Hrozíte se cestování s kolem? Poradíme vám, jak vybrat správný nosič kol


8 minut čtení

Nosič kol na střechu, na tažné zařízení nebo na páté dveře? Nevíte si rady a chcete se vyhnout problémům? Poradíme vám, jaký nosič kol vybrat.
Jsem cyklistický nadšenec, teď hlavně do trailů, a tak je mi velmi blízké sbalit se po práci nebo na víkend a autem vyrazit objevovat traily v blízkém i vzdálenějším okolí. Vždy pro mě bylo nejjednodušším řešením dát kolo do kufru auta a jet. Tohle mi vyhovovalo i z důvodu trochu větší bezpečnosti kola v zavřeném autě. A taky to bylo pohodlné řešení vhodné, když jsem jezdil na BMX nebo 26' kolech. [caption id='attachment_20924' align='aligncenter' width='633']Takhle vypadá kolo na nosiči na tažné zařízení Thule EasyFold XT 933. Takhle vypadá kolo na nosiči na tažné zařízení Thule EasyFold XT 933.[/caption] Dnes je situace jiná a trhu vládnou kola 29', což situaci trochu mění. No a taky často nejezdím sám. Beru rodinu nebo kámoše. Pak je jasné, že kufr auta už prostě nebude stačit. Jaké jsou tedy možnosti a do čeho jsem nakonec šel já? Díval jsem se po 3 základních variantách, které jsou dnes hodně vidět i na našich silnicích. Vybíral jsem ze střešních nosičů kol, zadních nosičů kol na páté dveře a nosičů kol s uchycením na tažné zařízení.

Nosič kol na páté dveře

Pro někoho určitě fajn varianta, která ale s sebou nese hodně úskalí a omezení. Předně si myslím, že tato varianta je nejlepší pro dodávky nebo minivany, zvlášť s otevíráním dveří do strany. V případě jiných aut toto uchycení s naloženými koly znamená v podstatě zabarikádování kufru, do kterého se prostě nedostaneš jen tak. Komplikovanější se zdá i samotná instalace nosiče. Hlavně z těchto důvodu jsem tuto variantu zavrhl jako první.

Nosič kol na střechu

Na první pohled dobrá varianta, u které je ale potřeba pár věcí promyslet. Já do této varianty nakonec nešel a rozhodl jsem se nosič na střechu zavrhnout z těchto důvodů (samozřejmě pro celou řadu lidí tyto důvody nemusí být tak zásadní):

1. Uchycení na střeše po celou sezónu

Tohle třeba pro někoho není vůbec problém. Já ale nechtěl mít 6 měsíců v kuse na autě přidělané nosníky a nosič samotný (i z estetických důvodů).

2. Váhový nápor na střechu

Situace, kterou osobně v současné době neřeším, ale určitě je dobré zvažovat i budoucnost. A třeba i u mě se stane, že s rozmachem elektrokol se jedno takové pro manželku na mou střechu dostane. Ne každé auto je ale stavěno tak, aby na střeše v pohodě vozilo větší zátěž, což se při větším počtu kol nebo elektrokol stane celkem snadno.

3. Obtížnější upevňování kol(a)

Kolo je samozřejmě potřeba na střechu vysadit i sundat, což se u mě může dít i několikrát týdně. U zmíněných elektrokol to může být i celkem dobrá posilka. A samozřejmě, pro upevnění kola na nosiči je potřeba se na střechu nějak natáhnout. [caption id='attachment_20928' align='aligncenter' width='633']Naložení kola na nosič s upevněním na tažné zařízení je mnohem jednodušší než na střechu auta. Naložení kola na nosič s upevněním na tažné zařízení je mnohem jednodušší než na střechu auta.[/caption]

4. Fungování v běžném provozu

Dá se na to určitě zvyknout, ale já nechtěl mít žádná výšková omezení nejen v městském provozu. Ať už se to týká snížených mostů, podjezdů nebo třeba krytých parkovišť, do kterých se prostě někdy nemusíš s koly na střeše dostat.

Nosič kol na tažné zařízení

Nejspíš už od začátku můj favorit, pro kterého jsem se nakonec i rozhodl a to v podobě Thule EasyFold XT 933, který jsem ještě doplnil o 2 chrániče karbonového rámu. Proč jsem si tedy vybral tento typ nosiče?

1. Praktické využití pro různé druhy přepravy kola autem

U mě platí dvě základní možnosti, jak jedu na kolo. Buď si pro práci chci odfrknout na některém z trailů v okolí, ale nechce se mi jet na kole už z domu, tak se chci přiblížit autem. V tom případě snadno nahodím nosič, kolo a jedu. Druhá možnost je pak delší dovolená s koly, kdy kola mám na nosiči a kufr využiju pro zavazadla. Kufr mám stále přístupný a nosič mě v ničem neomezuje. Limity neplatí ani v městském provozu, výška vozu není ovlivněná a můžu jet v podstatě kamkoliv.

2. Rychlá a jednoduchá instalace

Instalace nosiče kol na tažné zařízení je opravdu jednoduchá věc. Zvláště s řešením EasyFold. Zjednodušeně řečeno stačí jen nosič vzít jako tašku, nasadit na tažné zařízení a zaaretovat. Pak už jen upevníš kola a jedeš. Já celý tento proces od nasazení nosiče až po upevnění 2 kol zvládnu do 2–3 minut. [caption id='attachment_20925' align='aligncenter' width='633']Upevnit kolo na nosič kol Thule EasyFold je hračka. Upevnit kolo na nosič kol Thule EasyFold je hračka.[/caption]

3. Čistý interiér

I když se mi často stane, že na trailech potkám bláto nebo mě při cestě skropí déšť, tak už si kufr auta zevnitř nezašpiním. To se mi stávalo dřív, teď si dám jakkoliv špinavé kolo na nosič a interiér tak zůstane neposkvrněný. S kolem navíc nemusím skoro vůbec manipulovat (např. sundávat přední kolo).

