Jak se starat o běžecké boty


9 minut čtení

Prát, neprat? A jak čistit?
Doběhnete z tréninku, hodíte propocené oblečení do pračky a máte hotovo. Tak snadné to ale s běžeckými botami bohužel není. Pojďme si shrnout základní pravidla, jak pečovat o boty na běhání. [caption id='attachment_20267' align='alignnone' width='633'] Péče o běžecké boty není jen tak.[/caption]

Pračka jen na vlastní nebezpečí

Někteří z vás určitě v minulosti nemělo na čištění bot nervy a zapnulo pračku - na jemný program, málo stupňů a s minimem pracího prášku. Přece se nic nemůže stát. Nicméně si musíte uvědomit, že pokud se boty v pračce poškodí, nikdo vám je již nevyreklamuje. Ani pokud je máte doma teprve druhý týden. Tlumící směs v pračce trpí, jelikož na mechanické nárazy o její stěny není konstruovaná. Často se na svršek využívají lepené švy z důvodu snižování hmotnosti, ty mohou v pračce povolit. Svršek ztratí svůj tvar nebo se obarví. Mějte trpělivost a pračce se raději vyhněte.

Čištění trailovek je za trest

Především na jaře a na podzim, kdy je často mokro a blátivo, mnoho běžců na čištění trailovek rezignuje. Kdo by se divil. Jakékoliv vyběhnutí z asfaltu znamená na podrážce a na svršku nánosy bahna. Boty po tréninku očistíte a je vám jasné, že druhý den budou vypadat úplně stejně. [caption id='attachment_20269' align='alignnone' width='633'] Na jaře a na podzim jsou nánosy bahna na denním pořádku.[/caption] Volte při výběru bot do trailu takové modely, které nemají špunty na podrážce moc blízko sebe. Bahno se nebude tolik zachytávat a snadněji opadá samo. Svršek boty navazující na podrážku by měl být odolnější a hlavně dobře umyvatelný. Pletenina je sice prodyšná, ale palce vám v trailu neochrání, špína se snadněji do materiálu zažere. Už se jí nemusíte nikdy úplně zbavit. Pokud nepotřebujete naleštěné střevíčky na fotky, nechte trailovky pouze oschnout a nejhorší bláto oklepejte - buď botu o botu nebo např. o zídku. V zimě využijte proběhnutí ve sněhu, který boty očistí. Ranní rosa také odvede kus práce. [caption id='attachment_20271' align='alignnone' width='633'] V zimě vám pomůže s umytím bot sníh.[/caption] Sháníte nové boty do trailu? Na našem e-shopu si vyberete.

Jak tedy správně čistit

Pro údržbu sáhněte např. po starém zubním kartáčku, který využijete na odstranění nejhorší špíny. Napusťte si teplou vodu s mýdlem nebo jarem, nečistoty půjdou lépe dolů. Finální dočištění potom dolaďte mokrou hadřičkou a opláchněte boty vlažnou vodou. Zbavíte se mýdlových bublinek. Nevolte moc velký a drsný kartáč, abyste boty nepoškrábali. Příliš netlačte a provádějte pohyb jedním směrem. V místě nějaké praskliny nebo dírky ve svršku, buďte opatrnější. Materiál by se mohl potrhat. Pokud vám boty zapáchají, omyjte jarovou vodou i vnitřek. Nicméně je otázka, jak velký efekt to bude mít. Raději po pár stovkách naběhaných kilometrů vyměňte vložky do bot nebo využijte přírodní materiály (třeba aktivní uhlí), které dokážou zápach zachytit a odstranit. Další možností jsou různé deodoranty do bot, které ale nemají dlouhotrvající efekt. Náš tip: Jedna babská rada doporučuje nasypat trochu jedlé sody na vložky do bot, jelikož zneutralizuje zápach. [caption id='attachment_20270' align='alignnone' width='611'] Klasické tkaničky můžete vyprat s oblečením.[/caption] U samotných bot pračku nedoporučujeme, tkaničky jsou ale výjimka. Klidně je přihoďte ke sportovnímu prádlu a potom znovu správně navažte.

Sušička, přítel člověka?

