligu. S dřevěnou baldou si děti v pohodě vystačí celou první sezónu. Oproti kompozitce tak ušetříte pár stovek, které můžete investovat třeba do kvalitnějších hokejových chráničů.
Dětské hokejky pro předškoláky
Jestliže hokej chytil dítě za srdíčko, poohlédněte se po kompozitové dětské hokejce. Pro děti zhruba do 8 let vybírejte z nabídky žákovských hokejek. Nejprve potřebujete znát zahnutí čepele. Pro určení správného zahnutí se na dítko podívejte při hře, nebo mu dejte do ruky třeba smeták a zjistěte, kterou ruku drží dole. Pokud bude mít levou ruku dole, kupte mu hokejku s označením levá ruka dole. Pokud bude držet dole pravou ruku, volte variantu pravá ruka dole.
U výběru dětské hokejky změřte výšku dítěte
Pro větší děti zhruba mezi 8 až 12 lety je lepší hledat hokejku mezi juniorskými hokejkami. Věk u výběru hokejky je však pouze orientační ukazatel. Řídit se musíte spíše podle výšky a váhy dítěte. Pro výběr délky hokejky změřte dítě bez bruslí pod špičku nosu. Pokud měříte na bruslích, natáhněte metr jen po bradu. Podle váhy dítěte pak vyberte správnou tvrdost (flex) hokejky. Platí to, co u dospělých - čím těžší a silovější hráče, tím tvrdší hokejka a větší flex.
Seniorské hokejky nekupujte ani pro vyšší děti
Pro nejvyšší děti jsou vhodné intermediate hokejky. Obvykle s nimi hrají hokejisté okolo 15 let s výškou do 170 cm. Ani větším dětem rozhodně nekupujte seniorské hokejky. A to ani s tím, že je později zkrátíte. Dětské hokejky mají kratší čepele a pružnější shafty pro snadnější ovládání puku. Shaft hokejky pro dospělé bude na dětskou ručku moc široký a hokejka se při střele neprohne. Čepel bude navíc moc dlouhá a dítě se s hokejkou nenaučí správně pracovat.
Jak zkrátit dětskou hokejku
Platí, co jste si přečetli o pár řádků výš - nekupujte seniorské hokejky. Pokud ale v nabídce nenajdete hokejku, která by seděla přesně na výšku vaší ratolesti, nebojte se koupit o pár cm delší dětskou hokejku a mírně ji zkrátit. Nachystejte si pilku na železo a naměřte správnou délku hokejky vůči výšce dítěte podle návodu na měření z předchozích řádků. Dobré je oblepit místo řezu izolepou, která zabrání třepení vláken. Místo řezu očistěte pilníkem a nasaďte na konec shaftu koncovku, případně ji vyrobte pomocí pásky na hokejku. Měřte opravu pečlivě, protože moc krátkou hokejku zpětně prodloužíte jedině pomocí nástavce, což není ideální.
Po zkrácení hokejky nastal čas na její správné omotání. Na to budete potřebovat odolnou textilní pásku na čepel. Při omotávání začínáme nejčastěji od patky čepele až po její konec. Správně omotaná čepel je odolnější vůči poškození a hlavně z ní nesjíždí puk. To je důležité pro přihrávky, střelbu i zpracování kotouče. Pokud byste chtěli mít čepel lehčí, využívá se páska v dolní části čepele. Plní stejnou funkci při tření, ale pásky je méně, čepel je lehčí a lépe klouže po ledě. Třetí možností je pořídit speciální pásku Tacki-Mac. Ta se lepí na obě strany čepele a její výhodou je větší výdrž a nemrznoucí úprava. Díky tomu se nezvyšuje hmotnost čepele. Vyberte hokejku »