4. Přístup do kufru za všech okolností

Jak už jsem zmínil, tenhle typ nosiče tě neomezí v přístupu do kufru. I s připevněnými koly je totiž výklopný, takže si kola jednoduše sklopíš a cesta do kufru je volná. Kola jsou navíc i ve sklopeném stavu bezpečně uchycená. [caption id='attachment_20927' align='aligncenter' width='633']S nosičem kol na tažné zařízení se v pohodě dostanu do kufru auta. S nosičem kol na tažné zařízení se v pohodě dostanu do kufru auta.[/caption]

5. Malý a skladný

Nejen, že je s tímhle nosičem jednoduchá práce na autě a při instalaci kol. Je naprosto skvělý i v případě, že ho na autě nechci nebo nepotřebuju. Po složení je totiž opravdu malý, takže si ho můžu sbalit a uložit do bezpečí kufru, a mimo sezónu nezabere příliš místa ani ve sklepě nebo v garáži.

Zkušenosti po několika měsících užívání

Pořád mě udivuje praktičnost nosiče kol na tažné zařízení a jednoduchost jeho obsluhy. Nicméně po pořízení můžeš narazit na pár ale, tak jako já.
  • Pokud budeš jezdit často, je dobré si nechat na auto vystavit třetí registrační značku, ať nemusíš pokaždé přehazovat SPZ. Na to je třeba navštívit libovolný dopravní úřad v ČR a investovat pár stovek.
  • Upevňování více kol s širším rámem, která jsou navíc odpružená, chce trochu grif. Moc místa pro uchycení totiž na kolech nezbývá (tlumič i košík tam prostě zavazí) a je potřeba natrénovat, jak uchytit držáky na rám nosiče tak, aby vše drželo a nezavazelo si navzájem.
  • Podobný případ může nastat při upevňování kol stejné nebo obdobné velikosti. Může se stát, že do sebe budou narážet řídítka a sedlo kol vedle sebe. Situaci snadno řeší snížení teleskopické sedlovky (pokud na kole je) nebo předsazení kola na nosiči. Řešitelné, ale zase to bude chtít trochu praxe.
Kolem a kolem, Thule EasyFold XT je za mě skvělá volba, díky které si jízdu na kole užiješ už při cestě autem. Pokud máš na autě tažné zařízení a vybíráš nosič, myslím, že by to mohl být i tvůj favorit.

Další servis tenisového čtení…

Starší články

  • Gym a padel: Co máš cvičit, abys byl lepší na kurtu

    Gym a padel: Co máš cvičit, abys byl lepší na kurtu

  • Jak roste sval? Tohle musíš vědět, než začneš makat

    Jak roste sval? Tohle musíš vědět, než začneš makat

  • RECENZE: Tenisové rakety Head Radical 2025 – přesné rakety, které ti nedají nic zadarmo

    RECENZE: Tenisové rakety Head Radical 2025 – přesné rakety, které ti nedají nic zadarmo

  • RECENZE: Hokejka Warrior Novium 2 Pro – zbraň pro tvrdé střely

    RECENZE: Hokejka Warrior Novium 2 Pro – zbraň pro tvrdé střely

  • RECENZE: On Cloudvista 2 Waterproof – lehké a pevné trailovky připravené na cokoli

    RECENZE: On Cloudvista 2 Waterproof – lehké a pevné trailovky připravené na cokoli

  • Historie padelu – z Mexika do Španělska k Messimu a Ronaldovi

    Historie padelu – z Mexika do Španělska k Messimu a Ronaldovi

  • RECENZE: Tenisové rakety Tecnifibre T-Fight 2025 – konec těžkopádnosti ve prospěch hobíků

    RECENZE: Tenisové rakety Tecnifibre T-Fight 2025 – konec těžkopádnosti ve prospěch hobíků

  • Protein: Co to je a proč je pro naše tělo důležitý?

    Protein: Co to je a proč je pro naše tělo důležitý?

  • RECENZE: Hokejka Bauer PROTO R Gold – nejlehčí mid kick hokejka se zlatým šmrncem

    RECENZE: Hokejka Bauer PROTO R Gold – nejlehčí mid kick hokejka se zlatým šmrncem

  • Jak tepová frekvence ovlivňuje hubnutí

    Jak tepová frekvence ovlivňuje hubnutí

  • RECENZE: Saucony Triumph 22 – vyvážené tlumení pro dlouhé kilometry

    RECENZE: Saucony Triumph 22 – vyvážené tlumení pro dlouhé kilometry

  • Jaké doplňky stravy pro hokejisty zařadit do jídelníčku - 2. část

    Jaké doplňky stravy pro hokejisty zařadit do jídelníčku - 2. část

  • HIIT - vysoce intenzivní trénink, kterým spálíš, posílíš a pořádně si mákneš

    HIIT - vysoce intenzivní trénink, kterým spálíš, posílíš a pořádně si mákneš

  • Zranění při padelu: Pozor na přechod z tenisu, špatnou techniku i padelové vybavení

    Zranění při padelu: Pozor na přechod z tenisu, špatnou techniku i padelové vybavení

  • RECENZE: Hokejka CCM Ribcor TRIGGER 9 PRO – bleskově se orientuje před brankou

    RECENZE: Hokejka CCM Ribcor TRIGGER 9 PRO – bleskově se orientuje před brankou