Je vám asi jasné, že když neschvalujeme pračku, sušičku už vůbec ne. Příliš velké teplo může způsobit na běžecké botě paseku. Vytáhněte vložky do bot a nechte postupně uschnout na suchém, teplejším místě. Pro urychlení celého procesu je vycpěte novinami, které průběžně (po několika hodinách) vyměňujte. Nedávejte boty příliš blízko kamnům nebo na rozpálený radiátor. Když budete skladovat boty na přímém slunci, může dojít ke změně jejích vlastností, např. zežloutnou.

Impregnace jako kompromis

Asi jste už někdy stáli před volbou, jestli na zimu nebo do velkého mokrá koupit boty s nepromokavou membránou, jako je třeba Gore-Tex. Na běh v zimě si tyto boty klidně pořiďte, nohy nebudou při dlouhém běhu úplně durch. [caption id='attachment_20273' align='alignnone' width='633'] Do mokra jsou boty s membránou dobrá volba.[/caption] V létě se ale tzv. goráčovkám raději vyhněte. Počítejte s tím, že noha nebude mít možnost odvětrávání, bude se více potit. Nepromokavá membrána je většinou našitá z vnitřní strany sportovních bot. Bohužel časem ztrácí své vlastnosti, jelikož se nečistotami a potem ucpe. Při čištění otřete i vnitřek boty mokrou hadřičkou – odstraníte ten nejhorší nános špíny a membrána bude fungovat delší dobu. Pokud máte doma pouze prodyšné boty a chystáte se do mokrého počasí, sáhněte po impregnaci. Úplně vás nespasí, ale alespoň proti prvotní vlhkosti a nečistotám nohy ochrání. Prodyšnost zůstane zachována, takže se noha nebude příliš potit.

Do lesa trailovky, na silnici silničky

Aby vám boty déle vydržely, volte při nákupu model podle převažujícího povrchu, po kterém pravidelně běháte. Do lesa vezměte boty do trailu, jelikož lehčí silniční modely s jemnou síťovinou na svršku se mohou roztrhnout o větve nebo při špatném došlapu. Snadněji je zašpiníte a budete se zbytečně trápit jejich čištěním. Naopak trailovky neberte na cyklostezku – rychleji se opotřebují špunty na podrážce a potom nebudou držet v terénu. Pokud se v tréninku pohybujete 50% na silnici a 50% v trailu, zvolte trailové univerzálky. Jsou dostatečně odtlumené a mají pouze jemný grip. V lehkém terénu podrží, na silnici vás nebudou bolet kolena. Náš tip: Do této skupiny patří třeba Inov-8 Trail Talon 290 nebo Salomon Sense Ride 4. Jestli to s běháním myslíte vážně a naběháte přes 25 km/týden, mějte v botníku alespoň dva páry bot. Je to lepší jak pro vaše chodidlo, které se bude posilovat, tak pro životnost bot. Když se rozhodnete pro trénink v těžším terénu, nebudete muset sáhnout po silničkách, jelikož nic jiného doma nemáte. [caption id='attachment_20278' align='alignnone' width='633'] Pokud to s během myslíte vážně, mějte v botníku alespoň dva páry bot.[/caption]

Jak dlouho mi boty vydrží

Životnost bot je různá a je dána množstvím nebo specializací tlumící směsi:
  • objemovky se pohybují kolem 1000 naběhaných km
  • tempovky do 600 naběhaných km
  • závodky do 400 naběhaných km
V dnešní době se výrobci snaží mít boty co nejlehčí a stavěné pro rekordy. Materiály mohou být náchylnější na zničení. Po skončení životnosti nemusíte boty vyhazovat, nechte si je na zahradu nebo na procházky. Množství kilometrů, které běžecká boty vydrží, je navíc ovlivněno:
  • hmotností běžce - těžší běžec vychodí běžeckou směs dříve,
  • typem došlapu - pronační nebo supinační došlap více opotřebovává podrážku a tlumení na jedné straně boty
  • nebo různé abnormality na noze.
Typicky to jsou patní ostruhy (které ničí především vycpanou oblast kolem achilovky) nebo vbočené palce. Ty tvoří z vnitřní strany větší tlak na svršek boty. [caption id='attachment_20274' align='alignnone' width='633'] Různé aplikace vám pomohou mít přehled o životnosti bot.[/caption] Pro mapování životnosti bot využívejte různé aplikace. Strava vám nabídne vyplnit různé modely bot, které budete přiřazovat k  tréninkům. Časem uvidíte součet kilometrů u jednotlivých modelů. Zajímají vás další běžecké rady?   

Starší články